Kolajenin Faydalarını Bilmeyen Kalmayacak!

PCR testinde yeni buluş Türk bilim insanlarından yeni buluş PCR Testi artık burundan yapılmayacak

Devlet korumasında yetişen çocuklara otizm taraması

AKCİĞER SAĞLIĞI DOKTORLARI PANDEMİ SÜRECİNİN HENÜZ BİTMEDİĞİNE DİKKAT ÇEKİYOR

Roche, Meme Kanseriyle Mücadelede  Hasta Yolculuğuna olan Desteğini Sürdürüyor

Artık e-Devlet üzerinden yapılabilecek

Vaka sayısı 30 Bin

Güney Kore’de Sonbahar Festival Zamanı

Google Eart’teki En Garip Yerler

Dünyanın En Çılgın ve İlginç Otelleri

Buluşlarından nefret eden ve pişman olan mucitler

Klasik Araba Tutkunlarının Vazgeçilmez Klasik Arabaları

Güneş Sisteminin En uzak Gezegeni Neptün Hakkında Bilgiler

Merkür gezegeni hakkında bilinmesi gereken 20 madde

Film Önerisi Arayanlar İçin Farklı Konularıyla Film Önerileri

The Batman yapımcıları son fragmanı yayınladı

Motivasyon Konulu Filmler En İyi 15 Motivasyon Filmi

Sinema Dünyasının En İyi Soygun Filmleri

Son Zamanların En Çok İzlenen Savaş Filmleri

Konusu Lisede Geçen En İyi Filmler

Inception (Başlangıç) Filmine Benzeyen Filmler

OSMANGAZİ BELEDİYESİ

Bursa Bölge

Osmangazi Belediyesi’nin Aşure Geleneği Sürüyor

Filmlere Konu Olan Kitaplar Listesi

İzlemeden Önce okunması gereken Kitaplar

İzlemeden Önce okunması gereken Kitaplar

Filmlere Konu olan Kitaplar Listesi

Yeşilin Kızı Anne

Kanadalı yazar  Lucy Maud Montgomery tarafından yazılmıştır.  Eser, her yaştaki okuyucuya dönük bir kurgu roman olarak kaleme alındı ve yirminci yüzyılın ortalarından bu yana klasik çocuk edebiyatı romanı olarak kabul edilmiştir.

Gurur ve ön yargı

 İngiliz yazar Jane Austen'in ikinci romandır. 18 Ocak 1813'te yayımlanan roman, 1796-1797 yılları arasında kaleme alınmıştır.  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Hasan Ali Yücel Klasikler dizisinden çıkan çevirisi Gurur ve Önyargı, Can Yayınları'ndan çıkan çevirisi ise Aşk ve Gurur ismiyle yayınlanmıştır.

Otomatik Portakal

Otomatik PortakalAnthony Burgess'in en iyi eserlerinden biri olan roman. Eserin orijinal ismi A Clockwork Orange'dir. Eser Türkçeye Dost Körpe tarafından çevrilmiştir. Eser o yılların (1960'lı yıllar) modernleşme ve değişim sancılarını yansıtırken, bireylerin ne kadar özgür veya baskı altında olması gerektiğini ve sonuçlarını sorgular. Ve bunu eserin kahramanının hayatında okuyucuya anlatır. Zaten 1971'de çekilen sinema filminde de kahraman ara seslerde sürekli kendi hayatını anlatıcı durumunda olduğunu belirtir.

Muhteşem Gatsby

 Amerikalı yazar F. Scott Fitzgerald tarafından kaleme alınmış bir roman. İlk basımı 10 Nisan 1925'te yapılmıştır. Roman,1922 yazında müreffeh Long Island'daki hayali West Egg kasabasında,romanın ana karakteri,gizemli genç milyoner Jay Gatsby ile saplantılı şekilde âşık olduğu Daisy Buchanan arasında geçen olayları, bir başka roman karakterinin gözünden( Nick Carraway) anlatır. F.Scott Fitzgerald'ın baş yapıtıdır.Romanda çöküş,toplumsal karışıklık,idealizm ve ölçüsüzlük temalarıyla Caz Çağı tasvir edilir, Amerika'nın 20'li yılları eğitici bir biçimde ortaya konur.

Koku

Koku, çağdaş Alman yazarı Patrick Süskind'in 1985 tarihli polisiye romanı. Özgün adı Das Parfum olan bu bestseller roman Süskind'in dünya çapında tanınmasını sağladı, birçok dile çevrildi. 1987 yılında Türkçeye de çevrilen roman yine bir Alman yönetmen Tom Tykwer tarafından 2006 yılında Perfume: The Story of a Murderer adıyla sinemaya uyarlandı. Bu film de Türkiye'de Koku: Bir Katilin Hikayesi adıyla gösterildi.

Dune

Dune, Frank Herbert'in (1920-1986) Hugo ve Nebula ödüllerini almasını sağlayan ve tüm dünyada on beş milyondan fazla kopyası satılan 6 kitaptan oluşan bilimkurgu roman serisi; Arthur C. Clarke'ın ifadesiyle, "Yüzüklerin Efendisi ile kıyaslanabilecek tek şaheser kurgu romandır." Seri, bütünü düşünüldüğünde insan doğası; din, siyaset ve ekonomi kurumları, liderlik olgusu; erkek, kadın, cinsellik kavramlarına dair muhteşem denebilecek sosyolojik, psikolojik ve felsefi tahliller ve gözlemler içerir.

Guguk kuşu

Kitap, bir psikiyatri hastanesinde kendini sağır ve dilsiz olarak sunan devasa ama uysal yarı Kızılderili bir hasta olan "Şef" Bromden tarafından anlatılıyor . Bromden'in hikayesi esas olarak, bir hapishane çalışma çiftliği yerine hastanede pil ve kumar cezasını çekmek için deli numarası yapan asi Randle Patrick McMurphy'nin maskaralıklarına odaklanır . İdari hemşire Hemşire Ratched , koğuşu mutlak bir yetkiyle ve çok az tıbbi gözetimle yönetir. Üç gündüz vardiyası ve yardımcı doktorları ve hemşireleri ona yardım ediyor.

Arsen Lupen

 Fransız roman karakteridir. Yazarı Maurice Leblanc, bu karakteri oluştururken ünlü Fransız anarşist ve akıllı bir hırsız olan Marius Jacob'dan esinlenmiştir. Türkiye'de Güncel Yayıncılık tarafından basılan Arsen Lüpen serisi 7 kitaptan oluşmaktadır

Vezir Gambiti

Walter Tevis'in 1983 tarihli Amerikan romanı olup, bir kadın satranç dahisinin hayatını anlatır.. Bir oluşum romanı veya olgunlaşma hikâyesi, evlat edinme, feminizmsatranç, uyuşturucu bağımlılığı ve alkolizm temalarını kapsar. 

Sherlock Holmes

Sherlock HolmesSir Arthur Conan Doyle tarafından oluşturulan Britanyalı hayalî dedektif kahraman, polisiye edebiyatının önemli ilk kişiliklerinden biri. Gazetelerde basılmış, ve polisiyenin halk arasında yaygınlaşmasına yardımcı olmuştur.