Haftanın Filmlere Konu Olan Edebiyat Eseri

Edebiyat Dünyasının En iyi 10 Polisiye Romanı

Dostoyevski Kitaplarının Okunma Sırası ve Konuları

Dune Kitabı Hakkında Bilgiler

Epsilon, 2021’i Rengârenk Bir Kitap Seçkisiyle Uğurluyor!

En Çok satan Şuç Kitaplarından Grindelwald’ın Suçları - Fantastik Canavarlar

Vincent Van Gogh ve Eserleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Açık Pencere Önünde Mektup Okuyan Kadın Tablosu İncelemesi

Vincent Van Gogh Otoportrelerinde Neler Anlatıyor

Sonbahar yapraklarının sanatla yeniden hayat bulması

Gölgelerin dansına şahit olmaya hazır mısınız?

Devlerin dünyasından minyatür yaşamlar

15 Maddede James Webb Uzay Teleskobu

Rusya’nın sembolü haline gelen tarihi yapısı

Portekiz Hakkında Merak Edilen Her Şey

İspanya Hakkında Merak Edilen Her Şey

Kışlık Ayakkabı (Bot) Seçerken Dikkat Edilecekler

Evde Pizza Tarifi, Nasıl Yapılır? (Videolu)

Münih Savaş Başlıyor Nasıl Bir Film

En Çok Beklenen Filmlerden The Batman Filmi Sizlerle

Bir Kitap Bir Film Nil’de Ölüm

Nazi Faşizminin Karanlık Yüzü Schindler'in Listesi

Bir Diktatörün Son Günleri Çöküş Filmi

Matematik Dehasının Şizofreni İle Mücadelesi Akıl Oyunları

Güçlü ve sağlıklı saçlar için 8 ipucu

Diyetisyenden 2022 yılı için diyet önerileri

Hangi besinler saç sağlığına yardımcı olur?

Papaya meyvesinin cilt için faydaları nelerdir

Yılbaşı akşamına özel sağlıklı tarifler

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Pınar Demirkaya lezzetli ve sağlıklı önerilerde bulunuyor

Anahtar Kelimeler: BİLDEF GENEL BAŞKANI RAMAZAN RÖPORTAJ


BİLDEF GENEL BAŞKANI RAMAZAN ALP İLE RÖPORTAJ

Bursa İl Dernekler Federasyonu Başkanı Sayın Ramazan Alp İle Röportaj

Bursa İl Dergnekleri Başkanı Sayın Ramazan Alp İle gerçekleştirdiğimiz röportajda Bildefi ve projelerini konuştuk.

BİLDEF GENEL BAŞKANI RAMAZAN ALP İLE RÖPORTAJ

Atilla Güney: Merhaba, başkanım biz Mora Medya olarak sizi yakinen tanıyoruz fakat okuyucularımız adına sormak istiyorum Ramazan Alp kimdir? Kendinizden bize söz eder misiniz?

Ramazan Alp: 1970 yılında Adıyaman Gerger ilçesinde doğdum, ilk orta ve liseyi doğduğum köyden başlayarak Diyarbakır’ın Çüngüş, Çermik ilçelerinden sonra Bursa’da tamamladım. LİMME Projesi kapsamın da 1 yıl elektronik bölümünde meslek eğitimi aldım. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İş İdaresi bölümünden ayrılarak Almanya’ya yerleştim. 12 yıl Almanya’da işçi olarak çalıştım. Almanya’da kaldığım yıllarda yerel ve ulusal basın ve medya da kuruluşlarında ek iş olarak görev aldım. 2004 yılında kesin dönüş yaptım. Talebelik yıllarımdan beridir aktif olarak Sivil Toplum Kuruluşları’nın içerisin de yer almaktayım. Evli ve 4 çocuk babasıyım

Atilla Güney: Sayın Alp Genel Başkanı olduğunuz Bursa il Dernekleri Federasyonu'nu kısaca anlatır mısınız? BİLDEF nasıl bir kuruluştur ve amacı nedir?

Ramazan Alp: İnsan tanımadığının yabancısıdır derler... Toplum olarak bizim en büyük eksikliklerimizden birisi de birbirimizi yeterince tanımamaktır. Birbirini tanımayan insanlar arasında Sevgi, saygı, hoşgörü olmaz. Önyargılar olur. Kalın duvarlar oluşur. Biz bu eksikliği görerek bir araya gelmiş bir topluluğuz. Yani Kısaca tarif edersek BİLDEF, milli manevi ve ortak değerler etrafında bir araya gelenlerin başlattığı bir sağduyu hareketi bir kardeşlik projesidir.

Atilla Güney: Genel Başkanı olduğunuz federasyon, icraatlerinizle yalnız Bursa'da değil Türkiye'nin birçok ilinde adından söz ettirdi bunu neye bağlıyorsunuz?

Ramazan Alp: Hani bir hikaye vardır! Yemeğe sevgisini katan kadının hikayesi. O hikayede bir tarafta sofrayı envai çeşit yemekle donatan ama yemeği isteksiz ve gönülsüz yaptığı için yemeklerinden tat alınmayan, öteki tarafta ise tek çeşit bir yemeği severek, isteyerek, yaptığı için yemeğinin lezzetine doyum olmayan iki kadının hikayesi anlatılır. Bu hikayede ki gibi yaptığınız işe sevgi katarsanız, samimi olursanız, gönülden yaparsanız başarı ve söz ettirme kendiliğinden gelir. Tabi ki hiçbir şey tek başına olmuyor. Bir ekip çalışması ile işlerimiz yürüyor. Sizde biliyorsunuz ki Bildef Yönetim Kurulu olarak her zaman istişare kültürü ile hareket ediyoruz. Ayrıca görev dağılımımız var. Mesela yerel, kamu ve siyasi işlerimizden bir başkanımız sorumlu, kültürden bir diğeri, spordan bir başkası. Biz tek kişi değil, ekip olarak çalışıyoruz. Bu şekilde başarıya ulaşıyoruz.

Atilla Güney: BİLDEF'in bünyesinde 35 dernek var ve bu dernekler birer ili temsil ediyor. Bu birlikteliği nasıl sağlıyorsunuz? Önümüzdeki yıllarda yada aylarda federasyonunuza diğer illerden katılım olacak mı?

Ramazan Alp: Hoşgörü ve saygı iklimi ile bu birlikteliği sağlıyoruz. Arada farklılıklarımız olsa da bunları zenginliklerimiz olarak görüyoruz. Zira medeniyetimiz; kardeşliğin, hoşgörünün, sevginin, barışın toprakları üzerinde filizlenmiştir. Bu topraklarda binlerce yıllık birliğin, beraberliğin, kardeşliğin hukuku, ortak tarih, ortak kültür ve ortak bağlarımız vardır. Bu bilinçle hareket edince birlikteliğimizi sağlıyoruz. Bizim asıl misyonumuz da budur zaten. Katılım için kriterlerimiz var elbet. Bu kriterlere uyan her ilimize kapımız açıktır. Şunun da altını çizmek istiyorum, biz çok olmaktan yana değil nitelikli olmaktan yanayız. Siz nitelikli olursanız sayınız 15 te olabilir 45 te olabilir. Hiç önemli değil.

Atilla Güney: Bursa'da çok önemli projelere imza atıyorsunuz. Örneğin; Anadolu Günleri çok büyük bir etkinlik fakat Pandemi nedeniyle ara verdiniz. 2022 yılında tekrar düşünüyor musunuz? yapılırsa şayet herhangi bir yenilik yada kurallarla ilgili bir gelişme olacak mı?

Ramazan Alp: Bursa’nın 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilmesi nedeniyle BİLDEF olarak bizlerde bu yıla bir katkı sunmak istedik. Anadolu Günlerini şehrimizde yaşayan tüm paydaşların katılımını sağlayarak Bursa ya yakışacak bir fuar haline getirmeyi arzu ediyoruz. Bu vesile ile 5. Anadolu Günlerini Mayıs ayında yapmayı düşünüyoruz. Coğrafyalarımızın tarih, turizm, yöresel ürünler, el sanatları, müzik, folklor ve gastronomisinin yer alacağı ve bu şehre değer katacak hale getirme gayretindeyiz. Öncekilerine göre elbette bazı yenilikler ve kurallar olacaktır. Mesela gastronomi ilk defa bu günlere eklenecek. Ayrıca daha büyük bir yerde yapmak istiyoruz. Öncekiler sadece Bildef üyesi illerimiz ile yapılırdı şimdi Bursa da yaşayan herkesi Anadolu Günlerine katmak istiyoruz.

Atilla Güney: Son zamanlarda TBMM ziyaretleriniz oldu. Ankara günlüğü olarak sorsak bize neler anlatmak istersiniz?

Ramazan Alp: Biliyorsunuz Pandemi döneminde BİLDEF olarak İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ile 3 saate yakın online bir toplantımız olmuştu. Sayın bakanımız o toplantıda bizleri Ankara’da ağırlamak istediğini belirtmişti. İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı ve Bursa Milletvekili Sayın Hakan Çavuşoğlu randevumuzu aldı. Önce TBBM de Ak Parti Bursa milletvekillerimizle bir araya gelerek Bursa’nın sorunlarını istişare ettik. Ardından İçişleri Bakanlığına geçerek Sayın Süleyman Soylu ile bir araya geldik. Sayın bakanımızla 3 saate yakın sohbet ettik. Dernek başkanlarımız sorunlarını anlattılar. BİLDEF olarak iç ve dış mihraklara karşı hükümetimizin yanın da olduğumuzu söyledik. Terör bitme noktasına geldiği için teşekkür ettik. Uyuşturucu madde ile mücadelenin kararlılıkla sürdürülmesini temenni ettik. Sivil Toplum Kuruluşlarına ve Bursa mızın ulaşım projelerine destek istedik.  Tabi şunu da belirtmem lazım BİLDEF olarak biz defalarca TBMM ye gitmiş, Başbakanlar nezdinde kabul görmüştük. Ancak ilk defa bu kadar jest ile karşılaştık. İçişleri Bakanımız yarım gününü ayırdı bizlere. Toplantıdan sonra birlikte yemek yedik sohbet ettik.

Atilla Güney: Seçildiğinizin akabinde Pandemi süreci başladı bu sıkıntılı süreci bile federasyon olarak çok dolu dolu geçirdiniz. Pandemiye rağmen inanıyorum ki Pandemi olmasaydı daha fazla projeye imza atardınız. Bir yıl çıraklık ve kısıtlama dönemi dersek önümüzdeki yıl sonunda BİLDEF'in olağan kongresinde tekrar adaymısınız?

Ramazan Alp: Pandemiye rağmen biz aktif olarak hayatın içinde olduk. Misyon ve vizyonumuzu yerine getirmeye çalıştık. Pandemiye takılan ve gerçekleştiremediğimiz bir sürü projemiz oldu. Bundan sonra enerjimizi bu projeleri hayata geçirmeye harcayacağız. Biz BİLDEF’e kurumsal kimlik kazandırmanın derdindeyiz. Çıtayı yükseklere çıkarmak hedefindeyiz. Deminde söyledim. Bu işler bir kişinin yapabileceği işler değil bir ekip işidir.  Adaylık sorusuna gelince! Bu soruyu cevaplamak henüz erken. Daha bir yılımız var. Öyle ben adayım demekle olmuyor. BİLDEF’te başkanlık yapacak kişi birlik, beraberlik ve kardeşlik hukukunu tesis edebilecek biri olmalı, kapsayıcı ve kucaklayıcı olmalı, bu birliğe zarar vermemeli, arttırarak geliştiren biri olmalıdır. Bugüne kadar ki mücadelemiz bu. Eğer Arkadaşlarımız tekrar teveccüh gösterip devam et başkan derlerse bu bayrağı taşımaktan da onur duyarım.

Atilla Güney: Sayın Başkan önümüzdeki günlerde federasyona bağlı 35 dernek başkanıyla Güneydoğu bölgesine bir dizi ziyaretleriniz olacak. Kültür turu olarak düzenlenen etkinlik hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Ramazan Alp: Bu aslında bir proje… Toplumda huzur ve barışı temin etmek üzere farklı toplum kesimleri arasında uzlaşma sağlanması, iş birliği ve etkileşimin arttırılması kapsamında İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü ile yaptığımız bir proje çerçevesinde bölgeye gideceğiz. Orada ki Sivil Toplum Kuruluşları ile bir araya geleceğiz. Tanışıp kaynaşacağız. Ön yargıları kıracağız, birbirimizin kültürel değerlerini göreceğiz, oraların tarihi yerlerini gezeceğiz. Daha öncede 11 ilimize gezi düzenlemiş, Balkan ve Kafkas coğrafyalarımıza gitmiştik. BİLDEF’in misyonu kardeşlik bağlarını tesis etmektir. Biz bu bağlam da önümüz deki hafta GAP gezisi düzenledik. Bu gezi içerisin de Diyarbakır Annelerine destek ziyaretimiz de olacak.

Atilla Güney: Sayın Alp bu yıl ikincisi düzenlenen futbol turnuvası başlayalı 4. haftayı geride bıraktınız. Artık takımlar arasında elemeler başlayacak ve nihayetinde hemşehri dernekleri açısından çok önemli bir aktivite olduğuna aşikardır. Önümüzdeki yıllarda devam edecek mi şayet devam ederse teşvik açısında BİLDEF'in de bir teşvik ödülü olacak mı?

Ramazan Alp: 2. Futbol turnuvamız pandemi döneminde evlere kapanan, birbirini görmeyen insanların Bir araya gelmesine vesile oldu. Zira Spor hem sağlıklı bir yaşam biçimi, hem de insanları sevinç ve heyecan etrafında buluşturan ortak bir olgudur. Biz sporun eğitici ve birleştirici gücüne inanıyoruz. Bu vesile ile Futbol Turnuvamızı bizi birbirimize yaklaştıran kaynaştıran, dostluklarımızı pekiştiren önemli bir etkinlik olacağına inanarak başlattık. 24 ilimiz katıldı. Bu turnuva sonrasında hep beraber birlik beraberlik ve kardeşlik bağlarımızın kuvvetleneceğine, birbirini tanımayan insanların tanışıp kaynaşacağına, güçlü dostlukların oluşacağına, Beraberinde şehrimizin huzur ve güvenine etki edileceğine bir kez daha şahit olacağız.

Atilla Güney: Sayın Alp Bursa il Dernekleri Federasyonu (BİLDEF) olarak hemen her açıdan Bursa'da tabiri caizse gündem belirliyorsunuz. Siyasi, kültürel ve sosyoloji gibi bir çok alanda belirleyici bir STK statüsüne sahipsiniz. BİLDEF'in Bursa ilimize olan katkısından söz eder misiniz?

Ramazan Alp: Bir kere şunun altını kalın çizgilerle çizeyim. BİLDEF’in siyaset üzerinde belirleyici bir rol oynamak gibi bir gayesi ve hedefi yoktur. Biz kültürel ve sosyolojik olayların içerisinde olmaktan yanayız.  Hatırlarsanız bir dönemler askeri erkan siyaset işlerine karışırdı. Bizler de “askerler askerliğini yapsın, siyasetçiler siyasetini” diye tepki gösterirdik.  Biz hemşehri dernekleriyiz. Tüm siyasi görüşleri, etnik kimlikleri, farklı inanç anlayışlarını bir harç gibi bir arada tutmanın tek yeri hemşehri dernekleridir. Bu pencereden bakıldığı zaman hemşehri dernekleri hayatın merkezine insanı yerleştiren kurumlardır. Siyaset üstü kurumlar olmak zorundadır.  Her birimizin bir siyasi görüşü olabilir. Bu normaldir. Benim de bir siyasi görüşüm var, sizin de var... Biz kimseye a politik olun demiyoruz. Derneklerde siyaseti baskın olarak ön plana çıkarmayın diyoruz.  Bırakalım siyasetçiler siyasetini yapsın. Bizde Sivil Toplum ayağın da birlik beraberlik, kaynaşma dayanışma ve daha çok kültürel konulara yönelelim. Siyasetin eksikliklerini, toplumun sorunlarını siyaset mekanizması ile istişare ederek giderilmesine katkı sunan kurumlar haline gelelim. Yani akmamız gereken mecrada olalım düşüncesindeyiz. Bu bağlamda BİLDEF özellikle Bursa ilimizde farklı toplum kesimleri arasında sağladığı bu  birlik ve beraberliği ile kardeşlik hukukunu tesis ediyor, toplumun huzur ve güvenine etki ediyor.

Atilla Güney: Sayın başkan büyük bir STK camiası olarak sizin nezdinizde Bursa'da yerel yönetimlerin çalışması yeterli mi? Yoksa eksik gördüğünüz neler var? Gerek Bursa Büyükşehir gerek ilçeler olsun sizin federasyon olarak böyle olsaydı daha iyi olurdu yada bu proje böyle olmalı diye 35 dernek başkanı ile istişare ettiğiniz oldu mu? Yerel yönetimlere bu güne kadar önerdiğiniz bir projeniz var mı?

Ramazan Alp: Biz tüm yerel yönetimlerimizin, tüm belediye başkanlarımızın hemşehrilerimizin huzur ve rahatı için canı gönülden çalıştığına inananlardanız. Her gelen belediye başkanı muhakkak bir eser bırakmak ister. Hiç kimse bu şehre bilerek kötülük etmez. Ancak Bursa ezelden beridir çarpık yapılaşmanın getirdiği sorunların içerisinde boğuşuyor. Biz toplumsal mutabakat sağlanması noktasında yerel yönetimlerimiz ile aracı olabiliriz. Gördüğümüz sorunları aktarabiliriz. Sizde biliyorsunuz ki Federasyon olarak zaman zaman bunları yapıyoruz.

Atilla Güney: Sayın Alp bizleri kırmayarak röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için Mora Medya olarak teşekkür ederiz son olarak yeni yıl mesajınızla beraber okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Ramazan Alp: Önecelikle şahsım ve BİLDEF adına görüşlerimizi kamuoyuna aktarılmasına aracılık ettiğiniz için tüm Mora medya ekibine teşekkür ediyorum. Sizin nezdiniz de tüm Bursa’lı hemşehrilerimizin, milletimizin ve ülkemizin yeni yılını kutluyorum. 2022 yılının ülkemize ve milletimize huzur, sağlık ve mutluluk getirmesini temenni ediyorum. İç ve dış mihrakların ülkemiz ve ekonomimiz üzerinde oynamaya çalıştığı her türlü senaryonun bertaraf edilmesini canı gönülden arzu ediyorum. Ve şunu ekleyerek bitirmek istiyorum. Bu millet ve bu ülke tarihlerden beridir çok badireler atlatmıştır. Hiçbir badirenin altında kalmamıştır. Yeter ki biz birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize zeval getirmeyelim.  Her zaman bir olalım iri olalım diri olalım.