Haftanın Filmlere Konu Olan Edebiyat Eseri

Edebiyat Dünyasının En iyi 10 Polisiye Romanı

Dostoyevski Kitaplarının Okunma Sırası ve Konuları

Dune Kitabı Hakkında Bilgiler

Epsilon, 2021’i Rengârenk Bir Kitap Seçkisiyle Uğurluyor!

En Çok satan Şuç Kitaplarından Grindelwald’ın Suçları - Fantastik Canavarlar

Vincent Van Gogh ve Eserleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Açık Pencere Önünde Mektup Okuyan Kadın Tablosu İncelemesi

Vincent Van Gogh Otoportrelerinde Neler Anlatıyor

Sonbahar yapraklarının sanatla yeniden hayat bulması

Gölgelerin dansına şahit olmaya hazır mısınız?

Devlerin dünyasından minyatür yaşamlar

15 Maddede James Webb Uzay Teleskobu

Rusya’nın sembolü haline gelen tarihi yapısı

Portekiz Hakkında Merak Edilen Her Şey

İspanya Hakkında Merak Edilen Her Şey

Kışlık Ayakkabı (Bot) Seçerken Dikkat Edilecekler

Evde Pizza Tarifi, Nasıl Yapılır? (Videolu)

Münih Savaş Başlıyor Nasıl Bir Film

En Çok Beklenen Filmlerden The Batman Filmi Sizlerle

Bir Kitap Bir Film Nil’de Ölüm

Nazi Faşizminin Karanlık Yüzü Schindler'in Listesi

Bir Diktatörün Son Günleri Çöküş Filmi

Matematik Dehasının Şizofreni İle Mücadelesi Akıl Oyunları

Güçlü ve sağlıklı saçlar için 8 ipucu

Diyetisyenden 2022 yılı için diyet önerileri

Hangi besinler saç sağlığına yardımcı olur?

Papaya meyvesinin cilt için faydaları nelerdir

Yılbaşı akşamına özel sağlıklı tarifler

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Pınar Demirkaya lezzetli ve sağlıklı önerilerde bulunuyorİspanya Hakkında Merak Edilen Her Şey

İspanya Kültürü, İspanya Festivalleri, Müzikleri ve Yemekleri Hakkında Bilgiler

Festivalleri, partileri ve müzikleriyle her yıl milyonlarca turisti kendine çeken İspanya muhteşem şehirleri ve güçlü kültürüyle turistlerin en çok tercih ettiği ülkelerden birisidir.  Gezginlere karşı hoşgörülü yaklaşımları, rahat yaşam tarzları ve haraketli gece hayatıyla İspanya Avrupa’nın çok ziyaret edilen ülkeleri arasında yer almaktadır. İspanya hakkında merak edilen her şeyi sizler için sıralarken İspanya yemeklerini de göz atmak isteyeceksiniz.

İspanya hakkında merak edilen her şeyi sizler için sıraladık

Eiffel Kulesinin ilk olarak İspanya’ya yapılacağını biliyor muydunuz?

Her yıl milyonlarca turisti kendine çekip hayran bıraktıran bu yapı ilk olarak İspanya’nın Barselona şehri için düşünülmüştü. Proje hükümete sunulduğunda hükümetin olumsuz sonucu üzerine kule Paris’e kuruldu. İlk başlarda Parisliler tarafından beğenilmeyen bu yapı daha sonra ününün artması sonrasında vazgeçilmez bir yapı olmuştur.

Festivalde harcanan domates 150 bin ton ağrılığında

Birçok festivale ev sahipliği yapan İspanya domates festivaliyle de ünlüdür. Festival boyunca yaklaşık olarak 50 bin insanın katılımıyla gerçekleşen festival için 150 bin tondan fazla domates harcanıyor. Festivale katılan katılımcılar domatesleri birbirlerine atarak festivalde çılgınlar gibi eğleniyorlar. Bu çılgınlık aynı zamanda Dünya basınında büyük bir israf olarak değerlendirilmektedir.

Yılın neredeyse her gününde bir festival var

Festivalleriyle ünlü bir ülke olduğundan bahsetmiştik. Yılın neredeyse her gününde festivaller gerçekleşiyor. Gerçekleştirmiş oldukları festivaller turistlerin ilgisini oldukça çekmektedir. Bu festivaller sayesinde ülkeye turist akınları oluyor. Öne çıkan ve en çok bilinen festivalleri arasında boğa güreşleri, domates festivali ve müzik festivalleri yer almaktadır.

Keyiflerinden vazgeçmezler

İspanyollar keyiflerine düşkünlerdir. Öğleye kadar çalıştıktan sonra öğle vakitlerini uyuyarak geçiriyorlar. Öğle saatlerinde çoğu iş yerini kapalı olarak bulmak mümkün.

Alejandro gomez arias jose robledo alfonso villa des santos evet isimleri oldukça uzundur.

İsimlerinin uzun olmasının sebebi hem annelerinin soyadlarını hem de babalarının soyadlarını almasından dolayı kaynaklanıyor. Özellikle resmi dairelerde sorun yaşıyorlar. Bankada için işlem yapmak isteyen bir Kübalı arkadaşım bankada bu sebepten dolayı uzun bir süre boyunca beklemek zorunda kalmıştı. Yarım saatlik bir işlem sonucunda yine yanlış bilgiyle sonuçlanan soyadı karmaşası

Dünyanın en çok kullanılan yabancı dili sıralamasında 2. sırada yer alıyor.

İspanyolca sadece ispanyada konuşulmuyor buna örnek verecek olursak İspanyolca Arjantin, Bolivya, Kolombiya, Şili, Paraguay, Panama, Meksika, Nikaragua, Honduras, Guatemala, El Salvador, Ekvador, Küba, Dominik Cumhuriyeti, Peru, Uruguay, Porto Riko, Venezuela ve Ekvator Ginesi’nin de resmi dilidir.

Dünyanın en büyük stadyumuna ev sahipliği yapıyorlar

Toplamda 100 bin kişilik bir kapasite ile Barcelona stadyumu dünyanın en büyük stadyumudur.

Çılgın partilerin adresi

Festivallerin yanı sıra çılgın partilerin verildiği ispanya özellikle İbiza adasında gerçekleşmektedir. İbiza adası festivalleri ve gece hayatıyla nam salmış Avrupa’nın en popüler yerlerinden birisidir.

Bu gökdelenin asansörü nerede

İspanya’da bulunan bu gökdelen ikonik bir yapı haline gelmiştir. İlk 20 katına asansör yapan mütahit öldükten sonra yarım kalmıştır. Binaya mütahitin ölümünden sonra kimse asansör yapmamıştır. Peki, nasıl çıkacak millet bu kadar katı. Asansörün yapılmamasının sebebi artık maddi durumlar mı bilinmez ama güzel bir reklam çalışması olduğu aşikâr.

Teleferikle Yurt dışı seyahat mi?

Evet, yanlış duymadınız İspanya’dan Portekiz’e Teleferikle Yolculuk yapabilirsiniz. İspanya ve Portekiz arasında yer alan bu teleferik sayesinde sadece bir dakikalığına ülke değiştirmek mümkün.

Zeytinyağının en fazla üretildiği ülke

Ülkenin zeytinyağı üretimi oldukça fazladır. Ama bizim aklımıza yabancı ülkelerden ilk olarak İtalya ve Yunanistan gelmektedir. Buda bu alanda partiler ve festivaller kadar iyi reklam yapamamalarından kaynaklanıyor.

Alkol ucuz mu evet ucuz

Ülkemiz haricinde her yerde ucuz olan alkol İspanya’da oldukça ucuzdur. Özellikle Fransa ithal şarapları daha ucuz. Ucuz olmalarındaki ana etken depolama tanklarının İspanya’da olmasıdır.

Bonus Bilgiler:  Sosyal medyada gülme karakterleri jajaja veya jejeje şeklindedir.  İspanyollar oldukça sıcakkanlıdırlar, yardımsever ve misafirperverdirler. Yüksek sesle konuşmayı severler.  Sabırlı insanlardır.  Verdikleri randevulara yarım saat veya 45 dakika geç kalma gibi alışkanlıkları vardır.  Akşam vakitlerinde herkes sokaklardadır. Kafeler barlar ve sokaklar insanlarla kaynıyor.  Yaz Ayları oldukça sıcaktır.  İngilizce bilen İspanyol bulmakta güçlük çekebilirsiniz. Restoranlar oldukça geç açıyorlar ve kahvaltı yapabilmek için turistlere özel bazı yerlerde erkenden açan yerler bulabilirsiniz.

İspanya Mutfağı

Festivalleri, partileri ve müzikleriyle ünlü olan İspanya Gastronomi alanında da kendini oldukça geliştirmiştir. İspanya yemekleri denince akla ilk olarak acı ve soslar gelmektedir. Bilinenin aksine kültürlerini yansıtan harika yemek çeşitliliğine sahiptirler. İspanya mutfağında ağırlıklı olarak deniz ürünleri görünmektedir. Jamon badem ve domates kullandıkları en çok besinlerdendir. Akdeniz mutfağının tipik özelliklerini taşıyan İspanyol Mutfağı her damak tadına uygun lezzeti sunmaktadır. Gerçekleştireceğiniz bir seyahat veya iş gezisinde mutlaka İspanyanın en meşhur 10 yemeğini deneyimleyin

İspanyanın En Meşhur 10 Yemeği

İspanya festivalleri kadar yemekleriyle de ünlü bir ülkedir. Kendine özgü birçok yemekle eşsiz lezzetler sunmaktadırlar. Çorbaları, yemekleri ve tatlılarıyla farklı lezzetler sunan İspanyol Mutfağı Seyahat ve iş gezilerinde mutlaka tadılması gereken yemeklerdir.

Gazpacho

Gazpacho çorbası ülke ile özdeşleşmiş bir çorbadır. Soğuk servis edilen bu çorbana Endülüs döneminden bu yana tüketilen besinlerden birisidir.  Gazpacho çorbası bizdeki domates çorbasına benzemektedir. İçerisinde bulundurduğu zeytinyağı, sirke, biber ve domates çorbaya eşsiz bir tat katmaktadır. Bardak ve kâse seçenekleriyle sunulan Gazpacho çorbası en çok tüketilen çorbalar arasında yer almaktadır İspanya’da ilk sıralarda yer alan Gazpacho çorbasının tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Endülüs döneminde bu çorbayı suda sirke, zeytinyağı, kuru çörek ve sarımsak karıştırılarak yapılıyordu.

İsnpanya Mutfağının Vazgeçilmez Çorbası GAZPACHO Tarifi İçin Sizi Şöyle Alalım  Tarife Git  

Tapas

İspanya’da atıştırmalık olarak tüketilen bu harika lezzet ülkede oldukça popülerdir. Hem sıcak hem de soğuk olarak servis edilmektedir. 5 Santimlik ekmeklerin üzerine çeşitli malzemeler serpiştirilerek yapılan bu harika yiyecek ara öğün olarak tüketilmektedir. Tapas birçok malzeme kullanarak yapılmaktadır. Çok fazla çeşidi vardır.

Tortilla

İspanyol omleti olan bu harika lezzet bol miktarda patates ve yumurtadan yapılmaktadır. Alışkanlıklarımız omletin sadece kahvaltıda tüketilen bir besin olduğu yönündedir. İspanyada omlet ana yemek olarak tüketilmektedir. Tortilla hem sıcak hem soğuk olarak servis edilmektedir.

Paella

İspanya’nın Valencia bölgesinde popüler olan bu yemek oldukça tercih edilen bir yemektir.  Yemeğin birçok çeşidi vardır. Yemeğin ana besinleri pirinç ve zeytinyağıdır. Bu ikiliye tavuk, et ve çeşitli sebzeler eşlik etmektedir. Aynı zamanda salyangoz ile yapılan bir çeşidi de vardır.  Paella özen isteyen bir yemektir ve her yerde bu yemeğin lezzetini alamayabilirsiniz. Paella yemek istiyorsanız mutlaka bu yemekle ün yapmış ve güzel yorumlar almış mekânları tercih edebilirsiniz.

Jamon

İş ve turistik seyahatlerinizde yemek söz konusu olduğunda karşınıza her yerde çıkabilecek bir yemek olan jamaon domuz etinden yapılmaktadır.

Churros

Hep ana yemeklerden konuştuk şimdi tatlı zamanı. Churros Türkiye’deki benzer ürünü halka tatlısıyla karşılaştırılmıştır.  Aynı zamanda Spanish doughnut ismiyle de popülerlik kazanmıştır. Ülke genelinde oldukça tercih edilen bir tatlı çeşididir. Kendini turistlere ispatlamış bir tatlı olarak karşımıza çıkmaktadır.  Sipariş ettiğiniz her Churros’ın yanına mutlaka sıcak çikolata eşlik edecektir. İçerisinde krema, Hindistan cevizi, çikolata ve vanilya gibi farklı çeşitler bulunmaktadır.

İspanya peynirleri

İspanya mutfağından bahsederken peynirleri görmezden gelmek olmaz tabiki muhteşem lezzetlere sahip olan İspanyol peynirleri keçi sütü, inek sütü ve marya sütünden yapılmaktadır. Öne çıkan peynir türlerinden biri olan Cabrales peyniri keçi sütünden yapılmaktadır ve bu peynir oldukça tuzludur.  Peynirin özelliği kireçtaşı mağaralarında muhafaza edilmesi ve küflendikten sonra kullanılmasıdır. Bir diğer peynir çeşidi olan Mahon peyniri Türkiye’deki tulum peynirini andıracak bir tada sahiptir.

Mari Muntanya

Deniz ve dağ kelimelerinden türeyen isim İspanyol yemekleri arasında en farklı lezzetlerden birisidir. Mari Muntanya tavuk, karides, sarımsak ve beyaz şarap sosundan oluşan bir yemektir. İspanyollar için ayrı bir önemi olan badem bu yemekte olmazsa olmazdır. Anavatanı Katalonya olmasına rağmen İspanyollar bu yemeği kendi bünyelerine kazandırmışlardır.

Turron

Beyaz çikolatalı, bitter çikolatalı parça bademli çeşitleri olan bu tatlı bizdeki helva ile eşdeğerde özeliklere sahiptir. Onlarca çeşidi olan Turron’un ana malzemeleri badem ve şekerdir. Misafirliklere hediye olarak götürülen tatlı aynı zamanda özel günlerde de ikram edilmektedir.

Horchata

İspanyanın yoğun sıcaklarına serinlemek için bir alternatif olarak sunulan bu içecek İspanyolların meşhur bademlerinden yapılmaktadır. İspanyanın yaz aylarında en çok tükettiği içeceklerden birisidir. Ana malzemeleri badem ve süttür.

Sezer Güney