45 dakikada sigaradan kurtulmak mümkün

Kısıtlama arası ölümüne düğün

İnegöl Belediyesi Eksiklikleri Bir Bir Gideriyor

Osmangazi'de hem hijyenik hem organik

YILDIRIM’DAN 150 BİN LİTRELİK TASARRUF

Bursa Büyükşehir Belediyesinin Haşerelere karşı kışlak mücadelesi

Korona virüs tedbirleri çerçevesinde Bursa'nın İnegöl ilçesi genelinde denetimler sıklaştırıldı.

Doğru ilaç kullanımı için hazırlanan broşürler 81 ile gönderildi

Belediyeden Alişan ve Demek Akalın açıklaması

"Hakaret sözlerinin bir milletvekilinin ağzından çıkmış olması esef vericidir"

Kartal’da semt pazarında korona virüs denetimi

Yüksekova’da kar

Gece öldürülen şahıs sokağa çıkma kısıtlaması bitince bulundu

Sokak ortasında arkadaşını öldürdü

Süper Lig: BB Erzurumspor: 2 - FT Antalyaspor: 2 (Maç sonucu)

GS Kadın Basketbol Takımı Euro League Women birinci grup aşamasına katılamayacağını açıkladı

Abdurrahim Albayrak: "15 milyon Euro veren alır Diagne’yi"

Avrupa Ligi temsilcisi İzmit Belediyespor’a Covid-19 şoku

Adanaspor’da 40 kişi korona virüse yakalandı

Galatasaray Rizespor’u 4-0 mağlup etti

Stjepan Tomas: “Bireysel hatalarla çok kötü gardımız düştü ve üzüldük”

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’tan TSK mensuplarına yapılan saygısızlıkla ilgili konuştu

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’tan TSK mensuplarına yapılan saygısızlıkla ilgili konuştu

İletişim Başkanı Fahrettin Altun: "Şerefli ordumuza hakaret edenleri lanetliyorum"

İletişim Başkanı Fahrettin Altun: "Şerefli ordumuza hakaret edenleri lanetliyorum"

AK Parti Sözcüsü Çelik’ten CHP’li Ali Mahir Başarır’a tepki

AK Parti Sözcüsü Çelik’ten CHP’li Ali Mahir Başarır’a tepki

Savcı Sayan: "Kürtlerle ilgili problemler MHP ile birlikte çözülür"

Savcı Sayan: "Kürtlerle ilgili problemler MHP ile birlikte çözülür"

BTSO, iş dünyasının taleplerini bakanlara iletti

BTSO, iş dünyasının taleplerini bakanlara iletti

Yeniden değerleme oranı yüzde 9,11 olarak belirlendi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bu yıl için yeniden değerleme oranının yüzde 9,11 olduğunu açıkladı.

NETAŞ’TA CEO DEĞİŞİMİ

Görev değişikliğine ilişkin olarak açıklama yapan Netaş Yönetim Kurulu Başkanı Aiguang Peng, konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

Borsa günü düşüşle tamamladı

Borsa günü düşüşle tamamladı

Bu 8 Güzellik Efsanesi Cildinize Herhangi Bir İyilik Yapmıyor

Kuru Saç Tedavisinde En İyi Yağlar

Masum görünüşüne aldanmayın o bir düşman

Kuru yağ kullanmanın faydaları nelerdir?

Zencefilin Kanıtlanmış 4 Sağlık Faydası

Kuru yağ nedir?

Cildiniz İçin En İyi 3 Yağ
Mefküre Ülker Demans-Denge-Modeli © Eğitim Uzmanı


YEMEK YERKEN KONUŞULMAZ

YEMEK YERKEN KONUŞULMAZ


Demans hastası kişinin konuşmak için özel bir ilgiye ihtiyaç duymasına rağmen, bazı sağlıklı bireyler için yakınlarındaki demans hastası bireyle konuşup ilgilenmektense masanın diğer ucunda oturuyor bile olsa sağlıklı bir insanla konuşmak daha cazip olabiliyor.. Almanya’da bulunduğum vakit danışman olarak gittiğim bir huzurevinde, hastalar öğle yemeklerini yiyorlardı. İçeride beni bile rahatsız eden bir sessizlik hakimdi. Herkes sessizce oturuyor ve kimse konuşmuyordu. Birlikte yemek yemek, sadece vücudun besin ihtiyacını gidermek değil aynı zamanda sosyal bir etkinliktir. Ancak sonradan, sessizliğin bilinçli olarak istendiğini öğrendim. Bunun beni çok şaşırttığını söyleyebilirim. Ünlü filozof Immanuel Kant'ın şu sözü aklıma geldi hemen: ’’Her gün muhteşem yemeklerle canlı bir sohbet için, ahbaplarını öğle yemeğine davet et.’’ Memleketi Königsberg'in yemek masaları meşhurdur. Kant, resmi olmayan masa sohbeti sanatı için bile yasalar koyup, "Tek başına yemek, felsefeci bir akademisyen için sağlıksızdır" demiştir.

Kant, yalnızca masada birlikte oturanların gücünü yeniden kazanabileceğini söylemiştir.

Düğünler, yıl dönümleri veya noel partileri, mutlu bir yuvarlak masa olmadan düşünülemez: Kutlanacak bir şey varsa, misafirlerle yapılan ziyafet bu kutlamanın önemli bir parçasıdır. Ve tabii ki yanınızda oturan kişiyle sohbet eder, şakalaşır ve gerektiğinde kendinizi gülünç duruma düşürebilirsiniz lakin bu sizin için o an önemli değildir. Önemli olan etrafınızdaki sevdiğiniz kişilerle geçirdiğiniz güzel zamandır. Yasta olduğumuz zamanlarda bile birlik olup cenaze töreninde beraber yemek yer ve karşımızdaki kişi ile sohbet ederek acısına ortak olmaya çalışırız. Sohbet olmadan bu bağ kurulamaz. Günlük yaşamımızda da yemek yerken masada sohbet ederiz. Arkadaşlarla öğle yemeği için buluşur, aileyle akşam yemeği yeriz veya iş arkadaşlarımızla kantini ziyaret eder ve ofisteki son dedikodular ve günün olayları hakkında fikir alışverişinde bulunuruz. Bütünleşme aynı zamanda kelimelerle, diyalog yoluyla da gerçekleşir. Ancak günümüzde masa sohbetleri maalesef özellikle ailelerde azalmış durumda. Bazı aileleri yemek yerken izlediğinizde şöyle görüntülere şahit olursunuz: baba gazeteyi okumakta, çocuklar telefonda mesaj yazmakta veya anne TV'de sabah programlarını izlemekte. Halbuki çocuklarla özellikle yemek zamanında sohbet edilmesi, ilgilenilmesi onlar için faydalıdır. Hatta bu durum çocuğun akademik performansını da geliştirmektedir.

Kavgalar genellikle bununla birlikte ortaya çıkar. Her diyalog huzurlu ortamı desteklemez.

Ya bazı masa arkadaşları demanstan muzdarip oldukları için konuşmakta güçlük çekerlerse? Bazı hastalar yemek yerken konuşmak zorunda kalmayı çok zor bulabilir. Bu durumda konuşmak, Kant'ın hayal ettiği gibi zevkli bir eğlence anlamına gelmez, stres anlamına gelir. Kendi başına, bir hemşire ya da bir hasta yakını konuyu başlatmadan, çoğu zaman bir sohbet ortamı oluşmaz. Bununla birlikte sağlıklı olan birey demans hastasını konuşmaya teşvik ettiğinde, bazen bu konuşmada zorlayıcı bir durum gelişir, beraberlik olmaz. Aksine, demanslı insanlar, belagatten yoksun oldukları için bir konuşma akışına giremediklerinden ötürü sinirlenebilirler. Ve son olarak, her masa konuşmasının bütünleştirici bir etkisi yoktur. Demans hastası kişinin konuşabilmesi için özel bir ilgiye ihtiyacı olsa bile, hasta kişi yemek masasının diğer ucunda otursa bile sağlıklı insanla konuşmak daha cazip gelebilir. Sohbetin içindeki kelimelerin değiş tokuşu, onu takip edemeyen herkesi dışlar. Bu sadece demans hastası kişiler için geçerli değildir. Bazı sakinler artık yanlarında oturan kişiyle konuşamayabilir veya kelimelerin manasını anlayamayabilir. O zaman şu atasözü yerini bulmuş olur: "Söz gümüşse, sükut altındır." Sessizlik tek başına konuşmanın yasak olup olmadığı konusunda herhangi bir bilgi vermez veya masada bu tür arzu olup olmadığı bilinemez. O zaman yukarıdaki şu soru kafanızda canlanır: ‘‘ Bu masa neden bu kadar sessiz?‘‘

‘‘Benimle konusur musun?‘‘

Demans hastası bir kişinin sohbet isteyip istemediğini çok basit bir şekilde öğrenebilirsiniz. Örn. Yemek masasına birlikte oturdunuz. Herkesin önünde (bakım personelinin dahil) yemeklerle dolu tabakları var. Tabağın üzerindeki köfteden yola çıkarak:‘‘Ben de köfteyi baharatlı seviyorum. Bu köfte de güzel bahartlı olmuş. Siz baharat sever misiniz?‘‘, gibi bir soru karşılığında yanınızda oturan hastanız konuya dahil oluyorsa, yemek yerken sohbet etme arzusu olduğu anlamına gelir. Veya ‘‘Limonata ne kadar güzel. İçimi ferahlatıyor. Siz içtiniz mi?‘‘ diyerek konuyu başlatabilirsiniz. Buradaki püf nokta sohbeti hastanızın isteği kadar ve onun istediği şekilde ilerletmeniz. Bazı kelimelerin, konuların birbiri ile bağlantısı/anlamı olmasa bile! İster bakan aile ferdi olun ister profesyonel bakıcı demans hastası kişiyle uğraştığınızda asla aklınızdan çıkarmamanız gereken önemli husus: Yalnız değil birlikte!