SİNEMA

Günün Film önerisi

MAGAZİN

Çalgıcı Mektebi’nden  “Sonbahar Tadında Nağmeler”

Bakan Soylu’dan sert tepki

Ekim ayına ilişkin sosyal yardım desteği ödemeleri bugün başlıyor

İçişleri Bakanlığı açıkladı...

Suudi Arabistan'daki orman yangını etkisini kaybetmeden devam ediyor...

Borçların yapılandırılmasına ilişkin kanun teklifi açıklandı! İşte sonuç...

Bursa’da yangın!

Trabzonspor açıkladı...
UZMAN PSİKOLOG &ÖĞRENCİ KOÇU OYA KAYIR


SINAV KAYGISI

.


SINAVDA ?´ HEYECAN ?´

Sınavlar yaklaşırken heyecan faktörü de giderek önem kazanmaktadır.´´Heyecan ?,her önemli olayda yaşadığımız çeşitli sebeplerden ortaya çıkan güçlü ve geçici duygu durumudur ve normal kabul edilmelidir.

Heyecan duygusu kişinin günlük hayatında önemli bir yer tutar.Kişi duyarlı ve heyecanlı olmasını bir avantaj olarak görmelidir.Heyecan bizi uyarır ve bir şeyi yapabilme gücümüzü de arttırır.AMA UNUTULMAMALIDIR Kİ heyecan belli bir ölçüde olduğu taktirde kişinin daha dikkatli olmasına yardımcı olan , yaptığı işten zevk almasını sağlayan bir duygu durumudur.Aşırı heyecan ise hata yapmaya ve psikolojik problemlere yol açıp kişini davranışlarını kontrol etmesine engel olarak hata yapmasına sebep olduğundan zararlı olmaktadır.Artık heyecanınız günlük hayatı olumsuz  etkileyecek duruma geliyorsa bu noktada bazı tedbirler alarak heyecanınızı yenmeliyiz.

HEYECANLANMAKTAN KORKMAYIN

Heyecandan korkmak,heyecandan rahatsız olmak .´´Heyecanlanıyorum galiba ?´ diyerek korkuya kapılıp kaygılanmak bizim hata yapmamıza neden olur.Bu nedenle hata yapma endişesi taşımaya başlarız.Çocuklarında devamlı aşağılanan ,ailesinin ve kendisinin beklentileri yüksek olan veya mükemmelliyetçi kişilerde ;kişinin heyecanını en çok arttıran sebeplerden biri olan hata yapma endişesi çok görülür.Bu özelliklere sahipseniz daha dikkatli olmalısınız.Hata yapma endişesi ile belli bir ölçüde var olması gereken heyecanımızdan da oluruz ayrıca kaygı ve panik durumumuz da artar.Artık bizi hataya sürükleyen,bizi engelleyen ,heyecan değil ,KAYGI ,KORKU VE PANİKTİR.

 

SINAVLAR SADECE BİRER FIRSATTIR.BU FIRSATLARIN BİR ŞEKİLDE TELAFİSİ VARDIR.SINAVLAR ÖLÜM-KALIM MESELESİ DEĞİL,YARARLANILMASI GEREKEN BİR FIRSATTIR.BU FIRSAT KAÇIRILSA BİLE HAYATTA BAŞKA FIRSATLAR SİZİ BEKLER.BİR KAPI KAPANIRSA BAŞKA BİR KAPI AÇILACAKTIR.SINAVA OLDUĞUNDAN FARKLI ANLAMLAR VEREN ÖĞRENCİLER İÇİN HER SINAV BİR ?´KRİZ´´DİR.KISACASI SINAVI BİR ÖLÜM/KALIM SORUNU YAPMADAN DÜŞÜNÜRSENİZ DAHA BAŞARILI OLURSUNUZ.SINAVLAR SİZİN KİŞİLİĞİNİZİ VE VARLIĞINIZI DEĞERLENDİRMİYOR.

KAYGININ BELİRTİLERİ

Kaygı solunum hızının değişmesini ,kalp atışının hızının artmasını ,benzin sararmasını ,ağzın kurumasını terlemeyi,iskelet kaslarında bir gerginliği,titremeyi içeren karakteristik bir otonom sinir sistemi faaliyetidir.

Kaygı bozukluklarında hissedilen fizyolojik belirtiler;çarpıntı,düzensiz kalp atışları,göğüs ağrısı,düzensiz solunum  bayılma hissi,ağrı,sızı,ürperme,yorgunluk,beyni boşalmış hisleri,baş dönmesi ,uyuşma,bulanık görme,halsizlik,yutkunma güçlüğü,karın ağrısı kas yorgunlukları,mide bulantısı,ishal,sık idrara çıkma veya sıkışma hissi,adet sorunları,ağız kuruması,vücutda ateş basma hissi,terleme ,ellerin buz gibi olması,ellerde titreme ,nefes alamama ,vb.belirtilerin tümü veya bazıları gözlenir.

SINAV KAYGISI

Uzun bir süredir sınava hazırlanıyor ve sınavın yaklaşmasıyla beraber ,gözle görülebilir bir endişe hali yaşıyor olabilirsiniz.Uykuya dalmakta güçlük çekiyor,yemek yiyememekten,iştahınızın azlığından şikayet ediyor,hayattan aldığınız zevkte bir azalma hissediyor olabilirsiniz .Peki,nedir bizi böylesine endişelendiren ,iştahınızı azaltan ,uykunuzu bozan ,hayattan aldığımızı zevki azaltan şey ? KAYGI?

Sınav kaygısı toplumumuzun (öğrenciler,aile çevresi)büyük bir bölümünü ilgilendirmektedir.kaygı temelde kişiye rahatsızlık veren olayın kendisinden değil olayın kişi içintaşıdığı anlam sınava bakış açımızdan kaynaklanmaktadır.örneğin birçok öğrenci sınavlarla birlikte kişiliğinin ve varlığının değerlendirildiğini düşünür.bu duruma bağlı olarak ta yoğun kaygı yaşar.

Gerçekte sağlıklılığın korunması ve aşama yapılması için belirli düzeyde AŞIRI OLMAYAN ,KAYGIYA ihtiyaç vardır.Kaygının kişiyi tehlikelere karşı uyarma koruma ve harekete geçirme özelliği de vardır.Örneğin az miktarda kaygı duymuyorsak,sınav bizi heyecanlandırmıyorsa onu yeteri kadar istemiyoruz;öğrenmeye ,bir amaç edinmeye motive değiliz demektir.çünkü bize gerekli hırsı ve itici gücü veren kaygıdır.

Öyleyse şunu söyleyebiliriz ki sınav kaygısı  belirli oranda olduğunda bize fayda sağlayan başarılı olmamaız için bizi kamçılayan bir olgudur.

Bir sınava girmeden günler önce sınavı başarıp başaramayacağınız düşüncesi beyninizi aşırı meşgül ediyorsa ve yoğun bir kaygı hissediyorsanız üstelik bu kaygı sizi gündelik işinizi bozuyorsa ,uykularınızı,yeme duyunuzu etkiliyorsa ,neredeyse başka birsey düşünmüyorsanız sınav kaygısı sizin de sorununuzdur.