Kireçlenme Nedir

Yağlı Yiyeceklerin Vücudunuz Üzerindeki 6 Etkisi

Uykusuz kalınca vücudumuza neler olur

Panik Atağı Durdurmanın Yolları

Hyaluronik Asitin Şaşırtıcı 3 Faydası

Cilt Bozukluklarının Nedenleri Nelerdir

Erkeklerde ve Kadınlarda Kalp Krizi Belirtileri

Makyaj Sanatçısı Mimi Choi makyajları ile şaşkınlık yaratıyor

Buluşlarından nefret eden ve pişman olan mucitler

Klasik Araba Tutkunlarının Vazgeçilmez Klasik Arabaları

Güneş Sisteminin En uzak Gezegeni Neptün Hakkında Bilgiler

Merkür gezegeni hakkında bilinmesi gereken 20 madde

Jüpiter gezegeni ve uyduları hakkında bilgiler

Fotoğrafçı Dünyanın En Güzel Kalelerini Fotoğraflıyor

Tarantino'nun Tüm Filmleri Bu Listede

Konusu Arkeoloji, Mitoloji ve Distopik Olan 15 Film Önerisi

İlginç Konularıyla 10 Harika Film

Masumiyetin ve İnsanlığın Son Bulduğu Zamanlar Çizgili Pijamalı Çocuk

Baskıcı Dönemin En Önemli Kadın Ressamı Frida Kahlo

Emmy Ödüllerinde En İyi Drama Dizisi Seçilen The Crown Dizisi Konusu ve Oyuncuları

The Crown Dizisi 73. Emmy Ödülleri’nde Geceye Damga Vurdu

OSMANGAZİ BELEDİYESİ

Bursa Bölge

Osmangazi Belediyesi’nin Aşure Geleneği Sürüyor

“2030’DA İLK 5’TE GÖRDÜĞÜNÜZ DEVLETLERİN BİRÇOĞU OLMAYABİLİR”

YILDIRIM’DA ‘ORTADOĞU VE İDLİB’ KONUŞULDU

YILDIRIM BELEDİYESİ TARAFINDAN DÜZENLENEN, AKADEMİSYEN TARİHÇİ DOÇ. DR. VEHBİ BAYSAN’IN MODERATÖRLÜĞÜNÜ ÜSTLENDİĞİ, GÜVENLİK POLİTİKALARI UZMANI METE YARAR’IN KONUK OLDUĞU TÜRKİYE GÜVENLİK POLİTİKALARI VE ORTADOĞU PROGRAMINA YILDIRIMLILAR YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ.

 Yıldırım Belediyesi tarafından düzenlenen, moderatörlüğü akademisyen tarihçi Doç. Dr. Vehbi Baysan tarafından yapılan, Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar’ın konuk olduğu ‘Türkiye Güvenlik Politikaları ve Ortadoğu’ programında İdlib’de devam eden operasyonlar hakkında konuşuldu.

Gündemin nabzını tutan etkinliklerle ilçe sakinlerinin sosyal yaşamına renk getiren Yıldırım Belediyesi 2019-2020 Kültür Sanat Sezonu’nda birbirinden önemli konukları ağırlamayı sürdürüyor. Barış Manço Kültür Merkezi’nde alanında önemli konukların katılımıyla gerçekleştirilen ‘Türkiye Güvenlik Politikaları ve Ortadoğu programında, Türkiyenin güvenlik politikaları, Libya’daki gelişmeler, Suriye ve Ortadoğu’da yaşanan kritik gelişmeler askeri ve siyasi yönleri ile ele alındı. Doç. Dr. Vehbi Baysan’ın moderatörlüğünde düzenlenen programda, Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, İdlib’de yaşanan süreci, ülke olarak yapılması gerekenleri derin analizlerle ortaya koyarak Yıldırımlılarla paylaştı.

‘GELİŞMİŞ DEVLETLER SIRALAMASI DEĞİŞECEK’

Dünya’da tarihin yeniden yazıldığı bir dönemin yaşandığını belirten Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, “Dünya’da şuan 42 farklı yerde çatışma var. Bu rakam 1. Ve 2. Dünya Savaşından daha yüksek bir rakam. Dünya’daki mülteci sayısı, silahlanma, çatışma sayısı, göç edenler, açlık çekenler ve sivillerin hayatlarını kaybetme sayısını toplarsak 2. Dünya Savaşı rakamını çoktan geçtik. Ama hiç kimse bayrak göstermiyor. Herkes savaşıyor ama bayrak göstermiyor. 2030 ile 2040 yılları arasında dünya haritasının hiçbir anlamı kalmayacak. Dünyadaki bütün hakların yeniden dağıldığı bir yerdeyiz. 10 yıl sonra dünyada şuan da bildiğiniz devletlerin birçoğunu görmeyeceğiz. Sıralamanın değiştiğini de göreceğiz. Bugün dünyanın o gelişmiş 8 devleti dediğimiz devletin sıralamasının tamamen değiştiğini göreceğiz. İlk 5’te gördüğünüz devletlerin birçoğu olmayabilir. Muhtemelen 2030’lara geldiğimizde Avrupa Birliği denilen bir birlik kalmamış olacak. Böyle bir denklemde biz aslında Libya’yı, İdlib’i konuşuyoruz” dedi.

“1980’LERİN KOMPLO TEORİLERİ BUGÜNÜN GERÇEĞİ OLDU”

Suriye konusunu araştırırken görmedikleri, atladıkları, bulamadıkları bir nokta olduğunu dile getiren Mete Yarar, “Burası nedir? Bunu enerji olarak tam açıklayamıyoruz. Bu iş nedir diye oturduk yaklaşık 1 buçuk seneden beri çalışıyoruz. 1 buçuk senenin sonunda da bir kitap yazdık. Ama bu süre içerisinde binlerce evrak okuduk. Binlerce evrağı okurken karşılaştığımız şeylerin hiçbirini bugün için bir komplo teorisinden çok gerçeğin ta kendisi olduğunun farkına vardık. Yani 1980’li yıllarda hazırlanmış olan tüm projeler o gün için bir komplo teorisiydi ama bugün içinde gerçeğin kendisi. O gün söylenenlerin nerdeyse tamamının yapıldığını söylesem yalan olmaz” diye konuştu.    

‘BİZ DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE GERİ ÇEKİLMEDİK’  

İdlib’in, Sakarya Meydan Muharebesi’nden beri, geri çekilmeyi durdurduğumuz andan beri hiç geri adım atmadığımız bir nokta olduğunu ifade eden Güvenlik Politikaları Uzmanı Yarar, “İdlib şuan da o kadar kritik. Biz Kurtuluş Savaşı’ndaki Sakarya’dan beri hiç geri çekilmedik. Dünya’nın hiçbir yerinde geri çekilmedik. Ordumuz gittiği her yerde muzaffer olarak geri döndü. Bugün Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kıbrıs Harekatı’ndan bile daha fazla zırhlı birlik gönderdiği, Kıbrıs Harekatı’ndan daha fazla profesyonel ordunun bulunduğu bir yerdeyiz şuan. O kadar önemli bir nokta. İdlib İdlib olmaktan çıktı. Bugün Sayın Cumhurbaşkanımız İdlible ilgili bir soru sorduklarında aynen şu tabiri kullandı; ‘Artık bir savaş diyebiliriz’ dedi” şeklinde konuştu.    

‘İDLİB YALNIZCA İDLİB DEĞİL’

Esadla yarın sabah konuşmaya karar verilse Esad’ın ömrünün bir haftayı bulmayacağını sözlerine ekleyen Mete Yarar, “Desek ki Esad’a ya kardeşim bırak herşeyi, bütün sorunları beraber çözelim, biz zaten iyi komşuyduk, eskiden de çok kardeştik, gel herşeyi bir kenara bırakalım, beraber olalım desek Esad’a kaç gün ömür biçersiniz? Ben bir hafta ömür biçmem. Bir hafta sonra öldürürler. Sizce bu plan Türkiye ile Suriye’nin beraber çalışması üzerine mi kuruldu? Eğer öyle kurulmuş olsaydı 2011 yılında bu olaylar başladığında Türkiye’nin Esad’a önermiş olduğu önerilerin tamamını Esad kabul ederdi. Ona kabul ettirmeyen akıl şuan da da karşımızda. İdlibte karşımızda Rusya, İran var. İdlibte karşımızda Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan var. Kamışlıdan aşağıya Deyrizor’a doğru gidin orada şuan da Suudi Arabistan askeri PYD için petrol kuyuları açıyorlar ve PYD’ye petrol kuyuları açarak para kazandırmaya çalışıyorlar. Yalnızca sınırımızdan 150 kilometre aşağıda. Sizce İdlib yalnızca İdlib mi?” ifadelerini kullandı.