Bugün, 16 Ocak 2021 Cumartesi

Kenya’da Kadınların Şiddetten Kaçarak Kurduğu Bir Köy

Birçok Medeniyete Ev sahipliği Yapmış Olan Kaleler Şehri Mardin

İnançlarından Ötürü Yıllardır Temizlenmeyen Nehir

Antik Mısır'da mumyalama nasıl yapılırdı

Yerebatan Sarnıcı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Efes çevresinde yer alan Meryem Ana Evi

Antik bir Likya kenti Myra

Haziran Alevi Tablosu

Haziran Alevi Tablosu

1814 yılında Jean Auguste Dominique Ingres tarafından yapılan yağlı boya tablo

1814 yılında Jean Auguste Dominique Ingres tarafından yapılan yağlı boya tablo

Eleştirilerin ortak noktası olan Kırda Öğle Yemeği Tablosu

Le Déjeuner sur l’herbe, Édouard Manet (1863) Kırda Öğle Yemeği

İki ülkenin resmedildiği Francesco Hayez’in Öpücük tablosu

İki ülkenin resmedildiği Francesco Hayez’in Öpücük tablosu

2000’li Yıllarda Çekilen En Güzel 5 Aşk Filmi

IMDB Puanı Yüksek 10 Film (2)

Gerilim, gizem ve korku üçlüsünün vazgeçilmez filmleri

Müzikal Film Severler Buraya!

Sizi Geçmişe Götürecek 9 Çizgi Film

Gerçek Hayattan Uyarlanan Harika Filmler

Sizin İçin Derlediğimiz 5 Deneysel Film

Hamileyken Tüketmeniz Gereken 8 Yiyecek

Diş Macunuyla Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilirsiniz

Diş Beyazlatmaya Yardımcı 4 Yiyecek

Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler hangileridir

Size Daha Fazla Enerji Verebilecek 6 Yiyecek

Saç Bakımında Zeytinyağını Hangi Saç Tipleri Kullanmalı

Saçınız İçin Sıcak Yağ Bakımı
Mefküre Ülker Demans-Denge-Modeli © Eğitim Uzmanı


ZOR OLAN BAKAN AİLE FERDİ DEĞİL, DURUMDUR

ZOR OLAN BAKAN AİLE FERDİ DEĞİL, DURUMDUR


ZOR OLAN BAKAN AİLE FERDİ DEĞİL, DURUMDUR

Evde bakım artık mümkün olmadığında, bakan aile fertleri çok sevdikleri hastalarını güvenebilecekleri yabancı bir kişiye/kuruma emanet etmek durumunda kalırlar. Özellikle ilk başta, hastanın bırakıldığı kuruma şüphecilikle yaklaşılması normaldir. Hastanızı bir huzurevine verdiğinizde, hasta yakını olarak sizin için ve elbette hastanın kendisi için birçok değişiklik söz konusu olacak ve bu duruma karmaşık duygular eşlik edecektir. Demans hastalarının bakımı sırasında, bakım personeli her zaman hastanın aile fertleri ile iletişim halindedir. Lakin bu iletişim tüm aile fertleri ile eşit düzeyde değildir. Bazı aile fertleri konuyla diğerlerinden daha fazla ilgilidir: Huzurevini daha sık ararlar, hemşire ve bakıcılara sorular sorarlar veya günlük olarak neler olduğu hakkında bilgilendirilmek isterler. Bu tür aile fertleri genellikle "zor" olarak anılır/adlandırılır. Lakin "zor" aslında ne anlama geliyor? Peki gerçekten “zor aile fertleri” var mı?

Sevdiğiniz Birini Huzurevine Vermek Büyük bir Adımdır

Eşi, anneyi, babayı veya başka bir aile ferdini bir huzurevine yerleştirme kararını almak oldukça zordur. Aile, sevdiği, koruduğu birini yabancı ellere verir. Aile yakınları hastayı herkesten daha iyi tanıdığı için huzurevine karşı belli bir düzeyde şüpheyle yaklaşması anlaşılır bir durumdur. Çünkü huzurevi sakinleri genellikle bağımsız kararlar veremezler. Bu karar alma mekanizması artık aile fertlerinin sorumluluğu altındadır. Annenin çayı ne kadar sevdiğini, babanın sabahları gazete okumayı sevdiğini ya da eşin her akşam yatmadan önce bir kadeh şarap içtiğini bilirler. Karısının çabucak üşüdüğünü veya annelerinin görünüşüne büyük önem verdiğini bilirler. Bununla birlikte, bakım personeli bu tür talepleri dikkate alacaktır. Bu sebepten aile fertleri, hastanın durumunun nasıl olduğunu, alışkanlıklarının dikkate alınıp alınmadığını veya kendisini iyi hissedip hissetmediğini sormaktan hoşlandıklarını anlamak oldukça normaldir.

İyi bir iletişim yoluyla, akrabalarla güven ilişkisi kurabilir ve güvenliği iletebiliriz. Bu şekilde açık bir iletişim kültürü ve duygusal bir düzey oluşturulabilir.

Profesyonel bir bakıcı olarak göreviniz, hastaya bakmanın yanı sıra, hasta yakınlarının istek ve endişelerini dinlemek ve mümkünse bunları yerine getirmektir. Burada karşıdakine “değer” veren bir iletişim tutumu ön planda olmalıdır. Amaç “şeffaflık ve bilgilendirme” olmalıdır. Hasta kişiyle nasıl başa çıkıyoruz, Hasta nasıl? Ne yapabilir veya kurum olarak sınırlar nelerdir? Karşıdakine “değer” veren bir iletişim yoluyla, akrabalarla güven ilişkisi kurabilir ve güven hissini iletebiliriz. Bu şekilde açık bir iletişim kültürü ve duygusal yakınlık oluşturulabilir. Birlikte güzel ve komik ama aynı zamanda üzücü deneyimleri paylaşabilir ve her zaman göz kontağı kurabiliriz. Bu güven temelinden sadece profesyonel ekip olarak siz değil, aynı zamanda aile fertleri ve nihayetinde sakinleriniz de yararlanır.

Kötü Vicdan

Birçok aile ferdi Demans hastası olan eşini, babasını veya annesini huzurevine verme yolunda büyük bir adım attıktan sonra, suçluluk duygusu yaşayabilirler. Her şeye rağmen acaba ben yapamaz mıydım? Eşime ihanet mi ettim? Evlenirken iyi günde ve kötü günde ona sonsuz sadakat sözü vermedim mi? Vicdan muhasebesi, bu ve benzeri suçlayıcı sorularla devam eder. Eşin veya annenin iyi bakılmayacağı korkusu, bu suçlayıcı düşünceleri daha da çoğaltır. Ayrıca aile içinde de suçlama veya başka birtakım zorluklar da baş gösterir. Hasta kişi için neyin doğru olduğuna dair farklı görüşler vardır. Diğer aile bireyleri, eve alınan bakım personelinin bakan aile ferdinin kendi çıkarlarını koruması için işe alındığını söylerler. Bakım personeli bu tür aile içi anlaşmazlıkları çözemez. Bu tür durumlar aslında zor olabilir. Bu durumlarda, siz bir uzman olarak açık bir şekilde iletişim kurmaya çalışmalı, bu çekişmelere karışmamalı hatta taraf tutmamalısınız. Bu ve bunun gibi durumlarda profesyonel olmalı ve hedefinizi yani hastanın refahını her zaman ön planda tutmalısınız. Hasta aile ferdinizi bir huzurevine yatırmak, etkilenenler ve yakınları için birçok değişiklik ve duygu karmaşası anlamına gelir. Dahil olan herkes için çok sayıda çözümlenmemiş soruyu gündeme getiren yeni bir durum ortaya çıkarır. Bu noktada ben, aile fertlerinin kendilerinin değil, söz konusu bu durumun zor olduğu tezini savunuyorum. Bir uzman olarak çatışmaları yatıştırmanın ve herkes için iyi bir yol bulmanın bizim işimiz olduğunu unutmamamız gerekir.                 MEFKÜRE ÜLKER