Gotik Mimarisinin En iyi Örneklerinden Aziz Vitus Katedrali Prag

Bizans Mimari Sanatının En iyi Örneklerinden San Marco Bazilikası İtalya

İspanya'nın Sembollerinden La Sagrada Familia

Türkiye'nin en pahalı ili

Bursa, Kasım’da başka güzel

Mardin'de asırlık tarihi bina kendi enerjisini üretecek

Güney Kore’de Sonbahar Festival Zamanı

Kahlo'nun otoportresine 34,9 milyon dolar!

20. yüzyılın en önemli ressamlarından Frida Kahlo'nun otoportresi New York'taki açık artırmada 34,9 milyon dolara satılarak rekor kırdı.

BUSMEK’ten 'güz' temalı filografi sergisi

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kurslarında (BUSMEK) eğitim gören 12 kursiyerin çivi ve tel kullanarak ürettiği özel eserler, ‘güz’ temalı Filografi sergisinde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Başkanlık konutu yerinde Süleyman Çelebi külliyesi yükselecek

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Büyükşehir Belediyesi Başkanları tarafından kullanılan ‘Başkanlık Konutu’ ile etrafını kapsayan alanın yıkılarak Süleyman Çelebi türbesinin de olduğu bölgeye yeni bir külliye yapılac

Tiyatro şehrin dört yanında

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları Uludağ Koleji ile Matlı Holding’in sponsorluğunda BKSTV tarafından gerçekleştirilen 25. Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali

Aşk Benim Soyadım Konusu ve Fragmanı

Dram ve Bilim Kurgunun Bir Arada Olduğu Harika Bir Film Finch

Son Zamanların En iyi Komedi Dizileri

Hint Sinemasının Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmleri 20 Hint Filmi

The Age Of The Caveman 2” ile Avrupa satış rekoru kırdı

Son Zamanların En İyi 10 Savaş Filmi

Tenet Filmini Beğendiyseniz İzlemeniz Gereken Harika Filmler Sizleri Bekliyor

Yabanmersininin Cildiniz İçin Şaşırtıcı Faydaları

En iyi kas iyileştirici 10 yiyecek ve içecek

Vejetaryenler için 6 İyi D Vitamini Kaynağı

Saç Dökülmesini Önlemek için İpuçlar

Sağlık Bakanlığı 2022 Bütçesi TBMM Plan Bütçe Komisyonunda Kabul Edildi

Alzheimer'e umut olacak deney: Hafıza silme çalışması

İlk yardım hayat kurtarırDilek ARSLAN
14.10.2021 18:16:54
Ani yaşamak ...Güzel bir lütuf bence

SONER ÖZER
14.10.2021 18:26:22
Çok hoş bir yazı okudum… Anlatımı hem sade hem de çok güzel bir üslup ile gayet kapsayıcı… Hepimizden bir şeyler var yazı içerisinde… Yazarı gönülden kutluyorum…

Gündüz Aydın
14.10.2021 18:37:37
Tebrik ederim

Muammer Kardeş
14.10.2021 18:49:48
Deniz kıyısında oturmuş gün batımını izliyorsun sonbaharın o cömert renklerinde. Masanda içeceğin, kalbinde geride bıraktıkların ve gözlerin uzaklara dalmış hayal içindesin. Birden garson gelip güzel bir tabak bırakıyor masaya. Ben sipariş vermedim diyorsun. “Yan masadan, efendim!” diyor. Bu sonbahar akşamında İŞTE o ‘yan masadan gönderilen hediye’ tadında bir yazı olmuş , sevgili Nuray hanım. Öyle ki herkes istediğini bulabilecek.. Daha nice güzel yazılarınızı okumak dileğiyle.. Sevgiler..

Osman Babuşcu
14.10.2021 19:01:28
Değerli Nuray Hanım, bu cok güzel yazınız ve şiiriniz için sizi kutlarım. Şu sıkıntılı günlerde, insana, insanlığı hatırlatmışsınız. Daha nice güzelliklere imza atmanızı dilerim.

Mehmet Albostan
14.10.2021 19:05:33
Merhaba sevgili dostlar,Nuray hanım yine çok ciddi ve örnek alınası konulara el atmış....iyiki de atmış...vicdanın dini ,dili,ırkı ve mezhebi birdir...evrenseldir...Son bahar her haliyle muhteşemdir...Ellerinize sağlık Nuray hanımcım...iyiki varsınız temennim çoğalmaniz SEVGILER- SAYGILAR

Meryem Yücel
14.10.2021 21:33:20
Etrafımızdaki güzellikleri farketmemiz dileği ile kaleminize sağlık.

Ümit ASLAN
15.10.2021 07:53:52
Yaşamak doya doya ozumseyerek çevrendeki herşeyi gözlemleyerek.sonbahar kesinlikle şiir ve Sebahattin Ali ye selam.yureginize sağlık

Çiğdem Pekkaya
15.10.2021 07:59:29
Yaşam coşkusunu iliklerimize kadar hissettiren ve bizi içinde bulunduğumuz zamana çeken bu güzel yazı için çok teşekkürler

Lale
15.10.2021 08:00:07
Güzel bir yazı tebrik ederim

Çiğdem Pekkaya
15.10.2021 08:28:05
Hayat coşkusunu iliklerimize kadar hissettiren bizi yaşa digimiz ana çeken çok güzel bir makale.tesekkurler

Refika Köprü Özgül
15.10.2021 09:22:06
Günaydın Nuray hanım;yine kaleminizi konuşturmuşsunuz .Yukarıdaki dizelerde belirttiğiniz gibi ‘hissetmektir’yaşamak; iyisiyle, güzeliyle,acısıyla, tatlısıyla bulunduğumuz ‘an’ın kıymetini bilip bize verilen hayatı hissederek yaşamak bize sunulan en büyük hediye olduğunu düşünüyorum.Hayatımızda hep var olun.

Akın Ok
15.10.2021 11:36:55
Nuray Öngeç kalemi ve ışığı Yurdun insanlık kalbi Ne güzel ki Yürek açmış Okul kurmuş Yazı emeğine alkışla...

Fatma Yangır
15.10.2021 11:47:39
Sevgili Nuray öğretmenim hayatın gelip geçici olduğunu,yaşam mücadelesi içinde pek çoğumuzun yaşadığımız anın güzelliklerini yeteri kadar duyumsayamadığımızı ne güzel anlatmışsın.Kalemine , yüreğine ssğlık.

Semahat Ünal
15.10.2021 18:41:30
Geçmiş,trafik levhaları gibidir an'ı yaşarken yön verir insana.Gelecek umuttur, an'ı yaşarken enerjini besler. Andır esas olan.Öğretmenim,kaleminize yüreğinize sağlık.Özlemle kucaklıyorum

Müberra Gönen
15.10.2021 20:34:30
Sevgili Nuray’cığım, Dilerim bu güzel yazında belirttiğin gibi, hayatın her ânının farkında olarak ve tadını çıkararak yaşarız. Moralimizi yükselten ve yaşama dair pek çok olumlu öneri sunan yazılarını zevkle takip ediyorum. Candan kutluyorum. Sevgilerimle.

Birsen Özdemir
15.10.2021 22:26:12
Herşeyin farkında olmak ne güzel anlatılmış sevgi ve güzelliklerle dolu bir anlatım . Sade samimi ve üstüne basa basa sevgi dolu, ağzınıza sağlık Nuray hanım sevgiyle kalın

Başak Karatepe
16.10.2021 12:04:24
Kaleminize, yüreğinize sağlık Nuray hanım. Farkındalıklarımızın artması dileğiyle... Sevgiler...

Eda Algan
17.10.2021 15:21:46
“Just watch this moment, without trying to change it at all. What is happening? What do you feel? What do you see? What do you hear?” – Jon Kabat-Zinn (Sadece ânı izle, değiştirmeye hiç çalışmadan. Neler oluyor? Ne görüyorsun? Ne duyuyorsun?) Sevgi dolu bir yazı. Kaleminize sağlık.

Filiz Çetinay
21.10.2021 00:11:49
Farkındalık konusunda dikkat çekici harika bir Yazı olmuş kaleminize sağlık Sevgili Nuray Öngec

Nehide Tuna
24.10.2021 21:11:30
Nuray Hocam kaleminize ve yüreğinize sağlık.

Ergül işgüzar
26.10.2021 21:58:16
Bizlerin, yaşarken hayatta neleri tadabileceğimizi ve ne gibi duygulardan yoksun olduğumuzu ve ne gibi duyguları hissetmemiz gerektiğini anlatmaktadır. Sizi kutluyorum Nuray hanım, bunları bizlere hatırlattığımız için.

YAZARLAR


Nuray ÖNGEÇ Emekli İngilizce Öğretmeni


BUGÜN,  BİZE VERİLEN BİR HEDİYEDİR

.


   Sevgili Dostlarım,iyi kötü, güzel çirkin, siyah beyaz, zengin fakir ve daha sayısız dualitenin olduğu bu dünya sarmalında, mevsimler yaşamımıza renkler katar.Bedenimizde, ruhumuzda, duygularımızda, sosyal yaşamımızda, kısaca hayatımızda öyle değişiklikler yaratır ki, adeta bir başka ben oluruz. “İlk bahar gibi bir  mevsimi olan bu dünya,üzerinde yaşamaya değer. Ne olursa olsun.”

Diyerek, hayatının neredeyse  baharında öldürülen değerli edebiyatçı Sabahattin Ali, mevsim sevgisini bahardan yana kullanmış. Nice şairler aşkın  ateşini yazla, kalplerinin üşümelerini  kışla  özdeşleştirmişler.

Cemal Süreyya her ne kadar “SONBAHAR SANATTIR, diğerleri mevsim”  demişsede, Hazan mevsimine  çoğu kez hüzünler yakıştırılmış.

       Ekimi yarıladığımız bugünlerde, sarı ve kırmızının binbir tonu doğayı süslemeye başladı. Rüzğarlar bir başka türlü esiyor.Çiçekler başka kokuyor,gökyüzünün rengi bambaşka adeta. Doğanın  renk ,  ses ve duygu cümbüşü içindeki bu senfonisinde,  bizler de doğa gibi kışa hazırlık yapıyoruz.

Hamarat  hanımlar ,turşular,konserveler ,reçeller vs hazırlarken,beyler de ısınma,kışlık  erzakları hazırlama gayreti içindeler bir çok yerde. Yaşama dair   bu koşuşturma içinde , bu güzelliklerin ne kadar farkındayızacaba? Maalesef çevremize baktığımız halde,   çoğu kez  bakıp  görmediğimizpek  çok  şey oluyor  ve   anı, hayatı yaşamayı kaçırıyoruz.Yüz kere geçtiğimiz yerlerden bile , sohbetlerde “AAA O MAĞAZA ORDAMI?,BİLMİYORDUM”diyebiliyoruz. Ya da karşıdan bir arkadaşımız gelse , bakıp görmeden geçebiliyoruz. O halde farkındalığımızı artırmamız gerekiyor.“

FARKINDA OLAN KİŞİ , HER ANI MÜTHİŞ BİR  ZERAFET   VE  GÜZELLİKLE  YAŞAR.” Diyen  Osho ‘da farkındalığın önemin   şiddetle  vurguluyor.Kendimize sevgimiz  gereği, bunu yapmak zorundayız. SAĞLIKLI , MUTLUve çok  daha    güzel yaşamak   için  elbette.

Ayrıca bu   romantik güzel sonbahar günlerinde ,bazen o kadar duygulasallaşırız ki,  geçmişe yaptığımız  zihinsel yolculuklarda ,güzel anılar bizi  gülümsetirken, acı tecrübeler  içine alır.Geçmişi,geçmişte yaşayarak  iyileştiremeyeceğimizi unuturuz.

Ve kıskacıyla o kadar güçlü bizi içine çeker ki, o  girdapta  döner dururuz. Hatta  yaşamdan uzaklaşır bu rüya alemi dünyada, enerjimizi aşağı çeken,hayattankoparan  başka rüyalara dalabiliriz. Sonuç olarak da anı kaçırır  ve  hayatı ıskalarız.Halbuki  geçmişi, ancak  şimdide yaşayarak iyileştirebiliriz sevgili dostlarım.

      Sık sık geçmişe yelken açığımız  gibi,bazen de gelecek odaklı yaşarız  değil mi?. Hiç ölmeyecekmiş  gibi   yapacaklarımızı yarınlara  öteleriz.Anı yaşamakla ilgili pek çok değerli sözler söylenmiştir.  Bunlar arasında Roosevelt’in şu sözünü kendime düstur etmeye  çalışıyorum.”DÜN TARİHTİR,YARIN BİLİNMEYENDİR,BU GÜN  BİR HEDİYEDİR” O halde bize  verilen  bu armağana    değer vermek  zorundayız .

Aslında,  hayat ,dünün beslediği,geleceğin ışıklandırdığı, şimdiden ibarettir. Farkındalıkla anda  kalabilsek, çok daha dolu  ve  güzel  bir hayatımız olacağı kesin. Çünkü yapılan bir araştırmaya  göre, depresyonda olanların çoğu ,geçmiş  yaşamlarında kalanlar,  endişeliler ise gelecek kaygısı yaşayanlarmış. Anı yaşayanlar huzurlu ve farkındalıkları en yüksek olanlarmış ki; bizim çabamız,bunu başarmaktır. Kısaca ,DÜNÜ  DÜŞÜNÜP, YARININ HAYALİNİ KURACACAĞIZ  UMUTLA ,  AMA BUGÜNÜYAŞAYACAĞIZ ,BÜYÜK BİR FARKINDALIKLA ; üstelik  hayatın dolu tarafına bakıp,her yeni gün yepyeni bir hayattır diyerek.  Güzellikleri doyasıya zerafetle yaşamanız dileğiyle bir şiirimle veda ediyorum.

     SEN YAŞADIN MI HİÇ?

 Ne gülerken gördüm , ne deağlarken seni

Ne sevindiğini duydum ne de üzüldüğünü

Kalbin var mı? Ya da hislerin?

Baharı bilir misin? Ya da kışları?

Hiç sevdin mi bir bebeği?

 Başını okşadın mı bir çocuğun?

Elinden tuttun mu yaşlı bir teyzenin?

 Pencerene konan kuşlara  gülümsedin mi?

 Koydun mu ekmek kırıntıları?

 Göz kırptın mı hiç,yıldızlara müzipçe?

Ya da bir ağacın  gövdesine  sarılıp , okşadın mı?

 Bir düğünde gelinle damat “EVET”derken

Kalbin pır pır etti mi, göz pınarların doldu mu?

  Kanatlanıp uçmak istediğin  oldu mu?

 Bir şarkı dolandı mı diline, yüz kere söyledin mi hiç usanmadan?

  Açtın mı ellerini Mevla’ya, şükrettin mi,

    “ Ohhh seviyorum”deyip gülümseyerek?