DÜNYA

Ermenistan Kirli emelleri için NATO’dan umduğunu bulamadı

MAGAZİN

Eylül ayı magazin gündemine kavga skandalı oturdu

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: "21 köy ve 1 kasaba işgalden kurtarıldı"

Ermenistan Kirli emelleri için NATO’dan umduğunu bulamadı

Sözcü Kalın: “Kimin savaş istediği bellidir”

Bursa’da 5 kişinin öldüğü kazan faciasında, fabrika sahibine 5 yıl ceza

Sağlıklı Kentlerde gündem: Pandemi

BURSA VALİLİĞİ BASIN DUYURUSU

ESKİ BAHÇEKAYA’DA SOKAKLAR PARKE TAŞIYA KAPLANIYOR
Dr. Muhammed Bozdağ


Yüreğimde Rabbim

.


“Yüreğimde Rabbim” diyerek gözyaşı döken kişi, acaba Kâinatın Şefkatli Sahibi’nin sevgisini mi taşıyor yüreğinde yoksa uydurduğu bir ilahın sevgisini mi? Yüreği Yüce Rabbinin yolundan gittiğini sanırken gerçekte basiretsiz canlı bombalar gibi bir uçuruma mı sürükleniyor?

Yarım milyonu aşkın dostumuzun takip ettiği sosyal medyada on binlerce takipçiyle yazıştım. Bazen akılları öylesine çarpık çalışan insanlarla karşılaştım ki dayanamayıp iletişim kanallarını kapatmak zorunda kaldığım oldu.

İnsanın ne denli akılsızlaşabileceğine inanamazsınız. Kedinin, köpeğin sağı solu bellidir ve neyi nasıl anlayıp nasıl davranacağını kestirebilirsiniz. Fakat basiretsiz insanlar için bu imkânsızdır. Pireyi deve ve deveyi pire sanabilirler. En kötüsü bu akılsız insanların akıllı görünmeleri ve kendilerini de akıllı sanmalarıdır.

Bu konuya şunun için girdim: İnsanı Allah’ın doğru yolundan koparan en feci yetersizlik, temyiz zafiyetidir. Hak ile batılı ayırt edememe, durumun keyfiyetini doğru ve dengeli biçimde idrak edememe acizliğidir. Bunun diğer adı da ahmaklıktır. Bir cahil ilim için çabalasa Allah’ın lütfuna erişir; fakat bir ahmak ancak şeytanlara maskara olur.

Bir acı tarafı şudur ki ahmak, ahmaklığının bilincinde değildir. Kendini dünyanın en akıllı insanı sanması muhtemeldir. Serseri kurşun gibidir. En batıl, en beyinsiz itikatları hak zannedip savunabilir. Diğer acı tarafı da ahmağın insanları her davranışıyla bataklık sineği gibi ısırması, manevi hastalıklara sürüklemesi ve streste boğmasıdır.

Bir ahmağı mesleki etiketlerinden ayırt edebilir misiniz? Son derece zor bir işten söz ediyorum. Zira ahmakların belki de çoğu dünyanın en şöhretli insanları arasında gizlenir. Âlimler, din adamları, aydınlar, sanatçılar, liderler, dünya güzelleri, yazarlar ve filozoflar…

Düşünebileceğiniz her alandan ahmaklar çıkabilir karşınıza. En mübarek ve en güvenilir görünen insan, en ahmak insan olabilir. Bir kurşun kalemin kendiliğinden oluşamayacağını anladığı hâlde, kâinatın tesadüfen oluştuğunu savunan inkârcı filozofun akılsızlığına benzeyen bir çöküş bu!