SİNEMA

Günün Film önerisi

MAGAZİN

Çalgıcı Mektebi’nden  “Sonbahar Tadında Nağmeler”

İçişleri Bakanlığı açıkladı...

Suudi Arabistan'daki orman yangını etkisini kaybetmeden devam ediyor...

Borçların yapılandırılmasına ilişkin kanun teklifi açıklandı! İşte sonuç...

Bursa’da yangın!

Trabzonspor açıkladı...

YILDIRIM BELEDİYESİNDEN STK’LARA DESTEK

Kabe’de 7 ay sonra ilk cuma namazı kılındıAtilla ADSAY
3.06.2020 21:59:43
kalemin daim olsun abi emeğine sağlık çok güzel bir yazı


Mustafa Demir İktisatçı / Şair - Yazar


SİYASETTE KAYNAMA VAR…

.


 Günümüz siyasetinde yaşanan çalkantılar,ne ilktir ve nede son olacaktır.

  Yeni kurulan partiler,geçmişlerinden koparmaya çalıştıkları ile yeni katacakları birlikteliklerin, oluşum mücadelelerini hızlandırmaya çalışıyorlar.Önceki kazanımlarını  yeni bilgilerle donatıp iktidarı çökertmeye gayret ediyorlar ki,iktidar şansını yakalasınlar.


         Üçüncü bir oluşumun ayak sesleri yükselmeye başladı.

    Yeni kurulan GELECEK PARTİ,DEVA PARTİSİ  teşkilatlanmalarına hız verdiler.Eski Vekiller ve şehirlerin ileri gelen eski siyasetçilerini toplamaya başladılar.Atışmalar,sürtüşmeler bu minvalde seçime kadar artarak devam edeceğe benziyor.Hummalı bir çalışma başlamıştır.Bu yeni bölünmeler,kime ne fayda veya zarar getirecek,göreceğiz.
          Ama unutulup göz ardı edilen bir şey var.Millet aynı yüzleri tekrar tekrar görmekten bıktı,usandı artık.Mesala,üç parti de bir şehrin bir ilçesinden yetkilendirme ve teşkilatlanma yapmıştır.Peki diğer ilçeler ne olacak.Dengeleri gözetmeyenlerin akibeti bellidir.Yeni hamleler gerek. 

Bölgede kanaat önderleri vasfını taşıyan gerçek kişilere itibar edilmeli,mazi ve müstakbel hizmet erbapları araştırılmalıdır.Halkın nabzı dürüstçe incelenip heyecan verilmelidir.Siyaset ahlakına önem verilmelidir.Toplum nezdinde kirlenmemiş insanlara teveccüh edilmelidir.

Mütevazi siyasetle,gönüller fethedilmelidir.Sadakat ve ehliyete önem verilmelidir.İstişare esas alınmalıdır.    
          Geçmişini tam bilmeyen yeni nesil gençlik,kararında pişmemiş,tam bilinçlenmemiştir.Parti tüzüğü,yapılacaklar,icraatlar iyi anlatılmalıdır.Oyları kazanmaya yeterli bir güce sahiptir.Tüm partiler,kadın ve gençliğin seferberliğine hazırlanmakta gecikmemeliler diye düşünüyorum.Sahadaki tüm çalışmalarda varlıklarının önemini hep hissettim.

  Pandemi ve Corana Virüs musibetinin dünyaya ve Ülkemize verdiği sıkıntıları aşma mücadelesi verilirken,rehavetin gelmesiyle siyaset meydanında planlamalar hızla gelişmektedir.Her siyaset akımı iktidar şansını yitirmemek ve yakalamak için çalışmalar yapmaktadır.

Kim bir eksiği yakalarsa hemen deşifre ediyor.Yani siyaset kazanının ateşi hiç düşmez.Az-çok kaynamaya devam eder.
         CHP, Cumhuriyet döneminden beri varolan,1950 yılına kadar tek parti iktdar şansıyla gücü elinde bulunduran bir partidir.Dine karşı soğukluğu ve halkın ekseriyetini karşısına alması,O’nun iktidar olma şansını kaybetmesine sebep olmuştur.Hep  muhalefet olarak kalmıştır.Yeni dünya oluşum felsefesine yabancı olmak,gelişen toplumlarda yer edinmeyi zorlaştırır.Doğu ve Güneydoğuda varlığını kaybetmiş,yerini sol fikri ve kürt milliyetçiliğini  savunan HDP almıştır.

  MHP,çizgisini milliyetçilik ve vatanseverlik yolunda korumuş,kadro ve ekipleri en kazançlı duruma gelmiştir.Cumhur ittifakı ile güçlenmiştir.  O’da Doğu ve Güneydoğuda varlık gösterememiş,birlik ve beraberlik sevgisi ile kucaklaşmamış olduğundan,o bölgelerde  oy alamamıştır.Yani sahada varlığını gösterememiştir.Bu konuda yeni çabalara ve gayretlere ihtiyaç vardır.Siyasetçiler,ülkenin her alanına hizmetini ve sıcaklığını götürebilmelidir.

 HDP, Kürt siyasetindeki yanlış icraatları,dağ emrine girmesi ile kendini bitirmiş,destek ortağı durumuna düşürmüştür.Kürt seçmenin kahır ekseriyetinin bu partiyle ilişkisi yoktur.Kürt oylarının ancak beşte birini alabilmektedir.Çoğu ise felsefesini değil,sempatizanlıkla desteklemektedir bu partiyi.Eğer,büyük oy çoğunluğunu aldığında ve çözüm sürecinde,demokrasi çizgisini koruyup dağ ile irtibatını kesmiş olsaydı,bugün güçlü bir parti olarak varlığını gösterecekti.

SAADET PARTİSİ, Erbakan Hoca’nın çizgisinde çıkmış olup halkın desteğini kaybetmiştir.CHP ile ittifakı, O’nu tabanı gözünde düşürüp bitirmiştir.Yeni bir gündem ve gönül bağı çalışması başarılamamıştır. ERBAKAN HOCA’nın oğlu Sn.FATİH ERBAKAN ise ayrı bir parti kurarak ikinci bölünme yaşanmıştır.

 İYİ PARTİ, grup kurma ve seçime gitme şansını yakalamak için CHP Vekilleri desteğiyle yol haritasını çizmiş ve ayrıldığı MHP tabanından ve farklı kesimlerden aldığı  oylarla muhalefet şansını yakalamıştır.Millet İttifakında belirleyici olma mücadelesiyle Meclis’te  yer edinmiştir.

Diğer Partiler ise,düşük oy oranlarıyla kayda değer bir icraatları yoktur.İttifaklarda kendilerine azda olsa yer ednme çabasındalar.Bu arada,Yeni yeni partiler de kuruluş aşamasındadır.
         AK PARTİ İSE,18 yıldır iktidarda olmanın gücünü ve icraatını her yerde gösterme çalışmaları yapmaktadır..

Ekonomideki sıkıntıları aşmaya,üretim kapasitelerini arttırıp,ihracatları çoğalmaya emek sarfetmeyi beyan ederken,muhalefetin sosyal medya ve erken seçim tartışmalarına  hedef oluyorlar.Polemikler,zaman zaman sert minvalde devam ediyor.Bu gibi tartışmalar,siyaset sahnesinden hiç eksilmiyor.Uzun iktidar dönemi,çoğu partieri rehavete soktuğu tarihçe bilinmektedir.

Görülen minval üzere;Teşkilatlanmalarda zaman zaman hatalara düşmekteler.Atadıkları   kişilerin bir kısmı,menfaatleri kesildiği anda başka partilerde boy göstermekteler.Sadakat ve ehliyet araştırması eksik ve hatalıdır.Bazı yerlerde  Vekil ve Başkanların icraatları halkın nezdinde itibar kaybetmiştir.

İletişim ve halk bütünleşmesi azalmış,makam ve mevki kibirlikleri artmıştır.STK ve halk  ile istişareleri azalan Parti mensuplarının eski başarıyı yakalaması pek zordur.Aylarca randevuler verilmemekte,sıkıntılar yaşanmakta,şikayetler artmaktadır.

GELECEK PARTİ ve DEVA PARTİSİ  neden kuruldu sanırsınız.Onun için  çözüm ve muhabbet bağı icraatı önem arzeder.Bu yüzden muhalefetin şansı artmakta, bireylerle oy potansiyelini yükseltmektedirler.Kin,öfke ile saldırılar,kişisel hakaretler halkın nazarında itibar getirmez,kaybettiriri

İşte bu çalkantılar,muhalefetle iktidarın mücadelesini kızıştırmış,atışmaların hızı artmıştır.Erken seçimi gündeme taşımanın altında, yeni partilerin oluşumu ve iktidarın destek kaybı yatmaktadır.
         Millet İttifakı ile Cumhur İttifakına bir üçüncüsün de ekleneceği söylentileri ayyuka çıkmıştır.Tek gaye var; o da, Sn.ERDOĞAN’ı iktidardan  indirmek.
         Bunu da,ancak ittifakla ve Sn.ERDOĞAN’a olan halktan desteğini koparmakla başarabilirler.Ancak AK PARTİ,teşkilata ve sadakatle  gönül verenlerine acilen sahip çıkma ile,bu birlikteliği bozabilir.
           Mütevazi siyaset,Sadakat,Liyakat,İletişim ve Fedakarlık kazanmak için şarttır.Bu milletin hamuruyla oynayanlar,kaybetmeye mahkumdurlar.Milletin nabzını doğru ölçüp tutmak,karekter ve ahlaka önem vermek,sadakate sarılmakla başarılar ve oylar artar.

            Siyaset kaynamaya devam ediyor.
           İçte ve dışta bu iktidarı düşürmek için mücadele tam hızda gidiyor.
           18 yaş gençlerini kim kazanırsa başarılı olur.İç kale kadınlarımızdır.Bu iki konuyu daha sonra ele alacağım.