Kolajenin Faydalarını Bilmeyen Kalmayacak!

PCR testinde yeni buluş Türk bilim insanlarından yeni buluş PCR Testi artık burundan yapılmayacak

Devlet korumasında yetişen çocuklara otizm taraması

AKCİĞER SAĞLIĞI DOKTORLARI PANDEMİ SÜRECİNİN HENÜZ BİTMEDİĞİNE DİKKAT ÇEKİYOR

Roche, Meme Kanseriyle Mücadelede  Hasta Yolculuğuna olan Desteğini Sürdürüyor

Artık e-Devlet üzerinden yapılabilecek

Vaka sayısı 30 Bin

Güney Kore’de Sonbahar Festival Zamanı

Google Eart’teki En Garip Yerler

Dünyanın En Çılgın ve İlginç Otelleri

Buluşlarından nefret eden ve pişman olan mucitler

Klasik Araba Tutkunlarının Vazgeçilmez Klasik Arabaları

Güneş Sisteminin En uzak Gezegeni Neptün Hakkında Bilgiler

Merkür gezegeni hakkında bilinmesi gereken 20 madde

Film Önerisi Arayanlar İçin Farklı Konularıyla Film Önerileri

The Batman yapımcıları son fragmanı yayınladı

Motivasyon Konulu Filmler En İyi 15 Motivasyon Filmi

Sinema Dünyasının En İyi Soygun Filmleri

Son Zamanların En Çok İzlenen Savaş Filmleri

Konusu Lisede Geçen En İyi Filmler

Inception (Başlangıç) Filmine Benzeyen Filmler

OSMANGAZİ BELEDİYESİ

Bursa Bölge

Osmangazi Belediyesi’nin Aşure Geleneği Sürüyor

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Cevat Şahin’ Röportajı

Mora Medya Genel Koordinatörü Mustafa Demir'in Bu haftaki Sekizde Sekiz Röportaj Konuğu İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Cevat Şahin’ oldu

M.Demir : Mesleki statüden başlamak gerekirse inşaat mühendisliğinin diğer mühendisliklere göre statüsünü açıklar mısınız?

C. Şahin:  İnsanın barınma ihtiyacı ile ortaya çıkan inşaat mühendisliği, başınızı kaldırıp etrafınıza baktığınızda insanların yaşamaları için gerekli olan yol, köprü, baraj, bina gibi tüm yaşam alanlarına dokunan meslek dalıdır. Ayrıca inşaat mühendisliğinin diğer mühendislik dallarından ayrıldığı en önemli nokta 1’nci derece can ve mal güvenliğinden sorumlu olmasıdır.  

M.Demir : İMO olarak Bursa’da aktif projeleriniz var mıdır?

C. Şahin:  İMO; kamunun ve ülkenin yararları, mesleğin gelişmesi, meslek mensuplarının yetki ve çıkarlarını korumak için kurulmuştur. Şubemizde bundan hareketle, kamu kurumu anlayışıyla topluma, sivil toplum örgütü olması özelliği ile kentimize ve meslek örgütü olarak da inşaat mühendisi üyelerine karşı sorumluluklarının bilincindedir. Üyelerimizin bilgi ve tecrübelerini arttırmak, gelişen dünyada yeniliklere açık hale getirmek için sürekli meslek içi eğitimler, seminerler, Ulusal ve Uluslararası kongre, sempozyum ve çalıştaylar düzenliyoruz. Üniversitelerimizle işbirliği yaparak inşaat mühendisi adaylarını meslek hayatına hazırlıyoruz. Bursa’nın riskli yapı stokunun ortaya çıkartılması için ilgili kamu kurumları ile işbirliği çabalarımızı sürdürüyoruz.

M.Demir :  Türkiye bilindiği üzere birçok alanda çarpık kentleşmenin yer aldığı bir coğrafyadır. İMO olarak çarpık kentleşmeye karşı ne gibi tedbirleriniz vardır?

C. Şahin:   Kaçak yapılaşma 1950’li yıllarda başlayan köyden kente hızlı göç süreciyle doğdu. 1960’lı yıllarda 1. Beş Yıllık Kalkınma Planı çerçevesinde Bursa’da Türkiye’nin ilk sanayi bölgesinin kurulmasıyla da kentimiz bir cazibe merkezi haline geldi. Plansız göç, plansız yapılaşmanın önünü açtı. Türkiye’nin en verimli ovalarından birisi olan Bursa Ovası’nın yaklaşık 39 bin hektarlık alının 20 bin hektarını aşan kısmı kaçak sanayileşme ve kaçak yapılaşma ile yok edildi. Şimdi ise yeni yapılaşma alanlarının daraldığı kentimiz de Karacabey ve Mustafakemalpaşa Ovaları yapılaşma ve sanayileşme tehdidi altında.

Kaçak yapı ile mücadelede İmar Barışları ilerlemeyi engelleyen en büyük uygulama oldu. Ve en son tüm itirazlarımıza karşın 2018 yılında, her defasında “bu son denilerek” başlanan imar affı süreçlerinin yirmi altıncısını ve aynı zamanda en kapsamlısını yaşadık. Ne yazık ki ülkemizin gerçeği haline gelen bu durumun önüne bir türlü geçilememektedir. Biz İMO Bursa Şubesi olarak kaçak yapı ile mücadele etmek için basın açıklamaları, sergiler, çalıştaylar ve sempozyumlarla önerilerimizi dile getirdik ve getirmeye devam ediyoruz.

M.Demir :  Kentsel dönüşümlerle ilgili neler söylemek istersiniz?

C. Şahin:   Deprem ülkesi olan Türkiye’de her yaşanan acının ardından yeni bir düzenleme veya yasa çıkartılıyor. Fakat sorun kanunlar veya yönetmelikler değil, uygulamalardır. Yeterli denetim yapılmadığı ve uygulamada kararlılık sağlanmadığı sürece bu acıları yaşamaya devam edeceğiz. 17 Ağustos Depremi’nden 13 yıl sonra çıkartılan “6306 sayılı Afet Riski Altında Bulunan Alanların Dönüştürülmesi Yasası” özü itibariyle önemsediğimiz bir düzenleme olmakla birlikte uygulamada yaşanan sıkıntılarla istenilen etkiyi yaratamamıştır.

Kentsel dönüşümün, ekonomik, sosyal, hukuksal ve çevresel boyutları dikkate alınmadığında yapılan çalışmaların istenilen sonucu vermediğini gördük. Parsel bazında değil bütüncül bir planlama ile dönüşümün tam anlamıyla gerçekleştirilebileceğini vurguluyoruz.

M.Demir :  Afet durumlarında birçok yerleşim yeri hasar almakta İMO olarak afet bölgelerinde ki etkinliğiniz nedir?

C. Şahin: Ne yazık ki var olan yapı stokumuz, deprem başta olmak üzere diğer doğal olaylara karşı hazırlıklı ve güvenli değil. Kentlerimiz, doğal olan olaylara karşı güvenli olmadığı gibi, doğal olmayan yangın gibi afetlere karşı da güvenli değil. Afet, bir doğa olayının kendisi değil doğurmuş olduğu sonuçlardır. Doğanın kendi kuralları her zaman işleyecektir. Önemli olan yaşanacak doğa olaylarını afete dönüştürmeyecek yapıların üretilmesi ve sağlıklı bir çevrenin yaratılmasıdır. Fakat güvenli yapı ve yaşanabilir bir çevrenin yaratılması önceliklerimiz arasında yer almadığı sürece; iklim değişikliği ile birlikte gelen kuraklık, yangın ve ani yağışların artmasıyla oluşan sel – heyelan gibi afetler yaşamlarımıza ve yaşam alanlarımıza zarar vermeye devam edecektir.  

İMO Bursa Şubesi olarak, teknik bilgi ve mesleki deneyimler ışığında afetlerin oluşturacağı zararlara yönelik çözüm önerilerimizi yetkililerimize sunuyoruz. İhtiyaç olması halinde de mesleki ve teknik tecrübelerimizi aktarmaya her zaman hazırız.

M.Demir : Mühendislerin yetkinlik kazanması için ne tür çalışmalar yapılmaktadır?

C. Şahin: Meslek Odamız hayat boyu üniversite niteliğindedir. Üyelerimizin teknik ve mesleki gelişimini arttıracak eğitimler – seminerler  -  teknik geziler, sosyal etkinlikler, kentimizin üyeler tarafından tanınması için doğa yürüyüşleri, yurtdışı gezileri, futbol turnuvaları, bowling turnuvaları gibi etkinlikler düzenliyoruz. Pandemi sürecinde ise YouTube kanalımız üzerinden seminerler gerçekleştirdik. Yeni normalleşme sürecimizle birlikte sahadaki aktif etkinliklerimizi sürdürmeye devam edeceğiz.

M.Demir : Son olarak mesleki açıdan yükselme ve mesleğe adım atacak gençleri nasıl bir süreç beklediğinden bahseder misiniz?

C. Şahin: 2018 yılının ilk çeyreğinden itibaren ülke genelinde yaşanan ekonomik kriz tüm sektörlerde etkili olmakla birlikte asıl etkisini inşaat sektöründe gösterdi. Bu durumdan da doğal olarak en fazla yeni mezun genç meslektaşlarımız etkilendi. Ardından devam eden pandemi süreciyle birlikte tablo daha da ağırlaştı. Ancak genç meslektaşlarımız bu sürecin geçici olduğunu unutmamalılar ve her şeye rağmen geleceğe umutla bakmalılar. Bugün inşaat mühendisliğinin en önemli sorunlarından biri ülkemizdeki plansız meslek politikalarıdır. Bu duruma rağmen inşaat mühendislerinin çalışma alanlarını belirleyen yasalarda gerekli düzenlemeler yapılırsa bugün dahi işsiz meslektaşımız kalmayacaktır. Genç meslektaşlarımızın bu kriz sürecini değerlendirmelerinin en iyi yolu, kişisel ve mesleki gelişimlerine yatırım yapmalarıdır.

 Son olarak da gençlerimize önerimiz; şartlar ne olursa olsun meslek etiği ve ahlakına bağlı kalmalarıdır.

MORA MEDYA ADINA GENEL KOORDİNATÖRÜ OLARAK  TEŞEKKÜR EDER,BAŞARILAR DİLERİZ.