SİNEMA

Günün Film Önerisi İvan'ın Çocukluğu

MAGAZİN

Eylül ayı magazin gündemine kavga skandalı oturdu

ABD, Sudan’ı “Terörü Destekleyen Ülkeler“ listesinden çıkarmaya hazırlanıyor

20 metrede maskeyi çıkarmadılar ama iş güvenliğini hiçe saydılar

ÇOCUKLARIMIZ GELECEĞİMİZ

ONLAR MİKROP SAVAŞÇISI

Ana Kucağı Bursa’yı sarıyor

Başkan Dündar Muhtarlar İle Bir Araya Geldi

Başkan Aktaş, demokrasinin uç beylerini ağırladı
Adnan Yücesoy


KESTELDE HAVA KİRLİLİĞİ

.


Türkiye’nin bundan yaklaşık 25 yılını hatırlayanlar iyi bilir ki her gün televizyonlar özellikle İstanbul da hava kirliliğini canlı yayında anlatıyordu.
         Şükürler olsun ki 1994 yılından başlayarak tüm illerimizde hava kirliliğini göremez olduk buda hizmetlerin doğru yönde ilerlediğini göstermektedir.
Ancak Türkiye adım adım sanayi ülkesi olmayı hak eden atılımlar yapıyor. Marmara bölgesi ülkemizdeki en büyük sanayi bölgesidir.
        Bursa da bu kentlerin başında gelmektedir. Yılda binlerce ton kimyasal atık çıkıyor. Bir zamanlar variller bulunuyordu herkesin dikkati ni çekiyordu ama şimdi variller bulunamıyor millette devlette bu atıkları unuttu. Peki ne oldu bu kimyasal atıklar nereye gitti nasıl odluda yok oldu.
Sıvı kimyasal atıkların adresi belli Nilüfer çayına her bakan bunu rahatça anlar ve görür. Ancak katı atıklar nereye götürülüp imha ediliyor, imha edilse de usulüne uygun ediliyor mu bunu sorgulamak lazım.
KESTEL bu konuda en şanssız ilçemizdir. Atıklar çimento fabrikasında yakıldığı söyleniyor.
Ancak
1. Çimento fabrikasında ki filitreleme sistemi buna uygun mudur?
2. Çıkan gazların emisyon değerleri nedir?
3. Bu gazların uygunluğunu kim nasıl denetliyor şayet denetleniyorsa halka sunuluyor mu?
4. Dioksin ve fram denilen  kansorejen etkisi yapan gazlar hangi şartlarda ve nasıl filitrelenerek gök yüzüne salınıyor?
5. Bu gazlar şayet uygun şekilde salınmazsa rüzgarla bulutla diyar diyar gezip yağmurla gittiği yere yağıyor. Çernobili hatırlarsanız konunun vehametini de kavramış olursunuz. Bunun kontrolleri yapıldıysa verileri nelerdir?
6. Bu soruları çoğaltmak mümkündür ancak soru sormak olayı çözmüyor çözüm yerel yönetimdedir.    
       Bu konuda halkını aydınlatmak konuyu takip etmek Kestel deki yerel yöneticilere düşmektedir. Sayın Belediye başkanına da bir sorum olacak. Bu konuda ne tür önlemler alınmıştırş alınan önlemlerde bacadan çıkan gazların ne olduğunu biliyor musunuz?
         Eğer bacadan çıkan gazların emisyon değeri sağlanmıyorsa KESTEL halkı bilmeden bu gazları soluyordur. Buda günden güne kanseri tetikliyor demektir. Bunun en büyük sorumluluğu da sizedir. Gerekli girişimleri yapıp varsa bir olumsuzluk düzeltmek için ve kamu oyunu rahatlatmak için çaba göstermeniz gerekmektedir. Vatandaş bunu bilmeyebilir ama siz bilmek zorundasınız.
         Bu daha kaç yıl böyle devam edecektir.
        Yani KESTEL bilmeden anlamadan görmeden gazları soluyor. Bu hava kirliliği Kestel’i yavaş yavaş zehirlemektedir.  Benden söylemesi.