Gotik Mimarisinin En iyi Örneklerinden Aziz Vitus Katedrali Prag

Bizans Mimari Sanatının En iyi Örneklerinden San Marco Bazilikası İtalya

İspanya'nın Sembollerinden La Sagrada Familia

Türkiye'nin en pahalı ili

Bursa, Kasım’da başka güzel

Mardin'de asırlık tarihi bina kendi enerjisini üretecek

Güney Kore’de Sonbahar Festival Zamanı

Kahlo'nun otoportresine 34,9 milyon dolar!

20. yüzyılın en önemli ressamlarından Frida Kahlo'nun otoportresi New York'taki açık artırmada 34,9 milyon dolara satılarak rekor kırdı.

BUSMEK’ten 'güz' temalı filografi sergisi

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kurslarında (BUSMEK) eğitim gören 12 kursiyerin çivi ve tel kullanarak ürettiği özel eserler, ‘güz’ temalı Filografi sergisinde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Başkanlık konutu yerinde Süleyman Çelebi külliyesi yükselecek

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Büyükşehir Belediyesi Başkanları tarafından kullanılan ‘Başkanlık Konutu’ ile etrafını kapsayan alanın yıkılarak Süleyman Çelebi türbesinin de olduğu bölgeye yeni bir külliye yapılac

Tiyatro şehrin dört yanında

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları Uludağ Koleji ile Matlı Holding’in sponsorluğunda BKSTV tarafından gerçekleştirilen 25. Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali

Aşk Benim Soyadım Konusu ve Fragmanı

Dram ve Bilim Kurgunun Bir Arada Olduğu Harika Bir Film Finch

Son Zamanların En iyi Komedi Dizileri

Hint Sinemasının Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmleri 20 Hint Filmi

The Age Of The Caveman 2” ile Avrupa satış rekoru kırdı

Son Zamanların En İyi 10 Savaş Filmi

Tenet Filmini Beğendiyseniz İzlemeniz Gereken Harika Filmler Sizleri Bekliyor

Yabanmersininin Cildiniz İçin Şaşırtıcı Faydaları

En iyi kas iyileştirici 10 yiyecek ve içecek

Vejetaryenler için 6 İyi D Vitamini Kaynağı

Saç Dökülmesini Önlemek için İpuçlar

Sağlık Bakanlığı 2022 Bütçesi TBMM Plan Bütçe Komisyonunda Kabul Edildi

Alzheimer'e umut olacak deney: Hafıza silme çalışması

İlk yardım hayat kurtarırMurat Budak
17.11.2021 06:15:43
Huzurun su gibi mecbur dört erdeminin tüm insanlığı sarması dileğiyle

Birsen özdemir
17.11.2021 10:02:01
Sevgili Nuray hanım yazılarınız bizim iç sesimiz sanki , hislerinizi severek okuyorum üstünü örttüğümüz görmezden geldiğimiz belkide unuttuğumuz duygu ve düşüncelere dokunuyorsun

Birsen özdemir
17.11.2021 10:07:56
Sevgili Nuray hanım yazılarınız iç sesimiz sanki , görmezden geldiğimiz , üstünü örttüğümüz , belkide unuttuğumuz duygularımıza tercüman oluyor yüreğinize sağlık

Müberra Gönen
17.11.2021 11:21:22
Canım benim, senin yakın dostun olduğum için, bu yazdıklarını hayata ne kadar özenle geçirdiğini biliyorum. Çok yalın bir dille bizlere anlattığın bu olmazsa olmaz dörtlüyü sadece yazmadığını, tüm hayatında yaşadığını görmek öyle huzur veren bir his ki... Aklına gönlüne sağlık... Bu yazılarını okurken seninle sohbet etmiş gibi oluyorum. Sen dostlarının da öğretmenisin ayrıca. Sevgiyle kucaklıyorum.

Gülseren ertekin
17.11.2021 15:20:10
Sevgili nuray hanım yazdıklarınız o kadar güzel ve doğru ki önce insanın kendine saygısı ve sevgisi olmalıki bunu başkalarına verebilsin siz bunları aktara bilen birisiniz sizi tanıdığım içi çok şanslıyım herkesi yargılamadan kucaklamak gerekiyor yazılarınız için sizi teprik ederim sevgiler saygılar

Selam Özee
17.11.2021 19:24:08
Eğer sevgi bir çiçekse, sevgi onun koruyan saksıdır. Çiçek solmaya başlamışsa dikkat edin saksı mutlaka çatlamıştır. - Erich Fromm

Fatma Yangır
17.11.2021 20:05:03
Sevgili Nuray öğretmenim,saygı,sevgi,güven ve dostluk kavramlarının önemini ne güzel özetlemişsiniz. Dört yapraklı yonca gibi,her biri kendi içinde inanılmaz anlam yüklü, ama bir arada da birbirini tamamlayıcı olgular,anlamlı ve değerliler.Ülkemizde artık bu değerlerin azaldığını görmekteyim.Kültürel yozlaşma,eğitimin kalitesinin azalması,sosyal ve ekonomik koşulların gerilemesinin dört yapraklı yoncamızın yok olmaya yüz tutmasının nedenleridir diye düşünüyorum.Sevgi ve sağlık dolu günler dilerim.

Çiğdem Öngeç Pekkaya
18.11.2021 12:08:15
İçten duru samimi bir anlatım içeriği ile dopdolu güzel bir yazı daha beğeni ile okudum

Güner Kurt
19.11.2021 00:38:36
Harika bir paylaşım. Tebrik ediyorum sevgili hocam. Yüreğinize kaleminize sağlık. Sevgilerimle

YAZARLAR


Nuray ÖNGEÇ Emekli İngilizce Öğretmeni


 Yoncanın Dört Yaprağı;  Saygı, Sevgi,  Güven ve Dostluk

.


  Sevgili dostlarım saygı,  ilişki içinde olan kişilerin veya kurumların, birbirlerinin ilgi ve tutumlarının farkında oldukları yapıcı bir davranış tarzını benimsedikleri olumlu duygudur bildiğiniz gibi. İnsanların birbirini anlaması,  yargılamadan kabul etmesidir. “Saygı kayığına binmeden, deniz geçilmez.”sözü ne güzel bir söz, bize ne güzel bir yol gösteriyor.  Saygı öyle büyük erdemdir ki; olmadığı yerde, sevgi, güven ve dostluk derin ve kalıcı olamaz.

Sevgili dostlarım, ben saygıyı kökleri derin bir ağaca benzetiyorum. Bir ağacın sağlam kökü yoksa;  dallarını, meyvelerini o ağaç taşıyabilir mi?  Uzun süre ayakta durabilir mi? Sizin “Elbette, saygı bütün ilişkilerimizde, olmazsa olmazımız ve en çok ihtiyacımız olan şeydir her zaman.”dediğinizi duyuyorum. Ve yüce atamız Mustafa Kemal Atatürk de, “SAYGI, DÜZENİN ANAHTARIDIR” diyerek bütün söylediklerimi  bir cümleyle özetliyor.

     Bu değerli ve anlamlı duygu, bizim hayatımızı değiştirir. Elbette ilk önce kendimize saygı duymamız gerekir. Kişinin kendi nefsine göstereceği saygı, saygıların en büyüğüdür ki; nefsimize saygı duymazsak, hiçbir şeye veya kimseye de saygı duyamayız. Dolayısıyla kendimizi, hiçbir şeyi veya hiç kimseyi de gerçek anlamda sevemeyiz. Halbuki biz sevgiden yaratıldık ve sevmeye geldik bu dünyaya.  Bizler sevgiyiz aslında ama, ne kadar farkındayız acaba? Sevgi en büyük şifadır ve bu nedenle içinde bu önemli duyguyu taşıyan biri kendini daima güçlü hisseder. 

Sevgiyi hissetmemize mani olan her ne varsa,  hayatımızdan çıkarmalıyız. Nasıl saygı sevgiyi doğuruyorsa, sevgi de saygıyı doğurmak zorundadır. Çünkü bu iki kardeş güzel duygu, beraber büyürlerse, işte o zaman güven ve dostluğa kocaman ışık dolu kapılar açılır ki; bu da mutluluğun, esenliğin ta kendisidir. “Eğer sevgi çiçekse, saygı onun saksısıdır” sözü,  bu güzel ikili  ilişkiyi bizim başımıza  vururcasına  açıklıyor.

     Bu muhteşem dört duygunun bizde kökleşmesi, ağız tadıyla bir yaşam sürmek demektir  ve bu da hepimizin  dileği  değil midir? Bir masanın ayaklarından biri eksik olursa, nasıl masa ayakta duramazsa, bizim de hayatımız bu duyguların eksikliğinde daha kısır, daha az yaşanır olacaktır tabii ki. O zaman bize düşen, bu güzellikleri kendi hayatımızda  uygularken, bunu bu günlerde  ailenin  merkezi haline gelmiş, anne ve babaları adeta yöneten çocuklarımıza  da öğretmeliyiz. Nasıl mı? Tabii ki onlara da saygı ve sevgi duyarak ve bunu göstererek “ NE EKERSEN ONU BİÇERSİN” diye atalarımız boşa dememişler. Elbette daima müstesnalar olacaktır. Ama bize düşeni yapmak zorundayız. İlla da çocuklarımıza, gençlerimize... Eminim siz de rast gelmişsinizdir.

Bazı ebeveynlerin iyi anne, baba olma uğruna verdikleri gereksiz ödünlerle, çocukları tarafından saygısızlıkla karşılaşmalarına. Evlerde anne ve babanın dozunda disiplin sağlayamaması,  gereksiz verilen ödünlerin sonuçlarıdır. Elbette çocuk veya gence sevildiğini, vazgeçilmezliğini hissettireceğiz. Onları dinleyeceğiz, hislerine, isteklerine önem vereceğiz ama, bizim ebeveynleri olduğumuzu da akıllarında tutmalarını sağlayacağız.

     Biliyorsunuz her şey ama her şey de bir denge olmalıdır. Bütün dünya , daha doğrusu evrenin bir matematiği, bir dengesi vardır ki; bu teraziyi de iyi kullanmak, ayarlamak, ölçüyü tutturmak gerek. Dört yapraklı  yonca olan, SAYGI,  SEVGİ,  GÜVEN  VE DOSTLUK ta aşırılığa kaçmıyacağız. Her şeyin fazlası zarar, diye güzel bir sözümüz var Suyun, oksijenin,vitaminin vs. bile  aşırılığının ölüme neden olduğunu akılda tutarak.

     Unutmamalıyız ki sevgili dostlarım; “SAYGININ OLMADIĞI YERDE HAKARET, SEVGİNİN OLMADIĞI  YERDE NEFRET, GÜVEN VE DOSTLUĞUN OLMADIĞI YERDE İHANET  VARDIR” Bize düşen hayatı , dünyayı  güzelleştirmek için  güzellikler yaratmak olduğunu  hep akılda tutup uygulamak, her zorluğa rağmen . Bizde bu potansiyel  var. Haydi dostlar, aklımızı, ruhumuzu ve kalbimizi  saygı , sevgiyle doldurup, GÜVEN  VE  DOSTLUĞA  DAHA ÇOK KAPI ARALAYALIM.

     Aşağdaki şiirim  sizlere armağanımdır, sevgilerimle.

    Sevmek ZAMANI

Haydi öldürün  bencil duyguları

Katli vacip , yok edin kör inançları

O bomboş safsataları

Yıkın düşmanlıkları

Bırakın ön yargıları

Artık atın at gözlüklerini

Şimdi farkındalık zamanı…

Ne sanıyoruz  kendimizi

Kurumlanıp duruyoruz

Havalarda  geziyoruz

Ayırımlar  yapıyoruz

Söyle  var mı farkımız?

Yedi renk var olsada

Biz masmavi bir dünyayız

Şimdi birlik zamanı

Hiç sordun mu kendine?

Sevgi varken nefret niye?

Barış varken savaş niye?

İyi varken kötü niye?

Şimdi sevmek zamanı

Gelin bir dünya kuralım

İyilikler  güzellikler saçalım

Sevinçle  gülsün yüzler

Mutlulukla çınlasın bu atmosfer

ŞİMDİ sevmek zamanı