Bugün, 16 Ocak 2021 Cumartesi

Yarımada Üzerinde Bulunan Tarihi Kale

Kenya’da Kadınların Şiddetten Kaçarak Kurduğu Bir Köy

Birçok Medeniyete Ev sahipliği Yapmış Olan Kaleler Şehri Mardin

İnançlarından Ötürü Yıllardır Temizlenmeyen Nehir

Antik Mısır'da mumyalama nasıl yapılırdı

Yerebatan Sarnıcı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Efes çevresinde yer alan Meryem Ana Evi

Haziran Alevi Tablosu

Haziran Alevi Tablosu

1814 yılında Jean Auguste Dominique Ingres tarafından yapılan yağlı boya tablo

1814 yılında Jean Auguste Dominique Ingres tarafından yapılan yağlı boya tablo

Eleştirilerin ortak noktası olan Kırda Öğle Yemeği Tablosu

Le Déjeuner sur l’herbe, Édouard Manet (1863) Kırda Öğle Yemeği

İki ülkenin resmedildiği Francesco Hayez’in Öpücük tablosu

İki ülkenin resmedildiği Francesco Hayez’in Öpücük tablosu

Yalanlar Üzerine Kurulu Bir Aşk Hikayesi!

Netflix’te Meditasyonun Animasyon Hali!

Bilim Kurgu Severler İçin Muhteşem Diziler

Akşam Ne İzleyeceğini Düşünenler İçin Dizi Önerisi

Ailecek Film İzlemek İsteyenler İçin Film Önerisi

2000’li Yıllarda Çekilen En Güzel 5 Aşk Filmi

IMDB Puanı Yüksek 10 Film (2)

Kafein'in yan etkileri nelerdir

Hasar Görmüş Saçlar Nasıl Onarılır

Hamileyken Tüketmeniz Gereken 8 Yiyecek

Diş Macunuyla Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilirsiniz

Diş Beyazlatmaya Yardımcı 4 Yiyecek

Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler hangileridir

Size Daha Fazla Enerji Verebilecek 6 Yiyecek
İbrahim Özacar


SÜTE SU KARIŞTI BOZULDUK VESSELAM

.


 Ahlaki yozlaşmanın had safhaya ulaştığı bir süreçten geçiyoruz. 

İslam büyükleri  şöyle buyurur.

İlk peygamber Adem aleyhisselamdan, son Peygamber Hazreti Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem'e kadar, bütün peygamber'ler   ümmetine şu nasihatte bulunmuştur, 

'Utanmazsan, her şeyi yaparsın.

Hazreti Muhammed (Sav) şöyle buyurur " Haya imandandır. "

Utanmak bir nimettir, Utanmayan her şeyi yapar. 

Onun için utanma duygusu çok lazım. Utanmak için de utananlarla birlikte olmak lazım. Utanmazlarla birlikte olan hayasız olur, çünkü ahlak bulaşıcıdır. İyi ahlak gibi kötü ahlak da bulaşır. 

Son yıllarda ahlaksızlık revaçtadır, 
İyi ahlaklı olmak isteyen, iyi ahlaklılarla beraber olmalıdır. 

Bu minvalde Bir anımı paylaşmak isterim. 

Bir kaç yıl önce, bir iş gezisi için dubai'ye gitmiştim, tur rehberi şehrin tarih'ini sosyal yapısını, ekonomisini vb. konular hakkında iş insanlarını bilgilendirmesi  icab ederken, gayrı ahlaki eylencelere yönlendirme çabasına kalkıştı.  Bunun üzerine tur otübüs'ünde, oturduğum yerden ayağa kalkarak, bizleri davet eden firma sahibine hitaben bu ne densizlik, biz sizin misafir'iniziz, bu ahlaksızlığı misafirlerinize nasıl reva görürsünüz dedim.   

Firma sahibi mahçup bir lisanla ibrahim bey sizden ve misafirlerimiz'den özür dilerim, bizim böyle bir organizasyonumuz yok'tur şirket'in eleman'ının işgüzarlığıdır, birdaha olmayacak kusura bakmayın diyerek mahcubiyetini ifade etti.   

Bunun üzerine yanıma gelen bir kaç iş adamı  gösterdiğim tepki için Teşekür ettiler, aralarında ilahiyatçı olduğunu söyleyen birisi  ibrahim bey Allah razı olsun, ne diyeceğimizi bilemedik hisiyatımıza tercüman oldunuz   burada kalacağımız sürede lütfen beraber haraket edelim hem sohbet ederiz hemde birbirimizden haya ederek gunahlara yönelmeyiz dedi, Öylede yaptık

Milli Görüş lideri Merhum başbakan Necmettin erbakan  yaşadığımız asrın en büyük sorununu tespit etmiş olacak'ki başlattığı haraketin İlk sıloganı  önce ahlak ve maneviyat olmuş. 

Milli Görüş  lideri Erbakan Hocanın  bayraklaşan  önce ahlak ve maneviyat sözleri gün geçtikçe daha iyi anlaşılıyor. 

2012 yılında Saadet partisi Yıldırım ilçe başkanlığı görevini yürütmekteydim.   Mahalle kültürümüzün yaşanması için bir dizi çalışmalar yapılıyordu, bunlardan biri söz mahallede programı, bu program vesilesi ile mahalle'lerimizin sorunları birinci ağızdan tespit ediliyor,  yazılı ve görsel kayıtlar, alınarak ilgili birimlere ulaştırarmak suretiyle çözüm yolları aranıyordu, yapılan bu çalışmalarda halktan en çok gelen talep park ve bahçelerde yaşanan ahlaksızlıkların çirkin görüntülerin bir an önce son bulması talepleri olmuştu.  Bize iletilen şikayetlerin aynısı iktidar partisi başta olmak üzere diğer muhalefet parti'lerine kolluk kuvvetlerine kaymakamlık ve valilik makamlarına bildiriliyor. 

Tepkiler üzerin o döbemin bursa emniyet müdürü muhtarlara hitaben şu açıklamalarda bulunur. 

Kiymetli muhtarlarımız Bende aynı konulardan müzdaribim ailemle birlikte kültür parkta dolaşamıyorum her çalının altı yatak odası her ağacın altında fuhuş var, bizim uyarmaktan başka yapacağımız fazla birşey yok yasalar elimizi kolumuzu bağlıyor şeklinde açıklamalarda bulunur. 

Bunun üzerine ilçe teşkilat üyelerimizle birlikte Yıldırım ilçesindeki set başı köprususünde , zina yeniden suç olsun başlığı altında basın açıklaması ve imza kampanyası başlattık, İMZA kampanyasına vatandaşlardan  çok yoğun ilgi vardı bir kaç saat içinde binlerce imza'ya ulaşıldı. 

imza sürecinde iktidar ve muhalefet partisi Taraftarı   olan, iki vatandaşla yaşadığımız diyalog, nasıl yaşarsan öyle idare edilirsin gerçeğine bizatihi şahid olduk.

Şöyle'ki, İmza Standına yaklaşan genç imza çizelgesinini    imzaladıktan sonra AKP'ye karşı topladığınız imza kampanyası için Teşekür ederim dedi. Bunun üzerine Neye niçin  imza atığından Bi haber olan genç'e hitaben, kardeşim, biz  AKP’ye  karşı imza toplanıyoruz, Biz AKP'nin AB uyum süreci çerçevesinde zinayı suç olmaktan çıkarmasına tepki gösteriyor zinanın tekrar suç kapsamına girmesi için imza toplyuruz dedim, bunun üzerine genç Abi, ben kişisel özgürlüklere saygılıyım imzamı geri çekmek istiyorum diyerek imzasının üzerini karalayıp ayrıldı.

Bir diğeri çok daha can acıtıcı. Mestureli bir hanım yanındaki arkadaşlarıyla birlikte imza Standına yaklaştı, çalışmalar hakkında bilgiler aldıktan sonra imza çizelgesinini imzaladı yanındaki arkadaşlarına'da imzalatarak Ailesi ve komşu çevresinde imzalatmak üzere boş imza çizelgeleri istedi, devamında, kardeşim allahın sizden razı olsun allahın çirkin bulduğu zinayı suç saymamak olurmu, diyerek adeta feryad etti.  Komşu çevresine imzalatmak üzere, Bi miktar imza çizelgesi aldıktan sonra  ayrıldı, bir kaç adım atmıştı'ki geri döndü, kardeşim vaktinizi fazla almak istemiyorum amma, zinayı kim suç olmaktan çıkarmış soranların bilgilendirmek için öğrenmek istiyorum dedi, izah etmeye çalışınca işin rengi değişti ve şu sözleri sarf etti,zina karşıtı hanım efendi, kardeşim, Kusura bakmayın imzamı iptal etmek istiyorum biz başbakanımızı çok seviyoruz, ona karşı imza vermem sözkonusu olamaz dedi. Ablacığım Biz AKP'ye karşı imza toplamıyoruz zinayı tekrar suç kapsamına alsınlar diye imza topluyoruz dediysemde fayda etmedi, arkasına bakmadan gitti.  

Çok üzülmüştüm inanç ve imanlarından şüphe etmediğim bu insanların liderlerine olan sevgisi inanç değerlerinin önüne geçmesi, yaşamakta olduğumuz bu sürecin özetidir. 

Partisi dışındaki herşeye kapalı olan bu anlayış'taki müslümanları dinleyince, sağcı solcu şucu bucu adı her neyse, bütün müslümanların iman ettiği şu ayeti kerime aklıma geldi. 

En'am Suresi 162. Ayet. 
De ki: "Benim salatım, ibadetlerim, hayatım ve ölümüm alemlerin Rabb'i olan Allah içindir.

Kul inne salati ve nusuki ve mahyaye ve memati lillahi rabbil alemin.