Gotik Mimarisinin En iyi Örneklerinden Aziz Vitus Katedrali Prag

Bizans Mimari Sanatının En iyi Örneklerinden San Marco Bazilikası İtalya

İspanya'nın Sembollerinden La Sagrada Familia

Türkiye'nin en pahalı ili

Bursa, Kasım’da başka güzel

Mardin'de asırlık tarihi bina kendi enerjisini üretecek

Güney Kore’de Sonbahar Festival Zamanı

Kahlo'nun otoportresine 34,9 milyon dolar!

20. yüzyılın en önemli ressamlarından Frida Kahlo'nun otoportresi New York'taki açık artırmada 34,9 milyon dolara satılarak rekor kırdı.

BUSMEK’ten 'güz' temalı filografi sergisi

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kurslarında (BUSMEK) eğitim gören 12 kursiyerin çivi ve tel kullanarak ürettiği özel eserler, ‘güz’ temalı Filografi sergisinde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Başkanlık konutu yerinde Süleyman Çelebi külliyesi yükselecek

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Büyükşehir Belediyesi Başkanları tarafından kullanılan ‘Başkanlık Konutu’ ile etrafını kapsayan alanın yıkılarak Süleyman Çelebi türbesinin de olduğu bölgeye yeni bir külliye yapılac

Tiyatro şehrin dört yanında

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları Uludağ Koleji ile Matlı Holding’in sponsorluğunda BKSTV tarafından gerçekleştirilen 25. Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali

Aşk Benim Soyadım Konusu ve Fragmanı

Dram ve Bilim Kurgunun Bir Arada Olduğu Harika Bir Film Finch

Son Zamanların En iyi Komedi Dizileri

Hint Sinemasının Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmleri 20 Hint Filmi

The Age Of The Caveman 2” ile Avrupa satış rekoru kırdı

Son Zamanların En İyi 10 Savaş Filmi

Tenet Filmini Beğendiyseniz İzlemeniz Gereken Harika Filmler Sizleri Bekliyor

Yabanmersininin Cildiniz İçin Şaşırtıcı Faydaları

En iyi kas iyileştirici 10 yiyecek ve içecek

Vejetaryenler için 6 İyi D Vitamini Kaynağı

Saç Dökülmesini Önlemek için İpuçlar

Sağlık Bakanlığı 2022 Bütçesi TBMM Plan Bütçe Komisyonunda Kabul Edildi

Alzheimer'e umut olacak deney: Hafıza silme çalışması

İlk yardım hayat kurtarırYAZARLAR


Mustafa Demir İktisatçı


AFETLER VE SİYASET

.


Bu dünya hayatında olumlu ve olumsuzlukları birlikte yaşamaktayız.Bizlerin bu duruma etkisi büyüktür.Yaşamak için geliyoruz bu dünyaya,harab etmek için savaşıyoruz.Doğa ve tabiat dediğimiz şey,Yaradanın bize bahşettiği güzellikler olduğunu unutup,tahrip ediyoruz.

Bu afetler neden geliyor sanıyoruz.

Biz yaptıklarımızla davetiye çıkarmazsak,bunların çoğu yaşanmaz.Ormanlarımızda ateşi yakıp öylesine bırakırsak,bıraktığımız artıkları ve çöpleri gelişigüzel atarsak,sorumsuz davranışlarda bulunursak,elbette ki;kötü sonuçlar kaçınılmazdır.

Dere yatağında binalar yaparsak ve buna göz yumulup izin verilirse,sonuçta, son yaşadığımız sel felaketinde acılarla karşılaşırız.İçimiz yanar,ağlaşırız bu duruma.

Birlikte fikir kavgalarına girmeden,yanlışları kabul ederek hareket edilmeli ve çözüm odaklı projelerle hayatlarımızı güzelleştirmeliyiz.Eğitim kalitesi maalesef düşüktür.Çocuklarımıza yeterli eğitim ve öğretimi tam veremiyoruz.Sevgi ve saygıyı aşılamıyoruz.Saygısız bir gençlikle,uyuşturucu ve ahlak bataklığına saplanmış bir nesille karşı karşıyayız.

Maddeci bir görüşle maneviyat yoksunu,mutsuz bir gençlik var karşımızda.Oysa ki;ecdadımızın bize bıraktığı faziletlere ve dinimizin yüce emirlerine  bir baksak,insan olduğumuzu hatırlar,birbirimizi ve yaşadığımız ortamları tüketmeyiz. Komşu komşuya,kardeş kardeşe düşmanca bakmaz.Sonu toprak olan hayatın tadını çıkartırız hep birlikte.

Dünyayı kaosa sürükleyen zihniyetler ve bunlarla birlikte yapılan siyaset acımasızdır.Her ülkede farklı siyaset anlayışları olabiklir.Ama bir felaketle karşılaşıldığı zaman,elbirliğiyle gidermeye çalışmak,günlük çekişmeli  siyaset anlayışını bırakmak o vatan evladının özelliği olmalıdır.Toplumun istediği de budur.

Son yaşadığımız YANGIN ve SEL felaketleri bize ve idarecilerimizle birlikte siyaset yapan muhalefete ders olmalıdır.Hataları birlikte düzeltmeli,doğru adımlarla mağdur vatandaşlara destek olunmaya devam etmelidirler.Halkın duyarlılığı ve merhameti çoktur.Desteği de güzeldir.Her yerden yardımlar akmaktadır.

Bir an evvel çareler gerçekleşmeli,acılar dindirilmelidir.Devletimiz teyakkuz halindedir.Zaman çekişme ve kavga etme zamanı değil,birlikte hareketle yaraların sarılması zamanıdır.Günümüz,Yardımlaşma ile acıları paylaşma zamanıdır.

Allah Teâlâ, Kur'an-ı Kerîm'de;

"Rabbinin rahmetini onlar mı bölüyorlar? Dünya hayatında insanların geçimlerini aralarında dağıtan biziz. Birini diğerine iş gördürmesi için kimini kiminden zengin kıldık. Rabbinin rahmeti onların topladıkları yığınlardan hayırlıdır" buyurmuştur (Zuhruf, 43/32).

Rabbim korusun hepimizi bu afet ve belalardan.AMİN…