Bugün, 16 Ocak 2021 Cumartesi

Yarımada Üzerinde Bulunan Tarihi Kale

Kenya’da Kadınların Şiddetten Kaçarak Kurduğu Bir Köy

Birçok Medeniyete Ev sahipliği Yapmış Olan Kaleler Şehri Mardin

İnançlarından Ötürü Yıllardır Temizlenmeyen Nehir

Antik Mısır'da mumyalama nasıl yapılırdı

Yerebatan Sarnıcı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Efes çevresinde yer alan Meryem Ana Evi

Haziran Alevi Tablosu

Haziran Alevi Tablosu

1814 yılında Jean Auguste Dominique Ingres tarafından yapılan yağlı boya tablo

1814 yılında Jean Auguste Dominique Ingres tarafından yapılan yağlı boya tablo

Eleştirilerin ortak noktası olan Kırda Öğle Yemeği Tablosu

Le Déjeuner sur l’herbe, Édouard Manet (1863) Kırda Öğle Yemeği

İki ülkenin resmedildiği Francesco Hayez’in Öpücük tablosu

İki ülkenin resmedildiği Francesco Hayez’in Öpücük tablosu

Netflix’te Meditasyonun Animasyon Hali!

Bilim Kurgu Severler İçin Muhteşem Diziler

Akşam Ne İzleyeceğini Düşünenler İçin Dizi Önerisi

Ailecek Film İzlemek İsteyenler İçin Film Önerisi

2000’li Yıllarda Çekilen En Güzel 5 Aşk Filmi

IMDB Puanı Yüksek 10 Film (2)

Gerilim, gizem ve korku üçlüsünün vazgeçilmez filmleri

Kafein'in yan etkileri nelerdir

Hasar Görmüş Saçlar Nasıl Onarılır

Hamileyken Tüketmeniz Gereken 8 Yiyecek

Diş Macunuyla Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilirsiniz

Diş Beyazlatmaya Yardımcı 4 Yiyecek

Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler hangileridir

Size Daha Fazla Enerji Verebilecek 6 Yiyecek
Op. Dr. EVRİM AKSOY


YAZ MEVSİMİNDE İDRAR VE GENİTAL YOL ENFEKSİYONLARINA DİKKAT

.


Yazın gelmesi ile birlikte, biz kadınların en sevdiği tatil günleri başlıyor ama bir yandan idrar yolları ya da genital yol enfeksiyonları ile başımız daha sık derde giriyor...Peki ama neden yazın bu enfeksiyonları daha çok yaşıyoruz?

Aslında idrar yolları iltihapları (sistit) her mevsimde görülür ve de son derece rahatsız edicidir. Ancak yazın, denizin havuzun içinde daha çok vakit geçiririz, ıslak mayo ile güneşleniriz, sıcak havada yeteri kadar sıvı almıyor, tuvalete gitmeyi erteliyor ve idrarı biriktiriyor isek enfeksiyonları davet etmiş oluruz. İşin kötü tarafı, bu enfeksiyonlar yazın daha da inatçı hale gelebilir tam iyileşmeyip devamlı tekrarlayabilir..

Özellikle 17-44 yaş arası genç kadın grubunda, yazın idrar yolları enfeksiyonlarının arttığı tespit edilmişse de menopoz dönemi kadınları da bu enfeksiyonlara kolay yakalanabilir. Menopoz döneminde azalan östrojen seviyesi ile vaginal dokunun gerilemesi, kuruması, canlılığını kaybetmesi, burada bulunması gereken faydalı bakterilerin azalması gibi pek çok sebepten hem idrar hem de genital yol enfeksiyonları sık görülebilir.

Islak mayo ile güneşlenmek, bakteriler için nemin ve ısının arttığı oldukça elverişli bir ortam sunduğundan enfeksiyon kolayca ilerleyebilir. İdrar yolları enfeksiyonu, en çok idrar yaparken yanma, idrarı yaptıktan sonra bitirememe hissi, sık idrara çıkma, bazen idrarın kanlı olması, bele vuran bir ağrı hissedilmesi ve hatta ilerleyen dönemde vücut ateşinin yükselmesine kadar giden belirtiler ile kendini gösterir. Genellikle etken, barsakta ve anüste yer alan dışkı içindeki E. Coli bakterisidir. Bu bakterinin idrar yollarına olan komşuluğu, bulaşmayı kolaylaştırır. Bu yüzden tuvalet sonrası arkadan öne değil, önden arkaya doğru temizleme yapmak çok önemlidir. İdrarı çok bekletip tuvalete geç gitmek de bir başka risk faktörüdür. Sık cinsel birliktelik bu bölgedeki epitel doku hassasiyetini arttırdığından ve faydalı bakterilerin azalmasına neden olabileceğinden yine enfeksiyonu kolaylaştırıcı nedenlerdendir.

Peki nasıl önlemler alalım?

Yazın idrar yolu enfeksiyonlarından korunmanın en iyi yolları, bol bol su içmek ve sıkça tuvalete gitmektir. Sahilde ıslak mayo ile kalmayıp birkaç saatte bir değiştirmek önemli. Tuvalet sonrası temizlik yaparken önden arkaya doğru silmek, dışkıdaki bakterilerin öne gelmesini engelleyecektir.

Elbetteki girdiğimiz havuz ya da deniz suyunun temiz olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Özellikle kalabalık havuzlar, küçük çocukların da girdiği havuzlar iyi ve dikkatli temizlenmiyor ise bakteri yuvası gibi değerlendirilebilir.

Genital yol enfeksiyonları, idrar yolları enfeksiyonlarından farklı olsa da bazen her ikisi beraber görülebilir. Yani hem sistit hem de vaginit dediğimiz durum ortaya çıkar ki özellikle de tatil döneminde rastlanabilen oldukça sıkıntılı bir durumdur .

Genital yol enfeksiyonlarında başlıca belirti vaginal akıntıdır. Kaşıntı, yanma, kötü koku ve her zamanki fizyolojik akıntıda renk değişimi, enfeksiyon varlığının habercisidir. Yazın daha sık görülmesinin sebepleri yine ilişki sıklığının artması, ıslak nemli ortam, sıvı kaybının çok olması, bağışıklık sisteminin ve faydalı bakterilerin etkilenmesi olabilir.

Teşhis ve tedavi nasıl olur?

Hem idrar yolları hem de genital yol enfeksiyonlarında mutlaka kültür almak gerekir. İdrar ya da vaginal akıntı örneği incelenir. Hangi mikrobun etken olduğu tespit edilir ve o mikroba en iyi etkili olan antibiyotik seçilip tedavi sağlanır. Tedavi çoğu zaman eş ile beraber verilir. Doz ve süre hekim tarafından ayarlanır. Eksik tedavide tam iyileşme sağlanmaz ve tekrarlama ihtimali yükselir.

Sonuç olarak her enfeksiyonda olduğu gibi, gerek idrar yolları gerek genital sistem enfeksiyonlarının önlenmesi veya tedavisinde en önemli konu vücudun bağışıklık sisteminin güçlü olmasıdır. Bu sistemlerde bulunan flora dediğimiz faydalı mikroorganizmaların varlığı ve canlılığı şarttır. Aşırı sıcak su, sabunla yıkama, ıslak mayo, tahriş, bu bölgeye uymayan deodorant, krem kullanımı gibi etkenler faydalı bakterileri öldürür..Genital bölgeyi daha ılık hatta soğuğa yakın su ile yıkama, ph derecesi düşük yani asidik olan yıkama sıvısı ile derin değil yüzeysel olacak şekilde temizleme yapılması floramızı koruyarak bağışıklığımızı güçlendirir.

Enfeksiyonlarda da tedaviye antibiyotiklerin yanında faydalı bakterileri içeren ağızdan alınan tabletler ya da genital yoldan kullanılan fitiller eklenebilir.

Özellikle idrar yollarının güçlü olması için tavsiye ettiğimiz yaban mersini bitkisi diğer adıyla cranberry tabletleri sık tekrarlayan sistit vakalarında ağızdan verilerek destek tedavi olarak kullanılır. Bol su içmek üriner sistemi her zaman temizleyerek güçlendirir. Girilen havuzların temizliğinin sorgulanması, tuvalet sonrası temizliğin önden arkaya yapılması, ellerin iyi yıkanması gibi basit önlemler yaz mevsimimizin hastalıksız ve keyifle geçmesini sağlayacaktır.

Hepinize sağlık ve neşe dolu bir yaz diliyorum

Op. Dr. Evrim Aksoy