Kolajenin Faydalarını Bilmeyen Kalmayacak!

PCR testinde yeni buluş Türk bilim insanlarından yeni buluş PCR Testi artık burundan yapılmayacak

Devlet korumasında yetişen çocuklara otizm taraması

AKCİĞER SAĞLIĞI DOKTORLARI PANDEMİ SÜRECİNİN HENÜZ BİTMEDİĞİNE DİKKAT ÇEKİYOR

Roche, Meme Kanseriyle Mücadelede  Hasta Yolculuğuna olan Desteğini Sürdürüyor

Artık e-Devlet üzerinden yapılabilecek

Vaka sayısı 30 Bin

Güney Kore’de Sonbahar Festival Zamanı

Google Eart’teki En Garip Yerler

Dünyanın En Çılgın ve İlginç Otelleri

Buluşlarından nefret eden ve pişman olan mucitler

Klasik Araba Tutkunlarının Vazgeçilmez Klasik Arabaları

Güneş Sisteminin En uzak Gezegeni Neptün Hakkında Bilgiler

Merkür gezegeni hakkında bilinmesi gereken 20 madde

Film Önerisi Arayanlar İçin Farklı Konularıyla Film Önerileri

The Batman yapımcıları son fragmanı yayınladı

Motivasyon Konulu Filmler En İyi 15 Motivasyon Filmi

Sinema Dünyasının En İyi Soygun Filmleri

Son Zamanların En Çok İzlenen Savaş Filmleri

Konusu Lisede Geçen En İyi Filmler

Inception (Başlangıç) Filmine Benzeyen Filmler

OSMANGAZİ BELEDİYESİ

Bursa Bölge

Osmangazi Belediyesi’nin Aşure Geleneği Sürüyor

"sekiz 'de sekiz" haftanın Röportajı

Mora Medya olarak ikinci SEKİZDE SEKİZ röportajımızı,Nilüfer Belediyesi Eski Başkanı ve CHP’nden Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Sn.Mustafa Bozbey ile yaptık.

Mora Medya olarak ikinci SEKİZDE SEKİZ röportajımızı,Nilüfer Belediyesi Eski Başkanı ve CHP’nden Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Sn.Mustafa Bozbey ile yaptık.

M.DEMİR - Sizi Nilüfer Belediyesi Başkanlığından ve Büyükşehir Başkan Adaylığından tanıyor ve biliyoruz; Sizi bilmeyen ve tanımak isteyen okurlarımız için kendinizi kısaca tanıtır mısınız ?

M.BOZBEY - 1962 Bursa, Özlüce Mahallesi doğumluyum. İlkokulu Özlüce Köyü İlkokulu’nda, ortaokulu ve liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde bitirdim. 1980 yılında girdiğim Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü’nü başarı ile 1984 yılında bitirerek İnşaat Mühendisi oldum. Daha sonra hem çalışarak hem de aynı fakültede Yüksek Lisans yaparak 1988 yılında İnşaat Yüksek Mühendisi unvanını aldım. İnşaat Mühendisi olduktan sonra çeşitli şantiyelerde mühendis olarak çalıştıktan sonra 1986 yılında kendi şirketimi kurarak proje-taahhüt işleri yapmaya başladım. Daha sonraki yıllarda ikinci şirketi kurarak konut sektöründe öncü duruma geçtik. 1999 yılına kadar Bursa’da şirketlerimin bir çok projeye imza atan, yüzlerce daire ve işyeri yapan, inşaat teknolojilerini Bursa’ya getiren şirketler olduğunu belirtmek isterim. 1999 yılında o dönem Demokratik Sol Parti (DSP) İl Başkanı olan çocukluk arkadaşım Ayhan Turan’ın ısrarı ile Nilüfer Belediye Başkanlığı’na aday gösterildim ve rahmetli Bülent Ecevit’in güzel bir rüzgar yakaladığı seçimde aldığım oylar ile doğduğum ve yaşadığım ilçe olan Nilüfer’e Belediye Başkanı seçildim.

Ardından yapmış olduğumuz insan odaklı, katılımcı, ülkemize ve Avrupa’ya örnek uygulamalar, hiç kimseyi ötekileştirmeyen, eşitlikçi, özgürlükçü, demokrasiyi özümseyen, Nilüferliler’i Gülümseten  hizmetler ile “Lider ve Öncü”, örnek alınan bir kurum ve kent oluşturarak 4 dönem üst üste Nilüfer Belediye Başkanı seçilerek  (üstelik her dönemde oy oranlarını artırarak seçilen) erişilmesi güç bir rekora imza attık. 2019 yılındaki Yerel Seçimler’de Millet İttifakı adına Cumhuriyet Halk Partisi’nden aday olarak girdiğim seçimlerde, seçilemesem de Bursalı hemşehrilerimden yüzde 47,10 oranında oy aldım.

M.DEMİR - Kadim Şehrimiz Yeşil Bursa'nın geleceği ile ilgili ne  düşünüyorsunuz?

M.BOZBEY - Kadim şehir Bursa ülkemizin ve dünyanın en güzel kentlerinden biri. Çünkü Osmanlı’ya başkentlik yapan, tarihi, kültürü, tarımı, sanayisi, dağı ve denizi olan muhteşem bir kent. Uludağ’a çıkıp en geç 1 saat sonra denize girebilirsiniz bu kentte. Ancak aynı zamanda sanayinin hızlı gelişmesi ve buna paralel kaçak yapılaşmanın getirdiği sonuç olarak “Yeşil Bursa” markasını kaybetmiş bir kent. Dönemin yöneticileri üzgünüm ki Bursa’nın “Yeşil” markasını koruyamamışlar. Bursa tüm değerleri ile bütünleşik alarak “Dünya Kenti”, “Marka Kent” olabilir. Yeniden “Yeşil Bursa” markasına kavuşabilir. Bu konuda yapılması gerekenler bellidir. Bunun için “katılımcı anlayış ve bu anlayıştan çıkacak sonuçları uygulayacak irade” gereklidir.

M.DEMİR- Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığını az oy farkıyla kaybettiniz. Kaybetme sebeplerini genel olarak yorumlar mısınız?

M.BOZBEY- Seçimde elbette ki hata yapmamak gerekir. Ancak yapılan hatalardan ders çıkarmak daha önemlidir. Ayrıca böyle seçimlerde ikincilik makamı yoktur. Ya kazanırsınız ya da kaybedersiniz. Biz bu seçimde kaybettik. Bizim için ÖNEMLİ OLAN BURSA’NIN KAYBETMEMESİDİR .Bursa kaybetmemelidir.

M.DEMİR - Nilüfer Belediye Başkanlığı yaptığınız dönemde ilçenin büyük desteğini aldınız. Kazanılan 3 büyük İlçede ki  ( Mudanya - Nilüfer - Gemlik) performansı nasıl görüyorsunuz ? Önümüzdeki belediye seçimlerinde izleyeceğiniz politikalar neler olacaktır?

M.BOZBEY - Şu an bir değerlendirme yaparsak, özellikle pandemi dönemini de baz alırsak üç belediyemiz de başarılı çalışmalar yaptılar. Onların hizmetlerini takip ediyorum. Önümüzdeki seçimlere önemli bir zaman var. Bursa’nın iyi yönetilmesini, sorunlarının çözülmesini, mevcut yönetimin başarılı olmasını isterim. Ben de zaman zaman önerilerimi iletiyorum. Çünkü ben de bu kentte yaşıyorum. Bu kentin yaşanabilir bir kent olmasını isterim. Mevcut yönetimin Bursa’nın çıtasını daha yukarıya taşımasını isterim ki ben de aday olarak “ben daha iyisini yapacağım” diye sahaya, Bursalıların karşısına çıkayım. Hizmet rekabeti artmalıdır.

M.DEMİR - CHP Bursa İl Teşkilatı'nın  STK ve Halkla olan ilişkilerinde kopuk bir profil çizdiği iddia ediliyor. Sizin bu konudaki görüşleriniz nelerdir?

M.BOZBEY - CHP Bursa İl Başkanlığı iyi bir performans gösteriyor. Kent ve genel sorunlar ile ilgili gündem oluşturuyor, halk ile paylaşıyor. Siyaseti sokakta, alanda ve sahada yapıyorlar.

M.DEMİR - Sizce ; Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Sn. Alinur Aktaş'ın bugüne kadar yaptığı icraatlarda en olumlu ve en olumsuz gördüğünüz hizmetler nelerdir?

M.BOZBEY - Benim şu an mevcut Bursa Büyükşehir yönetimini başarılı ya da başarısız olarak değerlendirmem doğru olmaz. Bursa halkı değerlendiriyor zaten. Önümüzdeki süreçte de Bursalılar yapacağı değerlendirmeler ile yeni kent yönetimini belirleyecek.  Ancak ben daha yaşanabilir Bursa için, sorunların çözümüne yönelik önerilerimi ilettim, iletiyorum ve iletmeye devam edeceğim. Bursalılar Bursa’da yaşamaktan keyif almalıdır.

M.DEMİR - Sayın Kılıçdaroğlu Bursa ziyaretinde sizin aday olarak gösterileceğinizi ima etmişti. Siz aday olup seçilirseniz yapacağınız ilk icraatlar neler olacaktır?

M.BOZBEY - Sayın Genel Başkanımız Mart ayındaki Bursa programlarında “Önümüzdeki yerel seçimlerde adayımız Mustafa Bozbey’dir” dedi. Yani bize hedefi gösterdi. Biz de bu hedef doğrultusunda hazırlıklarımızı sürdürüyoruz.Eğer Bursalılar takdir eder, görev verirse öncelikli ele alacağımız sorunlar “trafik, ulaşım ve çevre”. Bu konularda katılımcılık anlayışımız gereği tüm tarafları ve bilim insanlarını bir araya getireceğiz. Çözüm noktasında ortak bir karara varıldığında da acilen uygulamaya geçeceğiz. Çünkü Bursa’nın bir dakika bile kaybetmeye tahammülü kalmadı artık.

M.DEMİR - Sizce ; Türkiye'de belediyecilik anlayışında en başarılı ve en başarısız bulduğunuz iller hangileridir?

M.BOZBEY - Bence pandemi sürecini de dikkate aldığımızda  İstanbul, Ankara, İzmir olmak üzere Millet İttifakı’nın yönetiminde olan CHP’li belediyeler son derece başarılı performans gösteriyorlar. Son söz; Bursa her yönü ile çok güzel ve dünya kenti olabilecek bir kent. Bursalılar gülümsemeli; çünkü bunu hakediyorlar… Kolaylıklar diliyorum.

M.DEMİR- Mora Medya olarak teşekkür ederiz.