Yabanmersininin Cildiniz İçin Şaşırtıcı Faydaları

En iyi kas iyileştirici 10 yiyecek ve içecek

Vejetaryenler için 6 İyi D Vitamini Kaynağı

Saç Dökülmesini Önlemek için İpuçlar

Sağlık Bakanlığı 2022 Bütçesi TBMM Plan Bütçe Komisyonunda Kabul Edildi

Alzheimer'e umut olacak deney: Hafıza silme çalışması

İlk yardım hayat kurtarır

Gotik Mimarisinin En iyi Örneklerinden Aziz Vitus Katedrali Prag

Bizans Mimari Sanatının En iyi Örneklerinden San Marco Bazilikası İtalya

İspanya'nın Sembollerinden La Sagrada Familia

Türkiye'nin en pahalı ili

Bursa, Kasım’da başka güzel

Mardin'de asırlık tarihi bina kendi enerjisini üretecek

Güney Kore’de Sonbahar Festival Zamanı

Aşk Benim Soyadım Konusu ve Fragmanı

Dram ve Bilim Kurgunun Bir Arada Olduğu Harika Bir Film Finch

Son Zamanların En iyi Komedi Dizileri

Hint Sinemasının Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmleri 20 Hint Filmi

The Age Of The Caveman 2” ile Avrupa satış rekoru kırdı

Son Zamanların En İyi 10 Savaş Filmi

Tenet Filmini Beğendiyseniz İzlemeniz Gereken Harika Filmler Sizleri Bekliyor

Mardin'de asırlık tarihi bina kendi enerjisini üretecek

Mardin kentsel sit alanında güneş enerjisi kullanarak kendi elektriğini üreten tarihi ev faaliyete geçti.

Şehmus EDİS (MARDİN İGFA)
Mardin'de Uluslararası Tasarım Vakfı, Kültürel Mirası Koruma Derneği, Edinburgh World Heritage ortaklığında gerçekleştirilen KORU Projesi kapsamında restore edilen tarihi evin açılışı yapıldı.

Tarihi evin açılışına Mardin'in Artuklu Belediyesi Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı, Kent Konseyi Başkanı Mehmet Hatip Özer, Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şahin, Kültürel Mirası Koruma Derneği üyeleri, Uluslar Arası Tasarım Vakfı Başkanı Nihat Eerdoğan ve STK temsilcileri ve mahalle sakinlerinin katıldı.


Açılışta yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Tasarım Vakfı Başkanı Nihat Erdoğan Tamirevi’de  Enerji verimliliğinin ön planda tutulduğu yapıda güneş enerjisi sistemi DEDAŞ ile yapılan protokol ile faaliyete girdiğini söyledi. Tescilli bir yapı olan ve Tamirevi adı verilen yapı örnek bir restorasyonun yapıldığığını belirten Erdoğan,"Enerji verimliliğinin ön planda tutulduğu geleneksel taş mimarisi ile 19 yy. da yapılmış bir Mardin evidir. Zaman içinde metruk kalması nedeni ile yıpranan ve kullanılamaz hale gelen yapıda 2017’de KORU projesi kapsamında başlayan restorasyon sürecinde mimarlık inşaat ve restorasyon bölümleri üniversite öğrencileri için bir koruma kampı düzenlenmiş, onlarca marangoz ve taş ustalarına kapasite geliştirme eğitimleri verilmiştir. Edinburgh şehrine onlarca taş ustası, mimar,restoratör, sanat tarihçi ve öğrencileri proje kapsamında götürülerek kapasite geliştirme programlarına katıldı” dedi.

 

Artuklu Belediye Başkanı Abdulkadir tutaşı ise, Farklı kültürleri, dinleri, dilleri ile dünya kenti olan Mardin son yıllarda yerli yabancı turistlerin yoğun ilgisini çektiğini belirterek, Tamirevi projesini önemsediklerini söylerken, "2000 yılından bu yana Dünya Mirası Geçici Listesinde yer alan Mardin'in tarihi dokusunu oluşturan tarihi evlerin korunması için yoğun çaba sarf ediyoruz. Doğal yapı ile insan etkileşimi sonucu ortaya çıkan taş mimarisinin benzersiz dini ve geleneksel yapılarını barındıran Mardin, bir ortaçağ kenti görünümüyle “kültürel peyzaj alanı” olarak UNESCO Dünya Miras Listesi'ne öneriliyor. Bu nedenle tarihi evlerin korunması amacıyla yapılan bu tür projeler tarihi kentin devamına önemli katkılar sağlar" dedi.