SİNEMA

Günün Film Önerisi

MAGAZİN

Volkan Demirel iznik'te

Cumhuriyetimizin 97. yılı kutlu olsun

Cumhuriyet coşkusu konserle başladı

Kaçak Yapılara Zamanında Müdahale

Serbest piyasada döviz fiyatları

BAŞKAN TABAN’DAN MEVLİD KANDİLİ MESAJI; “BU BİR FIRSATTIR”

İNESMEK MUTFAĞI HİZMET VERMEYE BAŞLADI

Payitahtın eserleri bir tık uzağınızda
Serkan Yaman Eğitimci ve Yazar


VATANDAŞ ile BÜROKRASİ ARASINDAKİ KÖPRÜ 

.


Yeni tanıştığımız birine ilk sorduğumuz sorulardan biri de"Nerelisin?" dır.Bunu Avrupa 'da,Amerika 'da veya dünyanın başka bir yerinde göremeyiz. 

Hemşehri dernekleri nasıl ortaya çıktı? Fabrikaların kurulması, sanayileşmeyle köylerden kentlere insanlar geldi.Kentlerde Büyükşehirin kalabalık ve karmaşasında kaybolmamak için insanlar bir araya geldiler böylece Hemşehri Dernekleri kuruldu.

Hemşehri Dernekleri, insanlar arasında birlik ve beraberlik oluşturduğu gibi,değişik illerden gelen insanların;yöresel kültürlerini,

geleneklerini,göreneklerini koruyup yaşatmalarını sağlamaktadır. 

Hemşehri Dernekleri kentlerin ekonomik ve kültürel canlılığının devamında önemli roller

üstlenir.

Nüfusu 3 milyonu aşan Bursa,bir sanayi merkezi olması nedeniyle çok uzun zamandan bu yana göç almaktadır. Bunun sonucunda Bursa Kent kültürü ile illerden gelen insanların oluşturduğu yerel kültürler iç içe yaşamaktadır. 

Hemşehri Dernekleri, hemşehrilerinin;haklarını,ihtiyaçlarını,isteklerini harekete geçirip bürokrasi ile vatandaşlık arasında köprü görevi görmektedir,bunun en güzel örneği Bursa'da yaşandı:Mehmet Akif Mahallesinde 12.000 kişi yaşamaktadır ve bu insanların yarısından fazlası Ankaralıdır.

Dernek olarak Mehmet Akif Mahallesindeki hemşehrilerimizi ziyaret ettiğimizde,Mahallenin  bir kısmında doğalgaz olmadığını ve bu sorunun çözülmesini istediklerini belirttiler.Bu talep için;doğalgaz firmasıyla,Bürokratlarla,Osmangazi ve Büyükşehir Belediye Başkanları ile görüştük ve sorunun çözümü için Meclis den yasa çıkartılması gerektiğini söylediler. Milletvekilleri Mustafa Esgin ve Hakan Çavuşoğlu ile konuştuk,sağolsunlar bizimle ilgilendiler,yasa teklifi hazırlandı,Ekim ayında Meclis açılınca yasa çıkacak böylece Hemşehrimizin problemi çözüme kavuşacak. 

Bu yaşadığımız olay bize Hemşehri Derneklerinin vatandaş ile bürokrasi arasında köprü görevi gördüğünü ve Hemşehrilerinin sesi olduğunu göstermektedir.