Haftanın Filmlere Konu Olan Edebiyat Eseri

Edebiyat Dünyasının En iyi 10 Polisiye Romanı

Dostoyevski Kitaplarının Okunma Sırası ve Konuları

Dune Kitabı Hakkında Bilgiler

Epsilon, 2021’i Rengârenk Bir Kitap Seçkisiyle Uğurluyor!

En Çok satan Şuç Kitaplarından Grindelwald’ın Suçları - Fantastik Canavarlar

Vincent Van Gogh ve Eserleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Açık Pencere Önünde Mektup Okuyan Kadın Tablosu İncelemesi

Vincent Van Gogh Otoportrelerinde Neler Anlatıyor

Sonbahar yapraklarının sanatla yeniden hayat bulması

Gölgelerin dansına şahit olmaya hazır mısınız?

Devlerin dünyasından minyatür yaşamlar

15 Maddede James Webb Uzay Teleskobu

Rusya’nın sembolü haline gelen tarihi yapısı

Portekiz Hakkında Merak Edilen Her Şey

İspanya Hakkında Merak Edilen Her Şey

Kışlık Ayakkabı (Bot) Seçerken Dikkat Edilecekler

Evde Pizza Tarifi, Nasıl Yapılır? (Videolu)

Münih Savaş Başlıyor Nasıl Bir Film

En Çok Beklenen Filmlerden The Batman Filmi Sizlerle

Bir Kitap Bir Film Nil’de Ölüm

Nazi Faşizminin Karanlık Yüzü Schindler'in Listesi

Bir Diktatörün Son Günleri Çöküş Filmi

Matematik Dehasının Şizofreni İle Mücadelesi Akıl Oyunları

Güçlü ve sağlıklı saçlar için 8 ipucu

Diyetisyenden 2022 yılı için diyet önerileri

Hangi besinler saç sağlığına yardımcı olur?

Papaya meyvesinin cilt için faydaları nelerdir

Yılbaşı akşamına özel sağlıklı tarifler

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Pınar Demirkaya lezzetli ve sağlıklı önerilerde bulunuyorŞaİr ve yazar Hülya ÇElİk’İn Yazar Gülsüm Coşkun İle Röportajı

Yazatr Gülsüm Coşkun İle Röportaj

Değerli okuyucularım. Bu gün çok değerli  Şair Yazar arkadaşım Gülsüm Coşkun Hanımefendiyle birlikte hazırladığımız Röportaj'ı sizlerle paylaşmaktan  gurur duyuyorum.

Hülya Çelik: Merhaba sevgili Gülsüm Coşkun kısaca kendinizi tanıtırmısınız?

Gülsüm Coşkun: Ben Gülsüm Coşkun. Kahraman Maraş Afşin liçesinin Kötüre köyünden ailenin son çocuğuyum  19 yaşımda İngiltereye yerleşip ve hala Londrada yaşamaktayım. İki çocuk annesiyim aslında  hobilerimin arasında yemek yapmak şiir yazmak ve seyahat etmek vazgeçilmezlerimdendir.

Hülya Çelik: Ne zamandır Şiir yazıyorsunuz.

Gülsüm Coşkun: Altı yaşımda okuma yazmayı söktüğümde iki yıl sonra yani sekiz yaşımda kendimce şiir olduğunu dahi bilmeden şiirler yazıyordum ama bu şiirleri hiç bir zaman hiç kimseye okutmadan yırtıp sonrada kendime kızıyordum çünkü etrafımdaki arkadaşlarım hiç böyle yazılar yazmıyorlardı. Ben neden böyle şeyler yazıyordum kendimce yanlış şeyler yaptığımı düşünüyordum. Tabi bu uzun yıllarımı aldı taki on beş yaşıma geldiğimde yazdığım şiirleri artık tutmaya başlamıştım ve şiir benim hayatıma farklı bir yön verd,i ben şiiri her acının ilacıymış gibi algılamaya başladım şiir bana hep çok iyi geldi.

Hülya Çelik: Yazmanızda en büyük etken nedir?

Gülsüm Coşkun: şiir yazmamdaki en büyük etken yaşadığım coğrafyanın yasaklarıydı belkide ve o yasakların içinde şiir bir inci gibiydi, aslında her yasağa başkaldırıydı şiir. Bir aşkı anlatırken dahi artık varlığından haberdar bir yürekten dökülen içime sığmayan kalemin mürekkebinden, kağıtlara akan özgürlüktü ve ben yaşamımda özgür olamasamda kağıtlara döktüğüm şiir özgürdü benim kanaatimce.

Hülya Çelik:.Bildiğim kadarıyla 4 şiir 2 roman kitabınız var.  kitaplarınızdan biraz bahseder misiniz, yazarken çektiğiniz en büyük zorluk nedir?

Gülsüm Coşkun: aslında beş şiir kitabı ve iki roman yazarıyım. Şiir duyguyla alakalı olmasına rağmen ben hala kendi yazdığım şiirlerde özgürlüğü yakalayabilmiş değilim,neden derseniz belkide geldiğim kültür ve kendi ülkemdeki yasaklardan dolayı şiiri dahi kendi içimden gelerek değil kendi içimden yontarak yazıyorum. Haliyle şiir şairin istediği gibi değil yasaların koyduğu yasalara göre yazılıyor ve öyleki şiir şairin yüreğinde tutsak kalıyor.

Romanlarıma gelince yine biç çok hikayeyi yüzeysel olarak ele almak derine inmeden yazmak zorunda kalıyorum.

Hülya Çelik:.Kitaplarınız hangi yaş gruplarında ilgi çekiyor 

Gülsüm Coşkun:Kitaplarım özellikle şiir kitaplarım her yaş grubuna hitap ederken romanlarım onsekiz yaş üstüne daha çok hitap ediyor diye düşünüyorum çünkü okurlarımdan aldığım yorumlar ve yaş grupları onsekiz yaş üstüdür.

Hülya Çelik: Yazarken ilham aldığınız şey nedir? bir kişi olabilir,bir nesne olabilir, İlham periniz size ne olunca geliyor?

Gülsüm Coşkun: Yazarken ilham aldığım bazen sevinçler ve hayatın iniş çıkışlarında yaşadığım özlem sevgi geçmişin izlerini taşıyan anılar ve bugünden yarına yaşanmış ve yaşanacaklar ve her gün batımı vakti beni en çok etkileyen ve ilham kaynağım.

Hülya Çelik:  Beğendiğiniz ve kitaplarını Okuduğunuz bir yazar var mı?

Gülsüm Coşkun: Kitaplarını okuduğum bir çok yazar var ben her okuduğum kitaptan yazarı değil, hikayeyi merak ederim bilirimki kapağını araladığım her kitap kapağı beni yeni bir hikayenin kapısını aralayarak beni bulunduğum yerden alır ve hikayenin orta yerine koyar.

Hülya Çelik: Peki; yazarla görüşme imkanınız oldu mu?bir araya geldiniz mi hiç?.

Gülsüm Coşkun: Kitaplarını okuduğum bir çok yazarla bir araya gelme şansım oldu, tabi yazarın kendisiyle

tanışmak ve kitap hakkında konuşmak güzel bir duydudur. üzülerek belirtmek istiyorum ki bizim ülkemizde kadın şairlerimiz yeni yeni yazmaya ve var olmaya çalışıyorlar. Bu oldukça bir kadın olarak beni son derece üzüyor ve biliyorumki bir çok kadın şiir yazmıştır ama yasaklardan dolayı bunu dile getirememiştir.

Hülya Çelik: Roman yazarken konuları nasıl seçiyorsunuz? Şiir yazarken neler hissediyorsunuz?

Gülsüm Coşkun: Roman yazarken konuları seçmek çok zor olmuyor çünkü bizim ülkemizde tarihten bu güne yaşanılmış o kadar olay ve hikaye varki,  yeterki yazmaya cesaretimiz olsun. Şiirse içimizden duygularımızda süzülen acılarımız, aşklarımız, özlemlerimiz ve şiiri yazarken aynı zamanda yaşıyorumda bu duyguları.

Hülya Çelik: Peki son olarak buradan okurlarımıza seslenmek isterseniz Ne dersiniz?

Gülsüm Coşkun: Buradan sevgili okurlarıma okumaktan asla vazgeçmemelerini okunan her şiir başka duygularla seni bulunduğun ortamda başka duygulara sürüklerken roman okumak seni o hikayenin içindeki başkahraman yapar,daha çok okumak seni daha güçlü yapar okumanın yaşamak kadar önemli olduğunu düşünüyorum.

Değerli Yazar Arkadaşım. Gülsüm Coşkun. Beni kırmayıp bu güzel anları benimle paylaştığınız için size çok teşekkür ederim. Yeni yılla birlikte Bundan sonraki hayatınızda hep   sağlık ve başarı dolu yıllarınız olsun.

Evet değerli okuyucularım.

En kötü yılınız 2021 olsun o da geçti gitti. 2022 Yılı tüm insanlığa önce sağlık, huzur, sonra güzellikler, bereket.ihtişam ve bolluk getirsin.

Her şey gönlünüzce olsun sevgi ve saygılarımla esenlikler dilerim.

Hülya Çelik