Haftanın Filmlere Konu Olan Edebiyat Eseri

Edebiyat Dünyasının En iyi 10 Polisiye Romanı

Dostoyevski Kitaplarının Okunma Sırası ve Konuları

Dune Kitabı Hakkında Bilgiler

Epsilon, 2021’i Rengârenk Bir Kitap Seçkisiyle Uğurluyor!

En Çok satan Şuç Kitaplarından Grindelwald’ın Suçları - Fantastik Canavarlar

Vincent Van Gogh ve Eserleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Açık Pencere Önünde Mektup Okuyan Kadın Tablosu İncelemesi

Vincent Van Gogh Otoportrelerinde Neler Anlatıyor

Sonbahar yapraklarının sanatla yeniden hayat bulması

Gölgelerin dansına şahit olmaya hazır mısınız?

Devlerin dünyasından minyatür yaşamlar

15 Maddede James Webb Uzay Teleskobu

Rusya’nın sembolü haline gelen tarihi yapısı

Portekiz Hakkında Merak Edilen Her Şey

İspanya Hakkında Merak Edilen Her Şey

Kışlık Ayakkabı (Bot) Seçerken Dikkat Edilecekler

Evde Pizza Tarifi, Nasıl Yapılır? (Videolu)

Münih Savaş Başlıyor Nasıl Bir Film

En Çok Beklenen Filmlerden The Batman Filmi Sizlerle

Bir Kitap Bir Film Nil’de Ölüm

Nazi Faşizminin Karanlık Yüzü Schindler'in Listesi

Bir Diktatörün Son Günleri Çöküş Filmi

Matematik Dehasının Şizofreni İle Mücadelesi Akıl Oyunları

Güçlü ve sağlıklı saçlar için 8 ipucu

Diyetisyenden 2022 yılı için diyet önerileri

Hangi besinler saç sağlığına yardımcı olur?

Papaya meyvesinin cilt için faydaları nelerdir

Yılbaşı akşamına özel sağlıklı tarifler

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Pınar Demirkaya lezzetli ve sağlıklı önerilerde bulunuyorNesim kalaycı
13.01.2022 08:45:58
Harika bir liste olmuş teşekkürler

Edebiyat Dünyasının En iyi 10 Polisiye Romanı

Suç. Gizem, korku, heyecan ve daha fazlası hepsi bu listede polisiye romanlarının enleri

Polisiye romanları 19. Yüzyılın ikinci yarısında popülerlik kazanmaya başlamıştır. Bu dönemde okuyucuya bir cinayet sunulur ve cinayeti işlemeye meyilli kişiler ipucu olarak sunuluyordu. Sanayileşmenin ve kentleşmenin sonucunda ortaya çıkan bu yeni tür okuyucu kitlesini sürükleyici ve meraklandırıcı bir anlatıma sahiptir. Bu yeni türe ilk kim adım atanlar kimilerine göre Gaston Leroux tarafından yazılan Sarı Odanın Esrarı adlı kitap kimilerine göre ise Edgar Ala Poe’nin Morg Sokağı cinayeti kitabıdır. İlk polisiye roman ise Charles Felix tarafından yazılan The Notting Hill Mystery kabul edilmektedir. Bu kitap yayınlanırken tarih 1862 ve 1863 yıllarını göstermekteydi. Polisiye türünün halk arasında popülerlik kazanmasına sebep olan isim ise Sir Arthur Conan Doyle’dir gazetelerde tefrika halinde yayımlanan Sherlock Holmes karakteri bugün polisiye roman dendiğinde akla gelen ilk karakterlerden biridir. Bu karakter yazarına Sir unvanının verilmesine bile sebep olmuştur.  Büyük buhran döneminde de altın çağını yaşayan polisiye roman türü özellikle kim yaptı sorusuyla okuyucularının karşısına çıkmaktadır. Buna en iyi örnek olarak Agatha Christie’nin Kapalı oda esrarını verebiliriz. Bir diğer örnek ise Jhon Dickson Carr’dır. Okuyucuya ilk önce tüm esrarıyla bir cinayet sunar ve bu cinayeti işlemesi muhtemel kişiler yazarın farklı bir anlatım tarzıyla okuyucuyu kendisini eleştirmek için verdiği ipuçlarını kullanır. Daha sonraki dönemlerde ise yani 1950’lerden sonra polisiye romanlarında sadece suçlunun yaptıkları değil suçu ve ortaya çıkaran sebepleri de anlatan romanlar tarz kazanmıştır. Bu romanlara örnek verecek olursak Georges Simenon’u örnek verebiliriz.  Günümüzde polisiye romanlarının konuyu işleyiş açısından ve anlatım tarzıyla farklılık gösteren birçok türü vardır. Polisiye romanları her zaman okuyucunun dikkatini çekmiş ve beğenisini kazanmıştır. Romanların sürükleyici olması ve her satırında merak uyandıran gelişmelerin olması okuyucular tarafından oldukça beğenilmektedir. Geçmişten günümüze kadar gelen birçok roman örnekleri vardır. Polisiye roman tutkunlarının mutlaka okuması gereken 10 yabancı polisiye romanını siz okuyucularımız için derledik. Romanlar ile ilgili bilgilerinizi ve romanlardan alıntılanan cümleleri yorumlarda bizimle paylaşırsanız mutluluk duyarız. Polisiye romanlarına örnek vermek istediğiniz listede yer almasını istediğiniz tüm düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz Şimdiden iyi okumalar diliyoruz. 

Morgue Sokağı Cinayetleri

Listemizin ilk sırasında yer alan ilk yayımlanan ilk dedektiflik öyküsü yer alıyor. 1841 yılında yayımlanan öykü Edgar Alan Poe tarafından yazılmıştır. Graham’s Magazinde yayımlanan öykü Paris’te iki kadının vahşice öldürüldüğünü konu edinmiştir. Cinayetin sırrını çözen C Aguste Dupin olay sırasında birçok tanığın farklı dil konuştuğunu duymuş ve hangi dil olduğunu anlayamamıştır. Dupin bu sır dolu vahşi cinayetlerin sırrını çözerken hiç tahmin edemeyeceği ayrıntılarla karşılaşır. Olay yerinde insana ait olmayan bulgular Dupin’i olayların çözülmesini zorlaştıracak gelişmelere yönlendirir. Dupin karakteri Sherlock Holmes ve Hercule Poirot gibi hayali karakterlerin kullanacağı edebi araçları ilk kendisi kullanmıştır.  Birçok hayali karaktere öncülük etmiştir. Anlatıcı rolündeki yakın arkadaş, öykünün sonunda önce varılan sonucun açıklanması ardından bu sonuca nasıl varıldığının anlatılması gibi unsurlar, sonraki dedektiflik öykülerinde de kullanılmıştır.

 

Akıl Oyunlarının Gölgesinde Sherlock Holmes

İskoçyalı yazar Arthur İgnatius Conan Doyle suç ve polisiye romanlarında çığır açan Sherlock Holmes karakterinin yazarıdır. Polisiye romanlarının halk arasında popülerlik kazanmasında önemli bir rolü vardır. İlk yayınlanan romanı 1887 yılında yayınlanmış ve polisiye türünde yeni bir dönem kazanmasında önemli bir rol oynamıştır. Toplamda 56 adet hikâye yer almaktadır.  Akıl oyunlarının gölgesinde romanı 12 hikâyenin bir arada olduğu romandır. Yayımlanama tarihi 14 Ekim 1892 yılıdır. Romandaki tüm hikâyeler yakın arkadaşı Jhon Watson tarafından anlatılmaktadır. Sherlock Holmes dedektiflik kahramanları arasında en çok tanınan hayali karakterdir.  Olayları gözlem yoluyla çözer ve tümdengelim yöntemini çok iyi bir şekilde kullanmaktadır. Bunun yanı sıra kendi kendine yaptığı laboratuvar araştırmaları sonucunda elde ettiği bilgileri tekil olaylara uygular ve sigara izmaritlerinden, el yazılarından, ayak izlerinden ve her türlü bilgi kırıntısından sonuca ulaşır. Yazar Doyle, Holmes karakterini yaratırken dönemin ünlü doktorlarından Profesör Joseph Bell'i kendisine örnek almıştır. Holmes, amacına ulaşmak için zaman zaman aldatıcı ve kurnaz bir karaktere bürünür.

Kızıl Nehirler

Jean Christophe Grange tarafından yazılan Kızıl Nehirler kitabı bugün 20 dile çevrilerek polisiye roman dünyasında etkili olan bir romandır. Kızıl Nehirler kitabının sadece Fransa’da 450 bin satması bunu kanıtlar niteliğindedir. Grange’nin sınır tanımayan hayal gücü kitabında oldukça iyi işlenmiş ve daha ilk satırını okurken sizi sürükleyici bir serüvene çıkarıyor. İki polisin karanlık ve karmaşık bir cinayeti çözmesiyle başlayan roman küçük bir Fransız kasabasında işlenen cinayetle geniş bir alana taşınılır.  Gelişmeler ışığında karanlık olan bu yol gizli bir örgüte çıkar. Hiçbir şeyin tesadüf olmadığı her şeyin birbiriyle bağlantılı olduğu öyküde okuyucular bu romanda cinayetlerin aydınlatılmasını her sayfada gizemlerle okuyacaktır.

Trendeki Kız

Katilin son ana kadar bilinmediği ve tahmin edilmesinin bile çok zor olduğu bir anlatım tarzıyla okuyucularının karşısına çıkan yazar bu eseriyle okuyucular tarafından beğeni ile karşılanmıştır. Sadece Amerika ilk 6 Haftada 230 bin adet satmıştır. New york Times çok satanlar listesine 1. Sıradan giriş yapmıştır. Gizemli bir cinayetin şüphelileri yazar tarafından baskın bir şekilde göz önüne serilir ve sonunda şüphelendiği ve üzerinde birçok araştırma yaptığı kişilerin olayla ilgili olmadığı ortaya çıkar. Böylece okuyucuyu farklı bir yöne çekerek gerek oyalama gerekse dikkat dağıtma gibi durumlar yazarda etkin bir anlatım tarzıdır. Konuyu ele alışı anlatımı ve kurgusu muhteşemdir. Her sayfasında sizi meraklandıracak ve bu haliyle sürükleyici bir serüven gerçekleşecektir. ,

Aklından Bir Sayı Tut

Her şey posta kutusuna bırakılan isimsiz bir mektupla başladı. Mektupta 1’den 1000’e kadar bir sayı tut yazıyordu. Mektubun içinde yazan küçük zarfı aç yazısı tutmuş olduğu 658 sayısıyla birlikte bu mektubun okunmasını söylüyordu. Ürpertici mektupta şunlar yazıyordu,  “aldıklarını geri vereceksin vermiş olduklarını aldığın zaman. Biliyorum ne düşündüğünü, ne zaman uyuduğunu, nereye gittiğini, nereye gideceğini. Seninle bir randevumuz var, Bay 658  Korkuya kapılan Mark emekli ve başarılı bir dedektif olan Dave Gurney’in kapısını çalar ve ondan yardım ister. Daha sonra olaylar gelişir. Jhon Verdon’un ilk roman çalışması olan bu harika roman yazarın büyük ses getiren polisiye türündeki serinin ilk kitabı olma özelliğini taşıyor.  Romanın ana karakteri Dedektif Dave Gurney geride iz bırakmayan sıra dışı bir katilin peşine düşer. Dave Gurney’in macerası okuyucuların elinden düşürmek istemeyeceği ve bitmesini istemeyeceği bir serüven olarak karşımıza çıkıyor.

Doğu Ekspresinde Cinayet Agatha Christie

Polisiye Romanlarının kraliçesi olan Agatha Christe’in Doğu Ekspresinde Cinayet romanı döneminin en popüler romanlarındandır. Romanlarında sıklıkla yer verdiği dedektif Hercule Poirot yine iş başındadır. Ortadoğu’dan haraket eden Doğu Ekspresi treninde bir cinayet işlenir. Amerikalı yolculardan biri trende bıçaklanarak öldürülmüştür. Tren idaresinden sorumlu olan Bay Bouch, cinayetin aydınlatılması için trende yolculuk yapan Dedektif Hercule’den yardım ister. Poirot bu teklifi kabul eder ve cinayetin aydınlanması için araştırmalara başlar. Yolcuların pasaportlarını inceler, sorular sorar ve cinayetin aydınlanması için elinden gelen her şeyi yapar.  Poirot, planlı işlenen bu cinayeti zekâsı, bilgisi ve deneyimi sayesinde aydınlatacak ve ortaya çıkan gerçekler okuyucuyu şaşırtacaktır. Christie'nin bu romanı 1933 yılında İstanbul'da, Pera Palas Otel'de yazılmıştır. Romanın giriş bölümü de İstanbul'da geçmektedir.

Şah Mat Mario Mazzanti

Hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı gerçeğin insanın en karanlık hırslarında gizlendiği nefes kesici bir roman. Polislere suç psikiyatristi olarak polise destek veren Claps suçluların davranış profilini inceleyerek polislere yardımcı olmaktadır. Karşısına çıkacak olan seri katil onun uzmanlık alanındaki düşünce ve görüşlerini epeyce zorlayacaktır. Karşısında acımasız, kararlı, unutulmak istenmeyen ve şehrin korkulu bir rüyası olmak isteyen seri katil vardır. Tüm çözümlemelerin sonucu avcunun içerisinde gibidir ama katilin iç dünyasına attığı her adım onu farklı bir serüvene sürükleyecektir.

Da Vinci Şifresi  Dan Brown

Birçok tartışmalarında ortak noktası olan roman yayımlandığı ilk haftadan New York Times’in en çok satanlar listesine 1. Sıradan giriş yapmıştır.  Kitapta İsa ile ilgili tarihi sırlar ve Da Vinci'nin eserlerinde bu sırlarla ilgili ipuçları bıraktığına değinilmektedir.  Ayrıca Da Vinci'nin gizli bir tarikata üye olduğundan bahsetmektedir. Tüm bunlar kitapta bulmacalar ve kovalamacalarla ele alınmıştır. Da Vinci Şifresi bir cinayetle başlar. Cinayetin çözüm sürecinde ise İsa'nın evlenmiş ve soyunun yürümüş olduğu düşüncesi savunularak Hristiyan dünyasını karıştıran tez ortaya atılır. Kitabın sürprizlerinden biri de, Leonardo da Vinci'nin, S. Maria delle Grazie Manastırı için yaptığı Son Akşam Yemeği adlı freskte, İsa'nın yanında oturan kişinin Havari Yuhanna değil; Magdalalı Meryem (Maria Magdalena) olabileceği ve Mecdeli Meryem'in İsa'nın eşi olduğu iddiasıdır. Dindar Hristiyanlar Dan Brown'un kitabının İncil'in büyük bir örtbas operasyonundan ibaret olduğunu ileri sürmekte ve İncilin güvenilirliğinin sorgulandığını iddia etmektedir. Özellikle Dan Brown'ın İsa'nın ölmediğini, hatta dirilmediğini; aksine Galile Denizi'nin batısında, Tiberias ile Kefernaum yolunun üstünde küçük bir balıkçı kasabası olan Magdala'dan Magdalalı Meryem ile evlenip Sara adında bir çocukları olduğunu yazması Hristiyan dünyasının çok fazla tepkisini çekmiştir.

Çırak Tess Gerritsen

Serinin 2. Kitabı olan Çırak 2002 yılında yayınlanmıştır. Oldukça yalın bir dili vardır. Asıl mesleği doktorluk olan Tess Gerritsen kariyerindeki tüm bilgileri kitaplarında işlemiştir. Polisiye tarzındaki bu romanda yer alan cesetler özellikle Tess Gerritsen’in tıbbi bilgileriyle birleştiğinde ortaya nefes kesen bir yapıt çıkıyor. Heyecanın tavan yaptığı bu romanda okurlar romanın yalın bir dili olması sayesinde ve gerçekçi bir anlatımın olması sebebiyle oldukça etkilenmişlerdir. Boston Dedektifi Jane Rizzoli ortaya çıkan yeni bir seri katilin peşine düşmek zorunda kalır. Ancak bu yeni katil yöntemleriyle diğer katillerden ayrılan bir özelliği vardır. Gizemli bir FBI ajanının varlığı ona yardımdan çok işlerini zorlaştırmasına sebep olacaktır. Uzun yıllardır birlikte çalıştığı ortağının yardımı olmadan tek başına mücadele etmek zorunda kalan dedektif korkularıyla ve kâbuslarıyla yüzleşmek zorunda kalacaktır. Kitapla ilgili paylaşılan yorumlardan biri ise Bu kitabın kapağını açmadan önce ışıkları yakmayı, dolapların içini kontrol etmeyi ve kapıları kilitlemeyi unutmayın. -People-

Ejderha Dövmeli Kız – Stieg Larsson

2005 yılında yayınlanan serisinin ilk kitabı olma özeliğini taşıyan roman yazıldığı günden bu yana en çok okunan polisiye romanları arasında yerini ilk günkü gibi korumaktadır. Kitap 41 ülkede satış rekorları kırmıştır. Müthiş bir aksiyon ve kurguya sahiptir. 646 sayfadan oluşan kitabın konusunda Henrik Vanger’e her yıl doğum gününde kimden geldiği belli olmayan bir çiçek gelir. Vanger bu gizemli çiçeklerin kimden geldiğini araştırır fakat bir türlü bulamaz. Öte yandan, 1966 yılında yeğeni Harriet ortadan kaybolmuştur. Çiçekler de bu tarihten sonra gelmeye başlar. Bunun üzerine Vanger, konuyu çözmesi için Mikael Blomkvist’ten yardım ister. Blomkvist olayı çözmeye çalışırken, hikâyemize Ejderha Dövmeli Kız girer ve bundan sonra bir dizi cinayet, katil ve kaybolan Harriet gibi konular işlenir.