Kolajenin Faydalarını Bilmeyen Kalmayacak!

PCR testinde yeni buluş Türk bilim insanlarından yeni buluş PCR Testi artık burundan yapılmayacak

Devlet korumasında yetişen çocuklara otizm taraması

AKCİĞER SAĞLIĞI DOKTORLARI PANDEMİ SÜRECİNİN HENÜZ BİTMEDİĞİNE DİKKAT ÇEKİYOR

Roche, Meme Kanseriyle Mücadelede  Hasta Yolculuğuna olan Desteğini Sürdürüyor

Artık e-Devlet üzerinden yapılabilecek

Vaka sayısı 30 Bin

Güney Kore’de Sonbahar Festival Zamanı

Google Eart’teki En Garip Yerler

Dünyanın En Çılgın ve İlginç Otelleri

Buluşlarından nefret eden ve pişman olan mucitler

Klasik Araba Tutkunlarının Vazgeçilmez Klasik Arabaları

Güneş Sisteminin En uzak Gezegeni Neptün Hakkında Bilgiler

Merkür gezegeni hakkında bilinmesi gereken 20 madde

Film Önerisi Arayanlar İçin Farklı Konularıyla Film Önerileri

The Batman yapımcıları son fragmanı yayınladı

Motivasyon Konulu Filmler En İyi 15 Motivasyon Filmi

Sinema Dünyasının En İyi Soygun Filmleri

Son Zamanların En Çok İzlenen Savaş Filmleri

Konusu Lisede Geçen En İyi Filmler

Inception (Başlangıç) Filmine Benzeyen Filmler

OSMANGAZİ BELEDİYESİ

Bursa Bölge

Osmangazi Belediyesi’nin Aşure Geleneği Sürüyor

Balkanların Gözbebeği Belgrad

Belgrad Gezisinde Neler Yapılır

Tarih boyunca bulunduğu coğrafi konum ve siyasi sebepleri dolayısıyla birçok yıkım ve savaş geçiren şehir bugün tüm güzelliğiyle turistlerin ilgi odağı konumundadır.  Coğrafi konumu nedeniyle Balkanların adeta kilit noktasıdır. Belgrad Sırbistan’ın başkenti olup doğa güzellikleri, cafeleri, barları ve tarihi yapılarıyla turistlerin dikkatini çekmektedir. Belgrad Eski Şehir (Stari Grad) ve Yeni Şehir ( Novi Grad) olmak üzere iki ana bölgeye ayrılmış durumdadır. Turistik alanlar şehrin tarihi bölgelerinde yer almaktadır. Yeni Belgrad bölgesinde ise alışveriş merkezleri gökdelenler yer almaktadır. Belgrad Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği platoda yer almaktadır.

Güneydoğu Avrupa’nın en büyükşehirlerinden biri olma özelliğini taşımaktadır. Belgra’tı gezmek için ayırılacak en iyi süre 3 ya da 4 gün olarak ayarlanabilinir.  Belgrad kışın yağmurlu ve karlı, yazları sıcak, ilk bahar ve sonbaharda ise tamamen yağmurludur.  Belgrad’a ’gidilecek en iyi zaman Nisan ve Mayıs veya Eylül Ekim ayları olabilir.  Balkanların adeta parlayan bir yıldızı olarak adlandırılan şehir gece hayatı ve renkli caddeleriyle ünlüdür.  Dilleri ise Sırpça ve Macarcadır Sırpça dili içerisinde birden fazla Türkçe kelimeler vardır. Belgrad’da alabileceğiniz bir müze kart size gezebileceğiniz müzelerde %10 ile %30 arasında bir indirim uygulamasına yardımcı olabilir.

Şehir içi Ulaşım

Nikola Tesla Havaalanından inip tüm prosedürleri hallettikten sonra şehir merkezine ulaşmak için en iyi ulaşım Toplu taşıma araçlarıdır. A1 Minibüsleri Hem ucuz hem de konforludur. Minibüs bilet fiyatı ise 300 RSD olarak fiyatlandırılmıştır. A1 Minibüsü Havaalanından çıktığınızda hemen göreceğiniz duraktan hareket etmektedir.  Bir diğer seçenek ise 72 Numaralı halk otobüsüdür. Uygun fiyatı sebebiyle tercih edilebilinir. Birden fazla durakta durduğu için yolculuk 60 dakikalık bir süreye çıkabiliyor.

Belgrad’da ne yenir

Hazır yemeklerin yanı sıra tercih edilebilecek yemek seçeneği ise Bursa’nın İnegöl Köftesini andıran ve tat olarak da lezzetli sayabileceğimiz Cevapcici köftesidir. Yanına domates, biber ve soğan koyarak servis edilen yöresel yemek tercih edilebilinir.

Sırp Salatası

Bizdeki çoban salata ile neredeyse aynıdır ayıran tek özelliği ise içine rendelenmiş kaşar peynirin olmasıdır.

Becka Snicla

Avusturya’dan Belgrad topraklarına kadar uzanan bu lezzet Belgradlıların sahiplenmesiyle yöresel Bir yemek olmuştur. Kentteki hemen hemen her restoranda sipariş verebilirsiniz yemeğin çok beğenilmesi ve tüketilmesi her restorandın menüsünde yer almasına sebep olmuştur.

Belgrad’da Gezilecek Diğer Farklı Yerler

1.Kalemegdan  2. Knez Mihailova Caddesi   3.Skadarlija 4.Aziz Sava Katedrali 5.Ada Ciganlija 6.Cumhuriyet Meydanı 7.Nikola Tesla Müzesi 8.Zemun Bölgesi 9.Sırbistan Ulusal Müzesi  10. Aziz Mark Kilisesi 11.Taş Meydan (Tasmajdan) 12.Gardoš Kulesi 13.Avala Kulesi (Avala Tower) 14. Savamala 15.Yeni Belgrad (Nova Grad)