Bugün, 16 Ocak 2021 Cumartesi

Yarımada Üzerinde Bulunan Tarihi Kale

Kenya’da Kadınların Şiddetten Kaçarak Kurduğu Bir Köy

Birçok Medeniyete Ev sahipliği Yapmış Olan Kaleler Şehri Mardin

İnançlarından Ötürü Yıllardır Temizlenmeyen Nehir

Antik Mısır'da mumyalama nasıl yapılırdı

Yerebatan Sarnıcı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Efes çevresinde yer alan Meryem Ana Evi

Haziran Alevi Tablosu

Haziran Alevi Tablosu

1814 yılında Jean Auguste Dominique Ingres tarafından yapılan yağlı boya tablo

1814 yılında Jean Auguste Dominique Ingres tarafından yapılan yağlı boya tablo

Eleştirilerin ortak noktası olan Kırda Öğle Yemeği Tablosu

Le Déjeuner sur l’herbe, Édouard Manet (1863) Kırda Öğle Yemeği

İki ülkenin resmedildiği Francesco Hayez’in Öpücük tablosu

İki ülkenin resmedildiği Francesco Hayez’in Öpücük tablosu

Bilim Kurgu Severler İçin Muhteşem Diziler

Akşam Ne İzleyeceğini Düşünenler İçin Dizi Önerisi

Ailecek Film İzlemek İsteyenler İçin Film Önerisi

2000’li Yıllarda Çekilen En Güzel 5 Aşk Filmi

IMDB Puanı Yüksek 10 Film (2)

Gerilim, gizem ve korku üçlüsünün vazgeçilmez filmleri

Müzikal Film Severler Buraya!

Kafein'in yan etkileri nelerdir

Hasar Görmüş Saçlar Nasıl Onarılır

Hamileyken Tüketmeniz Gereken 8 Yiyecek

Diş Macunuyla Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilirsiniz

Diş Beyazlatmaya Yardımcı 4 Yiyecek

Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler hangileridir

Size Daha Fazla Enerji Verebilecek 6 Yiyecek
Hakkı Güleç Uzman Aile Danışmanı


Onları Sadece Dinleyin

.


İnsanları tanıdıkça onlar, bizi bizimle tanıştırırlar. 

      Aile danışmanlığı, özel öğretim kurumları rehberlik servisleri, toplantılar, birebir görüşmeler, seminer sonrası sohbetler ve aile içi görüşmelerim her biri bana en az okuduğum kitaplar kadar faydası oldu. Hatta diyebilirim ki üniversite mezunu olmasalar da  hiçbir kitapta okumadığım şeyler öğrendim, dinlediğim ve sohbet içinde kaldığım insanlardan. Hayat adamı dedirten insanlardan.  

      Onların hayatlarına ve kaderlerine tanık oldukça en absürt gelen davranışları dahi çok normal gelmeye başlarken kendimden daha çok şeyler bulmaya başlıyorum.  

     Dinlediklerim gözlemlerim okuduklarım biriktikçe bunları yazmayı paylaşmayı istiyorum.  

    Bazen de görüştüklerim iyi niyetli ama kötü etkili Anne babalar ya da eşlerin, kardeşlerin, arkadaşlarının, dost bildiklerinin, patronlarının, ortakların çileden çıkarttığı insanlardı, işkence çekenlerdi. 

     Delirtenler, elini kolunu sallayarak dışarıda dolaşanlar en gamsız olanlardı. 

    En naif olanlar, içe atanlar, karşılıksız fedakarlık yapanlar, ödün verenler, sınırlarını çizemeden çoğunlukla “evet” diyenler, alttan alanlar, onlar hayatın işkencesini çekenlerdi.  

        Onlar ruhsal kökenli bedensel rahatsızlık çekenlerdi; zihinsel verimi düştüğünden kendilerine ve çevresine körleşenlerdi!   

      Onlar “iyi insan” olmaya soyunanlar iyi insan olmak isteyenler, en çok yıprananlardı ve işleri en zor olanlardı.  

      Bir ruh bilimcisinin sözleri aklıma gelir “bize gelenler hep akıllılar, onları bozan deliler ise dışarıda geziyorlar” yani o akıllılar sorunun farkında olanlardı.  

        Biz insanlarla çok daha fazla birlikte olanlar, onların özellerini dinleyen, anlayan, gözlemlerini duygu ve düşüncelerini yazıya dökerek paylaşanlar çok daha fazla insana faydalı olma istediği içinde olurlar.      

    Çoğu zaman gazete ve dergilerde yazdıklarım karşısında “hocam beni yazmışsın sanki kendimi gördüm” geri bildirimlerini duymak beni memnun ederken daha fazla yazma isteğim oluşur ve yazılanlar sayesinde okuyucularında kendilerini görmesi artan farkındalıkları bir terapi olduğu kesindir. 

       Verilmek istenen en temel mesaj en vahim öykülerini dinlediğimiz İnsanlar ne kadar dibe düşerlerse düşsünler, var olduğumuz sürece umut hep vardı ve mücadeleden hiç vaz geçmemeliydik.  

      Yine bir ruh hekimi “ben hastalarımın öykülerinde hep kendimden bir parça görürüm” der. Ve dinlediğimiz öykülerde çok vahim bir şekilde “kötü ahlaksız çirkin insan” dediklerimizin iç yüzlerini gördükçe onlara o kötü davranışlar sergileten maruz kaldıkları şartları anlamak onları mahkum etmemizi engelliyordu.  

       En ahlaksız kötü çirkin davranışların ardında yatan nedenleri anlamak kişiye olan bakışımızı değiştirecekti.   

     İnsanların en farklı en olmadık şok kararlar almasında onların çocukluk dönemlerinden başlayarak kader çizgisinin ne renge dönüştüğünü anlamak önemliydi.  

       Özellikle çocukluk dönemlerinde maruz kaldıklarının onları nasıl değiştirip dönüştürdüklerini anlarken kendimizde de sorguladığımız davranışlarımızın arka planının farkına varmamızı sağlıyordu.  

      Özellikle korku kültürünün hakim olduğu toplumumuzda  suçlayan, utandıran otoriter yapıda yetişen insanlarımız daha çok kendilerine takılıyor suçluluk duygusu yaşıyorlardı. 

       Okuduğumuz kitaplar yazılar ve dinlediğimiz insanları anlamak  kendimizi görmemizi sağlamaktadır. Bu sayede utanca boğan suçluluk içine girdiğimiz durumlarımızın farkına varmak yüzleşmek ve kendimizi affetmek bizi rahatlatırken bizi özgürleştiriyor gelişim içinde oluyoruz ve ruh halimiz daha sağlıklı olmaya başlıyor.  

     İçimizdeki bitmemiş işlerin ne olduğunun farkında olmak bu yüzden oluşan kötü duyguların yönetilmesinde en önemli adımdı.  

Etkin dinlemek, var etmektir.   

     İnsanları anlamasına dinleyin, dinlerken iç seslerinizi susturun, önyargısız dinleyin, dinleme anından çekin aradan kendinizi, beyninizle değil kalbinizle dinleyin, empatik dinleyin, halden anlamaya çalışın ve davranışlarının sözlerinin nedenlerini anladıkça dinlediğiniz kişiye daha anlayışlı olmaya başlayacaksınız. 

        İnsanların hangi olaylar karşısında nasıl davrandıkları ne düşündükleri ve hissettiklerini anladıkça gelişen duygusal zekanız sayesinde kendi duygu ve düşüncelerinizin de farkına varmaya başlayacaksınız ve hayatta sizi daha başarılı kılan duygusal zekanız gelişecektir.  

Güzin Ablacılık Yapmayın 

     Siz çözüm üretmeyin çözüme ulaşmasını istediğiniz kişiyi etkin dinleyerek anlayın, “anlaşılıyorum” duygusunu yaratarak onu çözüme ulaşmasını engelleyen olumsuz ruh halinin giderilmesine yardımcı olun. Zira insanların en büyük ihtiyacı anlatmaktır, anlaşılmaktır. Biriktirdiklerinin baskısından kurtulmak içindekileri döküp rahatlamaktır. Rahatlayan insana geçmişe soruna değil, geleceğe çözüme ilişkin sorular ile onun düşünce sistemini yönetebiliriz. Rahatlama soruna değil çözüme odaklanma zihinsel verimi artıracak ve görüşmeyi daha yapıcı hale getirecektir.   

    Dinleyin ama onun içine düştüğü sorunlarına karşılık çözüm üretmeye kalkmayın, akıl vermeyin, teselli etmeyin, hafife almayın, eleştirmeyin  “olur böyle şeyler boş ver üzülme geçer, üzüldüğün şeye bak vb” türü sözleriniz olmasın. Güzin ablacılık yapmayın.  

Sadece dinleyin, dinlemesini öğrenin ve onu anladığınızı hissettirin.  

    “Sizi anlıyorum, üzülmüşsünüz, öfkelenmişsiniz” türü sözleriniz yeterlidir ve onda “anlaşılıyorum” “önemseniyorum” “değerliyim” duygusunu yaşatmış olursunuz ve var etmiş olursunuz. Var oluşu yaşayan insan daha dinginleşir kendisini daha iyi anlamaya görmeye başlar.