Trikonun Yükselişi
Trikonun Yükselişi
Tarih: 10.2.2018 16:17:29
Gökçe Kömürcü Moda Yazarı Fashion designer

Trikonun Yükselişi

Son yıllarda moda dünyasını kasıp kavuran triko örme kumaşlar üzerine detaylı bir araştırma yapmanın zamanı gelmişti. Örme kumaş teknolojisinin gelişimiyle ürünlerdeki fonksiyonellik ve üretilebilirlik oranlarında artışlar gözleniyor. Özellikle kış aylarının vazgeçilmez parçaları kazak ve hırkalarımızın büyük çoğunluğu triko örme kumaşlarla yapılıyor.

Gelin trikoyu teknik anlamda yakından inceleyelim. Triko, yün yada pamuk ipliğinden örgü makinesi ile örülerek dokunan kumaş olarak bilinir. Atkılı örme sistemli kumaşlara, düz örme triko kumaşlar denir. Tek plaka, çift plaka, saç örgüler, nopeli, kaydırmalı, yürütmeli, selanik, torbalı, intersiribana, haroşa, jakarlı ve birçok çeşit üretilen triko örme kumaşlar mevcuttur.

/resimler/2018-2/10/1618158797840.jpg

Bir tasarım yapıldığında önce desen tasarım uzmanları tarafından çizimler yapılıyor. Üretim aşamasına geçmeden önce bütün komutlar yazılıyor. Yani makine iğnesinin yapacağı hareketler ve mekikler hakkındaki bilgiler düzenleniyor. Örgü sistemi ve makine hızına kadar ayarlandıktan sonra üretim işlemine geçiliyor. Üretimde kullanılacak iplikler önceden seçilmiş olması gerekiyor. Yün, akrilik, viskon, pamuk, kaşmir gibi birçok seçenek mevcut. Eğer esnek bir kumaş tuşesi almak isterseniz içerisine likra karıştırmanız gerekir ya da örgü sistemi de bu likrayı verebilir. Bunun gibi birçok teknik bilgi, tecrübe ve deneyimle birlikte triko ustası olma yolunda ilerleyebilirsiniz J

Spor ayakkabıları ve çorap çizmelerle birlikte farklı formlarda hayatımıza giren triko örme tekstil sektöründe çok geniş bir kullanım alanına sahip. Vücuda uyum sağlayan, esnek ve buruşmaz özellikleriyle kadınların vazgeçilmez parçaları haline geldi. Triko örme kumaşlar, hırka, çorap, atkı, süveter, eldiven, ayakkabı, pantolon, etek ve birçok kullanım alanına sahip.

Missoni, 2018 kış için hazırladığı koleksiyonunun neredeyse tamamını triko örme kumaşlarla çalışmış. Renk ve desenleri mükemmel bir uyum içerisinde kullanan marka, bu soğuk kış aylarında içimizi ısıtan capcanlı renkler kullanarak dinamik bir ruha bürünmüş. Kareler, dikdörtgenler, çizgiler, kabartmalar, saçaklar, mikro ve makro zikzak kombinasyonları ile oldukça enerjik bir koleksiyon hazırlamışlar.

/resimler/2018-2/10/1618324423120.jpg

Nıke, Adidas ve Puma gibi büyük spor markaları uzun zamandır koşu ve spor ayakkabıları için trikoyu tercih ediyorlar. Hafif ve kullanışlı olma özelliği ile bir adım öne çıkıyor. Çorap çizmelerde hem kullanışlı hem de trendi bir ayakkabı formu olarak son yılların vazgeçilmezi oldu.

2016 yılında Gigi Hadid´in Aston Eaton´la birlikte Amerikan Vogue kapağı için verdiği pozlarda taşıdığı Victoria Beckham imzalı triko tasarımlara değinmeden geçemeyeceğim. Sarı, kırmızı, yeşil ve mavi gibi bir çok ana rengi içinde barından bu koleksiyon parçaları, teknik ve kullanımı açısından oldukça yenilikçi örme teknolojileriyle, yeni bir vizyon açmıştı. Ünlü ve başarılı model Gigi Hadid ise sportif pozlarıyla bu tasarımlara çok güzel uyum sağlamıştı.

/resimler/2018-2/10/1619015673726.jpg

Moda Tasarım dünyasında çok fazla yer görmeyen bu kumaşlar çalışması zor ama harika form ve desenler yaratılabilecek en nadide örme kumaşlardır. Triko örme kumaşları tasarımcılar son yıllarda sahiplenmiş ve harika işler çıkarmaya devam ediyorlar.

Eksik kalmadım tabii, İstanbul´da yerine gidip triko örme kumaş nasıl yapılır hemen deneyimledim. İrfan Yolcular´ın 1995 yılında kurduğu Nit Örme´nin gençlere ücretsiz olarak eğitim verdiği desen tasarım ofisini ziyaret ettim. Beraber tekstil üzerine sohbet ettik, desen çizdik, raporladık ve en son üretimini yaptık.

Bu deneyim sayesinde triko örme kumaşın önemi ve zorluğu hakkında altın değerinde bilgilere sahip oldum. Bütün incelikleriyle beni aydınlatan tüm Nit Örme ekibine teşekkür ederim. Umarım triko örme kumaşlar hakkında bilinmeyenleri az da olsa geçirebilmişimdir. Görüşmek dileğiyle dostlar..

Anahtar Kelimeler: Trikonun, Yükselişi
Yazarın Diğer Yazıları
2018 Renk Trendleri (17 Ocak 2018 - Çarşamba)
Bu Kış Ne Giymeli? (15 Aralık 2017 - Cuma)
Sayfa:
KEŞFET / EXPLORE
E Dergi Yıl 4 Sayı 42

/resimler/2019-1/8/1618389474504.jpg