Kolajenin Faydalarını Bilmeyen Kalmayacak!

PCR testinde yeni buluş Türk bilim insanlarından yeni buluş PCR Testi artık burundan yapılmayacak

Devlet korumasında yetişen çocuklara otizm taraması

AKCİĞER SAĞLIĞI DOKTORLARI PANDEMİ SÜRECİNİN HENÜZ BİTMEDİĞİNE DİKKAT ÇEKİYOR

Roche, Meme Kanseriyle Mücadelede  Hasta Yolculuğuna olan Desteğini Sürdürüyor

Artık e-Devlet üzerinden yapılabilecek

Vaka sayısı 30 Bin

Güney Kore’de Sonbahar Festival Zamanı

Google Eart’teki En Garip Yerler

Dünyanın En Çılgın ve İlginç Otelleri

Buluşlarından nefret eden ve pişman olan mucitler

Klasik Araba Tutkunlarının Vazgeçilmez Klasik Arabaları

Güneş Sisteminin En uzak Gezegeni Neptün Hakkında Bilgiler

Merkür gezegeni hakkında bilinmesi gereken 20 madde

Film Önerisi Arayanlar İçin Farklı Konularıyla Film Önerileri

The Batman yapımcıları son fragmanı yayınladı

Motivasyon Konulu Filmler En İyi 15 Motivasyon Filmi

Sinema Dünyasının En İyi Soygun Filmleri

Son Zamanların En Çok İzlenen Savaş Filmleri

Konusu Lisede Geçen En İyi Filmler

Inception (Başlangıç) Filmine Benzeyen Filmler

OSMANGAZİ BELEDİYESİ

Bursa Bölge

Osmangazi Belediyesi’nin Aşure Geleneği Sürüyor

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'tan Mora Medya'ya Özel Röportaj

SEKİZDE SEKİZ RÖPORTAJLARIMIZ

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIMIZ SN.ALİNUR AKTAŞ İLE 

DEVAM ETMEKTEDİR.

SİZLERİ BU GÜZEL SÖYLEŞİ İLE BAŞBAŞA BIRAKIYORUM.

M.DEMİR : İnegöl Belediye Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı olarak tanınıyor ve seviliyorsunuz. Bilinmeyen yönlerinizle birlikte kendinizi okuyucularımıza tanıtır mısınız?

A.AKTAŞ : 1970 İnegöl doğumluyum. İlk, orta ve lise tahsilimi İnegöl’de tamamladım. Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Mezunuyum. Ancak öğrenim hayatım devam ediyor. Şu anda Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı’nda Yüksek lisansımı tamamladım.

Uzun yıllar İnegöl Mobilya sektöründe üst düzey yöneticilik yaptım. Aynı zamanda Serbest Muhasebeci, Mali Müşavirim. İnegöl Ak Parti Kurucu Yönetim Kurulu üyesi olarak siyasete atıldım. 28 Mart 2004 seçimlerinde 33 yaşımda İnegöl Belediye Başkanı seçildim. Ardından 2009 seçimleri ve son olarak 2014 seçimleri İnegöl Belediye Başkanlığı görevine layık görüldüm.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe’nin istifasının ardından yaşanan süreçte de 3 Kasım 2017 tarihinden itibaren Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevime başladım. Evliyim, biri kız biri erkek iki çocuğa sahibim.

17 yılı aşkın bir süredir belediye başkanlığı yapıyorum. Dolayısıyla hayatımın büyük bölümü hemşehrilerimin arasında geçti. Çok yoğun bir tempoda ilk günkü aşkla görevimi yapıyorum. Tabii ki yaşadığımız şehir için, hemşehrilerimiz için en iyisini düşünerek projeler üretip hayata geçiriyoruz. Öte yandan özellikle kitap okumayı çok seviyorum.

Araba kullanmayı, dost ve akrabalarımla bir arada olmak bana mutluluk veriyor. Çocukluğumdan beri Bursaspor’un maçlarını takip ediyorum. Okul yıllarımda atletizmle uğraştım. Sporun insan hayatına katkılarının çok önemli olduğuna inandığımdan dolayı gençlere sürekli bir spor dalına yönelmelerini söylüyorum. Türk sanat müziği dinlemeyi seviyorum…

M.DEMİR : Tarihî ve Kadim Şehrimiz Bursa için icraatlarınızı anlatır mısınız? Tarihî doku ile yapılan çalışmalar ile hedefleriniz nelerdir?

A.AKTAŞ : Bursa’mız, geçmişten geleceğe uzanan tarihi değer ve ikonları ile öne çıkıyor. Bitinya’dan Bizansa, Osmanlı'dan Cumhuriyete kadar her dönemden izlerin hala varlığını koruduğu şehrimiz, her karesiyle bir tarih hazinesidir. Biz Bursa’yı geleceğe, geçmişten gelen değerlerimizi koruyarak taşımayı şiar edindik.

Tarihi mirası koruma ve geleceğe taşıma projeleri kapsamında birçok projenin tamamlanmasını sağladık. Örneğin Bursa Surlarının önemli bir kapısı olan Zindan Kapı’da restorasyon tamamlandı. 15. Yüzyıla ait Balıkpazarı Hamamını kültür merkezi olarak Gemlik ilçemize kazandırdık. Alipaşa Mahallesi’nde kaderine terkedilmiş özel mülkiyetteki yapıyı restorasyonun ardından ilk günkü haliyle şehrimize kazandırdık. Bursa Kent Müzesi’ne tahsis edilen Eski Vergi Dairesi Binası’nı, tadilat ve restorasyon çalışmalarının ardından ziyarete açtık. 1450’li yıllarda yaptırılan Kefensüzen Camii, restorasyonun ardından ibadete açıldı.

Yaklaşık 15 bin 200 metrekarelik alanda hayata geçirilen proje ile Mihraplı Şehitliği’nin Bursa’mıza kazandırdık. Yıldırım Bayezid’in oğlu Emir Süleyman tarafından 1406 yılında yaptırılan ve Osmanlı mimari tarihine, ilk revaklı türbe olarak geçen Yıldırım Bayezid Türbesini,  ilk günkü ihtişamına kavuşturduk.

Doğanbey Mahallesi’ndeki 600 yıllık Mizanoğlu Mescidi, restorasyonun ardından, kent siluetindeki yerini aldı. Osmanlı döneminde ipek ticaretinin merkezi olan ve burada satılan kozalardan üretilen ipeğin dünya saraylarını süslediği Koza Han’da zemin iyileştirme çalışmalarını tamamladık. Hisar bölgesindeki 200 yıllık sivil mimarlık örneği tarihi konak, restorasyonun ardından Bursa Sağlık Tarihi Müzesi olarak ziyarete açıldı. İnegöl ilçesinde 2013 yılında çıkan yangında tamamen kül olan ve sadece doğu - batı beden duvarları ayakta kalan Cafer Paşa Hanı (Beylik Hanı), restorasyonun ardından özgün kimliğiyle yeniden hizmete açıldı.

Osmanlı’nın ilk idare merkezi ve ilk sarayı olan Bey Sarayı ve çevresindeki tarihi dokunun ortaya çıkarılmasını için başlattığımız çalışmalar devam ediyor. İznik’teki 2000 yıllık İstanbul Kapısı’nın restorasyon çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. 1855 depremine kadar ayakta kalmayı başaran’ Selami Tekkesi’nde sürdürülen restorasyon çalışmalarında son aşamaya gelindi. Gemlik’in Küçük Kumla beldesinde bulunan Tarihi Arap Hamamı, çalışmaların ardından, eşsiz mimari özellikleriyle kültür merkezi olarak kullanılacak.

4 asırlık Bursa Mevlevihanesi’nin son yapısı olan Haremlik–Selamlık binasının olduğu alanda çalışmalar hızlandı. Tarihi Saat Kulesi restorasyonunun ardından yamaçlardaki temizlik çalışmaları ve zemin döşeme çalışmalarıyla Tophane Parkı Bursa’ya yakışır hale getiriliyor. Demirtaşpaşa Hamamı’nın hemen karşısında bulunan ve bakımsızlık yüzünden kullanılamaz duruma gelen 3 sivil mimarlık örneği yapının restorasyonu tamamlanma aşamasına geldi. İznik Yeşil Camii çevresindeki yaklaşık 11 bin metrekarelik alanda uygulanan kentsel tasarım projesi tamamlandı.

14. yüzyılda oluşmaya başlayan, 16. yüzyılda han, bedesten ve çarşıların oluşumuyla gelişimini tamamlayan Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’ni eski ihtişamına kavuşturacak olan Çarşıbaşı Kentsel Tasarım Projemizde çalışmalarımız hızla devam ediyor.

M.DEMİR : Pandemi döneminde zor bir süreçten geçtik. Yaptığınız çalışmalar ve özellikle çocuklarımız ve gençlerimizle ilgili çalışmalarınızı anlatır mısınız?

A.AKTAŞ : Biz Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak, geçtiğimiz yıl Mart ayında Türkiye’de görülmeye başlayan koronavirüs vakaları ile birlikte pandemiyle mücadele kapsamında önemli çalışmalara imza attık.

Koronavirüsünün görüldüğü ilk günden bu yana 140 bin adet gıda paketi dağıttık. 900 bin adet besaş ekmek, 30 bin 500 adet pazar filesi, 31 bin adet temizlik paketi, 72 bin adet sıcak yemek hizmeti, okullarda dağıtılmak üzere 10 bin adet hijyen kiti, karantina altında bulunan kişilere yönelik 6500 adet c vitamini destek paketi desteği verdik. Yine sağlık çalışanlarına, emniyet ve jandarma mensuplarına, huzurevleri ve bakım merkezlerine 46 bin adet c vitamini tabağı dağıtımı gerçekleştirdik. Uzaktan eğitime destek hizmetleri kapsamında üniversite öğrencilerine dizüstü bilgisayar desteği verdik. Süreç içinde 200 bin aileye ulaştık.

Kart 16 uygulamamızdan şu anda 10 binin üzerinde aile yararlanıyor. İhtiyaç duyan vatandaşlarımız bu sayede; gıda, giysi, temizlik malzemesi gibi temel ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Bunun yanında pandeminin gölgesinde geçen Ramazan ayında paylaşma ve dayanışmanın ön plana çıkması amacıyla Kart16 Ramazan Sosyal Destek çeki uygulamasını devreye aldık. Bu vesileyle destek çeklerimiz 130 bin ihtiyaç sahibi aileye ulaştırıldı.

29 Nisan – 17 Mayıs tarihleri arasını kapsayan tam kapanma döneminde, yaklaşık 50 milyon liralık ekstra destek paketini devreye aldık. Pandemiden ekonomik anlamda olumsuz etkilenen ve faturalarını ödeyemediği için elektriği kesilme durumuna gelen 20 bin ailenin elektrik faturası, yine aynı durumdaki 20 bin ailenin de su faturası büyükşehir belediyesi tarafından ödendi. Öğrencilerin uzaktan eğitimden mahrum kalmaması için de ödenmemiş faturalar yüzünden interneti kesilme noktasına gelen 20 bin ailenin faturası ödenerek, çocuklarımızın eğitimden uzak kalmamasını sağladık.

Pandemi sürecinde sağladığımız ekonomik desteklerle esnafa büyük kolaylıklar sağladık. Tüm belediye kiracılarının kira ücretlerinde yüzde 50 indirime gittik. Genelge kapsamında işyerini kapatmak zorunda kalan esnafımızın meskenlerinde kullandıkları su faturalarında da yüzde 50 indirim yaptık. Genelge kapsamında iş yerini kapatmak zorunda kalan esnafımızdan kapalı oldukları süre boyunca kira almadık. Bu sayede iştiraklerle birlikte yaklaşık 660 kiracısı bulunan büyükşehir belediyesi, 10 milyon tl kira desteği sağlanmış oldu.

Bunun yanında toplu taşımayı kullanım oranlarının zaman zaman yüzde 70-80’lere kadar düştüğü pandemi sürecinde yakıt desteği, kişi başı biniş destekleri gibi uygulamalarla bugüne kadar otobüsçü esnafına yaklaşık 40 milyon tl’lik destek sağladık. Tam kapanma döneminde de otobüsçü esnafını sübvanse etmeye devam ettik.

Geçtiğimiz ay meclis toplantımızda alınan kararla, esnafa vergi ödemelerinde büyük bir kolaylık sağladık. Bu uygulama ile son ödeme tarihi 31 Mayıs olan ilan ve reklam vergilerinin 1’inci dönem ödemeleri gecikme faizi uygulanmaksızın 31 ağustos tarihine kadar uzatıldı. Yaklaşık 23 bin ilan ve reklam vergisi mükellefi bulunan Büyükşehir Belediyesi’nin bu uygulamasından ödemelerini henüz yapmayan 17 bin 910 vergi mükellefi yararlanabilecek.

Tüm yapılan bu çalışmalarla büyükşehir belediyesi, pandemi süreci başından bu yana ihtiyaç sahibi vatandaşlar ile esnafa yönelik yaklaşık 200 milyon TL’lik bir destek sağlamış oldu.

M.DEMİR : Kentsel dönüşüm 

ve şehirleşme çalışmaları konusunda neler yapıldı ve eksiklikler nelerdir?

A.AKTAŞ : Biz Bursa’yı, Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde depreme en hazır şehir haline getirmek için yoğun çabalar sarf ediyoruz. Tüm kurumlarımızla birlikte, elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Halkımızın deprem konusunda bilgilendirilmesi ve muhtemel felaketlerde zararın azaltılması noktasında kentlilik bilincinin oluşması çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyoruz.

Tabii Büyükşehir Belediyesi olarak hem bizim hem de ilçe belediyelerimizin uyguladığı kentsel dönüşüm projeleri sadece depreme dayanıklı binalar yapmaktan ibaret değil. Bu projelerle şehirlerimiz çarpık yapılaşmadan kurtarılırken, aynı zamanda sosyal donatı alanlarıyla birlikte daha ferah, daha dingin alanlar oluşturma ve şehri rahatlatma hedeflenmektedir.

Büyükşehir Belediyesi olarak, çevre ve şehircilik bakanlığımızın da destekleri ile farklı noktalarda kentsel dönüşüm projeleri uyguluyoruz. Bunlardan en önemlisi Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nde uyguladığımız projedir. Bu proje ile hanlar bölgesini gece gündüz yaşayan, tarih kokan kimliğinin gün yüzüne çıktığı, akıllı şehircilik uygulamalarıyla konforlu ve güvenli bir yaşam alanına dönüştürülmesini hedeflemekteyiz. Böylelikle proje Bursa’nın tarihi ve kültürel turizmden hak ettiği payı almasının önünü açacaktır.

Yıldırım Yiğitler, Esenevler ve 75. Yıl mahallelerinde kentsel dönüşüm çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Toplam 6,19 hektar alanı kapsayan, üzerinde 184 yapı ve 350 hak sahibinin bulunduğu 3 bölgeden oluşan kentsel dönüşüm projesinin birinci bölgesinde yapılacak 9.425 metrekare alanlı birinci etabında vatandaşlarımızla görüşmeler yapıyoruz. Projenin uygulanacağı alanda halen 22 adet yapı ve toplam 62 hak sahibi bulunurken, zemin artı 7 kat olarak planlanan 3 blokluk projede toplam 133 daire yapılacak.

Çekirge Teras Projesi yine Çevre ve Şehircilk Bakanlığı’mızın destek verdiği projelerden. Proje sayesinde yaklaşık 20 yıldır atıl bir vaziyette duran alan Bursa’ya kazandırılıyor. Bursa Millet Bahçesi’nin yanındaki Atatürk Spor Salonu, yüzme havuzu ve idari binaların olduğu alanı Millet Bahçesine dahil eden projemiz ile daha uygun şartlar sağlayan spor salonunu Bursa’ya kazandırıyoruz.

Stadyum Caddesi’nde 1990 yılında 38 bin metrekare alan üzerine yapılan ve 20 kat için ruhsat verilen plazayı yıkarak kent silüetini bozan kötü görüntüyü ortadan kaldırdık.

Yalova Yolu olarak bilinen İstanbul Caddesi Bursa’nın hem şehir içi hem de şehirlerarası ulaşım açısından büyük öneme sahip. Burada Bursa’ya yakışan bir vitrin oluşturmak, kentin kimliğine bir katkı sunmak ve bölgedeki yapılaşmadan kaynaklı sorunları çözmek, olası bir deprem felaketinden önce gereken önlemleri almak adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Sıcaksu Kentsel Dönüşüm ve Gelişim proje alanı ile termal su potansiyeli ile birlikte kentin kalbi denebilecek bir noktada Bursa’ya büyük değer ve prestij katacak yeni bir yaşam merkezi planlıyoruz.

Bunların yanında, Sıcaksu Kentsel Dönüşüm Alanı ve Merinos parkı arasında kalan alan 19 hektarlık alanda proje çalışmalarımız devam ediyor. Altıparmak caddesi ve çevresi, hem yapılaşma açısından hem de sosyal anlamda çöküntü bölgesi haline gelmiştir. Biz projelerimizle alanın sosyal donatı alanları ile birlikte, daha yaşanabilir, nitelikli, sağlıklı ve güvenli bir alan olmasını hedefliyoruz. Kükürtlü mahallesi yeni kaplıca proje alanında da çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

M.DEMİR : Ülkemizde 4. büyük şehir olarak, Belediyecilikte başarı oranınız nedir? Çarpık Kentleşmeyi önleme ve sıkışan trafik hakkındaki çalışmalarınızı anlatır mısınız?

A.AKTAŞ : Bursa, değişerek gelişen ve buna paralel olarak hızlı büyüyen bir kent. Bursa’nın Hızlı büyümesinin getirdiği sorunlar var. 600 bin konutun bulunduğu şehrimizde riskli 70 bin konut tespit edildi. Bizim, şehrin geleceğini tehlikeye atmadan, emsal ve kat artışına gitmeden, sağlıklı dönüşümü gerçekleştirmemiz gerekiyor. Kentsel dönüşüm başlığı altında biraz önce değindiğim çalışmalarımızı bu doğrultuda gerçekleştiriyoruz.

Ulaşım konusunda da ciddi adımlar attık. Biliyorsunuz Bursa bugün 3.101.833 nüfuslu bir şehir. Her geçen gün büyüyor, gelişiyor, değişiyor. Dolayısıyla 10 yıl, 15 yıl önce yapılan, devasa proje olarak görülen bazı yatırımlar, o günler için sorunları çözse de bugün ihtiyaca cevap veremeyebiliyor. Bursa’nın bu gelişimi, değişimi sürdüğü müddetçe ihtiyaçlar hep olacak. Önemli olan günü kurtaracak planlamalar yapmak yerine geleceğe yönelik planlamalarla çözüm üretmektir.

Biz göreve geldiğimizde önümüzde şehrimizin en önemli ihtiyaçlarının başında olan ulaşım konusu vardı. Ulaşım günlük hayatımızda yürüdüğümüz yolu, kullanığımız toplu taşıma aracını, otobüs durağını, metro istasyonunu, özel araçları, kavşakları, yolları, meydanları, otoparkları ve daha birçok noktada karşımıza çıkan bir hizmet. Bu çerçevede şehrimizi sokak sokak planlamaya yönelik çok detaylı, bilimsel temele dayalı bir planlama çalışması yaptık.

Bir yandan kent genelinde çevre düzeni planı ve nazım imar planı çalışmalarını yürütürken, bir yandan da kentin ulaşım sorunlarının çözümü için ilk ulaşım ana planımızın değişen ihtiyaçlara yönelik güncellenmesi çalışmalarını gerçekleştirdik. Bu çalışmanın önümüzdeki 15 yılı kapsayan bir zaman dilimi için yenilenmesine karar verildi ve 2035 yılı hedef alındı. 2018 mart ayında başladığımız plan çalışmalarımız, teknik heyetler ve ilgili birimlerle toplantılar, çalıştaylar, saha gezi ve incelemeleri neticesinde tamamladık.

Sonuç olarak; raylı sistemleri, toplu taşıma sistemlerini, servis taşımacılığı, taksi işletmeleri, transfer merkezleri, yaya düzenlemeleri, bisiklet altyapısı, karayolu sistemi, otopark sistemi, yük taşımacılığı gibi temel başlıklardan oluşan planlama kararları oluşturuldu.

Biz bir yandan bu planları hazırlarken bir yandan da ulaşım alanında, acil eylem planımız doğrultusunda önemli çalışmalar gerçekleştirdik.

Kavşaklarda uyguladığımız akıllı dokunuşlar, yeni yol yapımları, yol genişletmeler, asfaltlama çalışmaları, köprü yapımı, toplu ulaşımda iyileştirmeler gibi projeleri hayata geçirerek Bursa’nın ulaşım sıkıntısını rahatlattık.

Göreve geldiğimiz günden bu yana, 450 kilometre sıcak asfalt çalışması gerçekleştirdik. 951 kilometre sathi kaplama yaptık. 238.000 metrekare bordür, 371.000 metrekare tretuar çalışması gerçekleştirdik.

Bursa’ya 13 adet köprü kazandırırken; 140.000 metre otokorkuluk yaptık. Toplam 49 kavşakta düzenleme yaptık. 21 kavşakta proje çalışmaları devam ediyor. 1080 adet otobüs durağı yaparken, 159 yeni otobüs hattı oluşturduk. Bursa’da şu an 10 adet parket devam et noktası var. 11 adet toplam 3560 araç kapasiteli park et – devam et noktası daha planlıyoruz. 20 kilometre bisiklet yolu yaptık. Bunların yanında, levha ve çizgi çalışmaları, sinyalizasyon düzenlemeleri gibi çalışmaları gerçekleştirdik.

Sadece pandemi sürecindeki 80 bin ton asfaltlama ile yollarımızı yeniledik. Bursa-İistanbul arasındaki deniz ulaşımını sağladığımız Belediyemiz iştiraklerinden Budo’da 39 tl’lik tek fiyat uygulaması ile büyük bir indirim yaptık. Belediye olarak bir ilke imza attık ve BBBUS ile İstanbul havalimanına da ulaşımı sağladık. Burulaş’a 271 yeni otobüs kazandırırken, özel halk otobüsü filosunun %75’inin yenilenmesini sağladık.

Şu anda, Kent Meydanı-Terminal Tramvay Hattı’nın tamamlanma çalışmaları devam ediyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’mızın destekleriyle Emek-Şehir Hastanesi Raylı Sistem Hattı’nda çalışmalar devam ediyor. Acemler Kavşağı Hayran Caddesi-Oulu Caddesi bağlantı tüneli çalışmamız devam ediyor. Mudanya Kavşağı bağlantı yolları çalışmalarımız devam ediyor. Bunlar gibi, şehrimizin farklı noktalarında durak, otopark, bağlantı yolları, alternatif güzergah, köprü, kavşak, kamulaştırma, bordür, tretuvar, sinyalizasyon çalışmalarımız devam ediyor.

Kısacası “yol medeniyettir” diyerek Bursa’nın ulaşımını rahatlatmak için tüm imkanlarımızı seferber ettik, etmeye de devam ediyoruz.

M.DEMİR : STK’lar, toplum nezdinde kamu yararı görmekteler ve Kanaat Önderi vasfı taşımaktalar. İstişareye önem veriyorsunuz. Toplumda bazı serzenişleri duyuyoruz. Diyalog çalışmalarınızı 

anlatır mısınız?

A.AKTAŞ : İstişare, bizim devlet geleneğimizdir. Biz göreve geldiğimiz andan itibaren ilk bir yıl içinde Bursa’nın yol haritasını belirlemeye çalıştık. Önce belediyemizin tüm birimleriyle durum değerlendirmeleri yaptık. Bursa’nın farklı bölgelerinde görev yapan esnaf, Bursa Büyükşehir Belediyesi yöneticisi, protokol/stk temsilcisi, mahalle muhtarları ve vatandaş olmak üzere toplam 10.324 kişiyle bursa ile ilgili algı ve beklentilerini değerlendirmek amacıyla anket/mülakat görüşmeler yaptık.

Bu görüşmelerden çıkan sonuçlara göre 4 farklı alanda odak grup toplantısı gerçekleştirdik. Bu toplantılarda, alanlarında konu hakimiyeti olan akademisyen, gazeteci, sosyolog, stk temsilcisi, uzman vb kişiler ile yapılan değerlendirmeler sonucu ortaya çıkan; Trafik ve ulaşım, şehir gelenekleri ve kentlilik bilinci, ekonomi, şehir ve iletişim konularından hareketle şehir tasavvurumuzu belirledik…

Şehir tasavvurumuzun hemen ardından, detaylı bir çalışmayla sehir strateji belgemizi hazırladık. Şehir strateji belgesini ise masa başında oturarak değil, sokaklara inerek, kapı kapı gezerek, kurumlarımızı ve STK’larımızı dinleyerek; şehrin gerçek sahiplerinin; sorun, beklenti ve taleplerinin yanında hedef, amaç ve projeksiyonlarını da tespit ederek hazırladık.

Bütün ilçelerimizi içine alan istişare toplantıları ve hemen akabinde gerçekleştirdiğimiz şehir şurası ile ortak aklın oluşması için azami ölçüde gayret gösterdik. Gerçekleştirdiğimiz çalışmalar sonucunda, şehrimizin mevcut durumu ve potansiyelini ortaya koyduk ve bunu yaparken şehrimizin gelecek dönemdeki ihtiyaçlarının karşılanmasında ve istikametinin belirlenmesinde yürütülecek faaliyetleri, şehrin dinamikleri ile birlikte hazırladık.

Böylece bir yandan bursa tasavvurunun kavramsal çerçevesini belirlerken diğer yandan kurum ve şehir kaynaklarının verimli şekilde kullanılmasını sağlayacak bir kurguyu ortaya koyduk. Bunu da bir yönetim aracı olarak ele aldığımız 2020-2024 dönemi stratejik planı ile ilişkilendirip çalışmalarımızı tamamlamış olduk.

M.DEMİR : Ak Parti ile diyaloğunuz ve 2023 Hedeflerinize hazırlık çalışmalarını anlatır mısınız?

A.AKTAŞ : Yeni Türkiye; ileri demokrasiye kavuşmuş, bütün farklılıkları, fikirleri, inançlarıyla Ay- Yıldız’ın altında birlik ve dirlik içinde, kardeşliğini pekiştirmiş, vatandaşlarının müreffeh ve özgürce yaşadığı bir Türkiye olacak inşaallah. Geleceğin Türkiye’sini, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile güçlü siyasi politika ve uygulamalarla inşa ediyoruz.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlı duruşuyla temelleri atılan, küresel meydan okumalar karşısında güçlü bir devlet yapısı oluşmaya başladığını milletimiz görüyor. Hedef 2023 projesi yeni Türkiye’nin inşası için atılmış önemli adımlardan biridir. 2023 hedefleri içinde eğitimden sanayiye, tasarruftan turizme kadar birçok başlık yer alıyor.

Biz, Bursa olarak teşkilatımızla da koordineli bir şekilde, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, 2023 vizyonu ve hedeflerine ulaşmak adına çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Biz biliyoruz ki Bursa’mızın yenilenmeye ihtiyacı var. Bu doğrultuda kısa, orta ve uzun vadede ihtiyaçlara cevap verecek projeleri bir bir uygulamaya alıyoruz.

2023 hedefleri doğrultusunda öne çıkan talep ve hedefleri de dikkate alarak, Bursa’mızın daha yaşanılabilir bir şehir haline gelme sürecini hızlandırmaya çalışıyoruz.

M.DEMİR : Son değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?

A.AKTAŞ : Denizi, gölleri, ovası ve Uludağ’ının bütün güzellikleriyle bezediği; sanayisi, tarımı, ticareti, termali, tarihiyle “bereketin başkenti” olan Bursa’mız, hepimizin dünyasıdır.

Bizler bu şehrin, geleceğin dünyasında da emin bir şehir olması noktasında gayretimizi sürdüreceğiz. Tecrübelerimiz milletimizin umutlarının hizmetkarı olacak. Ben bu vesileyle, Bursa’ya hizmet heyecanımıza ortak olan, bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayan, desteklerinden güç alacağımız tüm hemşerilerime teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.

MORA MEDYA ADINA GENEL KOORDİNATÖRÜ OLARAK BİZ TEŞEKKÜR EDER,BAŞARILAR DİLERİZ.