Kolajenin Faydalarını Bilmeyen Kalmayacak!

PCR testinde yeni buluş Türk bilim insanlarından yeni buluş PCR Testi artık burundan yapılmayacak

Devlet korumasında yetişen çocuklara otizm taraması

AKCİĞER SAĞLIĞI DOKTORLARI PANDEMİ SÜRECİNİN HENÜZ BİTMEDİĞİNE DİKKAT ÇEKİYOR

Roche, Meme Kanseriyle Mücadelede  Hasta Yolculuğuna olan Desteğini Sürdürüyor

Artık e-Devlet üzerinden yapılabilecek

Vaka sayısı 30 Bin

Güney Kore’de Sonbahar Festival Zamanı

Google Eart’teki En Garip Yerler

Dünyanın En Çılgın ve İlginç Otelleri

Buluşlarından nefret eden ve pişman olan mucitler

Klasik Araba Tutkunlarının Vazgeçilmez Klasik Arabaları

Güneş Sisteminin En uzak Gezegeni Neptün Hakkında Bilgiler

Merkür gezegeni hakkında bilinmesi gereken 20 madde

Film Önerisi Arayanlar İçin Farklı Konularıyla Film Önerileri

The Batman yapımcıları son fragmanı yayınladı

Motivasyon Konulu Filmler En İyi 15 Motivasyon Filmi

Sinema Dünyasının En İyi Soygun Filmleri

Son Zamanların En Çok İzlenen Savaş Filmleri

Konusu Lisede Geçen En İyi Filmler

Inception (Başlangıç) Filmine Benzeyen Filmler

OSMANGAZİ BELEDİYESİ

Bursa Bölge

Osmangazi Belediyesi’nin Aşure Geleneği Sürüyor

Tarihi Yapı Eğitimin Merkezi Oldu

Başkan Dündar: “Üniversitede Öğretim, Şadırvanlı Han’da Eğitim”

Bursa’nın en eski çarşılarından biri olan Kayhan Çarşısı’nda Osmangazi Belediyesi’nin restorasyon çalışmalarıyla yeniden hayat bulan Şadırvanlı Han, üniversite öğrencilerinin şehir merkezindeki buluşma noktası oldu.

Uludağ Üniversitesi işbirliğinde hazırlanan etkinliklerle eğitim akademisi haline gelen Şadırvanlı Han, yeni eğitim-öğretim döneminde akademisyenlerin öncülüğünde üniversitenin şehir içindeki adresi olacak. 

Osmangazi Belediyesi, Uludağ Üniversitesi ile imzaladığı protokolün ardından Şadırvanlı Han Eğitim Akademisi’ni hayata geçirerek, üniversitede öğrenim gören misafir öğrencilere kampüs dışında da vakit geçirebilecekleri ve Türk kültürünü öğrenebilecekleri tarihi bir mekân kazandırdı. Pandemi sürecinde tedbirli bir şekilde faaliyetlerin devam ettiği Şadırvanlı Han’da, 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Güz Dönemi faaliyet programı tanıtımı ile kütüphanenin açılışı gerçekleştirildi. Ayrıca, geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen sohbetlerden derlenerek hazırlanan “Şadırvanlı Han Sohbetleri” isimli kitap da katılımcılara hediye edildi.

Doç. Dr. Zinnur Kanık ve Büşra Sayın’ın saz semaileri dinletisi ile başlayan programa; Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın yanı sıra Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, AK Parti Bursa İl Başkan Yardımcısı Kamil Bayramiç, akademisyenler ile Bursa’da öğrenim gören yerli ve misafir öğrenciler katıldı.

Dündar: “Bursa’yı Tarihi Değerleri İle Buluşturuyoruz”

Programda konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, tarihe sahip çıkma noktasında bugüne kadar 7 ödül kazanan bir belediye olduklarına dikkat çekti. Şadırvanlı Han’ın da bu çalışmaların en güzel örneklerinden biri olduğunu belirten Başkan Dündar, “Bizim bu konudaki çalışmalarımız, Bursa’daki tarihi dokunun tarihi kimliğin ayağa kalkmasını sağlarken, bu çalışmalarımız örnek olarak Tarihi Kentler Birliği vasıtasıyla Türkiye’nin dört bir yanında akademi haline dönüştü. Tarihi mirasa sahip çıkma çalışmalarımız, belediyemizin temizlik faaliyetleri gibi aslı vazifemiz haline geldi. Sadece içerisinde bulunduğumuz bu bölgede Kayhan SMÖ Yapı, Gökdere Medresesi, Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nin hepsinde Osmangazi’nin imzası var. Tahtakale Han’ı çöküntü halinden yeniden ayağa kaldırdık. Somuncu Baba Fırını ve Çilehanesi, Gazzeli Ahmet Efendi Kültür Merkezi gibi Bursa’nın değerlerini yeniden ortaya çıkardık. Hisar İçi’nde Eski Bursa’yı yeniden canlandırmak için çalışmalarımız sürüyor. Tarihi mirasa yönelik yaptığımız her bir çalışma bir diğerini tetikliyor. Adım adım Bursa’yı tarihi kimliğiyle yeniden buluşturuyoruz” dedi.

Dündar: “Şadırvanlı Han, Üç Kıtaya Işık Olacak”

Tarihi Kayhan Çarşısı’ndaki Şadırvanlı Han’ın restorasyon çalışmaları sonrasında Uludağ Üniversitesi ile işbirliğinde çok farklı bir merkez olduğunu ifade eden Başkan Dündar, “Bu mekan, üniversitemizin kampüsten çıkıp şehir merkezine gelmesini sağlayarak, öğrencilerimizin ve hocalarımızın bir buluşma noktası oldu. Şadırvanlı Han’da bugüne kadar burada yapılan çalışmaları bir kitap haline getirdik. Üniversitede öğretim, Şadırvanlı Han’da eğitim olacak. Öğrencilerimiz burada sadece ders değil, aynı zamanda keyifli vakit geçirip, sohbet etme imkanı bulabilecekler.  Sadece fiziki dönüşümün değil sosyal dönüşümün de olduğu bir merkez ortaya çıktı. Buradaki çalışmalar çok değerli akademisyenlerimizin bizlere vermiş olduğu vizyonla gerçekleşiyor. İnşallah burası düşündüğümüz şekilde hizmet vermeye devam edecek. Şadırvanlı Han, Osmanlı’nın payitahtı Bursamız’dan üç kıtaya ışık olacaktır” diye konuştu.

Rektör Kılavuz: “Misafir Öğrenciler, Kültürümüzü Burada Öğrenecek”

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz da yeni eğitim öğretim döneminin hayırlı olmasını dileyerek başladığı konuşmasında, Uludağ Üniversitesi olarak şehrin merkezinde bir irtibat yeri kazandıklarına dikkat çekti. Üniversitelerin, bulundukları şehirlerin ortak aklını temsil ettiğini belirten Prof. Kılavuz, “Üniversiteler, üç temel fonksiyon icra ederler. Bunlardan biri; eğitim öğretim, ikincisi araştırma ve teknolojik geliştirme faaliyetleri, üçüncü ise topluma hizmettir. Önemli olan, bu üçüncü aşamadır. Üniversiteler, eğitim öğretim faaliyetini yürütürken, yetiştirmiş olduğu insan kaynağını yine insanlığın ve toplumun hizmetine sunuyor. Araştırma geliştirme faaliyetleri ile elde ettikleri sonuçları insanlığın hizmetine sunuyorlar” dedi.

Şadırvanlı Han’ın Osmangazi Belediyesi’nin çalışmalarıyla çok güzel bir mekan haline geldiğini kaydeden Rektör Kılavuz, “Belediye Başkanımız Mustafa Dündar’ın ileri görüşlülüğü ile üniversitemizin sahip olduğu bilgi birikiminin toplum hizmetine sunulduğu bir mekandayız. Burada, kampüsü şehirle bütünleştirmek için faaliyetler yürütülüyor. Ne kadar çok insanımızı şehre taşıyabilirsek, gençlerimiz Osmanlı’nın dibacesi olan Bursa’mızın kültürünü, burada edinebilirse, şehrimizden de bu kültürle ayrılabilirse görevimizi ifa etmiş kabul edeceğiz. Şehrimiz için önemli bir mekanı kazandıran, ufkumuzu açan Osmangazi Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Tarihi mekanı restore ederek üniversitemizin uğrak yeri olabilecek bir mekan oluşturuldu. Şadırvanlı Han’ı Uludağ Üniversitesi’nin şehir merkezindeki adresi olarak telakki ediyoruz. Adeta üniversitemizin bir irtibat merkezi olarak görev yapacak. Bu önemli esere katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Hepsinden Allah razı olsun” ifadelerini kullandı.

Şadırvanlı Han Eğitim Akademisi’nin 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Güz Dönemi faaliyet programı hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Asım Yediyıldız da, tarihi mekanda yıl boyunca İslam düşüncesi ile ilgili metinler okutulacağını, yabancı öğrencilere tezlerini hazırlama yöntemleriyle ilgili seminerler verileceğini ve akademisyenler tarafından Batı düşüncesi konularının ele alınacağını bildirdi. Yediyıldız ayrıca, dönem içinde çeşitli edebiyat sohbetleri ile musiki konserlerinin de faaliyet programında yer aldığını sözlerine ekledi.

Açılış törenine katılan yerli ve yabancı uyruklu öğrenciler de üniversite kampüsü dışında güzel bir merkezin hizmete sunulmasından dolayı Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’a teşekkür etti.