Üç Temal Kavramla İnka Mimarisi ve Mimarinin Öne Çıkan 7 Eseri

Dünyanın en acımasız ve çok korkulan korsanı

Tarihin En Acımasız Korsanlarından Henry Morgan İlk Yasal Korsan

Kristof Kolomb Hakkında Merak Edilenler

İnsanlar tarafından yapılmış olan dünyanın 7 harikası

Antik Roma mitolojisi hakkında merak edilenler

Romanların etimolojisi, yaşam tarzları ve tarihçesi

Napolyon ordularına direnen İspanyalıların anısına çizilen tablo

Madrid’de 3 Mayıs 1808 Tablosu

‘En’lerin mekanı Rahmi M. Koç Müzesi

Aralık 2008 tarihinde Veda Turu isimli son seferini gerçekleştirdi

Mitoloji, tarih ve dinsel konulardan esinlenen William-Adolphe Bouguereau’nun tüm eserleri

William-Adolphe Bouguereau’nun tüm eserleri tabloları

Dünyanın en önemli 10 sanat eseri

Dünyanın en önemli 10 sanat eseri

Netflix'in en iyi gençlik dizileri ve filmleri

Motivasyon filmleri arasında izleyebileceğiniz en iyi 10 motivasyon filmi

Edward Norton’un en iyi 10 filmi

Mitoloji konulu film severler için 5 mitoloji filmi

Tüm zamanların en iyi 20 mafya filmleri listesi

Sandra Bullock’un Yer Aldığı 5 Muhteşem Film

Anne Hathaway’ın En İyi 15 Filmi

Kışın Cildinizin Kurumasını Engellemek İçin 5 İpucu

Gözenekleri Açma Hakkında Yanlış Bilinenler

Bipolar Bozukluk ve Şizofreni Arasındaki Farklar Nelerdir?

İçe Dönüklük Nedir Nasıl Anlaşılır Özellikleri Nelerdir

Uyku Sorunu yaşayanlar için öneriler

Evde nasıl yüz temizleme toniğini yapabilirim

Cilt Tipine Göre Tonik Seçimi Nasıl Yapılır
Prof.Dr. Mete Kilciler


Libido Eksikliği – Cinsel İsteksizlik ve Tedavisi

.


Libido cinsel aktivite isteğini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Düşük libidolu insanların cinsel aktiviteye karşı istekleri azdır. Libido kaybı erkek ve kadınlarda aile hayatını etkileyen ortak sorunlardandır. Libido eksikliği bir cinsel fonksiyon bozukluğudur, yani bir hastalıktır, utanılacak bir durum değildir. Bu hastaların tıbbi destek almaları aile hayatları için yapacakları en doğru adımdır.

Yorgunluk, stres, depresyon, aile sorunları, kronik hastalıklar, uykusuzluk, bazı ilaçlar (antidepresanlar, bazı prostat ilaçları), obezite libido değişikliklerine özellikle de libidoda düşmeye sebep olur. Bu hastaların ya yaşam biçimlerini değiştirmesi ya da tıbbi destek alabilecekleri bir üroloji uzmanına müracaat etmeleri gerekir.
Erkeklerde ve kadınlarda libidoyu sağlayan hormonun androjen hormonları (testosteron) olduğu kabul edilir. Ancak her libidosu düşük hastaya dışarıdan testosteron hormonu vermekle libido artırılamaz. Testosteron seviyeleri hastada düşük ise testosteron replasman tedavisi ile dışarıdan testosteron vermek libidoyu artırır. Kanda testosteron seviyesi erkeklerde desilitre başına 300 ng/dl nanogram üzerinde olmalıdır. Testosteron seviyesi yaşlanma ile azalır, ancak beklenenden çok daha fazla testosteron düzeyinin azalması libidonun düşmesine sebep olur.
Erkeklerde yaşın ilerlemesi ile beraber ortaya çıkan hareketsizlik, kan yağları yüksekliği, obezite, diyabet, tansiyon, kalp hastalığı ve bu hastalıklar sebebi ile alınan ilaçlar libido azalmasına sebep olabilir. Dolayısıyla yaşın ilerlemesi ile beraber vücut sağlığının korunması libidonun da devamlılığını sağlar. Uzun süreden beri libido azalması aslında altta yatan bir sağlık probleminin göstergesi olabilir.

Cinsel ilişki sırasında ağrı hissedilmesi, bilinç altında kişiyi rahatsız eden bir sorunun olması, ilişkiye girilecek evde çocukların ya da büyük ebeveynlerin bulunması, diyabet hastalığı, ilişki esnasında sertleşme sorunu yaşama endişesinin olması, uyaran eksikliği, kötü koku libidoyu negatif etkileyen durumlardandır.
İnsülin direncini artıran sebepler de testosteron üretiminin azalmasına ve sonuçta libodo eksikliğine sebep olmaktadır.
Libidoyu artırmak için sigarayı bırakmak, günlük düzenli yürüyüş ve egzersizler, yeteri kadar uyku, doğal beslenme, kilo vermek, stresli ortam ve durumlardan uzak durmak, kendinize zaman ayırmak, tatil yapmak gereklidir.

Afrodizyak besinlerin tüketilmesi de libidonun artmasına yardımcı olur. Çilek, Muz, kereviz, çiğ fındık, kabak çekirdeği, çiğ badem, sarımsak, kırmızıbiber, karanfil tarçın kimyon gibi baharatlar, ginseng, keçi boynuzu, maydanoz, zencefil, istiridye, karides, kalamar gibi deniz ürünleri, bal, çikolata, incir libidoyu artıran afrodizyak besinlerdendir.

Düşük libido altta yatan rahatsızlığın tedavisi ile düzelir. Eğer düşük libido altta yatan sağlık sorunlarına bağlı ise hastanın kullandığı ilaçların tekrar gözden geçirilmesi gerekir. Libidonun yüksek tutulması için sağlıklı yaşam tarzının benimsenmesi, yeterli uyku, stresten uzak durmak, egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmek gerekir. Libido eksikliği çeken hastaların tıbbi destek almaları gerektiğinde üroloji uzmanına müracaat etmeleri gerekir.