Kolajenin Faydalarını Bilmeyen Kalmayacak!

PCR testinde yeni buluş Türk bilim insanlarından yeni buluş PCR Testi artık burundan yapılmayacak

Devlet korumasında yetişen çocuklara otizm taraması

AKCİĞER SAĞLIĞI DOKTORLARI PANDEMİ SÜRECİNİN HENÜZ BİTMEDİĞİNE DİKKAT ÇEKİYOR

Roche, Meme Kanseriyle Mücadelede  Hasta Yolculuğuna olan Desteğini Sürdürüyor

Artık e-Devlet üzerinden yapılabilecek

Vaka sayısı 30 Bin

Güney Kore’de Sonbahar Festival Zamanı

Google Eart’teki En Garip Yerler

Dünyanın En Çılgın ve İlginç Otelleri

Buluşlarından nefret eden ve pişman olan mucitler

Klasik Araba Tutkunlarının Vazgeçilmez Klasik Arabaları

Güneş Sisteminin En uzak Gezegeni Neptün Hakkında Bilgiler

Merkür gezegeni hakkında bilinmesi gereken 20 madde

Film Önerisi Arayanlar İçin Farklı Konularıyla Film Önerileri

The Batman yapımcıları son fragmanı yayınladı

Motivasyon Konulu Filmler En İyi 15 Motivasyon Filmi

Sinema Dünyasının En İyi Soygun Filmleri

Son Zamanların En Çok İzlenen Savaş Filmleri

Konusu Lisede Geçen En İyi Filmler

Inception (Başlangıç) Filmine Benzeyen Filmler

OSMANGAZİ BELEDİYESİ

Bursa Bölge

Osmangazi Belediyesi’nin Aşure Geleneği Sürüyor

"SEKİZ 'DE SEKİZ" HAFTANIN RÖPORTAJ

Mora Dergisi Olarak, Her hafta bir röportaj paylaşacağız. Bu hafta Kent Konseyi Başkanımız Sn.ŞEVKET ORHAN Konuğumuz. Kendilerine teşekkür ederiz.

M.DEMİR-Kent Konseyi Başkanı olduğunuzu biliyoruz, ama sizi daha iyi bilmek için, Kendinizi okuyucularımıza tanıtır mısınız?

Ş.ORHAN - Mustafa Bey, Öncelikle göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederim. 1959 yılında Bursa'da doğdum. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İktisat Bölümü'nü bitirdim.  90’lı yıllarda Bursa Büyükşehir Belediyesi'nde Zabıta Müdürlüğü ile İnegöl Belediyesi'nde Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendim.  AK Parti Bursa Kurucu İl Başkanıyım.  22. Dönem Bursa Milletvekili olarak TBMM’de görev yaptım. Evli ve 2 çocuk babasıyım.  27 Haziran 2019 tarihinde gerçekleşen Seçimli Olağan Genel Kurul'da Bursa Kent Konseyi Başkanı seçildim. 

M.DEMİR - Bursa Kadim ve Maneviyatla dolu bir şehirdir. Bugüne kadar sorumlu olduğunuz bu şehire neler yaptınız? Yapamadıklarınız veya yapmak istedikleriniz var mı?

Ş.ORHAN - Son dönemlerdeki en büyük hayalim özel yetenekli çocuklar için tam zamanlı bir vakıf okulun kurulmasına vesile olmak. Bursa Kent Konseyi Başkanlığı görevine geldiğim ilk gün bununla ilgili bir hedef koymuştuk önümüze. Ve bu süreçte “Özel yetenekliler için tam zamanlı ilköğretim ve lise okulunun kurulmasının gerekçeli önerisi” başlıklı bir rapor hazırladık. Geçtiğimiz günlerde bu raporu kamuoyu ile paylaştık. Bursa’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü kayıtlarına göre 590.380 öğrencimiz eğitim-öğretim görmekte. Yapılan araştırmalarda bu öğrencilerin en az yüzde 2’si kadarını özel yetenekli kabul edersek 11.807 öğrencimiz bu kapsamda. Ve bunların neredeyse yüzde 10’luk kısmı BİLSEM’lere devam etmekte. Geri kalanı ise tanımlanamadığı için uygun eğitimi alamamakta. Bu yüzden özel yetenekli çocuklar için tam zamanlı okula ihtiyaç bulunmakta. Bursa olarak başarabilirsek bu konu da rol model olacağız.

M.DEMİR - Ak Parti’nin son zamanlarda artan, iç ve diş muhalefetle, mafya suçlamaları ile karşı karşıya olduğu görülüyor. Kurucu İl Başkanı olarak, Siyaseti nasıl yorumlarmısınız?

Ş.ORHAN - Bursa Kent Konseyi siyaset üstü bir yapı olduğu için,her ne kadar da siyasî bir geçmişimiz olsa da, Özellikle Kent Konseyi ile ilgili cevaplar vermeye çalıştım.

M.DEMİR - Ülkemizin 4.büyük şehri Bursa, yeşilliğini kaybedip betonlaşıyor günden güne.  Bu konuda Konsey olarak çalışmalarınız var mı? Varsa nedir?

Ş.ORHAN - Çevresel, toplumsal, ekonomik göstergeler dikkate alınarak arazinin korunması, ağaçlandırma, erozyonla mücadele, sürdürülebilir tarım, su kaynakları ve su kalitesinin korunması, insan varlığını tehdit eden çevresel konularda halkı bilinçlendirmek amacıyla çalışmalar yapan Arazi ve Su Kaynakları Çalışma Grubumuz var. Tamamı gönüllülerden oluşan grubumuz çevrenin korunması adına bizlerle tespitlerini paylaşıyor, bizler de bunu bir rapor haline getirip ilgili kurumlarla paylaşıyor, konunun takipçisi oluyoruz.

M.DEMİR - 18 yaş Gençliği ve uyuşturucu ile ilgili çalışmalarınız var mı? Aile çalışmalarınız ve değerlendirmeleriniz nelerdir?

Ş.ORHAN - Göreve geldikten sonra Bursa Kent Konseyi içerisinde Bağımlılıkla Mücadele Çalışma Grubu ile Sağlık Çalışma Grubu’nu yeniden yapılandırdık. Birbirinden değerli Profesörleri, hocalarımızı ve alanında uzman kişileri bu çalışma gruplarımıza entegre ettik. Önümüzdeki süreçte pandemin de el verdiği ölçüde mahallere inip çalışma yapmayı planlıyoruz.

M.DEMİR - İl Konseyi olarak ilçelerle olan diyalog ve çalışmaları okuyucularımızla paylaşır mısınız?

Ş.ORHAN - Bursa Kent Konseyi olarak ilçe kent konseyleri ile devamlı iletişim halindeyiz. Biliyorsunuz,Bursa Kent Konseyi’nin köklü bir geçmişi ve kurumsal bir yapısı var. Bu tecrübe ve deneyimi ilçelerimize aktarmaya gayret ediyoruz. Ortak etkinlikler planlıyoruz. Bildiğiniz üzere Bursa Kent Konseyi bünyesinde meclislerimiz bulunmakta. Kadın, Gençlik ve Engelliler Meclislerimiz ilçelerde de bu yapıların kurulması için gayret sarf ediyorlar.

Kalın sağlıcakla…