SİNEMA

Günün Film önerisi

MAGAZİN

Çalgıcı Mektebi’nden  “Sonbahar Tadında Nağmeler”

İçişleri Bakanlığı açıkladı...

Suudi Arabistan'daki orman yangını etkisini kaybetmeden devam ediyor...

Borçların yapılandırılmasına ilişkin kanun teklifi açıklandı! İşte sonuç...

Bursa’da yangın!

Trabzonspor açıkladı...

YILDIRIM BELEDİYESİNDEN STK’LARA DESTEK

Kabe’de 7 ay sonra ilk cuma namazı kılındı
UZMAN PSİKOLOG &ÖĞRENCİ KOÇU OYA KAYIR


VİRÜS DÖNEMİNDE SINAVA HAZIRLANMA SÜRECİNDE NELER YAPMALIYIZ?

.


Dünya çapında 300 milyondan fazla öğrenci Coronavirus'un yayılmasıyla eğitimini aksatdı. Bu belirsiz ortamda, bizzat gerçekleşemese bile öğrenmenin devam etmesi önemlidir.Hayatımızda  sınav gibi bir gerçek var.

COVID-19 salgını, K-12 okul bölgelerini ve üniversitelerini öğrencileri kapatıp eve göndermeye zorladı. Bu gerçeklik, öğrenciler ve öğretim üyeleri için çevrimiçi öğrenme planları ve teknolojisi için bir kurs başlattı.

Birçok açıdan, eğitim endüstrisinin uzaktan eğitime geçişi işletmelerdeki evden eve taşınma hareketiyle tekerlemeler yapıyor. Zoom ve WebEx gibi video konferans platformları ve Instructure's Canvas , Blackboard ve Google Classroom gibi öğrenme yönetim sistemleri yoğun bir şekilde kullanılmaktadır . Ayrıca, çevrimiçi sınava giren öğrencileri izleyen bir Google Chrome uzantısı olan Proctorio gibi etkinleştirme yazılımları da vardır .

Evimizde çalışmalara devam ettiğimiz bu günler de  artık sınavla ilgili net bir çerçeve oluşturuldu.

2020 Liselere Giriş Sınavı Koronavirüs önlemleri kapsamında sınav tarihi 20 Haziran’a ertelendi. Öğrenciler bu tarihe kadar çalışmalarına devam edebilecekler. Sınavda birinci dönem konuları ile ilgili sorular sorulacak.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın birinci oturumu olan TYT 27 Haziran’da yapılacak. Sınav saat 10:15’te başlayacak. AYT 28 Haziran’da saat 10:15’te yapılacak.

 

Sınava geri sayım başlarken herkesi sınavı heyeacanı sardı çünkü evlerde istedikleri verimi alamadılar.Geri sayımda nasıl bir çalışma sistemi oluşturulmalı,Biraz bu konuyu ele alalım.

SINAVA GERİ SAYIM GÜNLERİNDE KENDİNİ PROGRAMLAMA ?

Bunu  5 adım da yapmamız  mümkün J)

1. Önce Tercihlerimizi Belirlemeliyiz.Nereye Ulaşmak İstiyorum?

İş hayatında mutlu olmanın en büyük kriteri, kendinizi iyi tanıyıp iş seçimini buna göre yapmanız. Benliğinizi reddedip onu seçtiğiniz mesleğe uygun bir şekle sokmaya çabalamaktansa, yapacağınız işi kişiliğinize göre seçmeniz sizi çalışma hayatında çok daha mutlu ve tatmin edecek. Karakterinizin mutlu bir kariyer yolunda kilit faktör olduğunu asla unutmayın!

Bununla İlgili meslek tercih testleri yapan uzmanlardan destek alabilirsiniz.

2.olumlu düşünceye odaklanmalısınız ve şuan ki durumunuzun net olarak check up yapıp  ,sınavla ilgili hangi aşamadasınız kontrol etmelisiniz.

Olumlu düşünce  hayatımızda çok önemli bir yere sahip,böyle düşünmekle neler kazanmış olduğunu  çok iyi anlayacaksın.Çünkü başaramadıklarından ziyade başardıklarına bakacaksın.Bu yüzden içinde ki çalışma isteğini tekrar kazanacak ve kaybetmemiş olacaksın.

3.Kendi  sınav kimliğini yani akademik bilgi seviyenin farkına vardıktan sonra ,Tercih ettiğin yer ile karşılaştırma yapmalısın.

Hayallerine ulaşman için eksik olan eksik kalan  konularının  yada soru tiplerinin farkında olman.Unutma bir konuyu çok iyi biliyorsan karşına  çıkan soru ne şekilde çıkarsa çıksın sen bunu kolayca ve doğru soru olarak  çözüme ulaştırırsın.

4.zaman yönetimi yapabilmek ;

 zamanı iyi yönetemiyorsak; akademik birikim, yetenek ya da deneyimimizin de bir önemi kalmıyor. Bu süreçte birçok tuzak karşımıza çıkacaktır. Bu zaman tuzaklarını hayatımızdan çıkarmak mümkün değil, ancak kontrol bizde olmalı. 

  • Plan ve Program
  • Uyku
  • Dağınıklık ve düzensizlik
  • Teknoloji ve Sosyal Medyadan uzaklaşma

5. Dikkat ve Konsantrasyon Problemleriniz varsa destek almalısınız .