Yabanmersininin Cildiniz İçin Şaşırtıcı Faydaları

En iyi kas iyileştirici 10 yiyecek ve içecek

Vejetaryenler için 6 İyi D Vitamini Kaynağı

Saç Dökülmesini Önlemek için İpuçlar

Sağlık Bakanlığı 2022 Bütçesi TBMM Plan Bütçe Komisyonunda Kabul Edildi

Alzheimer'e umut olacak deney: Hafıza silme çalışması

İlk yardım hayat kurtarır

Gotik Mimarisinin En iyi Örneklerinden Aziz Vitus Katedrali Prag

Bizans Mimari Sanatının En iyi Örneklerinden San Marco Bazilikası İtalya

İspanya'nın Sembollerinden La Sagrada Familia

Türkiye'nin en pahalı ili

Bursa, Kasım’da başka güzel

Mardin'de asırlık tarihi bina kendi enerjisini üretecek

Güney Kore’de Sonbahar Festival Zamanı

Aşk Benim Soyadım Konusu ve Fragmanı

Dram ve Bilim Kurgunun Bir Arada Olduğu Harika Bir Film Finch

Son Zamanların En iyi Komedi Dizileri

Hint Sinemasının Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmleri 20 Hint Filmi

The Age Of The Caveman 2” ile Avrupa satış rekoru kırdı

Son Zamanların En İyi 10 Savaş Filmi

Tenet Filmini Beğendiyseniz İzlemeniz Gereken Harika Filmler Sizleri Bekliyor

KALBİMDEN TUT ÖĞRETMENİM (FATMA YÜCEL İLE RÖPORTAJ)

Yüzünü ak edeyim Emeklerin helal olsun Gelecekte sözüm olsun Sesimden tut öğretmenim

 

Yüzünü ak edeyim

Emeklerin helal olsun

Gelecekte sözüm olsun

Sesimden tut öğretmenim

 

Merhaba Değerli Okuyucularım;

Özellikle okuma yazmayı öğrendiğimiz ilkokul yıllarımızdan itibaren üzerimizde sayısız emeği olan Hocalarımızı, öğretmenlerimizi sıklıkla hatırlarız değil mi? Hele ilkokul öğretmenlerimiz, onların yeri ayrıdır. İnsanın ilk öğretmeni annesi olduğu gibi, annesinin yerine geçer şefkatiyle, yakınlığıyla ilkokul öğretmeni..

Fark Yaratan Öğretmenler çalışmasına, öğrencilik anısıyla katkıdabulunan oyuncu ve sanatçı Arzum Onan, ilkokul öğretmenini anlatırken “bugün hala ilkokul arkadaşlarımızla buluşuyor olmamızı kendisine borçluyum” diyor. Kendisiyle geçirdiği zaman kısa olsa da üzerindeki etkisinin önemli olduğundan minnetle bahsediyor.

Esasında ilk öğretmenimiz Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (sav)’dir. Hayatımızı nasıl Rabbimizin istediği şekilde düzenleyip yaşayacağımız konusunda örnek aldığımız biricik önderimizdir.

Başta Rabbimizi tanıtan, sevdiren, bizden istediklerini, elçisinin hayatıyla birleştirip anlatan, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Siyer, Kur’an-ı Kerim, Arapça hocalarımızın yeri ayrıdır. Onların doğruları ve yanlışları, yöntemleri ve eksikleri sonsuz olan hayatımızı da etkiler. Bir başka konu da ayrıntılı olarak bu meseleyi konuşmak istediğim için sözü yormadan Sami Yusuf’un İngilizce seslendirdiği Al Muallim ilahisi eşliğinde bugün konuğumuz olan Fatma öğretmenimizle söyleşime geçmek istiyorum.

Bir zamanlar bir öğretmenim vardı

Öğretmenlerin öğretmeni

O dünyayı iyiye değiştirdi

Ve bizi daha iyi yaratılmışlar kıldı.

Ey Allah’ım utanıyoruz kendimizden

Yüz çevirdik öğretmenimizden

Şüphesiz zulmettik kendimize

                                     Sami Yusuf

L. Mizaç: Öncelikle hoş geldiniz Hocam. Sizi tanımak istiyoruz. Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

F. Yücel: Hoş buldum. 1982 Bursa doğumluyum. Ortaokul ve liseyi Bursa Yeşil İmam Hatip Lisesinde okudum. 28 Şubat dönemi öğrencilerinden olduğum için 2000 yılında Açıköğretim İmam Hatip Lisesinden mezun oldum.

2003 yılında evlendim. 2010 yılında Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İlahiyat ön lisans bölümünden, 2016 yılında Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun oldum. 2012 yılından itibaren öğretmen olarak görev yapıyorum. 2018 yılında Erzurum ili Tekman ilçesine Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olarak atandım ve halen orada görev yapmaktayım.

L. Mizaç: Önderim, öğretmenim, Hocamız, üstadımız  Peygamberimizin bize tarif ettiği yolu en güzel şekilde yürümek için sizler ve diğer branş öğretmenlerimiz her biri kendi alanında önemli dersler verirken bize, günümüzde geldiğimiz noktada öğretmenlere saygıyı, hürmeti kaybettik neredeyse. İstisnalarla moralimizi bozmamak için, bir gaflet anında yaptığı hatadan dolayı, öğretmenden özür dileyen kaymakamımız örneği başta olmak üzere yine sosyal medyada “öğretmenler” sayfasında rastladığım Balıkesirli Ali Öğretmen’in Batman’da küçük öğrencisinin saçını örmesi,  köyde iş olduğu için toplantıya gelmeyen velileri tarla ve evlerinde ziyaret eden Büşra Öğretmen yüreğimize su serpiyor.

Öğretmen olmak hayaliniz miydi? Nasıl karar verdiniz? Karar vermenizde etkili bir öğretmeniniz ya da başka biri oldu mu?

F. Yücel: Evet. Edebiyat öğretmeni olmayı hayal ederdim fakat şartlar Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olmayı gerektirdi. Ücretli öğretmen olarak çalışmaya başladıktan sonra benim yapmam gereken mesleğin öğretmenlik olduğunu fark ettim ve bunun için gayret ettim. Mesleğimi ve öğrencilerimi, öğretmeyi, birlikte öğrenmeyi çok seviyorum.

L. Mizaç:Bir başka fedakar öğretmen, sorduğu problemde çilek örneği kullanan, sonra çilek nedir sorusuna aldığı cevapla duygulanıp, çilek tohumu getirten, yetiştiren ve tattıran öğretmenimiz…

Hayatınızda iz bırakan bir öğretmeniniz var mı? Nasıl etkilendiniz?

F. Yücel: Tabi ki bütün öğretmenlerim benim için çok kıymetli ve hepsi hayatımda farklı izler bıraktı. Meslektaş olarak birlikte çalışma fırsatı bulduğum Cevahir Öğretmenimin mesleğim açısından bende bıraktığı izler büyüktür.

L. Mizaç:Bu vesile ile ahir ömrümün nadide öğretmenine, Cevahir Hocama ben de saygı ve hürmetlerimi sunuyor, bilmem hangi vakit, nasıl, nerede kendisini satırlarımda ağırlamayı gönülden, heyecanla arzu ediyorum.

Batıda öğretmenlik yaptıktan sonra şimdi doğuda öğretmenlik yapıyorsunuz. Doğuda öğretmenlik yapmanın avantaj ve dezavantajları nelerdir?

F. Yücel: Batıda ve doğuda öğretmenlik yapan biri olarak, doğuda hem imkânların kısıtlı olması hem de yaşam koşullarının batıya göre daha zor olması doğuda öğretmenlik yapmanın dezavantajı olarak söyleyebilirim. Avantajı ise her koşulda öğretmenlik yapmaya hazırlaması.

L. Mizaç:Reşat Nuri Gültekin’in Çalıkuşu romanının bizde yeri ayrıdır. Ayrıca müziğini Cahit Berkay’ın yaptığı Kemal Sunal’ın ayrı tuttuğum birkaç filminden biri olan Öğretmen filmi ülkemizin eğitim, ekonomi, yöresel şartların imkan ve imkansızlıkları, öncelikleri açısından bahse değer konu.

Doğudaki çocuklarımızın eğitimin değerini daha iyi bildiği söylenir durur. Bu düşünce ne kadar geçerlidir. Bize izlenimlerinizi anlatır mısınız?

F. Yücel: Bu düşüncede olan öğrencilerimizin sayısı maalesef çok az. Bunda velilerin desteğinin olmaması ve imkânların kısıtlı olması çok etkili…

Orada yaşadıktan sonra bu düşüncenin doğru olmadığını gördüm fakat sayıları az da olsa okumak için gayret eden ve bu uğurda her türlü zorluğa katlanan öğrencilerimin çabası takdire şayan.

L. Mizaç: Doğudaki çocuklarımızın teknoloji ile arası nasıl? Burada olduğu gibi fazlaca sıkı mı? Olumsuz etkilerini onlar ne derece yaşıyorlar?

F. Yücel: Doğudaki çocuklarımızın teknoloji ile arası batıda olduğu gibi sıkı değil. Bunda çocukların yeteri kadar teknolojik araçlara sahip olmamaları da etkili…

L. Mizaç: Salgın döneminde doğuda öğretmen olmak nasıldı? Ve gözlemlerinize dayanarak öğrenci olmak, çocuk olmak nasıldı sizce?

F. Yücel: Salgın döneminde doğuda öğretmen ve öğrenci olmak oldukça zordu. İklim şartlarının zor olması, internet ve teknolojik imkânların kısıtlı olması bizim öğrencilerimize sağlıklı ulaşmamızı engelledi.

L. Mizaç: Orada yaşadığınız, sizi etkileyen, unutamadığınız bir hatıranızı bizimle paylaşır mısınız?

F. Yücel: Net olarak şöyle bir anım oldu diyemiyorum ama çocukların sevgiye olan ihtiyaçları ve onlara sevgiyle yaklaştığım zaman ki coşkularını unutmam mümkün değil.

L. Mizaç: Geleneği bozmuyor rica nitelikli sorumu sormak istiyorum. Buluşmamızın bir kitabı olsun diye konuşmuştuk. Sizden aldığım cevap “Şeker Portakalı” isimli kitaptı. Neden bu kitap? Kitabın size ve özellikle öğrencilerinize katkıları nelerdir? Önümüzdeki yazımda orta öğretim öğrencileri için kitap önerileri sunmak isterim. Sizden de nedenleri ile birlikte kitap önerisi almak isteriz mümkünse.

F. Yücel:Şeker Portakalı kitabı çünkü Zeze’nin sevgiye olan ihtiyacı ve sevdiklerine olan bağlılığı beni çok etkilemişti. Özellikle doğuda görev yapmaya başladıktan sonra yaşam şartları, yaşadıkların, ne olursa olsun asla hayattan ve hedeflerinden vazgeçmemeyi öğretiyor.

Şeker Portakalı kitabının öğrencilere olan katkısı nedir dersek; nasıl bir ortamda dünyaya gelirlerse gelsinler, hayatta bir yere gelmek için gayret göstermeleri ve ne olursa olsun hayallerinden vazgeçmemeleri açısından faydalı buluyorum.

Branşım gereği Siyer-i Nebi okumalarını tavsiye edebilirim. Sevgili Peygamberimizin hayatını öğrenmek ve yaşamımızı buna göre şekillendirmek çocukluğumuzdan itibaren hepimizin en önemli gayesi olmalıdır. Bunun yanı sıra sahabelerin hayatlarını anlatan çok güzel kitaplar var. Bu kitapları okumak yaşamlarında onları olumlu yönde etkileyecektir.

L. Mizaç: Röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz ve içten yanıtlarınız için, şahsım ve Mora Dergisi adına size teşekkür ediyorum.

F. Yücel: Ben de bu güzel köşenizde bana yer verdiğiniz için teşekkür ederim.

Röportajımızın sonuna gelirken uluslar arası bir yarışmada Yılın Öğretmeni seçilen Sultan Öğretmenimizi ve merakla beklediğimiz Muallim filmini anmak istiyorum. Yabancı dil öğrenmeye eğilimi fazla olan büyük kızımın İngilizce öğretmenine duyduğu sevgisinden dolayı İngilizce ThankYouTeacher (Teşekkürler Öğretmenim) adlı eseri öğrenmek için çaba ve başarısını hatırladım.

Bir güzel dua ve vaktiyle küçük kızımın öğretmenine okumak için internette araştırma yaparken benim bir kenarda yazdığım (laf aramızda internetten aldım diyerek) ezberlemesi ve öğretmenine okuması için verdiğim şiirle ve kalbi dualarımla, teşekkürlerimle veda etmek istiyorum.

“Zil çalınca okula koşan çocuklarımıza

Ezan okununca da camiye koşmayı nasip eyle Ya Rabb…”

M. Emin YILDIRIM

ELİMDEN TUT ÖĞRETMENİM

Ben bir öğrenciyim

Küçüktür benim boyum

Hayallerimle mutluyum

Elimden tut öğretmenim.

 

Süt içip büyüyeyim

Cevaplarım doğru olsun

Huyum suyum güzel olsun

Kalbimden tut öğretmenim.

 

Ailemi mutlu edeyim

Arkadaşlarım yanımda dursun

Devlet, millet gurur duysun

Çabamdan tut öğretmenim.

 

Yüzünü ak edeyim

Emeklerin helal olsun

Gelecekte sözüm olsun

Sesimden tut öğretmenim.

 

Senin biricik öğrencinim

Okumaktır benim yolum

Öğretmek de borcum olsun

Ellerinizden öperim.

 

elif_zeynep1976@hotmail.com