Haftanın Filmlere Konu Olan Edebiyat Eseri

Edebiyat Dünyasının En iyi 10 Polisiye Romanı

Dostoyevski Kitaplarının Okunma Sırası ve Konuları

Dune Kitabı Hakkında Bilgiler

Epsilon, 2021’i Rengârenk Bir Kitap Seçkisiyle Uğurluyor!

En Çok satan Şuç Kitaplarından Grindelwald’ın Suçları - Fantastik Canavarlar

Vincent Van Gogh ve Eserleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Açık Pencere Önünde Mektup Okuyan Kadın Tablosu İncelemesi

Vincent Van Gogh Otoportrelerinde Neler Anlatıyor

Sonbahar yapraklarının sanatla yeniden hayat bulması

Gölgelerin dansına şahit olmaya hazır mısınız?

Devlerin dünyasından minyatür yaşamlar

15 Maddede James Webb Uzay Teleskobu

Rusya’nın sembolü haline gelen tarihi yapısı

Portekiz Hakkında Merak Edilen Her Şey

İspanya Hakkında Merak Edilen Her Şey

Kışlık Ayakkabı (Bot) Seçerken Dikkat Edilecekler

Evde Pizza Tarifi, Nasıl Yapılır? (Videolu)

Münih Savaş Başlıyor Nasıl Bir Film

En Çok Beklenen Filmlerden The Batman Filmi Sizlerle

Bir Kitap Bir Film Nil’de Ölüm

Nazi Faşizminin Karanlık Yüzü Schindler'in Listesi

Bir Diktatörün Son Günleri Çöküş Filmi

Matematik Dehasının Şizofreni İle Mücadelesi Akıl Oyunları

Güçlü ve sağlıklı saçlar için 8 ipucu

Diyetisyenden 2022 yılı için diyet önerileri

Hangi besinler saç sağlığına yardımcı olur?

Papaya meyvesinin cilt için faydaları nelerdir

Yılbaşı akşamına özel sağlıklı tarifler

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Pınar Demirkaya lezzetli ve sağlıklı önerilerde bulunuyor

Anahtar Kelimeler: Almanya’ göçmen uyarısı


Almanya’dan 400 bin göçmen uyarısı

Almanya'da yapılan hesaplamalara göre, ülkenin mevcut ekonomik faaliyetlerini devam ettirebilmesi için 400 bin göçmen almaya ihtiyacı var.

Ancak uzmanlar, gerekli şartlar göz önünde bulundurulduğunda mevcut sayıya ulaşmanın zor olduğunu söylüyor.

Almanya İstihdam ve Meslek Araştırmaları Enstitüsü'nün yaptığı araştırmaya göre, ülkenin 400 bin göçmene ihtiyacı var. Göçmenlerin kriterleriyle ilgili resmî açıklama yapılmazken, Almanya’nın belirli meslek gruplarını alacağı tahmin ediliyor.

Milliyet'ten Betül Yasemin Keskin'in haberine göre Almanya’ya ilk resmi Türk işgücü göçü 31 Ekim 1961’de, 'Türk İşgücü Anlaşması'nın imzalanmasıyla başladı. Bugün Almanya'nın 83,24 milyonluk nüfusunun 21,9 milyonunu göçmenler oluşturuyor.

Dünyanın birçok bölgesinden göçmen alan Almanya'nın Nürnberg kentindeki İstihdam ve Meslek Araştırmaları Enstitüsü'nün yaptığı araştırmaya göre, ülke ekonomik faaliyette bulunan iş gücünü sabit bir seviyede tutabilmek için yılda 400 bin göçmene ihtiyaç duyuyor.

İstihdam ve Meslek Araştırmaları Enstitüsü'nün yaptığı araştırmaya göre, Almanya'da demografik değişim mevcut. Ülkede istihdama katılan kişilerin sayısının azaldığına dikkat çekilen araştırmada, kadın ve yaşlı istihdamı artırılsa ve yılda 100 bin göçmen alınsa bile 2020 yılında 47 milyon 400 bin olan istihdamın 2060 yılında 44 milyon 400 bine gerileyebileceği hesaplandı.

Araştırmada ülkeye göçmen alınmaması durumunda Almanya'da istihdama katılanların sayısında 2035 yılına kadar 7 milyon 200 bin, 2060 yılına kadar da 16 milyon kişilik bir azalmanın yaşanacağı vurgulanıyor.

Uzmanlar, Almanya’nın yıllık 400 bin göçmen alımı hedefinin ulaşılabilirliğini sorguluyor. Göçmen alımının şartlarını göz önünde bulunduran uzmanlar, alımdan ziyade mevcut çalışanların verimliliğinin artırılmasının da faydalı bir yöntem olabileceğini kaydetti.

Geçtiğimiz Ekim ayında 276 binlik bir açık olduğunu vurgulayan uzmanlar, Almanya'da özellikle matematik, bilişim, fen bilimleri ve teknikle ilgili alanlarda iş gücü açığı olduğunu vurguladı. Almanya’nın göçmen politikasında uyguladığı şartlarla ilgili, İstanbul Medipol Üniversitesi’nden Doç. Dr. Hatice Deniz Genç, "Almanya’nın 1990’lı yıllardan beri dünya ekonomileri ile yarışabilir, onları geride bırakacak bir AB ekonomisi kurmak hedefi var. Bu nedenle matematik, fen, mühendislik alanlarında yeni mezunların ya da uzmanların göçü uzun süredir destekleniyor" dedi. Tıp, hemşirelik, vb. sağlık bilimlerinden mezun olanların da yaşlanan AB ülkelerinin ihtiyacı olan meslek grupları arasında yer aldığını vurgulayan Doç. Dr. Genç, bu meslek gruplarının göçünün arzu edildiğini söyledi.

Peki Avrupa Birliği'nin demografik yapısında meydana gelen değişimler uzun vadede göçmen ihtiyacına sebep olur mu?  Doç. Dr. Hatice Deniz Genç, “Evet, nüfus yaşlanıyor. 2020’de nüfusun ,6’sı 65 yaş üzeri, bu oranın 2100’de nüfusun 1,3’ne denk geleceği ve ortama yaşın 49’a yükseleceği tahmin ediliyor. Yani Avrupa nüfusu yaşlanıyor. Doğurganlık oranındaki düşüklük de (%1.53 AB geneli için) nüfusu daraltıyor” dedi. Bu şartlar altında, sorunun yalnızca bazı sektörlerdeki istihdam oranında ciddi sıkıntılar yaşanacak olması değil, göçün nüfusu korumak için de gerekli olduğunu vurgulayan Genç, Avrupa toplumlarının kimliklerini, değerlerini, kültürlerini de korumak istedikleri kanaatinde.