Kısıtlama arası ölümüne düğün

İnegöl Belediyesi Eksiklikleri Bir Bir Gideriyor

Osmangazi'de hem hijyenik hem organik

YILDIRIM’DAN 150 BİN LİTRELİK TASARRUF

Bursa Büyükşehir Belediyesinin Haşerelere karşı kışlak mücadelesi

Korona virüs tedbirleri çerçevesinde Bursa'nın İnegöl ilçesi genelinde denetimler sıklaştırıldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, şehir içinde yaşanan trafik sorununu en aza indirmek amacıyla başlattığı akıllı kavşak çalışmalarını sürdürüyor

Yüksekova’da kar

Gece öldürülen şahıs sokağa çıkma kısıtlaması bitince bulundu

Sokak ortasında arkadaşını öldürdü

Batman’da terör operasyonu: 30 gözaltı

İstanbul Boğazı’nı denizanaları bastı

Sultanbeyli’de suç makinesinin yakalanma anı kamerada

Ankara Valiliğinden uzaktan eğitim açıklaması

Süper Lig: BB Erzurumspor: 2 - FT Antalyaspor: 2 (Maç sonucu)

GS Kadın Basketbol Takımı Euro League Women birinci grup aşamasına katılamayacağını açıkladı

Abdurrahim Albayrak: "15 milyon Euro veren alır Diagne’yi"

Avrupa Ligi temsilcisi İzmit Belediyespor’a Covid-19 şoku

Adanaspor’da 40 kişi korona virüse yakalandı

Galatasaray Rizespor’u 4-0 mağlup etti

Stjepan Tomas: “Bireysel hatalarla çok kötü gardımız düştü ve üzüldük”

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’tan TSK mensuplarına yapılan saygısızlıkla ilgili konuştu

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’tan TSK mensuplarına yapılan saygısızlıkla ilgili konuştu

İletişim Başkanı Fahrettin Altun: "Şerefli ordumuza hakaret edenleri lanetliyorum"

İletişim Başkanı Fahrettin Altun: "Şerefli ordumuza hakaret edenleri lanetliyorum"

AK Parti Sözcüsü Çelik’ten CHP’li Ali Mahir Başarır’a tepki

AK Parti Sözcüsü Çelik’ten CHP’li Ali Mahir Başarır’a tepki

Savcı Sayan: "Kürtlerle ilgili problemler MHP ile birlikte çözülür"

Savcı Sayan: "Kürtlerle ilgili problemler MHP ile birlikte çözülür"

BTSO, iş dünyasının taleplerini bakanlara iletti

BTSO, iş dünyasının taleplerini bakanlara iletti

Yeniden değerleme oranı yüzde 9,11 olarak belirlendi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bu yıl için yeniden değerleme oranının yüzde 9,11 olduğunu açıkladı.

NETAŞ’TA CEO DEĞİŞİMİ

Görev değişikliğine ilişkin olarak açıklama yapan Netaş Yönetim Kurulu Başkanı Aiguang Peng, konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

Borsa günü düşüşle tamamladı

Borsa günü düşüşle tamamladı

Bu 8 Güzellik Efsanesi Cildinize Herhangi Bir İyilik Yapmıyor

Kuru Saç Tedavisinde En İyi Yağlar

Masum görünüşüne aldanmayın o bir düşman

Kuru yağ kullanmanın faydaları nelerdir?

Zencefilin Kanıtlanmış 4 Sağlık Faydası

Kuru yağ nedir?

Cildiniz İçin En İyi 3 Yağ
Lâmia Mîzaç


ŞÜKÜR MERDİVENİN DÜNYALIK HAKKI ve “DİJİTAL ORUÇ” TUTMAK  BAHSİ

ŞÜKÜR MERDİVENİN DÜNYALIK HAKKI ve “DİJİTAL ORUÇ” TUTMAK  BAHSİ


Merhaba Kıymetli Okuyucularım;

Tüm insanlık olarak hep beraber yine zor günlerden geçiyoruz. İmtihanımız ağır oluyor bazen. Sağlık ve afiyette olma hali bulunmaz nimet idi evimizde, yatağımızda son nefesimizi verebilmek de bulunmaz nimet oldu artık. Her gün şükreder olduk gözle görülemeyecek kadar küçük bir virüse, yenik düşmediğimize. İçimizde hafif atlatanlar, atlatamayanlar oldu hatta. İçimiz yandı birkaç veya çok defa. Kapılarımızı üzerimize kapattık. Yüz yüze eğitimden, yağmurlara hazırlanan gökyüzünden, sonbaharı uğurlarken yeryüzünden, her gün elbise değiştiren yeşilden, kızıl ve kahvenin tonlarına bürünürken demet demet yapraklardan mahrum kaldık.

Artık alışıyor muyuz ne? Evde yaptığımız işlerimize yenileri eklendi. Hobiler edindik durduk yere üçer beşer. Kimi çizme, yazma, boyama kimi hamur yapma, ürün satma konusunda ustalaştı. Sanal sosyal alemde meslekler icra ediyoruz artık. Kampanyalardan kitaplarla kütüphanemiz bile var.

Akraba ziyaretlerini, komşuluğu, sohbeti, sarılmayı, karşılamayı, uğurlamayı özledik. Vaktiyle ellerinden almaya çalıştığımız telefon ve tabletlerin başına çoğunlukla gönüllü olsa da yeri geldi zorla otutturduk çocuklarımızı.  Bizler de el kadar ekrandaki harfler, sayılar ve sembollerle boğuştuk gün boyu.  Hayırlısıyla şu zor günleri atlatınca Dr Ender Saraç’ın tavsiyesine uyup, “Dijital Oruç” tutmalı.

Ortaokul yedinci sınıfa giden kızım Türkçe Ders Kitabında rastladım bir merdiven anısına. Gazeteci, radyocu, yazar Şevket Rado bir dostu ile genç bir ahbabı arasında geçen diyalogu anlatıyor. Büyük bir  binanın merdivenlerini birlikte çıkarlar iken yaşlı olan zat her basamakta şükrediyormuş.Genç sabırla bekliyormuş çıkmasını.Yaşlı zat tecrübenin verdiği sezgiyle gencin aklından geçenleri okuyup ona şöyle demiş;

“Sana benim bu halim biraz garip görünüyor değil mi? Hakkın var. Ben her basamağı aştığımda Allah’ıma bin kere şükrediyorum. Sen şimdi anlamıyorsun, fakat bir gün gelecek sen de merdivenin basamağını aşmanın dahi bir kere değil, bin defa şükretmeye değer bir hediye olduğunu anlayacaksın” demiş.

Sabretmeye mükâfat, tebessüme sadaka ecri, şükür etmeye ziyadesiyle karşılık vaat ediyor Rabbimiz. Hayırlı işlerimizi arttırmamızı, kötülüklerden kaçmamızı istiyor yine bizim hayrımıza.

Türkçe kitabı halâ elimde. Vaktiyle en sevdiğim dersti, birikmiş özlemle bir önceki sayfayı çeviriyorum. Kıymetli şair Bahtiyar Vahapzâde’ nin “Korku” şiiri hüzünlendiriyor. Umudumuz odur ki, elindeki töhfe (yanık) daha iyicedir de mi şimdi. Merhemi dost dosta, can cana bazen de milletin yarasına toptan sürmeli. Kardeş milletler iyileştirir birbirlerini.

Arada evlatlarımla kitap okuruz akşamları. Şiirlerle süsleriz sohbetimizi. Oğlumun pek arası yok, hiç olmazsa Sakarya şiirini oku dedi geçen günlerden birinde. Üstat şairimiz Necip Fazıl’ ın “Sakarya Türküsü” şiiri, şiirden ötedir. Dava ve Cemiyet ruhunu çok güzel işler gerçekten. Küçük büyük herkesin içine işler böylece.  Kendi deyimiyle, davanın bel kemiğini tuttuğu İman ve Aksiyon kitabı da dava söz konusu olduğunda boş oturanı utandırma ve harekete geçirme konusunda derde deva, gönle şifa mahiyetinde.

SAKARYA TÜRKÜSÜ

İnsan bu, su misali, kıvrım kıvrım akar ya;

Bir yanda akan benim, öbür yanda Sakarya.

Su iner yokuşlardan, hep basamak basamak;

Benimse alın yazım, yokuşlarda susamak.

Sakarya, sâf çocuğu, mâsum Anadolunun,

Divanesi ikimiz kaldık Allah yolunun!

Sen ve ben, gözyaşıyla ıslanmış hamurdanız;

Rengimize baksınlar, kandan ve çamurdanız!

Akrebin kıskacında yoğurmuş bizi kader;

Aldırma, böyle gelmiş, bu dünya böyle gider!

Bana kefendir yatak, sana tabuttur havuz;

Sen kıvrıl, ben gideyim, Son Peygamber Kılavuz!

 

Yol onun, varlık onun, gerisi hep angarya;

Yüzüstü çok süründün, ayağa kalk, Sakarya!

Necip Fazıl KISAKÜREK

 

Üstat uzunca fakat bir çırpıda zevk ve heyecanla okunan şiirinde basamaktan bahsederken suya aşamalı bir yol gösterir, kendi gözü, gönlü ise alın yazısıyla birlikte yokuşlardadır. Üstadın bir ucu göğe uzanan merdiven arayışı da epey duygulandırdı beni doğrusu, zira çok sevdiği sözden, şiirden yer mesafesi kadar uzaklaşmayı göze alıyordu Merdiven şiirinde. Şiir iki mısradan oluşuyor fakat o, bu konuda da epey mahir bildiğiniz üzere.

Merdiven

Diyorlar bana: Kalsın şiir de söz de yerde!

Sen araştır, göklere çıkan merdiven nerde?

Necip Fazıl Kısakürek

 

Biz merdivenin göğe dua taşıyanına talibiz. Güzel İzmir’ in canı acırken de dualarımız koşuyordu basamaklardan, yardımlarla birlikte.

 Vaktiyle İzmir’ de camiye uzak oturan bir tanıdığımın çocuğu açık havada hoparlörden ezan sesini duyunca irkilmişti birden, boş bulunup. Evde namaz kılınıyor,  Kur’an-ı Kerim, dua okunuyor o ayrı,  gür sesle, yakından duymamış masum. Güzel İzmir’imizden şöyle içten, kulaklara ve yüreklere ferahlık Allah u Ekber nidası yükselince, kurtarılan canların sevinciyle birlikte şükrettik doya doya. Acılarımıza merhem oldu bir nebze.

Uzun zaman olmuş, bu yazım vesile oldu, ikincisini tutmaya başladığım şükür defterime bir sayfa aslında birkaç satır daha yazmış bulundum. Çok şükür Rabbim, kalemi yaratan, yazan ve yazdıran sensin.

Şu hüzünlü günlerimiz de hayırlısıyla bir bitse ah! Şu sıralar güftesi Bayburtlu Zihni’ ye ait, Nevres Paşa tarafından bestelenmiş bir türkü düştü aklıma. Hafız Saadettin Kaynak’ tan dinledim, Hafız Kemal Bey de refakat etmiş kendisine:

 

Vardım ki yurdundan ayağ göçürmüş

Yavru gitmiş ıssız kalmış otağı

Laleyi sümbülü gülü har almış

Zevk u şevk ehlini ah u zar almış

Süleyman tahtını sanki mar almış

Gama tebdil olmuş ülfetin çağı

Bayburtlu Zihni

 

“Rabbim isterse sular büklüm büklüm burulur”  Sen ülfete tebdil eyle gam çağını. Şerlerden hayır doğur, güçlüklerden kolaylık, görünür görünmez afetlerden herkesin hakkına düşen dersin farkına vardır. Evleri sağlam yapıp, günde beş vakit maddi ve manevi kirlerlerden arınıp, gönülleri hoş tutmak olsun gam çağının dersi, ülfet çağının hediyesi bizlere.

Hafız Saadettin Kaynak vaktiyle, şartlar nasıl gelişip o noktala gelindi, bilmiyoruz, Türkçe ezan okumuş, açtım dinleyemedim. Elim ayağım titredi sanki, ağlamaklı oldum daha ne gam, zor zamanlar geçirmiş, atlatmışız. Sonrasında kendisinin de pişman olup tövbe ettiğini umrede karşılaştığı Dr Ayşe Hümeyra Ökten Hanımefendinin hatıralarından öğreniyoruz. Allah (cc) razı olsun cümlesinden.

Şükürler olsun Allah’ım! Günde beş vakit ezanlar okunuyor, camilerden mahrum kaldığımız günleri unutturma bizlere, şükrümüzü de tedbirimizi de ihmal etmeyelim gayrı.

Bizleri göklerin katına davet edenin çağrısına kulak verip namazı miraç( merdiven) eyleyelim her dem. Alnı secdeli nesil için olsun gayretlerimiz, ahlakımızı da güzelleştirsin yaratan, temennimiz.

Gökleri, bulutları, çocukları, çağları yaratan Sensin Allah’ım. İhsan sana karşı, şükür senin yarattığına, sabır senin yolunda güzel, güzele meftun kalbimizin elinden tut

 Öğrenen ve öğretenin, yaşayanın, yaşatmaya çalışanın yardımcısı ol.

Haftaya başımızı yukarı doğru kaldırmışken kelebeklerden konuşmak isterim, çocuklardan, Sonrasında kuşlardan, çocuklardan yine.

Görüşmek dileğiyle…

 

elif_ zeynep1976 @hotmail.com