Recep şen EXEVUTİVE KITCHEN CHEF


Recep Şen'den Poşe Somon

Recep Şen'den Poşe Somon


 

 

Poşe somon 

Poşe etmek bir pişirme tekniği.
Aslında mutfağımızda kullandığımız belki de adını bilmediğimiz bir teknik. Şimdi size çılbır pişirirken kullandığınız teknik poşe etmek dersem nasıl olduğunu anlarsınız zaten.
Poşe, kaynar derecedeki kaynamayan suda pişirme usulüdür. Haşlama gibi, ama su kesinlikle kaynamayacak kısık ateşte olacak.
Yapılan yemeğe göre de suda farklılıklar olabilir. Mesela çılbır yaparken sirke konulur. Balık yaparken de poşe suyuna sebzeler konur.

Bu balığı yapmak gerçekten çok basit, eğer denerseniz çok hafif ve lezzetli bir balık yediğinizi göreceksiniz.
  Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkeye göre oldukça az balık tükettiğimiz söylenebilir. Bu sadece alışkanlık veya damak tadı meselesi değil, ülkemizdeki balık fiyatlarının da bu konu üzerinde ciddi bir etkisi var.

Balığın içeriğindeki fosfor, demir, iyota ek olarak somon balığı, yüksek omega-3 içeriğiyle bilinir. Somon, yoğun aromalı, pembe etli, yağlı ve her pişirme yöntemine uygun bir balıktır. Soğuk denizlerden gelmesi sebebiyle vücudunda sakladığı bolca yağdan dolayı kızartma yapmazsanız çok daha hafif olur.

Balık aslında çok pişmemesi, sadece çiğliği gittiğinde yenmesi gereken bir gıdadır. Somon içinde aynı şekilde koyu pembeden açık pembeye geçtiği noktada pişmiş demektir. Her fazladan geçen süre, balığı kurutur ve tadından çalar.

Izgara, fırında ve kağıtta versiyonları sıkça karışınıza çıkabilecek pişirmek teknikleridir. Bugün sizinle paylaşacağımız teknik, diyetlerinizde güvenle kullanabileceğiniz, diyette olmadığınız zamanlarda bir sos ile sunabileceğiniz, pratik, sağlıklı ve kokusuz bir teknik.       

 1. 2 adet, 3 parmak eninde somon fileto kestirin. Somonu genelde takoz olarak satmayı tercih ediyorlar ama rica ederseniz kuyruk kısmında fileto çıkartırlar.
 2. Derince bir tencereye bolca su koyun ve kaynatın.
 3. Filetoları, 2 ayrı parça, oldukça büyük streç filmin kendinize yakın kenarına doğru  yerleştirin.
 4. Üzerine baharatları eşit miktarda paylaştırın ve her yerine bulaşmasını sağlayın. Sarımsağı orta kalınlıkta dilimlere bölün ve onları da somonların üzerine yerleştirin.
 5. Üzerinde somon olan streç filmleri aynı börek sararmış gibi, ama çok sıkı bir şekilde sarın.
 6. Sardıktan sonra sağında ve solunda kalan parçaya sıkı sıkı düğümler atın. Parlak kağıda sarılı şekerler gibi gözükmesi lazım.
 7. Sıkı sıkı sardığınız somon filetoları kaynamakta olan suya atın. Filetoları atınca suyun sıcaklığı düşecektir. Tekrardan kaynamaya başlayınca, altını kısın ve fokurdamasın sadece tıkırdasın.
 8. Tekrar kaynadıktan 10 dakika kadar sonra somonu kaynar sudan alın.
 9. Streç filmin düğümlü yerinden makas yardımıyla kesin,ve somonu tabağa alın.
 10. Eğer iyi saramadıysanız içine su alacaktır. O zaman önce mutlaka bir havlu kağıda çıkarın sonra servis tabağına alın.

Malzemeler

 •  2 parça

somon fileto

 • 2 adet

defne yaprağı

 • 1 çay kaşığı

toz kişniş

 • 2 diş

sarımsak

 • 2 dal

maydanoz sapı

 • 1/2 çay kaşığı

hardal tohumu

 • Eğer diyet için değilde normal bir yemek için yapıyorsanız, streç filmden çıkarıp biraz tereyağda çevirebilirsiniz. Böylece rengi ve lezzeti daha güzel olur. Eğer balık suyunuz varsa, fish velute sos yapabilirsiniz. Aynı beşamel sos yapar gibi ama süt yerine balık suyu koyarak, beyaz şarap ve baharatlarla lezzetlendirerek balığınızın sunumunu mükemmelleştirebilirsiniz. Eğer diyetteyseniz, haşladığınız veya ızgara yaptığınız sebzelerle birlikte tüketebilirsiniz.  1 çay kaşığı

tuz (azaltıp arttırılabilirr

 

Cumhuriyet mahallesi Nilüfer hatun caddesi no 114 /blok5-6

Nülifer/BURSA podyum park AVM newcastle RESTORANT Recep şen