Haftanın Filmlere Konu Olan Edebiyat Eseri

Edebiyat Dünyasının En iyi 10 Polisiye Romanı

Dostoyevski Kitaplarının Okunma Sırası ve Konuları

Dune Kitabı Hakkında Bilgiler

Epsilon, 2021’i Rengârenk Bir Kitap Seçkisiyle Uğurluyor!

En Çok satan Şuç Kitaplarından Grindelwald’ın Suçları - Fantastik Canavarlar

Vincent Van Gogh ve Eserleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Açık Pencere Önünde Mektup Okuyan Kadın Tablosu İncelemesi

Vincent Van Gogh Otoportrelerinde Neler Anlatıyor

Sonbahar yapraklarının sanatla yeniden hayat bulması

Gölgelerin dansına şahit olmaya hazır mısınız?

Devlerin dünyasından minyatür yaşamlar

15 Maddede James Webb Uzay Teleskobu

Rusya’nın sembolü haline gelen tarihi yapısı

Portekiz Hakkında Merak Edilen Her Şey

İspanya Hakkında Merak Edilen Her Şey

Kışlık Ayakkabı (Bot) Seçerken Dikkat Edilecekler

Evde Pizza Tarifi, Nasıl Yapılır? (Videolu)

Münih Savaş Başlıyor Nasıl Bir Film

En Çok Beklenen Filmlerden The Batman Filmi Sizlerle

Bir Kitap Bir Film Nil’de Ölüm

Nazi Faşizminin Karanlık Yüzü Schindler'in Listesi

Bir Diktatörün Son Günleri Çöküş Filmi

Matematik Dehasının Şizofreni İle Mücadelesi Akıl Oyunları

Güçlü ve sağlıklı saçlar için 8 ipucu

Diyetisyenden 2022 yılı için diyet önerileri

Hangi besinler saç sağlığına yardımcı olur?

Papaya meyvesinin cilt için faydaları nelerdir

Yılbaşı akşamına özel sağlıklı tarifler

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Pınar Demirkaya lezzetli ve sağlıklı önerilerde bulunuyor Şair Yazar Hülya Çelik'in Yazar Hanife Mert’le Röportajı

Değerli okuyucularım. Bu gün çok değerli  yazar arkadaşım Hanife Mert Hanımefendiyle birlikte hazırladığımız Röportaj'ı sizlerle paylaşmaktan  gurur duyuyorum.

Hülya Çelik' Kısaca kendinizi anlatır mısınız?

Hanife Mert Samsun 1963 doğumluyum, aslen Yozgatlıyım. Babamın memuriyeti dolayısıyla ilk orta ve lise eğitimimi Muş, İstanbul, Elbistan ve Anamur gibi ülkemin çeşitli il ve ilçelerinde tamamladım. Eskişehir/ Anadolu Üniversitesi İktisat bölümünden 1986 yılında mezun olarak eğitim hayatımı tamamladım Mersin’de muhasebe müdürü olarak görev yaptığım bir kamu kurumundan 2008 yılında emekli oldum. 1987 yılından beri Mersin’de yaşıyorum. Evliyim iki kızım var.

Hülya Çelik: Ne kadar zamandır yazıyorsunuz?

Hanife Mert: Aslına bakarsanız benim de ortaokul yıllarında yazdığım yayımlanmamış kısa öykülerim vardı. Kemallettin Tuğcu, Ömer Seyfettin, Reşat Nuri Güntekin gibi yazarlarımızın kitaplarını çok okuduğum ve onlardan etkilenmem sebebiyle hikâyelerim dram ağırlıklıydı. Okuma serüvenim okumayı söktüğüm andan itibaren başlamıştı. Yazma ise; 2008 yılında emekli olduktan sonra 2010 yılında açtığım blog ve daha pek çok edebiyat sitelerinde deneme yazarak yazın hayatıma başladım. 2010 yılından beri de Milliyet Blog, yaren33blogspot, Güney Mersin Gazetesi köşe yazarlığı, Tolstoyun bisikleti Dergisi, İlim ve Edebiyat Eserleri Birliği üyesi olmam nedeniyle İLESAM dergisi, Mersin Şairler ve Yazarlar Derneği üyesi olmam sebebiyle de Maki dergisinde yazıyorum.

Hülya Çelik:  Yazmanızda en büyük etken nedir?

Hanife Mert: Yazmamdaki en büyük etken yazmaya duyduğum tutku. Yazmak benim için vazgeçemediğim bir tutkudur. Kendimi düşüncelerimi, duygularımı, gözlemlerim sonucu oluşan düşüncelerimi ifade ettiğim en etkili araçtır yazmak.

Hülya Çelik:  Yazarken çektiğiniz en büyük zorluk nedir peki?

Hanife Mert: Yazarken aslında pek zorlanmam. Her yazar gibi modunda olmam gerekir. Bazen bir oturuşta on sayfa yazarım. Ancak bazen de on günde bir sayfa yazamam. Bu durum odaklanmakla alakalı diye düşünüyorum.

Hülya Çelik:  Kitabınız daha çok hangi yaş gruplarında ilgi çekiyor?

Hanife Mert: Bu güne kadar yayınlanmış üç kitabım var. İlki “Düş Batımı”, ikincisi “Bakış Acısı” üçüncü de “Fırçadaki Son Şiir” adlı Ünlü Şair Orhan Veli’nin yaşam öyküsünü konu alan  biyografik romanıdır. Kitaplarım 7. Sınıftan başlayarak tüm eğitim kademelerinden, çalışan çalışmayan, genç yaşlı  her kesime hitap eder ve ilgilerini çeker.

Hülya Çelik:  Yazarken ilham aldığınız şey nedir? Bir kişi olabilir bir nesne olabilir. O ilham periniz size ne olunca geliyor?

Hanife Mert: Yazarken ilham aldığım özel bir şey yok. Yazmaya karar verdiğim andan itibaren kafamda şekillendirmeye çalışırım. Sürekli düşünürüm. Düşüncelerimi yazarım ve çok fazla okurum. Bir de ille de bir şey gerekiyorsa, yazarken sürekli fon müziği dinlerim. Fon müziği dinlemeden neredeyse olmasını istediğim düşünce eksik kalır diye düşünürüm.

Hülya Çelik:  Beğendiğiniz ve kitaplarını okuduğunuz bir yazar var mı?

Hanife Mert: Çok fazla yazar var. Çünkü iyi yazmak için çok okumak gerektiğine inanırım. Sabahattin Ali, Peyami Safa, Cengiz Aytmatov, H. Nihal Atsız, Elif Şafak, Canan Tan, Ayşe Kulin, Nazan Arısoy gibi yazarların dışında Geroge Orwell, Tolstoy, Stefan Zweigd gibi daha pek çok yazarın kitaplarını okudum.

Hülya Çelik:  Peki yazarlarla görüşme imkânınız oldu mu? Bir araya geldiniz mi hiç?

Hanife Mert: Evet oldu. Nazan Arısoy arkadaşım,  İpek Ongun, Cezmi Ersöz, Ayşenur Yazıcı ile fuarda görüştüm. Ayrıca Mersin Şairler ve Yazarlar Derneği üyesi olduğum için Mersin’li tüm şair ve yazarlarla bir arya geliriz.

Hülya Çelik:  Konularınızı nasıl seçiyorsunuz?

Hanife Mert:  Konuları genellikle yaşanmış hikayelerden seçiyorum. İki kitabımı da yazarken birebir görüştüğüm kişilerin öykülerinden yola çıkarak kurgumu oluşturdum. Orhan Veli Kanık’ın yaşam öyküsünü de kitaplardan ve kız kardeşi Firuzan Yolyapan ve platonik Aşkı Bella Eskenazi’nin anlatmalarından... Ayrıca diğer kitaplarımı yazmak için toplumsal sorunlarımıza dikkat çekecek konular olmasına özen gösteriyorum.

Hülya Çelik:  Peki son olarak Buradan okurlarınıza seslenmek isteseniz ne derdiniz?

Hanife Mert:  Onlara; kaliteli bir hayat yaşamak için kitap okumanın yemek yemek, su içmek, nefes almak kadar önemli olduğu bilincinde olmaları gerektiğini söylemek isterim. Ancak okuyacakları kitapların seçimi de önemli. Biliyorsunuz piyasada edebiyatla ilgisi olmayan kalitesiz, okuyana olumlu hiçbir şey katmayan, kültür ve aile yaşantımıza uygun olmayan içeriklerle yazılan pek çok kitapların olduğunu biliyoruz. Bu tür yayınların okurlarımızı yanlış yönlendireceğine inanıyorum. Çünkü kitap, diziler, filmler hayatımızın odak noktası haline gelmiş durumda. Okuduğu ya da izlediği bir kahramanın hayat felsefesini kendi felsefesiymiş gibi yaşamaya çalışmasına neden olabiliyor. Bana bu röportajı yapma fırsatı verdiğiniz için size teşekkür ederim.

 Hanife Mert

Değerli Yazar Arkadaşım Hanife Mert. Beni kırmayıp bu güzel anları benimle paylaştığınız için size çok teşekkür ederim. Bundan sonraki hayatınızda hep   sağlık ve başarı dolu yıllarınız olsun.

Hülya Çelik