SİNEMA

Günün Film Önerisi

MAGAZİN

Volkan Demirel iznik'te

BTSO Ekim Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi

Cumhuriyetimizin 97. yılı kutlu olsun

Cumhuriyet coşkusu konserle başladı

Kaçak Yapılara Zamanında Müdahale

Serbest piyasada döviz fiyatları

BAŞKAN TABAN’DAN MEVLİD KANDİLİ MESAJI; “BU BİR FIRSATTIR”

İNESMEK MUTFAĞI HİZMET VERMEYE BAŞLADI
Atilla GÜNEY / Yazar


Lokman Hekim ve “Maske, Mesafe, Temizlik”

.


Covid-19 salgınına karşı 3 koruma kalkanı olan “maske -mesafe - temizlik” bilim insanları  bu üç kalkanla insanları her gün uyarmaya devam ediyor. 

Pandemi ile ilgili asırlar öncesinden Lokman Hekim, bugün dünyada koruma kalkanı olan maske-mesafe- temizlik için dikkat çekmiş ve o günlerde de bu kuralı uygulamıştır.

Kadın, hasta oğlunu sırtına alır her gün hekim hekim gezerek oğlunun hastalığına ve derdine derman aramaktadır.

Yol üzerinde gördüğü evlerinden biraz uzak olan komşusu geçmiş olsun dedi. Kadın yorgun, halsiz ve üzgün bir sesle cevap verdi.

Adam : ‘’Nedir senin oğlunun derdi?  Bulamadın mı dermanını?’’

Kadın:  ‘’Aramadık yer sormadık hekim kalmadı.’’

Adam: ‘’ Bozyük köyünde biri var Lokman Hekim derler kendisine ona götürdün mü?

Kadın: ‘’ Yok götürmedim.’’

 Adam tarif eder ve kadın Lokman Hekime gider. Lokman Hekim, çocuğa bakar ve kadına döner ‘’ ah elleri ah’’ der daha sonra döner kadına ‘’al çocuğunu git.’’ der.

Kadın gider ve aradan bir ay geçer oğluna derman bulamadığı için üzüntülüdür, kederlidir. Düşer yollara daha önce onu Lokman Hekim'e gönderen adama rastlar.

Adam, Kadına derki ‘’ne oldu oğlun iyileşmedi mi?’’

Kadın:  ‘’Yok yine aynı durumda.  Değişen bir şey olmadı oğlumun hastalığı devam ediyor vücüdü yara bere içinde her tarafından irin akmaktadır. Oğlum gün geçtikçe gözlerimin önünde eriyor.

Adam derki; ‘’ yinene götür Lokam Hekime belki bir şey der yâ da yapar.’’ Kadın adamı dinler bir daha gider oğlu iyileşir diye zahmet, yorgunluk nedir bilmez.

Kadın, Lokman Hekim'e; ‘’Efendim oğlum iyileşemedi.’’ der.

Lokman Hekim, tutar çocuğun iki elini bağlar kadının sırtına verir ‘haydi git’ der.

Hekim ; Bak kadın, oğlunun öleceğini görsen bile ellerini açma der ve kadını gönderir. Aradan daha on gün geçmemiştir ki çocuğun bedeninde iyileşmeler başlar ve bir ay sonra çocuk iyileşir.

Kadın önce komşusuna sonra Lokman Hekim'e teşekkür etmek için gider ‘’Efendim bunun hikmeti nedir? İlaç vermeden oğlum iyileşti bunun hikmetini bana söyle’’ der.

 Lokman Hekim, kadına der ki; ‘’Aslında ilaçta dertte senin oğlundaydı. Senin oğlunun elleri mikrop taşıyordu vücuduna dolaysıyla ellerini bağladık kendiliğinden şifa buldu.

”Ne ararsan kendinden ara” bugüne baktığımızda hijyen –maske- mesafe yani eskiden de olduğu gibi bugünde el temizliğine dikkat çekiliyor.