Haftanın Filmlere Konu Olan Edebiyat Eseri

Edebiyat Dünyasının En iyi 10 Polisiye Romanı

Dostoyevski Kitaplarının Okunma Sırası ve Konuları

Dune Kitabı Hakkında Bilgiler

Epsilon, 2021’i Rengârenk Bir Kitap Seçkisiyle Uğurluyor!

En Çok satan Şuç Kitaplarından Grindelwald’ın Suçları - Fantastik Canavarlar

Vincent Van Gogh ve Eserleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Açık Pencere Önünde Mektup Okuyan Kadın Tablosu İncelemesi

Vincent Van Gogh Otoportrelerinde Neler Anlatıyor

Sonbahar yapraklarının sanatla yeniden hayat bulması

Gölgelerin dansına şahit olmaya hazır mısınız?

Devlerin dünyasından minyatür yaşamlar

15 Maddede James Webb Uzay Teleskobu

Rusya’nın sembolü haline gelen tarihi yapısı

Portekiz Hakkında Merak Edilen Her Şey

İspanya Hakkında Merak Edilen Her Şey

Kışlık Ayakkabı (Bot) Seçerken Dikkat Edilecekler

Evde Pizza Tarifi, Nasıl Yapılır? (Videolu)

Münih Savaş Başlıyor Nasıl Bir Film

En Çok Beklenen Filmlerden The Batman Filmi Sizlerle

Bir Kitap Bir Film Nil’de Ölüm

Nazi Faşizminin Karanlık Yüzü Schindler'in Listesi

Bir Diktatörün Son Günleri Çöküş Filmi

Matematik Dehasının Şizofreni İle Mücadelesi Akıl Oyunları

Güçlü ve sağlıklı saçlar için 8 ipucu

Diyetisyenden 2022 yılı için diyet önerileri

Hangi besinler saç sağlığına yardımcı olur?

Papaya meyvesinin cilt için faydaları nelerdir

Yılbaşı akşamına özel sağlıklı tarifler

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Pınar Demirkaya lezzetli ve sağlıklı önerilerde bulunuyorYabanmersininin Cildiniz İçin Şaşırtıcı Faydaları

Yabanmersinin faydaları nelerdir

Yaban mersini küçük, tatlı ve son derece besleyicidir. Doğal bir süper gıda olarak listenin başında yer alan yaban mersini, hastalıklarla mücadele özellikleriyle bilinir. Dahası, yıl boyunca erişilebilirler ve bu da onları diyetinize mükemmel bir katkı yapıyor. Beslenme ve cilt sağlığına daha fazla önem verildiğinde, birçok insan yaban mersininin cildinin genç ve sağlıklı kalmasına nasıl yardımcı olabileceğini merak ediyor.

Erken yaşlanmayla mücadele

Yaban mersini, hücreye zarar veren serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan doğal bileşikler olan antioksidanlarda yüksektir . Özellikle, güçlü antioksidan özelliklere sahip olan ve yaban mersine doğal mor-mavi rengini veren antosiyaninler olarak bilinen bitki bileşikleri bakımından zengindirler. Yaşlandıkça, vücudunuzun serbest radikallerle savaşma yeteneği azalır. Bu, hücrelerinize, özellikle de cilt hücrelerinize zarar verebilecek daha yüksek serbest radikal seviyelerine yol açar. Özellikle kolajen ve elastin, cildinizin yapısını veren iki proteindir. Kötü yaşam tarzı alışkanlıkları, bu proteinlerin zarar görmesini hızlandırabilir, bu da cildin sarkmasına ve ince çizgi ve kırışıklıkların artmasına neden olabilir. Bununla birlikte, yaban mersini gibi antioksidanlarda yüksek bir diyet, ciltteki serbest radikalleri temizleme ve iyileşmeyi destekleme yetenekleri nedeniyle daha az yaşlanma belirtisi ve daha iyi cilt kalitesi ile ilişkilidir.

Dolaşımı iyileştirir

Yaban mersini bakımından zengin bir diyet, daha iyi kalp sağlığı ve cilt sağlığı için önemli olan dolaşım ile ilişkilidir. Kalbiniz, hücrelere oksijen ve besin sağlamak ve onlardan atıkları uzaklaştırmak için vücudunuza kan pompalar. Cildiniz tipik olarak UV ışınları, kirlilik, kesikler ve morluklar içeren dış ortama maruz kalır ve iyileşmek ve onarmak için besinlere ve oksijene ihtiyaç duyar. Günde 1 bardak (148 gram) yaban mersini yemek, vücudunuzun cildinize ve diğer hücrelere besin ve oksijen gönderme yeteneğini geliştirmeye yardımcı olabilir, bu da daha hızlı ve daha verimli hücre döngüsüne ve nihayetinde daha sağlıklı bir cilde izin verir.

Doğal olarak kolajeni artırın

Yaban mersini, kolajen sentezini destekleyebilen antosiyanin bakımından yüksektir. Birkaç cilt örneği çalışmasında, meyvelerden cilde antosiyanin uygulamak, kolajen yıkımını azalttı ve genel kolajen üretimini artırdı. Başka bir çalışmada, yaban mersini açısından zengin bir diyetle beslenen sıçanların kemiklerinde daha fazla kolajen üretimi vardı. Ayrıca 1 su bardağı (148 gram) erkekler ve kadınlar için günlük C vitamini ihtiyacının sırasıyla %16'sını ve %19'unu karşılar. C vitamini , güçlü ve sağlıklı bir cilt için önemli olan kolajen üretiminde hayati bir rol oynar . Ayrıca cildinizdeki kolajeni hasardan korumak için doğal bir antioksidan görevi görür

Yarave kesikler

Kesik, küçük bir yanık veya leke varsa, yaban mersini yemek iyileşmesine yardımcı olabilir. Yaban mersini, her ikisi de yara iyileşmesi için önemli olan C ve K vitaminleri bakımından yüksektir . Bir fincan (148 gram) yaban mersini günlük C vitamini ve K vitamini ihtiyacınızın sırasıyla en az %16'sını ve %24'ünü karşılar. Ek olarak, cilt hasar gördüğünde, akut inflamasyon ve oksidatif stres yaşar, bu da serbest radikallerin sayıca antioksidanlardan fazla olduğu anlamına gelir. Yaban mersininin yüksek antioksidan içeriği, serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olabilir ve potansiyel olarak iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilir

Akneye Bağlı Enflamasyonu Azaltabilir

Akne , cilt renginin değişmesine ve/veya kızarıklığa, şişmeye ve sivilce olarak da bilinen püstül adı verilen iltihaplı şişliklere yol açan tıkanmış gözeneklerden kaynaklanan yaygın bir iltihabi cilt durumudur. Doğal olarak tatlı ve iyi bir lif kaynağı olan yaban mersini, düşük akne ile ilişkili iltihaplanma ile bağlantılı düşük glisemik karbonhidrat kaynağıdır. Alternatif olarak, yüksek glisemik bir diyet, daha yüksek akne oranları ile ilişkilidir. Yaban mersini akne azalmasına doğrudan bir araştırma olmasa da, antioksidanlar ve lif bakımından yüksek bir diyet - her ikisi de yaban mersinlerinde yüksek miktarda bulunur - inflamasyonun azalmasıyla ilişkilidir ve akne ile ilişkili şişmeyi ve cilt rengini azaltabilir

Bağırsak kaynaklı hastalıklar

Lif, bağırsağınızda yaşayan bir bakteri grubu olan sağlıklı bir bağırsak mikrobiyomu için önemlidir . Gelişmekte olan araştırmalar, bağırsak ve cilt sağlığı arasında yakın bir ilişki göstermeye başlıyor. Özellikle, bağırsaktaki bakterilerin dengesizliği olan bakteriyel disbiyoz, akne, sedef hastalığı, egzama, rosacea ve erken yaşlanma gibi cilt koşullarıyla bağlantılı olabilir.

Sedef hastalığı ve egzamaya yardımcı olabilir

Sedef hastalığı ve egzama, cildin renksiz, kaşıntılı yamalar olarak ortaya çıkan iltihabi durumlarıdır. Özellikle, bu koşullara sahip kişilerin daha düşük antioksidan seviyelerine sahip oldukları bulunmuştur. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, antioksidan açısından zengin bir diyetin oksidatif stresi azaltarak sedef hastalığı ve egzama alevlenmelerini azaltmada rol oynadığına inanılmaktadır. Neyse ki, yaban mersini çoğunlukla yıl boyunca bulunur ve bu da antioksidanları diyetinize almayı kolaylaştırır.

Yaban mersini besleyicidir ve çoğu insan için yıl boyunca mevcuttur. Lif, antosiyaninler ve C ve K vitaminleri bakımından zengindirler, bu da cilt iltihabını azaltmaya ve yara iyileşmesini desteklemeye yardımcı olabilir. Cildiniz için umut verici faydalarına rağmen, cilt sağlığındaki doğrudan rollerini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Yine de yaban mersini açısından zengin bir diyet yemek her zaman sağlıklı ve lezzetli bir seçimdir.