Google’nin ortaya çıkış hikayesi

   Muhteşem manzarada balık avı

Modern fiziğin babası Galileo Galilei Kimdir?

Sebebi Hala Bilinmeyen Reichstag Yangını

Tarihin en yıkıcı ve en ölümcül kasırgası

Samuel Colt Kimdir?

Dünya’daki insanlar tarafından yapılan en büyük yapı

Fransız heykeltıraş Auguste Rodin tarafından üretilen sanat eseri

Auguste Rodin-Düşünen Adam

Antik Yunan Heykel Sanatı

Antik Yunan Heykel Sanatı Hakkında Bilgiler

Pierre Auguste Renoir Kimdir ve eserleri

Pierre Auguste Renoir’un en bilinen 5 eseri

18. Yüzyıl’da yapılan yağlı boya tablosu

Vanmour Okulu-Sohbet

Gözünüzü kırpmadan izleyeceğiniz aksiyon filmleri

İki Kere Oscar Ödülü Kazanan Oyuncu Kevin Spacey Filmleri

İzleyiciye en çok merak uyandıran bilim-kurgu filmleri

Netflix’te mart ayında izleyiciyle buluşanlar

Julianne Moore’ın rol aldığı en iyi 3 film

İzleyenler üzerinde etki bırakan en iyi psikolojik filmler

Tüm zamanların en iyi fantastik filmleri

Kalabalık Korkusu ile Nasıl Yaşanır?

Saçınızı ne sıklıkta yıkamalısınız

Saçlarınızın kırılmasına sebep olan şeyler

Mutlu Olmak Sizi Nasıl Daha Sağlıklı Yapar?

Doğum Sonrası Depresyona Ne Sebep Olur?

Metabolizmanızı Güçlendirmenin 10 Kolay Yolu

Kahve’nin Metabolizmanıza Etkileri Neler?YAZARLAR


AHU AKIN İç Mimar


Renklerin Anlamı ve Dekorasyondaki Önemi

.


Bir evi ev yapabilmenin, kişiliğinizi yansıtabilmenin ve bütün zevklerinizi sergileyebilmenin anahtarıdır dekorasyon. Bir mekanda dekorasyon yaparken , ana bir renk seçilmeli ve farklı yerlerde bu renk öne çıkarılmalıdır. Bu ana rengi tespit ederken de bulunulan mekandaki en büyük ebatlı parça baz alınmalıdır. Bu bir koltuk, halı ya da tablo olabilir. Ancak bazen kontrast renkleri de yan yana kullanarak mekana bir sıra dışılık ve farklılık kazandırabiliriz.

Hayatımızda var olan her renk bize çeşitli anlamlar sunmaktadır. Her biri birer anlam ifade eden renkler, insanların ruh halini yansıtmaktadır. Dekorasyon yaparken, eşyaların uyumu kadar renklerin de önemi büyüktür, bir mekanda renklerin algılanmasındaki büyük bir faktör de ışıktır. Işık kaynağını ne kadar verimli ya da verimsiz kullanırsanız, renkten de o kadar verim ve etki alırsınız.

Salon ve oturma odası:  Perde, halı, hareketli mobilyalar, parkeler vb. şeyler dikkate alınarak renkler uyumlu olacak şekilde, yine ortamda nasıl bir hava yansıtmak istediğimize göre şekillenir. Bu mekanlarda televizyon izleme, rahatlama, dinlenme gibi eylemler olacağı için ortama huzur vermesi, göz dinlendirmesi için beyaz, açık mavi, açık sarı tonları renkleri tercih edilmelidir.

Mutfak: Mekanda pişirme, yemek yeme ve servis eylemleri gerçekleştirileceği için doğal ve sıcak renkler kullanmakta fayda var. Yeşil tonları ve yine sarı tonları kullanılabilir. Aynı şekilde enerji vereceği için turuncu, tercihe göre yer yer kırmızı da kullanılabilir.

Yatak odası: Seçeceğimiz renk son derece dinlendirici olmalıdır. Kontrast renkler yerine sade ve yumuşak renkler tercih edilmelidir. Uçuk mavi tonları, uçuk sarı, beyaz kullanılabilir.

Banyo: Banyo da genel alanı seramikler, duş teknesi, küvet, lavabo gibi unsurlar oluşturacağı ve bu gibi mekanlar genelde küçük olduğu için kullanılan renkler son derece önemlidir. Kırık beyaz, beyaz, mavi, aqua renkleri ve suyu, sağlığı ve temizliği çağrıştıracak renkler seçilmelidir.

Koridorlar ve giriş: Bu mekanlar ortak kullanım alanı olacağı için bir bütün olarak ele almak gerekir. Ya kontrast ya da enerji ve canlılık verecek renklerkullanmalıdır. Küçük dar bir girişe ya da koridora sahipseniz yine beyaz ve açık renkler de kullanabilirsiniz.

Kırmızı: Mutluluk, canlılık ve dinamizmin rengidir.Tüm duvarların kırmızıya boyanması yerine, belirli bir köşede, duvarın bir kısmında ya da aksesuarlarda kullanılması önerilir.Yatak odalarında, dozu iyi ayarlanmalıdır. Aksi halde enerjik bir renk olduğundan uykuya geçmenizi zorlaştırabilir.Mutfak ve yemek odalarında iştah açıcı özelliği açısından kullanılabilir.Kişinin iştahını açar. Bu nedenle gıda firmaları bu rengi kullanır. Çocuklarda ve çocuk eşyalarında bu tonun çok fazla kullanılması, çocukların mutluluğunu ve neşesini temsil etmesinden dolayıdır...

Sarı: En parlak ve dikkat çekici renktir..Umut, ilham ve yöneticilik duygularını pekiştirir. Özellikle açık sarı kişiye huzur verir.Parlak ve açık sarı karanlık odaları aydınlatır.,dolayısı ile bu renk  az ışıklı geniş ve kapalı ortamlar için idealdir,genellıkle mutluluk veren ve neşelendiren bir etki yaratmak amacıile kullanabilirsiniz.Konuşmaya teşvik eden bir etkisi vardır bu yüzden oturma odası, salon ve yemek odası gibi alanlarda aile ve misafirlerle hoş muhabbetlere vesile olması için kullanılabilir.Zekanın ve zihinsel aktivitenin rengi olduğundan çalışma odalarında tercih edilebilir.Uyarıcı etkisi olduğundan yatak odası gibi dinlenme alanlarında tavsiye edilmez

Yeşil: Özellikle üretkenliğin önemli olduğu yerlerde yeşil tonlarının ağırlıklı kullanılması, kişinin üretkenliğini artırır. Genelde hastanelerde doktorların ameliyat önlüklerinde tercih edilir. İnsanı sakinleştirsin rahatlatsın diye. Aynı zamanda da dini yerlerde yeşil rengi huzur verdiği için sıkça görebiliriz.. Heyecan duygusunu azaltan bir renk olduğu için mekanlarda huzur verir.Yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi nedeniyle yatak odaları ve dinlenme alanları için tavsiye edilen bir renktir.Doğayla bütünleşmeyi temsil ettiğinden, yazlık evler, kır evleri için tema rengi olarak tercih edilebilir.

Mavi: Özellikle açık mavi renkler, kişinin iş ve ev ortamında sık olarak kullanması gereken bir renktir. Özellikle çocuk odalarında ve yatak odalarında tercih edilme sebebidir. Güven ve huzur verir. Koridorlarda, yatak odalarında ve oturma odalarında kullanılabilen bir renktir.Serinlik etkisi uyandırdığından ve denizi çağrıştırdığından yazlık evler için uygun renkler arasındadır.İştah kapayıcı özelliği olduğundan mutfak ve yemek odaları için tercih edilmez.Suyun rengi olduğundan, temizlik hissi verdiğinden banyolar için iyi bir tercih olabilir.

Beyaz:  Bütün hastanelerin ve tıbbi yönü olan kuruluşların ağırlıklı olarak kullandığı bir renktir. Beyaz renk kullanıldığı yere göre insanda temizlik, hijyen, rahatlama, ferahlık hissi uyandırır. Aynı zamanda da göz dinlendiren bir renktir. Her mekanda kullanılabilir. Dekorasyon açısından bakıldığında kullanımı zor bir renktir. Fakat her şeyle uyum sağlayabilen bir renk olması ile renkli objeler kullanarak hareketlilik kazandırılabilir.

Siyah: Siyah renk, insan hayatında oldukça etkili bir renktir. Ama heryeri siyah olan bir mekanda çok kalamazsınız. İç karartır. Aynı zamanda matem rengidir. Kullanıldığı alan ve miktara göre değişkenlik gösterir siyah. Mesela makam arabaları, patron masa ve koltukları siyahtır. Bu gücün simgesidir.

Turuncu:  Hem kırmızının hem de sarının özelliklerini taşıyan bir renktir. Sağlık, heyecan, enerji, mutluluk, canlılık ve pozitif duygular uyandırır. Çocuk ve oturma odaları ile mutfakta kullanılabilenbir renktir.Aydınlık,neşe ve mutluluk vermesi istenilen her ortamda kullanılabilir.Özellikle yemek yenen mekanlarda kullanıldığında iştah arttırır. Turuncu her ne kadar güzel duygular canlandıran bir renk olsa da pek çok insanın sevmediği bir renktir. Bu yüzden gri ve bej gibi nötr renkler ile kombin edilerek kullanılması ve kuvvetli görüntüsünün biraz kırılması mantıklı olabilir.Davetkar bir renk olduğundan, evinizde antrelerde ya da dış kapı dekorasyonunda tercih edilebilir. Böylece hem sizi hem konuklarınızı evin girişinde sıcak havasıyla karşılayacaktır.Salonunuzda da kullanarak konuklarınızın yine rahat etmesini sağlayabilirsiniz.Aynı kırmızı gibi dikkat çekmek istediğiniz köşelerde kullanabilirsiniz.Yemek odası ve mutfak için de kullanabileceğiniz renkler arasındadır.Çalışma ve spor odalarında da enerji vermesi açısından tercih edilebilir.

Pembe:  Neşe, güven ve rahatlığı ifade eder.Şirin ve çocuksu bir renk olduğundan kız çocuklarının odalarında ve genç kız odalarında kullanılabilir.Neşe veren bir renk olduğundan, canlı bir görüntü yakalamak için dekoratif aksesuarlarda tercih edilebilir.Koyu, çingene pembesi gibi tonları kırmızının kuvvetli etkisini taşır. Dikkatli kullanılmalıdır.Pembenin açık ve pastel tonları evin genelinde rahatlıkla kullanılabilir.

Mor:  Mor kendine güvenin ve asaletin rengidir. Dinlendirici, sakinleştirici ve aynı zamanda verimlilik ile yaratıcılık duygularını uyandırır. Yatak odasında kullanılabilir,dengeliyici ve teskin edici bir his yaratır.Çok koyu olmayan tonları yatak odalarında tercih edilebilir. Rahatlatıcı etkisi vardır. Yaratıcılığı arttırdığı için hobi odası, oyun odası gibi mekanlar için idealdir.

Gri:Nötr renk grubuna giren bir renktir,yerıne göre ciddi veya dingillik  veren bir his yaratır.Bulunduğu ortamda  rahatlatıcı bir etki yaratır.canlı renklerle kullanıldığında onların enerjilerini azaltır.turuncu ile çok iyi kontrast oluşturken beyaz ile kullanıldığında sade bir şıklık yaratabilir.Özellikle açık tonları yemek odaları salon ve oturma odalarında kullanılabilir.Koyuya yakın tonları çalışma odaları için idealdir. Endüstri ile özdeşleştirilen bir renk olduğundan modern hava yaratılmak istenen mekanlar için çok uygundur.Dinlendirici ve sakinleştirici etkisi göz önüne alındığında kanepe ya da yatak başı, yatak örtüsü için idealrenklerdendir. Pek çok renkle birlikte kullanılabildiği için de dekorasyonda kurtarıcı niteliktedir.İskandinav tarz dekorasyonun yükselişe geçmesiyle iyice popüler hale gelen gri, geleneksele kaçmadan sofistike ve zarif bir atmosfer yakalamak için tercih edilebilir.