Tarihin en yıkıcı ve en ölümcül kasırgası

Samuel Colt Kimdir?

Dünya’daki insanlar tarafından yapılan en büyük yapı

İlk En Büyük Uzay Teleskobu

Rudolf Diesel Kimdir?

Dünyanın 5 Doğal Harikası

Orta Çağdan kalma tarihi eserleri ile ünlü şehir Dubrovnik

18. Yüzyıl’da yapılan yağlı boya tablosu

Vanmour Okulu-Sohbet

Roma Heykel Sanatı

Roma Heykel Sanatı Hakkında Bilgiler

Mısır Heykel Sanatı Hakkında Bilgiler

Mısır heykel sanatı nasıldır

Balmumu Heykel sanatı nedir?

Balmumu Heykel Sanatı Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

İzleyenler üzerinde etki bırakan en iyi psikolojik filmler

Tüm zamanların en iyi fantastik filmleri

Usta Oyuncu James McAvoy’un sevilen 5 filmi

Netflix’te izlenebilecek 10 popüler dizi

Efsane Aktör Samuel L. Jackson Filmleri

Polisiye Film Severlerin Mutlaka İzlemesi Gereken 5 Film

Tom Hanks’ın Yer Aldığı Sevilen Filmler

Nadir hastalık sahibi bireyler, yıllık hane gelirlerinin %30’unu tedaviye harcıyorlar 

Mutlu Olmak Sizi Nasıl Daha Sağlıklı Yapar?

Doğum Sonrası Depresyona Ne Sebep Olur?

Metabolizmanızı Güçlendirmenin 10 Kolay Yolu

Kahve’nin Metabolizmanıza Etkileri Neler?

Kilo vermek isteyenler için yaşam tarzı değişiklikleri

Boyun ve Omuzlarınızdaki Strese Bağlı Gerginliği Azaltmanın 5 YoluYAZARLAR


AHU AKIN İç Mimar


MİMARİDE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

MİMARİDE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK


MİMARİDE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Mimarideki sürdürülebilirliğin ilk ve en önemli ilkesi, arazideki doğal kaynakları ve koşulları dikkate alması ve bunları mümkün olan her yerde tasarıma dahil edip, iklim, çevre koşulları, arazi, binaların çevresi ve insanlarla olan ilişkisiyle bağlantılı olarak gelecek nesillerin, aynı bizim yaşadığımız gibi bir dünyada yaşaması için şimdiden gereksiz lükslerimizden arınıp, doğaya uyumlu evler inşa etmemiz gerektiğini savunan bir kavramdır. Sürdürebilir mimarinin amacı ;,içinde bulunduğu koşullarda ve varlığının her döneminde, gelecek nesilleri de dikkate alarak, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına öncelik veren, çevreye duyarlı, enerjiyi, suyu, malzemeyi ve bulunduğu alanı etkin şekilde kullanan, insanların sağlık ve konforunu koruyan yapılar ortaya koyma faaliyetlerinin tümü olarak belirtilmiştir. Yapı malzemelerinin uyumu da göz önüne alınarak inşa edilen evler hem gereksiz yakıt tüketimine neden olmaz, hem de uzun yıllar bakım istemeden ayakta kalarak bizlere konforlu bir hayat sunarlar. 20. yüzyılın sonlarına doğru gelişen yeni şartlar sonucu bilinçli bir şekilde üzerinde durulan bir olgu haline gelmiş; güneş mimarisi, yeşil mimari, ekolojik mimari vb. isimleri ile kavramsallaştırılma sürecine girmiştir.

Ev gibi mekanlar için elektrik üretmek amacıyla çatıya güneş panelleri eklenebilir, güneş enerjili su ısıtıcıları, mekanlar için sıcak su üretmenin uygun maliyetli bir yoludur. Hava kaynaklı ısı pompaları, bu tür mekan içindeki istenmeyen ısıyı gidermek için kullanılabilir. Küçük ölçekli rüzgar türbinleri de elektrik üretmek için kullanılabilir. Kereste gibi geri dönüştürülmüş malzemeler yeni malzemeler üretmeye giden enerji tüketimini azaltmaya yardımcı olabilir. Sürdürülebilir mimari’nin hedefi macro ölçekten micro ölçeğe kadar inen tüm tasarım sürecinde, yerel malzeme, altyapı, iklim, teknoloji, doğal kaynaklar gibi içinde bulunduğu verileri kullanarak, uzun vadede ve gelecek nesiller için de kendi kendine yetebilmesini esas alır.

İki tür sürdürülebilir tasarım vardır:

1)Teknolojik tasarım

Verimli teknolojiler su, enerji tasarrufu sağlar ve ev sahiplerine para tasarrufu sağlarken çevreyi korumalarına yardımcı olur.

Pasif tasarım; binanın ısıtılması, soğutulması ve aydınlatılması için gereken enerji miktarını önemli ölçüde azaltmak için gereken gerçek yapısal tasarım ve düzende yer alan pasif tasarımı içer

Dünyadaki Sürdürülebilir Mimariye örnek olabilecek bazı yapılar;

  1. Pier 15 Exploratorıum Bilim Müzesi, Sanfransisko


Tarihi iskele barakasının doğal ışığından faydalanan yapının 250 metre uzunluğundaki çatısı 1.3 megavatlık fotovoltaik paneller ile kaplanmış. Körfezden gelen su, soğutma ve ısıtma için kullanılıyor. Zorlu kış şartlarına dayanıklı ve sürdürülebilir yapı malzemeleri kullanılmış.

2)Sürdürülebilir Tabiat Merkezi (CSL),Pittsburgh

Phipps Sera ve Botanik Bahçesi’nde bulunan bir eğitim, araştırma ve idare tesisi. Yeşil bina olarak tasarlanan yapı tamamen kendi enerjisini üretiyor ve alanı üzerinde toplanan bütün yağmur suyu ve temiz suları arıtıyor

 

3)Rene Cazenave Apartmanları; San Fransisko

Filtreli havalandırma, düşük salınımlı malzemeler, bol ışık birçoğu ruhsal ve fiziksel sorunlar yaşayan yapı sakinlerine yardımcı olmakta.

 

4)Berkeley Halk Kütüphanesi Batı Şubesi, Berkeley, Kaliforniya 

Yenilikçi rüzgâr bacası çapraz havalandırma sağlarken kütüphane içini sokak gürültüsünden korumaktadır. Alan içindeki yenilenebilir enerji stratejileri fotovoltaik paneller ile radyan ısıtma, soğutma ve sıcak su için ısıl güneş enerji panellerinden oluşmaktadır.

Kaliforniya’da “Yaşayan Bina” sertifikalı ilk sıfır enerji harcayan halk kütüphanesi.

 

Ülkemizden Örnek verirsek;

İstanbul’un Karadeniz’e bakan kıyısında, Kilyos’taki falezlerle çevrili bir kum madeninin eteklerinde yer alan, 68 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulu Babylon Beach Club’ın bir parçası Monk Restaurant. Doğaya uyum sağlayan mimarisi, mevsimsel koşullara dayanıklı ve doğa dostu malzemeleri, mekânların maksimum verimlilikle kullanılmasını sağlayan kinetik mimarisi ile Babylon Kilyos Türkiye’de sürdürülebilir mimari pratiğine önemli bir örnek oluşturuyor.