Gotik Mimarisinin En iyi Örneklerinden Aziz Vitus Katedrali Prag

Bizans Mimari Sanatının En iyi Örneklerinden San Marco Bazilikası İtalya

İspanya'nın Sembollerinden La Sagrada Familia

Türkiye'nin en pahalı ili

Bursa, Kasım’da başka güzel

Mardin'de asırlık tarihi bina kendi enerjisini üretecek

Güney Kore’de Sonbahar Festival Zamanı

Kahlo'nun otoportresine 34,9 milyon dolar!

20. yüzyılın en önemli ressamlarından Frida Kahlo'nun otoportresi New York'taki açık artırmada 34,9 milyon dolara satılarak rekor kırdı.

BUSMEK’ten 'güz' temalı filografi sergisi

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kurslarında (BUSMEK) eğitim gören 12 kursiyerin çivi ve tel kullanarak ürettiği özel eserler, ‘güz’ temalı Filografi sergisinde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Başkanlık konutu yerinde Süleyman Çelebi külliyesi yükselecek

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Büyükşehir Belediyesi Başkanları tarafından kullanılan ‘Başkanlık Konutu’ ile etrafını kapsayan alanın yıkılarak Süleyman Çelebi türbesinin de olduğu bölgeye yeni bir külliye yapılac

Tiyatro şehrin dört yanında

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları Uludağ Koleji ile Matlı Holding’in sponsorluğunda BKSTV tarafından gerçekleştirilen 25. Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali

Aşk Benim Soyadım Konusu ve Fragmanı

Dram ve Bilim Kurgunun Bir Arada Olduğu Harika Bir Film Finch

Son Zamanların En iyi Komedi Dizileri

Hint Sinemasının Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmleri 20 Hint Filmi

The Age Of The Caveman 2” ile Avrupa satış rekoru kırdı

Son Zamanların En İyi 10 Savaş Filmi

Tenet Filmini Beğendiyseniz İzlemeniz Gereken Harika Filmler Sizleri Bekliyor

Yabanmersininin Cildiniz İçin Şaşırtıcı Faydaları

En iyi kas iyileştirici 10 yiyecek ve içecek

Vejetaryenler için 6 İyi D Vitamini Kaynağı

Saç Dökülmesini Önlemek için İpuçlar

Sağlık Bakanlığı 2022 Bütçesi TBMM Plan Bütçe Komisyonunda Kabul Edildi

Alzheimer'e umut olacak deney: Hafıza silme çalışması

İlk yardım hayat kurtarırYAZARLAR


Eda Demir - Peyzaj Mimarı & İş Güvenliği Uzmanı


Bursa Şehir Hastanesi – Kişisel Analiz

.


Bu yazımda böcek ısırması nedeniyle gitmek zorunda kaldığım Bursa Şehir Hastanesindeyaptığım analizden bahsetmek istiyorum.
745 dönüm devasa büyük alana sahip bir projeyi başarılı yürütmek gerçekten zordur. Büyük işlerde daha fazla kusur aranır. Kamu sıkı takipçisi olur, olmalıdır da…
Yılda 4 milyon hasta bakan Hastane, 16 Temmuz 2019 hasta kabulüne başlamış ve 4 Ağustos 2019 tarihinde açılışı yapılmıştır.
Öncelikle konumu itibariyle daha çok şehirlerarası tıp hizmetini karşılamak için planlanmış gibi… Pandemi dönemine denk gelmesi ile talepler artmış, Bursa Nüfusu kadar hizmet vermiştir. Başlarda insanların uzaklıktan ötürü tercih etmediği hastane dün gördüğüm manzara da inanılmaz yoğundu.

Belli ki iyi planlama ile yapılmış. Bursa ilinin bu önemli ihtiyacını öngören ve gerçekleştiren herkese buradan teşekkürü borç bilirim.
Hep olumlu şeyler söyleyemeyeceğim ne yazık ki… Kendi içerisinde yapılan planlama iyi olsa da Hastane bağlantısı yapısal ve bitkisel olarak yetersiz ve bakımsız bırakılmış. Hastane içerisinde özenle yapılmış bisiklet parkurunun devamsızlığı amacına hizmet etmemiş.

Bir tasarım sürdürülebilir ve devamlı şekilde uygulanmadığı zaman örnekte ki gibi çöpe dönmektedir. 
Hastaneye bağlanan refüj ve kavşaklar inanılmaz bakımsız bırakılmış olup, yabani otlar insan boyunu geçmiştir.

Aralara dikilmiş mazılar yabani otlar arasında kaybolmuştur. Bir yerin yapımından çok bakımının önemli olduğunu düşünüyorum. Bakımını ihmal ettiğimiz yerde yaptığımız işin bir önemi yoktur. Ve özellikle peyzajda bakım yapımdan çok daha önemlidir. Onca ekilen bitki bakımsızlıktan ölebilir.

Yine burada plansızlıktan yakınacağım. Böylesi özenle hazırlanmış ve uygulanmış bir projenin bakım işi önceden programlanmalıydı. 
Hastaneye toplu ulaşım oldukça kolaydı. Ancak araç ile ulaşımda yapısal ve bitkisel planlama zayıf kalmıştı.

Kimi yerde beyaz kimi yerde yeşil kullanılan yönlendirme levhaları araç kullanırken dikkat istiyor. Hastane içerisinde ve dış bağlantısında bitkilendirme çok zayıftı. Hızlı gelişen, boylu ve yapraklı ağaçlandırma ile kurak görüntünün kırılması gerektiğini düşünüyorum. Bitkilerin de insanları yönlendirmek gibi bir etkisi vardır.

Ektiğiniz ağaç veya çalılar ile insanları yönlendirmeniz mümkündür. Basılmaması gereken yeşil alanları da, dikkati çekmek istediğiniz alanları da iyi bitkilendirme ile sağlayabilirsiniz. 
Hastaneye metro ile ulaşımın gerekliliğini yazacaktım ki Belediyenin bu konuda çalışmasını okudum ve mutlu oldum.

Çünkü hınca hınç dolu otobüslerde özellikle pandemi dönemi seyahat etmek oldukça riskliydi. Üstelik kullanıcıların hastaneye geldiğini düşünürsek risk daha fazla artıyor. Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı başarılı bulduğum konudur ‘Ulaşım’. Bu konuda deneme- yanılma yoluyla da olsa çalışmalar yapılıyor, sorunlar tespit ediliyor, eksik kalan projeler tamamlatılıyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin çözülmeyen ulaşım sorunlarını yakın zamanda çözebileceğine inanmak istiyorum.
Hastanenin büyük olması nedeniyle yönlendirme çok fazla önem arz etmektedir. Yapısal yönlendirme yetersizliği nedeniyle her alanda personel yönlendirmesine ihtiyaç duyulmuş ve personel sayısı üst düzeyde tutulmuştu.

Bu bile yetersiz olmalı ki; hizmet sektöründeki personelin gözlerinden bıkkınlık okunuyordu. Doktor ve hemşirelere de bu enerji yansıyordu. 
Hastane gibi insanların yeri geldiğinde uzun süre bekletildiği yerlerde ergonomik tasarımlar oldukça önemlidir. Her bir donatı insan vücuduna uygun tasarlanmalıdır. Hastanede kullanılan sandalyeler ve bazı donatılar maalesef ergonomik açıdan düşünülmemişti. 
Hastanenin (muhtemelen güneş yansımasını önlemek için) mavi boya ile boyanmış camları böylesi ince düşünülmüş ve uygulanmış bir projeye gölge düşürüyordu.

Camları kötü bir şekilde maviye boyamak dışında daha estetik çözümlemeler yapılabilirdi.
Severek işini yapmak her meslek için geçerlidir.

Ancak sağlık sektöründe çok daha fazla önemlidir. Hasta insanın tahammülü yoktur ve ona tahammül gösterecek insanlara ihtiyaç duyar.

Buradan işini severek yapan, bizlere tahammül eden tüm sağlık personellerine minnet ve şükranlarımı sunarak yazıma son vermek istiyorum. 

Sağlıcakla kalın.