Haftanın Filmlere Konu Olan Edebiyat Eseri

Edebiyat Dünyasının En iyi 10 Polisiye Romanı

Dostoyevski Kitaplarının Okunma Sırası ve Konuları

Dune Kitabı Hakkında Bilgiler

Epsilon, 2021’i Rengârenk Bir Kitap Seçkisiyle Uğurluyor!

En Çok satan Şuç Kitaplarından Grindelwald’ın Suçları - Fantastik Canavarlar

Vincent Van Gogh ve Eserleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Açık Pencere Önünde Mektup Okuyan Kadın Tablosu İncelemesi

Vincent Van Gogh Otoportrelerinde Neler Anlatıyor

Sonbahar yapraklarının sanatla yeniden hayat bulması

Gölgelerin dansına şahit olmaya hazır mısınız?

Devlerin dünyasından minyatür yaşamlar

15 Maddede James Webb Uzay Teleskobu

Rusya’nın sembolü haline gelen tarihi yapısı

Portekiz Hakkında Merak Edilen Her Şey

İspanya Hakkında Merak Edilen Her Şey

Kışlık Ayakkabı (Bot) Seçerken Dikkat Edilecekler

Evde Pizza Tarifi, Nasıl Yapılır? (Videolu)

Münih Savaş Başlıyor Nasıl Bir Film

En Çok Beklenen Filmlerden The Batman Filmi Sizlerle

Bir Kitap Bir Film Nil’de Ölüm

Nazi Faşizminin Karanlık Yüzü Schindler'in Listesi

Bir Diktatörün Son Günleri Çöküş Filmi

Matematik Dehasının Şizofreni İle Mücadelesi Akıl Oyunları

Güçlü ve sağlıklı saçlar için 8 ipucu

Diyetisyenden 2022 yılı için diyet önerileri

Hangi besinler saç sağlığına yardımcı olur?

Papaya meyvesinin cilt için faydaları nelerdir

Yılbaşı akşamına özel sağlıklı tarifler

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Pınar Demirkaya lezzetli ve sağlıklı önerilerde bulunuyor

Anahtar Kelimeler: Gerçek Hayattan Uyarlanan


Gerçek Hayattan Uyarlanan En İyi 10 Film

İMDB Puanı 8 Ve Üzeri Olan Gerçek Hayattan Uyarlanan En İyi 10 Film Listesi

Sinemaseverlere başarı ya da başarızlıklarla dolu hayatların sunulduğu gerçek hayattan esinlenilerek çekilen filmler son zamanlarda en çok izlenen kategoriler arasında yer almaktadır. Aksiyon, dram ve gerilimlerle dolu hayatlar bazen başarı hikâyelerini ile bazen de başarıyı elde etmek için çekilen çileleri konu edinmektedir. Gerçek hayattan esinlenilip sinemaya uyarlanan yaşamları özenle seçerek siz sinemaseverlerle buluşturmak istedik. Listemizi inceleyebilir istediğiniz film hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Şimdiden iyi seyirler dileriz. Listemizde hazırlanan filmler editörün film önerisi niteliğindedir. Sizin için en iyi olanları yorumlarda bahsederek ziyaretçilerimizi bilgilendirebilirsiniz.

The Pianist (2002) | IMDb: 8,5

2002 yılında sinema dünyası dev oyuncu kadrosuyla muhteşem bir başyapıt kazandı.  Polonyalı ünlü bir piyanistin 2. Dünya savaşında tanık olduğu acı ve hüzün dolu savaş günleri usta bir oyunculukla izleyicilerle buluştu. Nazi, işgalinin yaşamanı imkânsızlaştırıldığı, hayatta kalmanın adeta bir mucize olduğu günlerde esir kampına gitmekten son anda kurtulan bir piyanistin hayat hikâyesi anlatılmaktadır. Varşova’nın kenar mahallerinde hayatta kalma mücadelesi veren piyanist açlığın, kıtlığın ve sefaletin hüküm sürdüğü yıllarda hayatta kalmak için elinden geleni yapar. Ünlü piyanist mücadelesinden hiçbir zaman vazgeçmez. Umutlarının tükendiği sırada yardımına koşan bir alman subayı onun hayatta kalma mücadelesine yardımcı olacaktır. Alman subayı Wilm Hosendfeld’in önemli yardımlarıyla hayatta kalan piyanist umudunu yeniden kazanmış ve sığındığı harabelerin arasında bir umut ışığı görmüştür. Savaşların ne tür yıkımlara sebep olduğu, sefaletin, acının ve kıtlığın hangi boyutlarda olduğunu izleyicilere başarılı bir şekilde sunan Roman Polonski piyanist filmiyle 3 Oscar ödülü kazanmıştır. Ayrıca Altın palmiye ödülünün sahibi olmuştur. Film ilk gösterime sunulduğunda Amerika birleşik Devletleri tarafından olumlu eleştiriler aldı. Fransa ve Polonya bu düşünceye sahip olmayarak olumsuz eleştirilerde bulunmuştur.  

2s 28dk / Dram, Tarihi

Yönetmen Roman Polanski

Senarist Ronald Harwood, Roman Polanski

Oyuncular: Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Emilia Fox

Orijinal adı The Pianist

Schindler's List (1993) | IMDb: 8,9 Schindler'in Listesi

5 Kuruş parası olmadan Almanya’ya gelen Oskar Schinder ikna kabiliyetinin yüksek olması sebebiyle birçok üst düzey alman subayını ikna ederek kurmuş olduğu dostlukla bir fabrika kurar. Faaliyete geçen fabrika bir süre sonra Yahudi soykırımın başlaması üzerine getto kamplarındakilerinin adeta cennet kapısı olmuştur. Schinder düzenlemiş olduğu belgelerle birçok Yahudi’yi fabrikaya alır ve kamplara gönderilmelerinden kurtarır. Fabrika bir yandan kar amacı güderken bir yandan da Yahudilerin hayatta kalması için çalışmaya devam eder.  Berlinden gelen bir emirle kampın tasfiye edilmesi istenir. Schinder bu gelişme üzerine her işçi için yüklü bir miktarda rüşvet vererek tüm Yahudileri Çekoslovakya’daki kuracağı yeni fabrikaya götürmeye ikna eder. Sorunlar yine baş gösterir ve tüm sorunları yeniden düzeltmek isteyen Schinder toplamda 1100 Yahudi’nin hayatının kurtulmasını sağlar. Gerçek bir hikâyeden alınan konu Oskar Schinder’in Almanya’nın teslim olması üzerine Sovyet askerlerinden kaçışıyla devam eder. Filmde Schinder’in Almanya için Çekoslovakya’da casusluk yaptığından bahsedilmez savaş sonuna kadar Nazi partisi üyesi olan Schinder kurtardığı insanların finansal desteği ile ayakta kalması ve masraflarının geri iade istemesi gibi konular işlenmemiştir. Oskar Schinder gerçek hayatta fakirlik ve yoksulluk içerisinde ölmüştür ve bu filmde bahsedilmemiştir. Film 12 Dalda Oscar’a aday olmuş bunlardan 7 tanesini kazanmıştır.  Filmin kazandığı Oscar’lar şöyle: En İyi Film, Yönetim, Kurgu, Sanat Yönetimi, Görüntü, Özgün Müzik ve Senaryo Uyarlaması.

3s 15dk / Tarihi, Savaş filmi

Yönetmen Steven Spielberg

Senarist Steven Zaillian, Thomas Keneally

Oyuncular: Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes

Orijinal adı Schindler's List

Der Untergang (2004) | IMDb: 8,3 Çöküş

Bir diktatörün son günleri ve sadakatlerin sınandığı anlar. Kızıl ordu tüm ezici gücüyle Berlin’i kuşatmış Almanya ulusunun çöküşü kızıl ordunun emin adımlarıyla gerçekleşmektedir. Son günlerini yaşayan hitler sığınağında Generalleri ve en yakın dostlarıyla kaçınılmaz sonu beklemektedir. Son zamanlarında yanında olan dostları ve Generallerinin ihaneti ve sadakatiyle karşılaşan hitler son kozunu intihar etmekle kullanacaktır.  Sığınağında saklanan Hitler Berlin’e giren Sovyetlerin karşısına çıkamamış sokaklarda savaşan çocuk ve gençlerin kanlı savaşta verdiği mücadeleyi gösterememiş ölümünü kısa süreliğine nikâh kıydığı eşiyle intihar ederek gerçekleştirmiştir. Berlin’in düşüşü konulu film 2004 yılında vizyona girmiş Almanya yapımı savaş drama filmidir.

2s 36dk / Dram, Tarihi, Biyografik

Yönetmen Oliver Hirschbiegel

Senarist Bernd Eichinger, Joachim Fest

Oyuncular: Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Rolf Kanies

Orijinal adı Der Untergang

A Beautiful Mind (2001) | IMDb: 8,2 Akıl Oyunları 

Üstün ve parlak zekâsıyla matematik alanında birçok çalışma gerçekleştiren John Forbes Nash inanılmaz bir teoriyi ortaya atıp kanıtlama aşamasına kadar gelir. Teorisi sayesinde matematik dünyasında ününü yaymaya başlamıştır. Nash öğrencilik yıllarından itibaren çeşitli hayaller görmektedir ve bu onu ilk zamanlar rahatsız edecek seviyede değildir. İlk zamanlar hasta olduğunun farkına varmayan Nash daha sonra bir psikiyatristin karşısına çıkmasıyla birlikte durumlar değişir. Nash hastalığının ilerlemesi üzerine hastaneye yatar ve akademik çalışmalarından uzak kalmak zorunda kalır. Nash bu durumu kabullenmez ve hasta olduğunu inkâr edecek durumlarda davranışlar sergiler. Hastalığı kendi çocuğuna zarar verebilecek boyuta gelince eşi onun tekrar hastaneye yatmasını ister. Nash sürekli hayalini gördüğü kızın uzun bir süre boyunca hiç büyümediğini fark eder ve böylelikle hasta olduğunu kendisi de kabul eder. Nash hastalığını kabul edişinin ardında birtakım tedaviler görür ve hayatını görmüş olduğu hayallerden sıyırarak yaşamaya devam eder. Tedavilerin ona bir etkisinin olmadığı sıralarda ailesinin ve dostlarının desteğiyle yeniden motive olur. Kendi akıl hastalığını yine kendi aklıyla yenmeye çalışan Nash bir süre sonra eğilim verdiği üniversiteye geri döner ve eğitim vermeye tekrar başlar. Hayatının geri kalanını ispatlamaya çalıştığı teori üzerine yeniden kurgular ve matematik alanında birçok başarım elde eder.

2s 14dk / Dram

Yönetmen Ron Howard

Senarist Akiva Goldsman

Oyuncular: Russell Crowe, Ed Harris, Jennifer Connelly

Orijinal adı A Beautiful Mind

The Imitation Game (2014) | IMDb: 8,1 Enigma

2. Dünya savaşının 2 yıl daha erken bitmesine ve günümüzde kullandığımız bilgisayarların gelişiminde katkı sağlayan Alan Turing bu alanlarda gelmiş geçmiş en iyi hizmetleri sunmuştur.  İngiliz hükümeti ise Alan Turing’e teşekkür olarak onun hadım edilmesini ve bu olaylardan sonra onun intihar etmesini sağlayacak psikolojiyi ona bir teşekkür olarak sunmuştur. Nazi Almanya’nın hâkim olduğu cephelerde savaş çetin bir şekilde davam etmektedir. Almanya’nın kullandığı Enigma şifresi yüzlerce kişinin çalışması ile sonuçlandırılamamış ve çözülememiştir. Şifrelerin İngiliz hükümetine ağır bedelleri olmuştur. Kayıplarla sonuçlanan bu bedeller İngiliz hükümetini zora sokmuş ve şifrelerin çözülmesi konusunda yeni arayışların içerisine girmesine sebep olmuştur. Bu arayışın ardından çözüm olarak ülkenin en iyi şifre çözen beyinlerini bir araya getirmek ve kriptoloji uzmanları toplayarak şifrelerin bir an önce daha fazla kayıp vermeden çözülmesi istenir. Kurulan ekibe dâhil olan Turing kendine özgü çalışma şekliyle diğer uzmanlara göre kendi farkını gösterir. Turing kendine özgü yöntemlerden ödün vermeyerek gecesini gündüzüne katar ve aynı zamanda büyük çaplı bir girişiminde kapılarını aralar.

1s 55dk / Biyografik, Dram

Yönetmen Morten Tyldum

Senarist Graham Moore, Andrew Hodges

Oyuncular: Benedict Cumberbatch, Keira Knightley, Matthew Goode

Orijinal adı The Imitation Game

12 Years a Slave (2013) | IMDb: 8,1 12 Yıllık Esaret

Özgürlüklerle dolu bir yaşamdan köleliğe uzanan bir hikâye. Ailesiyle mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşayan Solomon New York’ta müzisyenlik yapmaktadır. Özgürlüğün tadını her alanda yaşayan ve istediği her şeyi yapabilmenin verdiği keyfi sonuna kadar deneyimleyen siyahi müzisyen tanıştığı 2 adamla hayatının alt üst olacağı bir döneme adım atar. Tanıştığı adamlar onu kaçırıp onu köle olarak çalıştırır. 1841 yılının Amerika’sında özgürlüğünü koruyabilmesi için verdiği tüm mücadeleler sona ermiş hayatı alt üst olmuş ve kâbusa dönmüştür. 12 yıl boyunca köle olarak çalıştırılan Solomon bu zaman içerisinde acıyı, şiddeti, sefaleti ve küçük düşürülmeyi sonuna kadar yaşayacaktır. Sevdiklerini ve hayatını geri kazanmak için ne yapması konusunda çaresiz kalan Solomon çareyi en sonunda bulacaktır. Film bir kitaptan sinemaya uyarlanmıştır. Kitapla aynı ismi taşıyan film Solomon Northup’un hayatını anlatmaktadır.

/ 2s 13dk / Dram, Tarihi

Yönetmen Steve McQueen (II)

Senarist John Ridley, Solomon Northup

Oyuncular: Chiwetel Ejiofor, Michael Fassbender, Benedict Cumberbatch

Orijinal adı 12 Years a Slave

The Wolf of Wall Street (2013) | IMDb: 8,1 Para Avcısı

24 yaşında genç ve hırlı bir adam olan Jordan Belford para kazanma arzusuyla yanıp tutuşan bir gençtir. 1990’lı yılların hızlı günlerinde her şey mümkündür ve Jordan’da Wall Street borsasında kendisine bir yer bulmuştur. İlk zamanlar önemsiz tahvillerle uğraşan Jordan daha sonra milyonlar kazabilecek işlere imza atar. Belford’un kısa zamanda yükselişi bir süre sonra çöküşüne sebep olacaktır. Bir günde milyon kazanıp aynı gecede harcayabilen Jordan aynı zamanda uyuşturucu ve fahişelerle son derece fantezi dolu bir hayatla kirli bir oyunun içerisinde yer almaktadır. Çöküş en sonunda gelecek ve Jordan bunu beklemediği bir zamanda karşılayacaktır. Sinema dünyasının en ünlü yönetmelerinden biri olan Martin Scorses imzalı film lüksün ve paranın neler yapacağına dair izlenimler sunuyor. Oyuncu kadrosunun mükemmel olması 2014 yılında altın küre ödüllerinde ödüller almasını sağlamıştır.

 2s 59dk / Biyografik, Dram

Yönetmen Martin Scorsese

Senarist Terence Winter, Jordan Belfort (II)

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Jonah Hill, Margot Robbie

Orijinal adı The Wolf Of Wall Street

Hotel Rwanda (2004) | IMDb: 8,1

The Pursuit of Happyness (2006) | IMDb: 8,0 Umudunu Kaybetme 

Chris Gardner’ın biyografi niteliğinde anlatılan hayat hikayesi motivasyon konulu filmlerin yer aldığı sıralamalarda ilklerde yer almaktadır. San Francisco’da ailesi ile birlikte yaşayan Chris 1981 yılında pahalı ve çabuk demode olan bir kemik tarayıcısı cihazın satışını gerçekleştirir. İşleri istediği gibi gitmeyen Chris ekonomik sıkıntılar çeker ve ilk darbeyi eşinden alır. Oğlu Cristoper ile baş başa kalan Chris umudunu kaybetmeyerek farklı alanlarda iş arayışına girer. Başvurduğu her işten olumsuz sonuçlar alan Chris bir süre sonra Dean Witter şirketinden yönetici ile tanışır. Chris zekâ küpünü çözerek onu etkilemiş ve tanıştığı yönetici ile borsada sarraf olabilmek için hayatının fırsatını yakalar. Dean Witter’de stajyer olarak başlayan Chris ücret alamasa da daha sonra her şey onun lehine gerçekleşecektir. Umudu kaybetme filmi başlı başına bir motivasyon filmi olarak sinema dünyasında yerini önemli bir şekilde korumaktadır. Sokaklarda kalıp, düşkümler evinde çalışıp ve oğlu için tüm mücadeleleri veren bir baba en sonunda mutluluğun kapılarını aralayacaktır.

1s 58dk / Biyografik, Dram

Yönetmen Gabriele Muccino

Senarist Steve Conrad

Oyuncular: Will Smith, Thandiwe Newton, Jaden Smith

Orijinal adı The Pursuit of Happyness

Cinderella Man (2005) | IMDb: 8,0

1929 yılında yaşanılan Büyük buhran 1930’lu yıllar boyunca devam etmiştir. Sanayileşmiş ülkelerin hemen hemen hepsi bu buhrandan nasibini almıştır. Kuzey Amerika’da yoğunluğu hissedilen Kriz birçok kişinin evsiz kalmasına ve aynı zamanda işsiz kalmasına sebep olmuştur.  Bunalımdan etkilenen birçok ülke inşaat başta olmak üzere birçok alanda faaliyetlerini durdurmuştur. Büyük buhranın yaşandığı 1930’lu yılların gölgesinde hayatını limanda işçilik olarak kazanan Jim bu buhrandan nasibini almıştır. Ailesine bakmakla yükümlülüklerini yerine getirmeye çalışan Jim tutkuyla bağlı olduğu sporu bırakmak zorunda kalır. Bıraktığı sporun hayaliyle sım sıkı yaşan jim ekonomik sıkıntılar yüzünden oldukça sorunlar yaşamaktadır.  Jim umutsuzluklarla dolu bir günde eski menajeri tarafından tekrar ringlere çıkması için kapısı çalınır. Tek bir maç için ringlere geri dönen Jim mücizevi başarısı ve alçak gönüllüğüyle kazandıklarını kendisiyle birlikte yoksullarla paylaşır. Cindrella man lakabını bu vesileyle almış olur.

2s 24dk / Dram, Aksiyon, Tarihi

Yönetmen Ron Howard

Senarist Akiva Goldsman, Cliff Hollingsworth

Oyuncular: Russell Crowe, Renée Zellweger, Paul Giamatti

Orijinal adı The Cinderella Man

Sezer Güney