Bugün, 24 Ekim 2020 Cumartesi
SİNEMA

Günün Film önerisi

MAGAZİN

Çalgıcı Mektebi’nden  “Sonbahar Tadında Nağmeler”

‘Hindistan Pazarı ve Ticaret Fırsatları’ Webinarı Gerçekleştirildi

Ekrem İmamoğlu'nın test sonuçları açıklandı

Bakan Soylu’dan sert tepki

Ekim ayına ilişkin sosyal yardım desteği ödemeleri bugün başlıyor

İçişleri Bakanlığı açıkladı...

Suudi Arabistan'daki orman yangını etkisini kaybetmeden devam ediyor...

Borçların yapılandırılmasına ilişkin kanun teklifi açıklandı! İşte sonuç...
Atilla GÜNEY / Yazar


Sağlık Çalışanlarına Saldırmak Cehalettir

.


Koronavirüs salgını, başladığı günden itibaren sağlık çalışanları adeta hayatlarını insanlara adadı.
Emekli olmadan önce Bursa Büyükşehir İtfaiyesinde çalışırken, İtfaiyeciler Günü münasebetiyle yaptığımız bir etkinlikte, Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Necmettin Şenocak, İtfaiyeciler Günü konuşmasından birkaç alıntı paylaşmak istiyorum.
Bir kişi günün birinde bana İtfaiyeci kimdir? Diye soracak olursa cevabım şu olacaktır; İtfaiyeci düşünmeden başkası için hayatını feda edendir. 
Bu Pandemi sürecinde de itfaiyeciler gibi sağlık çalışanları da bu sıkıntılı ve bir o kadar da tehlikeli süreçte kendilerinin ve ailelerinin hayatlarını hiç tanımadıkları insanlar için tehlikeye atmalarıdır. 
Fakat gelin görün ki bu kadar kutsal bir meslek mensubu bir vatandaşa; sosyal mesafe ve pandemi kurallarına uyun dediği için saldırıya uğruyor ve haksız bir şekilde dayak yiyor. 
Ülke olarak başta Sayın Bakanımız Fahrettin Koca ve onun sağlık ordusuna ülke olarak ne kadar teşekkür etsek azdır.
Ağrı Devlet Hastanesi’nde, bir hasta yakını tarafından şiddete maruz bırakılan sağlık çalışanımızdan milletimiz adına özür dilediğimi ifade etmek isterim.
Hayatlarını insanların sağlığına adayan sağlık çalışanları şiddeti hak etmiyor.
Ağrı Doğubayazıt Devlet Hastanesi’nde görev yapan sağlık çalışanının hasta yakınları tarafından saldırıya uğraması ülkemiz adına yapılmış en büyük ayıplardan birisidir.
COVID-19 şüphesiyle teste gönderilen hastanın yakınlarına sosyal mesafeye uymaları uyarısı yaptığı için teşekkür edilmesi gerekirken, sağlık çalışanını darp etmek cehaletin ne denli çirkin olduğunu bir sonucudur.
 
ŞİDDETE BAŞVURANLAR HASTA MI?
Genelde olayları incelediğinizde kavgacı insanların % 80 oranındakiler hasta kişilerdir. Ruh sağlığı yerinde olmayan insanlar, şiddete meyilli ve bu insanlar gizli agresiflikler içinde ne zaman öfkelenecekleri belli olmayan kişilerdir. 
Geçmiş hayatında ezilmiş yâda dışlanmış olan insanlar, ellerine fırsat geçtiğinde ezici bir kimliğe bürünüp başlarda çok sakin ve iyimser olurlar aslında çoğu da şizofren ya da panikatak hastasıdır. Olaylara kendi pencerelerinde bakarlar ve asla öneri ya da olayların çözümünde alternatif yola girmezler ve bildikleri açıdan bakarlar. Hastaneler, okullar ve diğer kurumlarda kendini ifade edemeyen hasta insanlar, hemen fiziksel eyleme geçerler ve aslında o zaman gizli tuttukları kimliklerini ortaya çıkarmaktadırlar. Aklıselim bir insan, hiçbir canlıya zarar vermez.