Yabanmersininin Cildiniz İçin Şaşırtıcı Faydaları

En iyi kas iyileştirici 10 yiyecek ve içecek

Vejetaryenler için 6 İyi D Vitamini Kaynağı

Saç Dökülmesini Önlemek için İpuçlar

Sağlık Bakanlığı 2022 Bütçesi TBMM Plan Bütçe Komisyonunda Kabul Edildi

Alzheimer'e umut olacak deney: Hafıza silme çalışması

İlk yardım hayat kurtarır

Gotik Mimarisinin En iyi Örneklerinden Aziz Vitus Katedrali Prag

Bizans Mimari Sanatının En iyi Örneklerinden San Marco Bazilikası İtalya

İspanya'nın Sembollerinden La Sagrada Familia

Türkiye'nin en pahalı ili

Bursa, Kasım’da başka güzel

Mardin'de asırlık tarihi bina kendi enerjisini üretecek

Güney Kore’de Sonbahar Festival Zamanı

Aşk Benim Soyadım Konusu ve Fragmanı

Dram ve Bilim Kurgunun Bir Arada Olduğu Harika Bir Film Finch

Son Zamanların En iyi Komedi Dizileri

Hint Sinemasının Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmleri 20 Hint Filmi

The Age Of The Caveman 2” ile Avrupa satış rekoru kırdı

Son Zamanların En İyi 10 Savaş Filmi

Tenet Filmini Beğendiyseniz İzlemeniz Gereken Harika Filmler Sizleri Bekliyor

Mora Medya Genel Koordinatörü Mustafa Demir'in Bu Haftaki “8 de 8 “ Röportaj Konuğu Yıldırım Belediye Başkanı Sn. Oktay Yılmaz Oldu

Azim ve kararlılıkla hizmetlerini yürüten, mütevaziliğiyle gönülleri dolduran Yıldırım Belediye Başkanı Sn. OKTAY YILMAZ ile “8 de 8 “ röportajlarımıza devam etmekteyiz.

M.DEMİR : Bursa Yıldırım Belediye Başkanı olarak sizi tanıyoruz, çalışmalarınızı MORA MEDYA İnternet Haber ile yakından takip ediyoruz ama okuyucularımıza daha detaylı kendinizi tanıtır mısınız? 

O.YILMAZ : 1977 Erzurum doğumluyum. Makine mühendisiyim. Isıtma ve soğutma sektöründe faaliyet gösteren bir firmam var. Uzun yıllar, sivil toplum kuruluşlarında çeşitli görevler üstlenerek ülkeme ve milletime hizmet etmeye gayret ettim. Millete hizmet etmenin en etkili aracının siyaset olduğunu görerek, 2006’de AK Parti ile siyasete başladım. İlçe başkan yardımcılığı, Belediye Meclis Üyeliği, ilçe başkanlığı gibi görevlerde bulundum. 2019 yerel seçimleriyle birlikte de Yıldırım Belediye Başkanlığı görevi nasip oldu. Evli ve 3 çocuk babasıyım.

M.DEMİR : Başkanlığa seçildiğinizde ekonomik olarak bütçenizin iyi olmadığı ve borçlu olduğunuz bilinmektedir. Birçok çalışma ile birlikte, bugünün Belediye Bütçesini anlatır mısınız?

O.YILMAZ :

Mesele borçlu olmak değil… Belediyeler iş yapmak, hizmet üretmek için borçlanabilirler. Ancak önemli olan borcun yönetilebilir ve mali durumun sürdürülebilir olması. Göreve geldiğimiz ilk yılı ‘mali disiplin yılı’ ilan etmiştik. Mali anlamda yol haritamızı hazırlayıp, tasarruf hamlelerimizi hayata geçirmiştik. Şükürler olsun, gayretlerimiz neticesinde önemli miktarda borç ödemesi gerçekleştirdik. Tabi burada ki asıl dikkat edilmesi gereken husus; borç ödemesi gerçekleştirirken projelerimizi ve hizmetlerimizi de hiç aksatmamış olmamız. Hem borç ödedik hem de iş yaptık… Bugün de herhangi bir harcama yaparken, iş üretirken titiz davranıyoruz. Belediye bütçesinin tamamı Yıldırımlılara aittir ve Yıldırımlıların menfaati için kullanılmalıdır. Bu bilinçle çalışmaya devam ediyoruz. “

M.DEMİR : Kültürlü ve eğitimli gençlerimizin yetişmesini arzu ettiğimiz bu zamanda yaptırdığınız kütüphane ve çalışma mekânını anlatır mısınız ?

O.YILMAZ : Yıldırım’da artık sloganlaşmış bir söylemimiz var. Diyoruz ki; ‘Hizmette öncelik çocukların ve gençlerindir.’ Biliyoruz ki daha iyi bir gelecek daha mutlu yarınlar için çocuklarımızı iyi yetiştirmeli, gençlerimizi desteklemeliyiz. Elimizden geldiğince, hayatın her alanında gençlerimizi destekliyoruz. Gençlerimizin sosyal, kültürel gelişimleri ve eğitimleri bizim için son derece önemli. Bu alanda hayata geçirdiğimiz çalışmalardan biri de Mümine Şeremet Uyumayan Kütüphanesi. Burası Bursa’nın en güzel kütüphanesi. Modern ve teknolojik altyapısı, çalışma salonları, bilgisayar odası, sınırsız internet hizmeti, 20 bini aşkın eseri, dinlenme alanları, kafeteryası, ücretsiz çay çorba ikramları, kolay ulaşılabilir lokasyonu ve 7-24 hizmet veriyor olması ile çok nitelikli ve özel bir hizmet oldu. Sadece Yıldırımlılar değil, Bursa’nın farklı farklı ilçelerinden gelen gençlerimize hizmet veren Mümine Şeremet Uyumayan Kütüphanesi’ne ayda ortalama 10 bin gencimiz giriş yapıyor. Gençlerimiz memnun, aileler memnun bizler de şehrimize böyle değerli bir eser kazandırdığımız için mutluyuz.

 M.DEMİR : Başladığımız günden bugüne kadar, yaptığınız projeler ve hizmetleri anlatır mısınız?

O.YILMAZ : Görevde yaklaşık 30 ayı geride bıraktık. Bu süre zarfında, Yıldırımlılara daha yaşanabilir, daha keyifli ve huzurlu bir kent sunmaya gayret ettik. Şeyh Edebali’nin, ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ nasihatını kendimize şiar edindik. Hizmetlerimizin merkezine insanı koyarak, elimizden gelen tüm gayretle çalıştık. Yıldırım yüz ölçümü olarak Bursa’nın yüzde 1’ine karşılık gelirken, nüfus olarak ise kentin yüzde 23’üne ev sahipliği yapıyor. Tabi bu durumun ortaya çıkardığı temel sorunlar var. Kent sıkışık, sosyal alanlar yetersiz… Yıldırım’da iş yapmak, hizmet üretmek gerçekten zorlu bir süreç.  Bir okul, park, pazar yeri yapacaksınız, yol açacaksınız… Bakıyorsunuz vatandaş planlara aykırı şekilde arazinin üstüne bina yapmış. Hisseli parsel ve tapu sorunları nedeniyle hem belediye hem de vatandaş çeşitli zorluklarla karşılaşıyoruz. İmar Uygulama Planları yapboza dönmüş… Bir plan yapıyorsunuz, vatandaş itiraz edip dava açıyor ve tüm planlarınız bozuluyor… Bu sefer hizmet üretemez hale geliyorsunuz. Biz sorunun köküne inerek, devrim niteliğinde düzenlemelerle kentin önünü açacak hamleler yaptık. Tüm bu problemleri aşmak için TBMM’den yasa çıkarttık. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum’un destekleri ile İmar Kanunu’nun ilgili 18. Maddesi’nde değişiklik yapıldı. Artık planlarla ilgili bir itiraz gelse bile planın tamamı değil, sadece itiraz gelen ilgili kısımda yeni düzenlemeler yapılıyor. Böylece uzun vadeli, önümüzü görerek iş yapabilir hale geldik. Yıldırım’da hizmetin önündeki engelleri kaldırdık. İmar Kanunu’nda yapılan değişiklik bu açıdan çok önemli bir hizmetti.

Tabi bunların yanı sıra; ulaşımı rahatlatacak yeni imar yolları açıyoruz, mevcut yolları da yeniliyoruz. Yıldırım’ı yeniden yeşil kimliği ile buluşturacak çalışmalarımız devam ediyoruz. Görev dönemimizin sonuna kadar toplamda 1.5 milyon metrekare yeşil alan sözümüz vardı. Büyükşehir Belediyemiz eliyle Vakıf Bera Kent Parkı’nı ilçemize kazandırdık. Gökdere Millet Bahçesi’nde çalışmalar devam ediyor. Balaban Mesire alanını önümüzdeki günlerde hizmete açıyoruz. Cumalıkız Mesire Alanı’nda çalışmalar başladı. İnşallah dönemimiz bitmeden sözümüzü tutmuş olacağız. Büyük mesire alanlarının yanı sıra vatandaşlarımızın nefes alacağı, evlatlarımızın güven ve huzur içinde vakit geçirebileceği mahalle parklarımızın yapımına da devam ediyoruz. Şuana kadar 15 yeni parkı ilçemize kazandırırken, 30 parkımızı da sil baştan yeniledik.

Gençlerimizin ve çocuklarımızın sosyal, fiziksel ve ruhsal gelişimleri açısından spor son derece önemli. Bu bilinçle Yıldırım’ı bir spor kenti yapmak için çalışıyoruz. Herkesin kolaylıkla ulaşabileceği noktalara spor tesisleri inşa ediyoruz. Bursa’nın en büyüğü olan Naim Süleymanoğlu Spor Kompleksi’ni ilçemize kazandırdık. Fidyekızık Spor Tesislerimizi yeniledik. Mimar Sinan Spor Tesisi’ni daha modern ve donanımlı bir komplekse dönüştürecek çalışmalarımız devam ediyor. Yine Dr. Ahmet Sadık Spor Tesislerimiz yenileniyor. Ulus Kadın Spor Merkezi’ni ilçemize kazandırdık. Sadece bu yıl yaz spor okullarımızda 15 bin çocuğumuza dokunduk. 30 aylık görev süremiz de yaklaşık 80 bin vatandaşımıza spor eğitim ve hizmeti sağladık.Vatandaşlarımızın daha sağlıklı ve güvenli ortamlarda alışveriş yapmaları için ilçemize modern kapalı Pazar alanları kazandırıyoruz, mevcut pazar alanlarını da yeniliyoruz. Millet Mahallesi’ne kazandıracağımız kapalı Pazar alanında çalışmaların büyük kısmı tamamlandı. Sıracevizler pazar yerini sil baştan yeniliyoruz. Aynı zamanda Pazar yerinin üstüne yeni bir kat çıkarak, burayı bir sosyal yaşam alanına çeviriyoruz. Kadınlarımız ve çocuklarımız burada hem spor yapabilecek hem de huzurlu vakit geçirebilecekler.

Sosyal İnovasyon Merkezimiz bünyesinde hayata geçirdiğimiz Yıldırım İstahdam Merkezi ile vatandaşlarımıza hem meslek öğretiyor hem de istihdama kazandırılmalarını sağlıyoruz. Şuana kadar yaklaşık 8 bin vatandaşımızı bu merkez aracılığıyla iş sahibi yaptık.Hayatın her alanında kadınlarımızın yanındayız. Kadınların sosyal ve ekonomik açıdan desteklenmeleri öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Kurduğumuz 15 kadın girişimcilik merkezi ile kadınlarımıza hem meslek öğretiyoruz hem de ev ekonomilerine katkı sunmalarını sağlıyoruz. Yine kadın kooperatifleri bizim için çok önemli. Kadınlarımızın ekonomik potansiyellerini artı değere dönüştürecek kooperatiflerin kurulmasına öncülük ediyor ve destekliyoruz. Şuana kadar 7 kadın kooperatifinin kurulmasını sağladık. Amacımız bu sayıyı 14’e çıkarmak. Yıldırımı daha keyifli bir kent haline getirecek çalışmalara imza atıyoruz. Kültür, sanat alanında önemli işler yapıyoruz. Konferanslar, seminerler, akademiler, yazar buluşmaları, konserler ile Yıldırım’a renk katıyoruz, vatandaşlarımızın keyifli ve mutlu zaman geçirmelerini sağlamaya gayret ediyoruz.Yıldırım’a daha yapacak çok işimiz var. Bitirdiğimiz projelerin yanı sıra devam eden ve planlanan işlerimiz de var. Tüm bu işler bittiğinde Yıldırım’daki değişim ve dönüşüm herkes için daha görünür ve hissedilir olacaktır.

 M.DEMİR : Kentsel dönüşüme değinmek istiyorum. Yıldırım İlçemizin sıkıntılarını, bu konuda yaptığınız çalışmaları anlatır mısınız?

O.YILMAZ : Yıldırım, Anadolu’nun dört bir köşesinden gelen vatandaşlarımızın birlikte yaşadığı bir şehir. Tabi 25-30 yıl önce buraya gelip yerleşen hemşehrilerimizin tek kaygısı başlarını sokacak bir evleri olmasıydı. Ancak insanların sosyal ve ekonomik şartları değişti. Bununla birlikte yaşam şartları, ihtiyaçlar ve beklentiler değişti. Artık her evde en az bir araba var. Bu defa hemşehrilerimiz otopark talep ediyor. Sosyal yaşam alanı, park, okul istiyor her hemşehrimiz. Bunları sağlayabilmek için planlı bir şehirleşme gerekiyor. Tabi bir de deprem gerçeği var… Bursa birinci derecede deprem kuşağında yer alıyor. Hemşehrilerimizin can ve mal güvenliği açısından daha güvenli ve sağlıklı yaşam alanlarına kavuşması gerekiyor. Biz kentsel dönüşüm hamlesiyle hem hemşehrilerimizi daha güvenli, sağlıklı, konforlu binalara kavuşturmayı hem de onların ihtiyaçlarına karşılık verecek sosyal yaşam alanlarını oluşturmayı hedefliyoruz.

Şuan Mevlana Mahallesi’nde hayata geçirdiğimiz kentsel dönüşüm çalışması devam ediyor. Mevlana Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projemiz 7. ve 8. Etap olmak üzere toplam iki etaptan oluşuyor. Bu iki etaptaki depreme dayanıksız, sağlıksız ve güvensiz 900 konutu yıkarak bunların yerine depreme dayanıklı, modern, güvenli, sosyal yaşam alanları da olan bin 244 konut inşa edeceğiz. Projede rezerv alan kullanmayacağız, tamamen yıkılan binaların yerine yenilerini yapacağız. 7. Etap’ta, yıktığımız 301 konutun yerine 644 konut ve 177 dükkân yapacağız. 8. Etap’ta ise 599 konutu yıkıp 600 konut inşa edeceğiz. Bu proje, Yıldırım'daki kentsel dönüşüm çalışmalarına model olacak. Bölgenin değerini artıracak ve domino taşı etkisiyle kentsel dönüşümü tetikleyecek.

7. Etap’ta bulunan 301 konutun tamamını yıktık. İhaleyi kazanan firmaya yer teslimini gerçekleştirdik ve firma da hafriyat çalışmalarına başladı. 2023 yılı Mart ayında da inşallah proje tamamlanacak ve Mevlana’da yeni bir yaşam başlayacak. Projemiz tamamen gönüllülük esasına göre gerçekleştirildi. Tek bir kamulaştırma yapmadık. Hak sahibi vatandaşlarımızla görüştük, kavuşacakları yeni yaşamı anlattık. Onların sıkıntılarını dinledik, çözüm ürettik. Vatandaşlarımıza maddi kolaylık sağlamak borçlarını 10 yıla kadar vadelendirdik. Vatandaşlarımızın taşınma işlerine yardımcı olup, kira desteği de sağladık. Netice itibariyle 7. Etap’ta yüzde 100 oranında uzlaşma sağladık. Herkesin mutlu ve memnun olduğu bir anlaşma çıktı ortaya. Ancak, Yıldırım’ın tamamını TOKİ ya da Belediye eliyle dönüştürmek mümkün değil. Böyle bir uygulamayı sağlıklı da bulmuyoruz. Biz Mevlana’da ortaya doğru bir model koyduk. Şehir silüetini bozmayan, komşuluk ilişkilerinin devam edeceği, sağlıklı, güvenli yapılar ortaya çıkarıyoruz. İstiyoruz ki bu özel sektöre de örnek olsun. Özel sektör ve vatandaşlarımız arasında gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm görüşmelerine de destek oluyoruz. Tapu da sorun varsa orada destek oluyoruz, hukuksal bir sorun varsa hukuk desteği veriyoruz. Yeter ki taraflar anlaşsın biz elimizden gelen desteği sunuyoruz.

M.DEMİR : STK’lar Kanaat Önderleri vasfını taşımaktalar. Bu konudaki özde çalışmalarınız ve istişareleriniz ne durumda?

O.YILMAZ : Biz Yıldırım’da istişare ve ortak akla önem veriyoruz.  Kentin nabzını tutmak, hemşehrilerimizin talep ve ihtiyaçlarını doğru tespit etmek açısından da STK’larımız önemli bir görevi yerine getiriyor. Biz de sivil toplum kuruluşlarımızla sık sık bir araya geliyoruz. Yapacağımız işlerde, hayata geçireceğimiz projelerde sivil toplum kuruluşlarımızla da görüşüyor, fikirlerini alıyoruz. Yıldırım’a ve Yıldırımlılara katkı sunan her STK ile iş birliği içinde çalışmaya devam edeceğiz.

 M.DEMİR : Halkla iletişim ağlarınız nelerdir? Ulaşılabilir biri misiniz? Belediye çözüm masanız ile ilgili bilgi verir misiniz?

O.YILMAZ : Bizim için şehir insandır… Hizmeti insan için üretiriz. Bu nedenle doğru iş yapabilmek, doğru hizmet üretebilmek için vatandaşla iletişiminizin güçlü olması gerekir. Mümkün olduğu kadar hemşehrilerimizle doğrudan yüz yüze iletişim kurmaya gayret ediyorum. Haftada en az 3-4 mahallemizi ziyaret ediyorum. Vatandaşlarımızla, esnafımızla buluşuyorum. Onların dertlerini, taleplerini, önerilerini dinliyorum. Sürekli sahada olan biriyim. Bu nedenle vatandaşımıza da doğrudan hesap verir bir pozisyondayım. Bir talebi varsa vatandaşımız kolayca bana ulaşıp, bununla ilgili şikâyetini iletebiliyor. Bunun dışında Yıldırım İletişim Merkezi’miz var. Arzu eden tüm vatandaşlarımız ‘444 16 02’ numaralı telefonu arayarak; şikâyet, öneri ve taleplerinizi bizlere ulaştırabilirler. Hemşehrilerimizden merkezime gelen her talep ve şikâyet kayıt altına alınmakta, ilgili müdürlüğe iletilmekte ve tamamının takibi yapılmaktadır.

 M.DEMİR : Doğalgaz sorunu olan mahalleler ile ilgili çalışmalarınız ile son söylemek istediklerinizi nelerdir?

O.YILMAZ : İlçemizin en önemli sorunlarından biri de doğalgazdı. Elektrik, telefon ve su gibi hizmetleri kullanmalarına rağmen imar sorunu yüzünden yıllardır doğalgaza erişemeyen vatandaşlarımız var. Doğalgaz sorunu yaşayan Şirinevler, Hacivat, Samanlı, Çınarönü, Millet, Arabayatağı ve Vakıf mahallelerini ilgilendiren bu sorunu çözeceğimize dair hemşehrilerimize söz vermiştik. Doğalgaz sorununun çözümü için tıpkı imar düzenlemesinde olduğu gibi TBMM’de yasal düzenleme yapıldı. Ağustos ayında da doğalgaz altyapı çalışmalarını başlattık. İnşallah bu yılın sonuna kadar ilk doğalgazı da vereceğiz. Kademe kademe ilerleyeceğiz. Çalışmalar tamamlandığında Yıldırım’da toplamda 10 bin hane doğalgaza kavuşacak.

Hizmetlerimizi halkımızla buluşturan  Bu güzel röportaj İçin, MORA MEDYA ‘ya  teşekkür ederim.

MORA MEDYA İNTERNET HABER PLATFORMU OLARAK BİZ TEŞEKKÜR EDERİZ.

MUSTAFA DEMİR 

GENEL KOORDİNATÖR