Pusula hakkında merak edilenler

Yarımada Üzerinde Bulunan Tarihi Kale

Kenya’da Kadınların Şiddetten Kaçarak Kurduğu Bir Köy

Birçok Medeniyete Ev sahipliği Yapmış Olan Kaleler Şehri Mardin

İnançlarından Ötürü Yıllardır Temizlenmeyen Nehir

Antik Mısır'da mumyalama nasıl yapılırdı

Yerebatan Sarnıcı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dünyanın en önemli 10 sanat eseri

Dünyanın en önemli 10 sanat eseri

Vincent Van Gogh Hakkında Bilinmeyen 17 Gerçek

Vincent Van Gogh Hakkında Bilinmeyen 17 Gerçek

Haziran Alevi Tablosu

Haziran Alevi Tablosu

1814 yılında Jean Auguste Dominique Ingres tarafından yapılan yağlı boya tablo

1814 yılında Jean Auguste Dominique Ingres tarafından yapılan yağlı boya tablo

Birbirinden Harika Popüler Film Serileri

Başarılı ve Etkileyici Oyunculuğuyla Aamir Khan’ın En İyi 10 Filmi

Bilim kurgu kategorisinde yer alan en iyi 30 bilim kurgu filmi

Netflix Reality Yarışma Programları

İzlerken kahkahalara boğulacağınız Komedi Filmleri

Netflix’te 5 Muhteşem Aksiyon-Anime Dizi

Yıldız Savaşları Filmleri Hangi Sırayla İzlenir

Evde nasıl yüz temizleme toniğini yapabilirim

Cilt Tipine Göre Tonik Seçimi Nasıl Yapılır

Elma sirkesi Cilde Faydalı mı ?

Kafein'in yan etkileri nelerdir

Hasar Görmüş Saçlar Nasıl Onarılır

Hamileyken Tüketmeniz Gereken 8 Yiyecek

Diş Macunuyla Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilirsiniz
Prof.Dr. Mete Kilciler


Kısırlık Tedavisi

ERKEKTE KISIRLIK TEDAVİSİ


ERKEKTE KISIRLIK TEDAVİSİ

Bebek sahibi olamayan çiftlere önemli uyarılar,
1-Bu konuda öncelikle çiftlerin sabırlı olması gerekir. Beklenmesi gereken süre herhangi bir korunma yöntemi uygulamadan bir yıldır. Bir yıl korunmasız ilişki sonrasında hamilelik gerçekleşmemişse infertilite (çocuk sahibi olamama) den bahsedilir. Ve bu durum doktora gitmeyi gerektirir.
2-Çocuk sahibi olamayan çiftte erkek üroloji uzmanına, kadın, kadın doğum uzmanına muayene olmalıdır.
3-Çocuk sahibi olamayan çiftin ilk muayene olması gereken kişisi erkektir. Ancak toplumumuzda genelde ilk olarak bayanlar kadın doğumcuya götürülürler. Halbuki erkeğin muayenesi çok daha basit ve kolay olduğundan önce erkeğin muayene edilmesi ve sperm tetkikinin ve diğer tetkiklerin yapılması gereklidir. Erkeğin üroloji uzmanı tarafından muayenesi ve tüm tetkikleri yapıldıktan sonra kadın da kadın doğum uzmanına muayene olmalıdır.
4-Çiftlerin mevcut hastalıkları tam tedavi edilmeden tüp bebek uygulaması yapılmamalıdır. Bu tedaviler yapıldıktan sonra da bir yıl beklenerek tedavi sonuçlarının sperm testlerindeki etkisi gözlenmelidir. Çünkü doğal olan gebelik ideal olandır. Tüp bebek uygulamasında yumurtayı dölleyecek olan sperm doğal seleksiyonla seçilmediği için teorik olarak seçilen spermdeki hatalı genetik yapıların bir sonraki nesillere aktarılma riski mevcuttur.
5-Üroloji uzmanı tarafından erkeğe yapılacak medikal yada cerrahi tedaviler neticesinde sportan gebelik meydana gelir. Spontan gebelik gelişmese bile bu tedavilerden sonra testislerden daha kaliteli sperm yapılacağından tüp bebekteki başarı şansı da artmış olur.
6-Erkekte sperm sayısının azalmasına ve sperm kalitesinin bozulmasına sebep olan birçok hastalık tedavi edilebilir. Bu tedaviler kalıcı iyileşme sağladığı için ikinci ve üçüncü doğumlar için de tedavi yapılmış olur.
7-Erkekte sperm sayı ve kalitesini bozan en sık rastladığımız hastalık varikoseldir. Varikosel, bacaklardaki varis, makatta gelişen hemoroid gibi bir toplardamar hastalığıdır. Testislerden çıkan toplardamarların çaplarının ve boylarının uzaması, içerisindeki kapak sisteminin bozulması neticesinde meydana gelen bir hastalıktır. Testislerdeki ısıyı artırarak testisin içerisinde sperm yapan hücreleri öldüren ve kalan hücrelerin de az ve kalitesiz sperm yapmasına neden olan bir hastalıktır. Hastalığın ilaçla tedavisi yoktur. Sadece cerrahi olarak tedavi edilebilin bir hastalıktır. Cerrahinin ise gözle yapılan ve mikroskop altında yapılan iki şekli mevcuttur. İnfertilite tedavisinde ideal olan mikroskop altında yapılan cerrahidir.
8-Menide sperm çıkmamasına veya az sperm çıkmasına sebep cerrahi hastalıklardan bir diğeri ise spermin aktığı yollarda tıkanıklığın oluşmasıdır. Bu hastalık da cerrahi olarak tedavi edilebilen bir hastalıktır.
10-Erkekte hormon bozuklukları da sperm sayı ve kalitesini bozabilmekte ve dölleme yeteneğini azaltmaktadır. Bu yüzden üroloji uzmanı kan tetkikleri yaptırarak bu yönden de hastayı değerlendirir ve böyle bir problem varsa bunlara yönelik medikal tedaviler de verir.
11-Alternatif tedavi uygulamaları adı altında bitkisel tedaviler ve/veya diyet uygulamalarının bu hastalıkta hiçbir faydası olmadığı gibi zaman ve para kaybından başka bir şey değildir.

Prof. Dr. Mete Kilciler
Medicalpark Bursa Hastanesi
Üroloji Uzmanı
mkilciler@yahoo.com
mete.kilciler@medicalpark.com.tr