SİNEMA

Günün Film Önerisi

MAGAZİN

Volkan Demirel iznik'te

Cumhuriyetimizin 97. yılı kutlu olsun

Cumhuriyet coşkusu konserle başladı

Kaçak Yapılara Zamanında Müdahale

Serbest piyasada döviz fiyatları

BAŞKAN TABAN’DAN MEVLİD KANDİLİ MESAJI; “BU BİR FIRSATTIR”

İNESMEK MUTFAĞI HİZMET VERMEYE BAŞLADI

Payitahtın eserleri bir tık uzağınızda
Dr. Muhammed Bozdağ


Namaz kılamıyorum; ne yapmalıyım?

.


Namaz kılmayanlar başlamak isteyenler okusun ...
Namaz kılamıyorum; ne yapmalıyım?
“-Soru: Hocam, ben Rabbimi çok seviyorum. Kalbim Rabbim için atıyor, ama namazımı kılamıyorum ve bu yüzden de çok huzursuz oluyorum. Ne yapmalıyım?
- Bu duruma üzülmeniz imanınıza işarettir; lakin birini gerçekten çok seven uğrunda nelere katlanmaz ki! Gerçekten sevdiğiniz kimse size ‘Benim için bir gün aç kal!’ dese, halsiz düşseniz bile yemeğe yaklaşamazsınız. İnsan âşık olunca canını bile vermeye hazır hissediyor. Rabbimizi sevdiğinize inanırım; ama gerçekten ‘çok sevdiğinizden’ emin misiniz? İnsan sevdiğine koşar, sevdiğiyle sürekli ilgili olmak, hep onun huzurunda bulunmak ister.
Siz ise ‘namaz kılamıyorum’ diyorsunuz. Nedenini düşünüyorum:
-Psikiyatrik bir rahatsızlığınız olabilir belki… Şuuraltına yerleşmiş ibadetten alıkoyan bir olumsuz düşünce programı saklıyor olabilirsiniz.
-Belki de nefsinize dair bir sevgiyi Allah sevgisi sanıyor olabilirsiniz. Allah’ı gerçekten sevmenin göstergesi yarattığı şeylerdeki sanatını görmeyi arzulamaktır, üzerlerindeki ilahi nakışları tespihle, tekbirle, hayranlıkla izlemektir. Yüce Rabbe sık sık şükretmek, o muhabbeti yüreğinde sık sık patlayan titreşimler halinde algılamaktır ve onun emirlerine heyecanla koşmaktır.
Sizlere önerilerim:
-Yediğinize içtiğinize haram lokma karışmasın. Faizden, besmelesiz yemekten sakının. Evinizde veya çevrenizde şeytani titreşimler yayan müstehcen resim, heykel türünden herhangi bir nesne varsa kaldırın.
-Dostluk kurduğunuz kimseler arasında Allah düşmanı veya ahlaksız birileri varsa uzaklaşın.
-Yaptığınız işler arasında Allah’ın haram kıldığı bir şey var mı?
İçki içmek, piyango oynamak, müstehcen giyinmek, gıybet, iftira varsa terk edin.
-Dilinizi ve kalbinizi bolca tövbeyle, duayla, zikirle ve mümkünse Kâbe’den namaz görüntülerinin hayalleriyle meşgul edin.
-Ölümü daha çok düşünün. Geleceğe dair her planınıza ölümün ışığından, kabrin penceresinden bakın. Yeryüzünde, yakında göçüp gidecek bir misafir gibi dolaşın. Ezanı duyunca kulak kesilin ve o güzel sesi kalbinizdeki en güzel çağrı olarak canlandırın.
Bunları yaparsanız inşallah durum değişir. İlahi nur ve rahmet üzerinize yoğunlaşır ve varsa kalbinizdeki karanlıkları temizler. Siz de hızla aydınlanır ve ibadetin güzelliğini keşfedersiniz. Allah hepimize nasip eylesin.”
.Dr. Muhammed Bozdağ