DÜNYA

Ermenistan Kirli emelleri için NATO’dan umduğunu bulamadı

MAGAZİN

Eylül ayı magazin gündemine kavga skandalı oturdu

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: "21 köy ve 1 kasaba işgalden kurtarıldı"

Ermenistan Kirli emelleri için NATO’dan umduğunu bulamadı

Sözcü Kalın: “Kimin savaş istediği bellidir”

Bursa’da 5 kişinin öldüğü kazan faciasında, fabrika sahibine 5 yıl ceza

Sağlıklı Kentlerde gündem: Pandemi

BURSA VALİLİĞİ BASIN DUYURUSU

ESKİ BAHÇEKAYA’DA SOKAKLAR PARKE TAŞIYA KAPLANIYOR
Mefküre Ülker Demans-Denge-Modeli © Eğitim Uzmanı


Unutkanlık: Ne zamandan itibaren Alzheimer denilebilir?

.


Her defasında anahtarınızı yanlış yere koydunuz veya bir tanıdığınızın adı aklınıza gelmedi peki bu şimdi DEMANS olduğunuz anlamına mı geliyor? Unutkanlık ve hafıza sorunları yaşla birlikte arttığında, birçok insan Alzheimer'ı doğrudan düşünür.

Bu makalemde hangi semptomların gerçekten Alzheimer tanısı olabileceğini ve Alzheimer ile bunama arasındaki farkın ne olduğunu söyleyeceğim.

Alzheimer hastalığı: Bu semptomlarla doktora gidin

Özellikle yaşlı insanlar Alzheimer hastalığının habercisi olarak unutkanlık ve hafıza problemlerini görüyorlar. Ancak Alzheimer'ın klinik tablosu çok daha komplekstir. Sadece kısa süreli bellekde sorunlar olmaz, dil yoksullaşır ve oryantasyon bozuklukları ortaya çıkar. Ek olarak, örneğin ayakkabı veya kravat bağlama gibi günlük aktiviteler giderek zorlaşmaktadır.

Bu gibi semptomlar en az 6 ay veya daha uzun bir sürede ortaya çıkarsa, bir nöroloji doktoruna görünmelisiniz. Teşhis, bellek ve davranış değişikliklerini test eden çeşitli testlere dayanarak yapılır. Diğer hastalıkları ekarte etmek için doktor kanınızı inceler ve genellikle MR,

Elektroensefalografi (EEG) çeker. Bununla birlikte, Alzheimer konusunda kişinin yaşamı boyunca sadece % 80 kesin tanı konabilir. Sadece ölümden sonra beyin taraması ile kişinin Alzheimer hastası olup olmadığı kesinlik kazanabilir.

Demans veya Alzheimer: Fark nedir?

Demans, Alzheimer ile aynı değildir. Demans terimi, çeşitli beyin fonksiyonlarının ilerleyici kaybını ifade eder. Bunun olası nedeni Demans’ın bir türü olan Alzheimer-Demansıdır. Türkiye Alzheimer Derneği, Türkiye‘de demansı olan yaklaşık 1.3 milyon insanın üçte ikisinin Alzheimer-Demans olduğunu tahmin ediyor.

Demans vakalarının geriye kalan üçte birinde Alzheimer-Demanstan hariç başka nedenler söz konusudur. Demanstan etkilenen insan sayısı sürekli artmaktadır, uzmanlar bu durumun toplumun giderek daha fazla yaşlanmasından kaynaklandığını açıklamaktadırlar. Alzheimer-Demans nadiren 60 yaşın altında da görülür. 70-75 yaş arasındaki kişilerin yaklaşık yüzde üçü hasta fakat 90 yaşın üzerindeki her üç kişiden biri demanstan muzdarip.

Demans: formlar, nedenleri ve belirtileri

Yaşa bağlı diğer demans formlarının aksine, Alzheimer-Demans sinsi, aşamalı olarak ilerleyen ve tedavi edilemez bir hastalıktır. Hastalığın evresine bağlı olarak ortaya çıkan tipik semptomlar arasında sadece hafıza ve yönelim bozuklukları değil, aynı zamanda dil bozuklukları ve kişilik değişiklikleri de yer alır. İlaçlar hastalığın seyrini birkaç ay hatta birkaç yıl geciktirebilir. Henüz hastalığın iyileştirici bir tedavisi yoktur, çünkü beyindeki hasarlı sinir hücreleri kendi kendisini yenileyemezler.

Alzheimer-Demans mı- Lewy-Cisimcikli Demans mı?

Alzheimer-Demans‘ın belirtileri Lewy-Cisimcikli Demans‘ının semptomlarına çok benzer. Lewy Cisimcikleri sinir hücrelerinin yuvarlak, sitoplazmik inklüzyon cisimcikleridir. Bu Parkinson veya

Demans hastaları için tipiktir. Bununla birlikte, Lewy –Cisimcikli Demans‘ın semptomları

Alzheimer-Demans‘tan daha erken ve daha şiddetli olarak ortaya çıkar. Lewy –Cisimcikli Demans’tan etkilenen kişilerde halüsinasyon, sallanma veya düşme tipik bir durumdur.

Alzheimer-Demans’ın aksine, Lewy cisimcikli Demans’tan etkilenen kişiler hafızayı daha uzun süre korurlar.

Alzheimer'ı önleme: Neler Demans riskini azaltır?

Burada size güzel bir haber verebilirim. Birçok Alzheimer vakası, sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzı ile gecikebilir veya hatta önlenebilir. Fransız araştırmacılara göre, haftada en az iki kez zihinsel olarak uyarıcı faaliyetlerde bulunan kişilerin Alzheimer risklerini yarı yarıya azalttığını söylemekte.

Ayrıca sosyal yaşam ve sanatsal faaliyetler de hastalanma riskini azaltmakta. ABD'de yapılan bir araştırmada, bol miktarda balık, meyve ve fındık yiyen kişilerde daha az risk altında olduğunu göstermektedir. Alman Alzheimer Derneği ise, demansı ve çok sayıda zihinsel yeteneklerin kaybını önlemek için meyve, sebze, az miktarda hayvansal yağ ile sağlıklı beslenmeyi, haftada en az iki kez düzenli egzersizi ve sosyal yaşamı önermektedir.