Dr. Sadettin Sadi Sesli


Ramazan ve Oruç meselesi 2

Ramazan ve Oruç meselesi 2


Öncelikle hayırlı Ramazanlar dilerim.

Geçen yazımızda kısaca özetlersek Ramazan süresince detoks amaçlı beslenme, bol sıvı ve su tüketimi ayrıca teravih ve/veya spor ile işin fiziksel boyutunu tamamlanması bunun yanında gün boyu edeceğimiz niyet ve dualarımız ve kılacağımız vakit namazları ile de ruhani yani iman boyutunu anlatmıştık.

Bu yazımızı

http://www.moradergisi.com/mobilYazarlarDetay.aspx?id=887 Linkinden ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda ise geçen yazımızda değinmediğimiz bazı konulara değinelim. Bunlardan birisi İsraf konusu!
Evet Ramazan ayının ruhuna yakışmayan en büyük yanlışımız maalesef aşırı derecede israf edişimizdir. Bu israf özellikle Ramazan sofralarında olması gerçekten çok üzücü bir konudur.


İnsanların nefis terbiyesi yapmaları gereken bu günlerde özellikle iftar sofralarının ve menülerinin kalabalıklığı ve gereksiz doluluğu insanların gün boyu aç kalmalarını bir nefis ve beden mücadelesinden çıkarmakta ve sadece yeme saatlerini ve miktarlarını kaydırmaktan öteye geçmemektedir diye düşünüyorum.

/resimler/2019-5/22/1418566796274.jpg


Yemeklerin içeriğinin ise nasıl olması gerektiğini geçen yazımda yazmıştım oradan bakılabilir diye düşünüyorum.

?Birde durumun iyi olanlarının karşılıklı iftar organizasyonları da olayın ruhunu zedelediği ve işi dostlar alışverişte görsün deyimine daha uygun düşürdüğünü düşünüyorum. Bunun yerine bu bütçe ile gerçek ihtiyaç sahiplerine bu yemeklerinin reklamsız bir şekilde tamamen Allah rızası için gizlilik ile evlere gönderilmesi gerekmektedir ve bu şekilde tesbit edilenlerin yardımlarının yıl boyunca devam etmesi gerekmektedir.

Aşağıdaki fotoğraf bu ramazanda Bursa yıldırım ilçesinde çekildi ne acı değil mi. Resmî makamlarda oturan ve iftar çadırları kuran sayın yetkililer ne düşünüyor acaba merak ediyorum? Bu iftar sofralarına gerçekten ihtiyaç sahipleri mi oturuyor?

/resimler/2019-5/22/1419316015592.jpg

?Bunun gibi yüzlerce örnek var dışarıda. Birde bu toplu iftar açılışlarında ve restoranlarda dökülen yemekler de işin farklı bir boyutu maalesef.

?/resimler/2019-5/22/1420496173455.jpg


Diğer bir konu ise oruç tutanın çevresinden orucu ile ilgili saygı ve beklenti içine girmesidir.
Oldum olası hiç anlamam gerek sokakta gerek işyerinde oruç tutanların yüzünden tutmayanlarının hayatının kısıtlanmasını.
Ben tuttuğum oruçtan başkalarından medet umuyorsam bu orucumu daha makbul kılmaz tam tersine zedeler düşüncesindeyim. İradem ile savaşımda karşımdakinin desteğine ihtiyacım varsa zayıflık benden kaynaklanmaktadır. Hele birde birilerine bu sebeple uyarmak, hakaret etmek saldırmak orucun hiç bir ilahi ve ulvi anlamına uymadığı gibi sizi zalim yapar ve tuttuğunuz oruç tüm anlamını yitirir ve işi gösteriş boyutu ve din istismarı boyutuna getirir diye düşünüyorum.

Dinimizde zorlama yoktur. Kimsenin yaşam alanına başkasının özgürlüğünü engellemediği sürece müdahale edemezsin. Hele ki bunu ibadet maskesi altında yapman zalimliği ve günahı katlamaktadır ve o kişiler tarafından bize kul hakkı geçmesine sebep olmaktadır.

Ben tam tersi oruç tutmayanı birisinin yanımda yemesi ve içmesi için teşvik ediyorum. Böylece vermiş olduğum mücadelemi perçinlemiş ve kanımca sevabımı artırmış olurum, biraz bencillik kokuyor ama bu durum bence oruç tutmayanın yaşam alanına saygı göstermek ve yaşam hakkına sahip çıkmaktır. En önemlisi ise dinimizin bize emrettiği özgür iradeli insan modeli durumuna daha uygundur bir davranış şekildir.

/resimler/2019-5/22/1420032422570.jpg

Bol sevaplı Hayırlı Ramazanlar dilerim.

Dr. Sadettin Sadi Sesli

 Yunus Emre
22.05.2019 20:28:47
Sevgili hocam hayırlı ramazanlar diliyorum. Yazınız çok yerinde ve tamamına katılıyorum... Bu güzel yazılarınızın devamı dileğiyle sağlıkla kalın.

Tevfik Can
23.05.2019 15:24:48
Diğer yazılarınızda olduğu gibi kaliteli bir yorum olmuş.Fikir ve düşünceleriniz ayrıca alkışı hak ediyor.Emeğinize sağlık.Başarılarınız daim olsun