15 Maddede James Webb Uzay Teleskobu

Rusya’nın sembolü haline gelen tarihi yapısı

Portekiz Hakkında Merak Edilen Her Şey

İspanya Hakkında Merak Edilen Her Şey

Kışlık Ayakkabı (Bot) Seçerken Dikkat Edilecekler

Evde Pizza Tarifi, Nasıl Yapılır? (Videolu)

İnka Medeniyetinin Gizemli Yapıları

Vincent Van Gogh ve Eserleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sanat Tarihinin En Çok Bilinen İsmi Vincent Van Gogh’un Eserleri Ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler.

Açık Pencere Önünde Mektup Okuyan Kadın Tablosu İncelemesi

Hollanda'lı Barok ressam Johannes Vermeer'in Pencere Önünde mektup okuyan kadın tablosu

Vincent Van Gogh Otoportrelerinde Neler Anlatıyor

Vincent Van Gogh Otoportreleri

Sonbahar yapraklarının sanatla yeniden hayat bulması

Yarım kalan hikâyeler sanatla tamamlanıyor.

Münih Savaş Başlıyor Nasıl Bir Film

En Çok Beklenen Filmlerden The Batman Filmi Sizlerle

Bir Kitap Bir Film Nil’de Ölüm

Nazi Faşizminin Karanlık Yüzü Schindler'in Listesi

Bir Diktatörün Son Günleri Çöküş Filmi

Matematik Dehasının Şizofreni İle Mücadelesi Akıl Oyunları

2. Dünya Savaşları Filmlerinden İzlenilmesi Gereken Bir Film Enigma

Güçlü ve sağlıklı saçlar için 8 ipucu

Diyetisyenden 2022 yılı için diyet önerileri

Hangi besinler saç sağlığına yardımcı olur?

Papaya meyvesinin cilt için faydaları nelerdir

Yılbaşı akşamına özel sağlıklı tarifler

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Pınar Demirkaya lezzetli ve sağlıklı önerilerde bulunuyor

Kış Aylarında Kuru Ciltlerden Kurtulmanın YollarıYAZARLAR


UZMAN PSİKOLOG &ÖĞRENCİ KOÇU OYA KAYIR


Günümüzde Yemekle Bedenin Mücadelesi

Yeme Bozuklukları ve Beden İmgesi Arasındaki İlişki


Beden imajıyla mücadele etmek ne anlama geliyor? Amerikan Psikoloji Derneği'ne göre beden imajı, hem kendi bedeninizin oluşturduğu zihinsel resim hem de onun özelliklerine karşı sahip olduğunuz tutum olarak tanımlanır. Birçoğumuz, olumlu ya da olumsuz bir beden imajına yol açabilecek genç yaştaki mesajları içselleştiririz.

 • Olumlu bir beden imajınız varsa, bedeniniz hakkında net ve gerçekçi bir algıya sahipsiniz. Bedeninizi olduğu gibi görüyor ve kabul ediyorsunuz ve fiziksel görünümünüzün bir kişi olarak değerinizi belirlemediğinin farkındasınız.
 • Olumsuz bir vücut imajına sahip olmak, vücudunuz hakkında çarpık bir algıya sahip olmanızın muhtemel olduğu anlamına gelir. Vücudunuzun nasıl göründüğünü ve öz değerinizi ne kadar etkilediğini kabul etmekte zorlanabilirsiniz. Beden imajınızla mücadele ediyorsanız, fiziksel görünümünüzle ilgili derin bir utanç, endişe ve özbilinç hissedebilirsiniz.

Anoreksiya nervoza ve bulimia nervoza gibi yeme bozukluklarından mustarip olanlar için, duygular ve öz değer duygusu doğrudan ve orantısız olarak ağırlıkla ve dolayısıyla gıda alımıyla bağlantılıdır. Ulusal anketler, ABD'de 20 milyon kadın ve 10 milyon erkeğin hayatlarının bir noktasında yeme bozukluğu geliştireceğini tahmin ediyor. Ve Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü'ne göre , yeme bozuklukları en çok gençlerde veya genç yetişkinlerde, özellikle de genç kadınlarda görülür. Ancak yeme bozuklukları her yaştan, kökenden, vücut ağırlığından ve etnik kökenden insanı da etkileyebilir.

Yeme Bozuklukları ve Beden İmgesi Arasındaki İlişki

Anoreksiya, doğrudan vücut imajıyla bağlantılı bir yeme bozukluğudur. Anoreksiyadan muzdarip kişilerde vücut dismorfisi vardır: ezici bir şekilde olumsuz ve çoğu zaman çarpıtılmış bir vücut imajı. Tehlikeli derecede zayıf olduklarında bile kendilerini kilolu olarak görürler. Yemek yemeyi reddederek büyük, sağlıksız ve hatta bazen ölümcül miktarda kilo vermelerine neden olabilirler.

Bulimia nervozadan muzdarip insanlar da olumsuz ve çarpık bir beden imajına sahip olma eğilimindedir; aşırı miktarda yerler, sonra vücutlarını korktukları yiyeceklerden ve kalorilerden arındırırlar.

Vücut imajını yiyeceklerden ayırmak zordur çünkü olumsuz bir vücut imajı genellikle güç ve kapasitenin aksine vücut ağırlığı ve şekline yoğun bir şekilde odaklanmayı gerektirir. Bu nedenle, olumsuz bir beden imajına sahip insanlar, yiyeceklerle sağlıksız bir ilişki geliştirme riski altındadır; sağlık ve zindelik üzerinde kilo kaybına öncelik veren bir ilişki.

Bunu yönetmek neden zor olabilir?

İnsanların beden imajı ve yeme bozuklukları ile mücadele etmesinin birkaç nedeni vardır. Birçok insan, herhangi bir aile veya arkadaş fark etmeden bir yeme bozukluğu ile mücadele eder, çünkü yeme bozuklukları genellikle utanç ve gizlilik gerektirir. Ek olarak, olumsuz beden imajı ve yeme bozuklukları, düşük benlik saygısı ve çaresizlik duyguları gibi daha derin psikolojik mücadelelerde köklenme eğilimindedir. Anoreksiya nervoza mükemmeliyetçilikle bağlantılı olma eğilimindeyken, bulimia nervoza dürtüsellikle bağlantılıdır. İnsanlar anormal yeme alışkanlıklarına girmeye başladığında, bu alışkanlıklar daha derinlere yerleşir ve sarsılması daha zor hale gelir.

Gıda yoluyla yönettiğiniz vücut imajı sorunlarıyla mücadele edip etmediğinizi nasıl anlarsınız?

Beden imajı sorunlarıyla mücadele eden kişilerin, duygularını ve öz-değer duygularını yemeye olduğu kadar kilolarına da bağlamaları yaygındır. Yeme bozukluğu olan kişiler, yiyecekleri ve tokluğu utanç veya suçluluk ile ilişkilendirme eğilimindedir ve genellikle arınma, kısıtlama ve açlığı özdenetim veya erdem ile ilişkilendirirler. Bu zihniyet, aşırı diyet, kısıtlama ve/veya aşırı yemeye yol açabilir: genellikle yeme bozukluğundan önce gelen veya yeme bozukluğuna neden olan davranışlar.

Vücut imajı sorunları çok yaygındır. 6 yaşına kadar kızlar özellikle kendi kiloları veya şekilleri hakkında endişelerini dile getirmeye başlarlar ve 6-12 yaş arası kızların %40-60'ı kilo almaktan endişe duyar. Genç kızların yarısından fazlası ve genç erkeklerin yaklaşık üçte biri, öğün atlama, oruç tutma, sigara içme, kusma ve müshil alma gibi sağlıksız kilo kontrol davranışları kullanıyor.

Beden İmajı Mücadelelerinin Risk Faktörleri

Birinin olumsuz bir beden imajı geliştirme riskini artırabilecek birkaç dış faktör vardır. Aile, arkadaşlar, tanıdıklar, medya ve en belirgin olarak şu anda sosyal medya, vücudumuzu nasıl algıladığımız ve hissettiğimiz üzerinde bir etkiye sahip olabilir. Ek olarak, görünüşe odaklanan ortamlardaki (modellik, spor, eğlence, dans gibi) veya görünüşleri hakkında olumsuz (ve istenmeyen) geri bildirim alan kişiler de risk altındadır. Ve daha önce de belirttiğimiz gibi, beden imajı sorunu yaşayan kişiler yemek konusunda da sıkıntı yaşayabilirler.

Sizin veya sevdiğiniz birinin sağlıklı bir vücut imajına sahip olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Sizin veya tanıdığınız birinin yemekle sağlıksız bir ilişkisi olup olmadığını değerlendirmek için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta:

 • Yemekle olan bu ilişki takıntılı hale geliyor
 • Yeme alışkanlıklarınız, kendi imajınız üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olmaya başlar.
 • Yeme alışkanlıklarınız, işleyişinize engel oluyor
 • Yeme davranışını saklıyorsun
 • Yiyecek içeren durumlardan kaçınmak için sosyal temastan çekilirsiniz
 • Ne kadar kilolu olursanız olun, kıyafetleriniz nasıl olursa olsun veya vücudunuz nasıl görünürse görünsün, kendinizi fazla kilolu olarak algılarsınız.

 

Yeme bozukluğunu teşhis etmek için bir kontrol listesi yoktur, ancak bazı yaygın uyarı işaretleri arasında dramatik kilo dalgalanmaları, kalori ve diyetle meşgul olma, yemek ritüelleri, öğün atlama, arkadaşlardan ve aktivitelerden uzaklaşma, vücut büyüklüğü veya şekli ile aşırı endişe ve aşırı yeme veya aşırı yeme, kusma ve müshil kullanımı gibi boşaltma davranışları. 

Yiyecek ve Beden İmgesi ile Nasıl Daha Sağlıklı Bir İlişki Oluşturulur

Uzmanlar, vücudunuz ve kendi imajınızla ilgili yeni düşünce kalıplarını tanıtmanın ve uygulamanın yararlı olduğunu düşünüyor. Bunlar şunları içerebilir:

 • Vücudunuzun yapabileceği tüm aktiviteleri takdir edin ve vücudunuzun sizin için yaptıklarının muhteşemliğini kutlayın.
 • Kilonuz veya vücut şeklinizle ilgisi olmayan, kendinizde beğendiğiniz şeylerin bir listesini tutarak kendinizi bir bütün olarak görme alıştırması yapın.
 • Kendinize güvenin, kendini kabul etmenin ve açıklığın sizi güzelleştirdiğini hatırlatın.
 • Kendinizi, size ve başkalarına, görünüşünüz için değil, kişiliğiniz için değer veren pozitif insanlarla kuşatın.
 • Vücudunuz hakkında kendinizi kötü hissetmenize neden olan sosyal medya mesajlarını arayın, eleştirin ve protesto edin.

Mücadele Eden Birine Nasıl Yardım Edilir veya Desteklenir

Zihinsel sağlığımız söz konusu olduğunda, olumsuz beden imajıyla mücadele eden insanlar, bedenlerinin diğerlerinden daha aşağı olduğunu hissederler ve depresyon, izolasyon ve düşük benlik saygısı duygularından muzdarip olma olasılıkları daha yüksektir. Sadece zihinsel ve fiziksel sağlığın ötesinde, yoğun bir şekilde olumsuz bir beden imajına sahip olmak, sosyal planlara katılım eksikliğine ve sosyal planlardan çekilmeye, ayrıca samimiyetten uzaklaşmaya, potansiyel olarak iletişim ve arkadaşlıklara ve ilişkilere olan güvene zarar verebilir.

Bu sorunlarla mücadele eden sevdiklerinizi profesyonel yardım almaya veya kendiniz yardım almaya teşvik etmek son derece önemlidir. Çoğu durumda, yeme bozuklukları uygun şekilde eğitilmiş sağlık ve ruh sağlığı uzmanları tarafından başarılı bir şekilde tedavi edilebi