Gotik Mimarisinin En iyi Örneklerinden Aziz Vitus Katedrali Prag

Bizans Mimari Sanatının En iyi Örneklerinden San Marco Bazilikası İtalya

İspanya'nın Sembollerinden La Sagrada Familia

Türkiye'nin en pahalı ili

Bursa, Kasım’da başka güzel

Mardin'de asırlık tarihi bina kendi enerjisini üretecek

Güney Kore’de Sonbahar Festival Zamanı

Kahlo'nun otoportresine 34,9 milyon dolar!

20. yüzyılın en önemli ressamlarından Frida Kahlo'nun otoportresi New York'taki açık artırmada 34,9 milyon dolara satılarak rekor kırdı.

BUSMEK’ten 'güz' temalı filografi sergisi

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kurslarında (BUSMEK) eğitim gören 12 kursiyerin çivi ve tel kullanarak ürettiği özel eserler, ‘güz’ temalı Filografi sergisinde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Başkanlık konutu yerinde Süleyman Çelebi külliyesi yükselecek

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Büyükşehir Belediyesi Başkanları tarafından kullanılan ‘Başkanlık Konutu’ ile etrafını kapsayan alanın yıkılarak Süleyman Çelebi türbesinin de olduğu bölgeye yeni bir külliye yapılac

Tiyatro şehrin dört yanında

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları Uludağ Koleji ile Matlı Holding’in sponsorluğunda BKSTV tarafından gerçekleştirilen 25. Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali

Aşk Benim Soyadım Konusu ve Fragmanı

Dram ve Bilim Kurgunun Bir Arada Olduğu Harika Bir Film Finch

Son Zamanların En iyi Komedi Dizileri

Hint Sinemasının Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmleri 20 Hint Filmi

The Age Of The Caveman 2” ile Avrupa satış rekoru kırdı

Son Zamanların En İyi 10 Savaş Filmi

Tenet Filmini Beğendiyseniz İzlemeniz Gereken Harika Filmler Sizleri Bekliyor

Yabanmersininin Cildiniz İçin Şaşırtıcı Faydaları

En iyi kas iyileştirici 10 yiyecek ve içecek

Vejetaryenler için 6 İyi D Vitamini Kaynağı

Saç Dökülmesini Önlemek için İpuçlar

Sağlık Bakanlığı 2022 Bütçesi TBMM Plan Bütçe Komisyonunda Kabul Edildi

Alzheimer'e umut olacak deney: Hafıza silme çalışması

İlk yardım hayat kurtarırİbrahim Tunca
9.11.2021 19:47:07
Mükemmel bir yazı olmuş. Tebrikler uzun zamandır okuduğum en güzel tespit yazısı.

Berrin Doğan
9.11.2021 19:55:27
Sevgi, saygı, anlayış, hoş görü... İnsan hayatındaki en önemli duygular, değerler... Bu değerler evliliği ayakta tutan yapı taşları olduğu gibi hayatımızın her alanında çok önemli ve özel bir yere sahiptirler... Karşılıklı sevgi ve saygının olmadığı bir evlilik nasıl sürdürülebilir, mutlu bir aile ortamının olmadığı bir evlilik sadece kağıt üzerinde kalan bir formaliteden ibarettir. Aynı şekilde saygı, anlayış ve hoşgörünün olmadığı bir iş hayatından nasıl verim beklenebilir? Insan hayatının merkezinde yer alması gereken bu değerleri şair ve yazar Süreyya Eren "Eş Olalım Eşlerimize " başlıklı yazısında çok güzel ve ayrıntılı bir şekilde ele almıştır. Bizleri güzel yazılarıyla buluşturduğu için kendisine teşekkür ediyor ve çalışmalarının devamını diliyorum...

Zülal Türker
9.11.2021 20:50:57
Anlamlı bir yazı olmuş tebrik ederim kaleminize sağlık

Reyhan has
9.11.2021 21:11:14
Kaleminize sağlık..duygu ve düşünsel ligin birlesmesiyke olan eş olmalı ese doyirsunuz çok ta doğru ve yerinde bir yazı olmuş..yüreğinize sağlık..yazılarınız devamını bekleriz..

Nurcan Ateş
10.11.2021 00:19:18
Toplumsal çok önemli bir konuya değinmişsiniz Süreyya hanım teşekkür ederim,yüreğinizdeki duygular hep coşsun saygılar... Saygı,hoşgörü,anlayışla bir olalım bütün olalım....

Sevim Er
10.11.2021 14:53:15
Kıymetli Arkadaşım Süreyya Eren Hanım efendiyi kaleme aldığı değerli büyükbir keyifle okudum tesbitinden yorumları ve öngörülerinden dolayı tebrik ediyorum yine herzamanki gibi Doğru analiz edip hayata dair tesbitleriyle yine güçlü bir kalemi olduğunu isbatetmiştir. Başarılarının devamını dilerim. Arkadaşım olması münasebetiyle de Gurur duyduğumu belirtmek isterim. Şimdiye kadar kaleme aldığı tüm yazılarını takip etmenizi ve okumanızı tavsiye ederim. Eminim büyük keyif alacaksınız. Saygılar Sevgiler Selamlar diliyorum ❤️

İsmail Tiraş
12.11.2021 11:16:35
Harika bir yazı. İnsanın yüreğine dokunuyor. Kaleminize sağlık.

YAZARLAR


Süreyya Eren Şair


  EŞ OLALIM EŞLERİMİZE 

.


  Eş olalım eşimize. Medenî kanun'umuz "karı-koca" der. Karı-koca olmak, kolay eş olabilmektir evliliklerin gereği. Nikâh masasında "evet" derken bütün çiftler bahtiyar olacaklarını düşünürler.

    O hâlde neden evliliklerinin hemen ertesinde mutluluklar bozulabiliyor? 

    Çünkü eş olamıyoruz eşlerimize. Eşler ev için de öz bakımlarına önem vermezlerse, birbirini dinlemek ve anlamaktan uzak olurlarsa uzmanların "Aşkın ömrü üç yıldır." tezlerini haklı çıkarırlar.

   Erkekler için de kadınlar için de iş, güç, meslek olarak ne olmuşlarsa olsunlar, evlilikte eş olma dönemi başlar. Bundan sonraki hayat yolunu birlikte yürümek başlar. Eşler, eş olma hakkını verebilirlerse mutluluk olur. Mutlu olan insanlar yaşamın getirdiği zorluklara daha kolay göğüs gerebilirler. Burada Nietzsche'nin sözünü anımsadım. "Kişi sevgi içindeyken başka zamanlar da dayanabileceğinden çok daha fazlasına dayanır, her şeye katlanır"

   Akşamları TV karşısında geçirilen zamanlar hayatın boşa aktığı zamanlardır diyebilirim. Hâlbuki, karşılıklı sohbet ederek günlük yaşamımızı birbirimizle paylaşarak daha verimli hâle getirmiş oluruz zamanımızı.İletişimin önemidir bu.

    Tam manasıyla eş olabilmek için öncelikle eşini tanımalı bir eş. Düşüncelerini, zevklerini, ne yapmak istediğini, ne zaman çocuk sahibi olmak istediğini, ya da çocuk sahibi olmaya hazır mı bunları en ince ayrıntısına kadar bilmeli.

    Eşler birbirinin hayatının ortağıdır, neslini sürdürebilmek ve cinsel birliktelik için özel ortaklıktır evlilik.

Eş olabilmek eşlerin kendilerinden sıyrılıp bir, yani "biz" olmalarından geçer.

    Eş olabilmenin bir diğer olgusu da fedakarlık ve merhamettir. Bir insanın yüreğini en çok merhamet güzelleştirir. Fedakarlığa gelince almadan vermek Allah'a mahsustur deriz. Tabi, tek taraflı fedakarlıktan bahsetmiyorum. Bir haksızlık yapmış olursak bunun farkına varmalıyız, iş işten geçmeden mutluluk denilen o muhteşem duyguyu yaşamalıyız. Sevmek, en güzel ilaçtır.

    Gerçekten aşk varsa eşler arasında saygı, sahiplenme, ilgi ve alâka çemberinde birbirini tamamlamayla evlilik uzun yıllar sürer.

    Eş olabilmenin bir boyutu da kadın ve erkeklerin toplumda birbirini temsil etmeleridir. Her ortamda eşinin yanında olmak ve bu konuda gayret göstermektir. Eşler toplumda birbirinden takdirane bahsederlerse güzel etkiler yaratır. Toplumumuzda ise tam tersine rastlıyoruz maalesef.

   Bir söz vardır: "huyundan gitmek" diye. Eşimizi olduğu gibi kabul etmekten daha güzel davranış olamaz. Aksi takdirde hem eşimizi hem kendimizi üzeriz. 

    Tanrı'nın bize armağan ettiği ruhlarımız şunu anlamalı " Hayat, geriye bakarak anlaşılır, ileriye bakarak yaşanılır." ileriye ve yarına hükmümüz yoktur. Yarınlardan umut ederek yaşayabileceğimiz bir günümüz vardır.

    Sağlıklı günlerde huzurumuza, sevgimize, ruhumuza sarılarak nice uzun yıllara diliyorum birbirine eş olabilen eşlere.