Bugün, 16 Ocak 2021 Cumartesi

Yarımada Üzerinde Bulunan Tarihi Kale

Kenya’da Kadınların Şiddetten Kaçarak Kurduğu Bir Köy

Birçok Medeniyete Ev sahipliği Yapmış Olan Kaleler Şehri Mardin

İnançlarından Ötürü Yıllardır Temizlenmeyen Nehir

Antik Mısır'da mumyalama nasıl yapılırdı

Yerebatan Sarnıcı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Efes çevresinde yer alan Meryem Ana Evi

Haziran Alevi Tablosu

Haziran Alevi Tablosu

1814 yılında Jean Auguste Dominique Ingres tarafından yapılan yağlı boya tablo

1814 yılında Jean Auguste Dominique Ingres tarafından yapılan yağlı boya tablo

Eleştirilerin ortak noktası olan Kırda Öğle Yemeği Tablosu

Le Déjeuner sur l’herbe, Édouard Manet (1863) Kırda Öğle Yemeği

İki ülkenin resmedildiği Francesco Hayez’in Öpücük tablosu

İki ülkenin resmedildiği Francesco Hayez’in Öpücük tablosu

2000’li Yıllarda Çekilen En Güzel 5 Aşk Filmi

IMDB Puanı Yüksek 10 Film (2)

Gerilim, gizem ve korku üçlüsünün vazgeçilmez filmleri

Müzikal Film Severler Buraya!

Sizi Geçmişe Götürecek 9 Çizgi Film

Gerçek Hayattan Uyarlanan Harika Filmler

Sizin İçin Derlediğimiz 5 Deneysel Film

Kafein'in yan etkileri nelerdir

Hasar Görmüş Saçlar Nasıl Onarılır

Hamileyken Tüketmeniz Gereken 8 Yiyecek

Diş Macunuyla Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilirsiniz

Diş Beyazlatmaya Yardımcı 4 Yiyecek

Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler hangileridir

Size Daha Fazla Enerji Verebilecek 6 YiyecekMetin Kızılaslan
18.06.2020 18:06:57
Başkanım Eline yüreğine sağlık Sorunların kaynağı siyasi rant Tesbiti yapılmış güzel bir yazı

Uğur Serttaş
18.06.2020 18:37:42
Tebriklerimi lütfen kabul ediniz Ibrahim bey konuya yine isabetli yaklaşim göstermişsiniz kibar yapıcı muhalefetinizide takdirle gözlüyorum.Rabbim muhaffak etdin.

Şaban ŞENATEŞ
19.06.2020 14:07:45
Doğru teşhis edilmemiş her sorun katlanarak büyür. Yoplumsal sorunlar günü birlik girişimlerle halledilemez. Oy devşirmeyle sosyal ğroblemler hiç bir zaman çözülemez.


İbrahim Özacar


ROMAN AÇILIMI İLE AÇMAZA GİREN ULU ŞEHİRLERİMİZ (1)

.


Ülkemizi ve şehirlerimizi çıkmaza sokan Roman açılımı ve sözüm ona kürt açılımı projeleri.

AKP iktidarının ilk yıllarında ülke gündeminin en üst zirvesinde yıllarca yerini koruyan uygulanabilirlikten uzak açılım projeleri, milletimizi ve bölgemize umut hülyaları ile adeta can simidi olarak gösterildi.  

Tarafların dışında kimsenin görüş ve önerilerine ihtiyaç dahi duyulmadan hazırlanan bu iki projeden birisi ile  ülke bütünlüğümüzü tehdit eden terör meselesi çözülecek, bir diğer proje ile göçebe kavim, çingene vatandaşlarımızın kronikleşen meseleleri çözüme kavuşturulacaktı. 

Heyhat!Gel gör ki öyle olmadı malesef.Tam  tersi oldu.Terör açılım projesi ile terör örgütü silah bırakmadığı  gibi, siyasi sahada hiç olmadığı kadar dünyaya açıldı.Büyük şeytan Amerika mütefikliğine terfi oldu. 

Roman meselesini elimize yüzümüze bulaştırdık.Roman açılımı projesi ile Çingene vatandaşlarımızın sorunlarının çözümünde Türk deyimiyle Arap saçına, Arap deyimiyle Türk saçına döndü. 

Gerek terör meseelesinde, gerek çingene vatandaşlarımızın meselesinde, çözüm projeleri çözümsüzlük doğurdu.Hesapsızca yapılan çalışmalar ülkemizi ve şehirlerimizi içinden çıkılmaz hale getirdi. 

AB'nin, ABD'in, Çin'in, Rusaya'nın hasıl-ı kelam dünyanın yüzyıllardır dışladığı, hizaya sokamadığı çingene kavmini AB uyum yasaları çerçevesinde roman açılımı projesi adı altında çözüme kavuşturulacaktı.Gel gör ki oda olmadı. 

Bursa'da kamberler mahallesi, İstanbul'da sulukule başta olmak üzere rantı yüksek şehir merkezlerindeki roman mahalleleri, siyasi iktidarın görsel kirlilik bahanesi ve rantsal  dönüşüm şahanesine kurban edildi. 

2013 yılındaTBMM Dilekçe Komisyonuna başvuran  Bursa'lı bir vatandaş  meclisten çözüm bulmasını talep eder. 

Konuyu gündemine alan Meclis Dilekçe Komisyonu, Bursa Valiliğinden bilgi istedi. Valilikten verilen  cevapta Osmangazi ilçesi Ebu İshak mahallesinde bulunan bazı sokaklarında, roman vatandaşların yoğun olarak ikamet ettiği ancak Büyükşehir Belediyesince kentsel dönüşüm projesi kapsamında evlerinin yıkılmasının ardından, roman vatandaşların bir çoğunun yine aynı mahalleye yakın olan Elmasbahçeler, Demirtaşpaşa, Kayhan, Yeşil, Selimzade, Hacıseyfettin ve Meydancıka taşındığı belirtildi. 

Bu zamana kadar gerek yapılan çok yönlü çalışmalarda, gerekse vatandaşlarca yapılan ihbarların değerlendirilmesi neticesi; Ebu İshak Mahallesine yada Selimzade, Meydancık gibi mahallelere taşınan Roman vatandaşların genelinin yasal gelir getirici herhangi bir sanat ve mesleklerinin olmadığı, bu sebeple gerek uyuşturucu ticareti ve gerekse kendilerine kazanç sağlayıcı olarak gördükleri hırsızlık, yankesicilik, kapkaç, gasp gibi suçları işleyerek hayatlarını sürdüklerinin gözlemlendi şeklinde meclis dilekçe komisyonuna rapor sunar. 
meclise sunulan bilgilendirme yazısı, suçu kabahatinden büyük türünde
Devletin Bursa'daki eli olan sn. vali sorunların çözümü hakkında projeler sunması gerekirken, Aziz milletimizin neşeli, Bi okadar gülen yüzü olan Roman vatandaşlarımızı,  Adeta tek suçlu göstermiştir. 

Romanlar nam-ı değer çingene vatandaşlarımız, halk deyimiyle tencereden pişirip kapağında yiyen topluluktur. Bugün doydum Allah kerimdir yarına, dervişane anlayışında olmasalarda biriktirme gibi alışkanlıkları yoktur. Soğuk dünyanın gülen  yüzü romanlar yüzyıllardır icra ettikleri bazı mesleklerin zamanla yok olmasıyıyla birlikte çağın gerektirdiği meslek eğitimlerini almadıklarından,  çoğunlukta vasıfsız işlerde çalışarak hayatını ikame ediyorlar. Bunu en iyi bilen yerelden genele iktidar olan siyasi iktidardır.Sözüm ona kentsel dönüşüm ve süslü vaadlerle gecekondularına karşılık   ellerine tutuşturulan üçbeş kuruş kısa sürede tükendi, elde yok avuçta yok. 

Altyapısı hazırlanmadan evlerinden edilen roman vatandaşlarımız, çaresizlik içerisinde çevre mahallelere ordan dışmahallelere varoşlara dağıldı. İşi gücü olmayan roman vatandaşların yaşlıları dilencilik yapmaya başladı.Gençler uyuşturucu satıcılarının, mafya bozuntularının elemanları oldu malesef. Muhtar'lar feryad ediyor, anneker babalar tedirgin. Huzur şehirlerinde vatandaşlarımızın can emniyeti, mal emniyeti tehdit altında. Sokaklarımız evlatlarımızın geleceği tehdit altında, olaysız gün geçmiyor.Uyuşturucu, hırsızlık sıradanlaştı.Kolluk kuvvetleri olaylara  yetişemiyor.Toplumsal çatışmalara adeta alışır olduk. Hazirin ayı başında Bursa Yıldırım ilçesi Hacıvat mahallesinden yüreğimizi yakan yüzlerce olaydan bir tanesi, bir polisimiz şehid oldu.İki genç vatandaşımız hayatını kaybetti, yaralılar var. Bölge ateş üstünde. Yürütme makamında ki siyasi iktidarın yapacağız edeceğiz ötesine geçmeyen beyanları. Çözüm mü, hak getire. 

Devamı haftaya inşallah.