Kolajenin Faydalarını Bilmeyen Kalmayacak!

PCR testinde yeni buluş Türk bilim insanlarından yeni buluş PCR Testi artık burundan yapılmayacak

Devlet korumasında yetişen çocuklara otizm taraması

AKCİĞER SAĞLIĞI DOKTORLARI PANDEMİ SÜRECİNİN HENÜZ BİTMEDİĞİNE DİKKAT ÇEKİYOR

Roche, Meme Kanseriyle Mücadelede  Hasta Yolculuğuna olan Desteğini Sürdürüyor

Artık e-Devlet üzerinden yapılabilecek

Vaka sayısı 30 Bin

Güney Kore’de Sonbahar Festival Zamanı

Google Eart’teki En Garip Yerler

Dünyanın En Çılgın ve İlginç Otelleri

Buluşlarından nefret eden ve pişman olan mucitler

Klasik Araba Tutkunlarının Vazgeçilmez Klasik Arabaları

Güneş Sisteminin En uzak Gezegeni Neptün Hakkında Bilgiler

Merkür gezegeni hakkında bilinmesi gereken 20 madde

Film Önerisi Arayanlar İçin Farklı Konularıyla Film Önerileri

The Batman yapımcıları son fragmanı yayınladı

Motivasyon Konulu Filmler En İyi 15 Motivasyon Filmi

Sinema Dünyasının En İyi Soygun Filmleri

Son Zamanların En Çok İzlenen Savaş Filmleri

Konusu Lisede Geçen En İyi Filmler

Inception (Başlangıç) Filmine Benzeyen Filmler

OSMANGAZİ BELEDİYESİ

Bursa Bölge

Osmangazi Belediyesi’nin Aşure Geleneği Sürüyor

Osmangazi Belediyesi’nin Düzenlediği Liselerarası Mevlana Şiir Yarışması başladı

Dündar: “Kültürel Mirasımızı Yarışmalarımızla Markalaştırıyoruz”

Osmangazi Belediyesi tarafından Mevlana’nın dünyaya yayılan felsefesini gençlerin hafızalarına ve ruhlarına işlemek amacıyla bu yıl 11’incisini düzenlenen Liselerarası Mevlana Şiir Yarışması başladı.

Osmangazi Belediyesi’nin edebiyat dünyasına yeni eserler kazandırmak, çocukların manevi dünyasını zenginleştirip onlara Mevlana’yı tanıtmak adına 2011 yılından bu yana geleneksel olarak düzenlediği Liselerarası Mevlana Şiir Yarışması’nın tanıtım toplantısı, Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde yapıldı. Bu yıl konusu serbest olarak belirlenen yarışmanın toplantısına Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın yanı sıra AK Parti Bursa İl Başkan Yardımcısı Kamil Bayramiç, Osmangazi Kent Konseyi Başkanı Erol Bodur, Osmangazi İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Sayın, yarışmanın jüri üyelerinden Metin Önal Mengüşoğlu, Mustafa Başpınar, Doç. Dr. Sadettin Eğri ile başkan yardımcıları katıldı.

“BİNLERCE GENCİMİZİN GÖNLÜNE ULAŞTIK”

Liselerarası Mevlana Şiir Yarışması’na katılan gençlerin yeteneklerini keşfetme imkanı bulduğunu belirten Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, aynı zamanda yeni şairlerin Türk edebiyatına kazandırılmasına zemin hazırladıklarını söyledi. Başkan Dündar, “Belediye olarak, hayatın her alanında vatandaşlarımızla birlikte şehrin ihtiyacı doğrultusunda çalışmalar yapıyoruz. Gerek tarihi miras gerekse kültür sanat gibi birçok alanda önemli projelere imza atıyoruz. Kültürel mirasımızı, her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz edebiyat yarışmalarımızla markalaştırıyoruz. Liselerarası Mevlana Şiir Yarışması, Milli Eğitim Bakanlığımızın desteğiyle ülkemizin dört bir yanında merakla beklenen ve binlerce gencimizin gönlüne ulaşan yarışma oldu. Bu önemli yarışmayla, öğrencilerimizin Mevlana’yı okumasını ve onun sevgisi ile felsefesini satırlara dökmesini hedefliyoruz” dedi.

13 Eylül’de başlayan yarışma müracaatlarının 12 Kasım Cuma günü mesai bitiminde sona ereceğini bildiren Başkan Mustafa Dündar, “Yarışma şartları her yıl olduğu gibi mevlanasiiryarismasi@osmangazi.bel.tr adresinden ilan edildi. Yarışma sonunda dereceye giren birinciye 5 bin TL, ikinciye 4 bin TL, üçüncüye 3 bin TL ve 3 adet biner liralık mansiyon ödülleri verilecek. Bu yıl da genç kalemlerden Mevlana’yı dinlemek istiyoruz. İnşallah, kütüphanelerimize yeni eserler kazandıracağız. Bu çalışmamıza destek veren kıymetli jürilerimiz Metin Önal Mengüşoğlu, Prof. Dr. Nesrin Karaca, Doç. Dr. Saadettin Eğri, Ercan Yılmaz ve Mustafa Başpınar’a çok teşekkür ediyorum. Yarışmamıza katılacak tüm gençlerimize de başarılar diliyorum” diye konuştu.

“BAŞKANIMIZ ÇOCUKLARI YERLİ DEĞERLERLE TANIŞTIRMAK İÇİN ÇIRPINIYOR”

Şair Metin Önal Mengüşoğlu da, konuşmasından önce İstiklal Marşı’nın 100’ncü yıldönümü münasebetiyle yazdığı ‘İslam Milletinin İstiklal Marşı’ kitabını Başkan Dündar’a hediye etti. Mengüşoğlu, “Osmangazi Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu böylesine önemli yarışmalar, çocuklarımızın Mevlana, Yunus Emre ve Mehmet Akif gibi yerli değerlerle tanışması için son derece önemli bir adımdır. Bu kişiler, bu toprakları Anadolu yapan ruhtur. Başkanımız Mustafa Dündar, çocuklarımızı yerli değerlerle tanıştırmak için adeta çırpınıyor. Ben de, şahsım adına böyle bir hadisenin parçası olmaktan her zaman memnuniyet duyuyorum” dedi.

Osmangazi İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Sayın ise tüm okullardan büyük bir katılım beklediklerini belirtirken, eğitim camiası adına Başkan Dündar’a teşekkür etti.